sobhe-no.ir
938
سه شنبه، ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹
5
تعرض به کشتی ایران، تعرض به تمامیت ارضی است

هشدار ایران به آمریکا

منشأ تظاهرات اخير شهر طرابلس چیست ، ریاض سلامه رئیس بانک مرکزی لبنان عامل نابسامانی اقتصادی در این کشور است

فتنه پولی علیه حزب الله

تحلیل احمد ترجمان دکترای مطالعات اسلامی / لبنان از زمان آغاز اعتراضات مردمی در اواخر مهرماه سال‌98 وارد بحران بزرگ و بی‌سابقه مالی شده است که با توجه به حوادث و رخدادهای گذشته، نشان از توطئه برنامه‌ریزی شده توسط دست‌های خارجی و عوامل دست نشانده آن‌ها در داخل این کشور دارد، که با خروج انبوه و غیر‌قانونی دارایی‌ها و سپرده‌های سپرده‌گذاران بانک‌ها، به خارج از کشور به منظور فشار حداکثری روی مردم و مقصر دانستن حزب‌الله لبنان و گروه ائتلاف هشتم مارس در پیدایش نابسامانی‌های اقتصادی است.

صبح نو

منشأ تظاهرات اخير شهر طرابلس چیست ، ریاض سلامه رئیس بانک مرکزی لبنان عامل نابسامانی اقتصادی در این کشور است

فتنه پولی علیه حزب الله

تحلیل احمد ترجمان دکترای مطالعات اسلامی / لبنان از زمان آغاز اعتراضات مردمی در اواخر مهرماه سال‌98 وارد بحران بزرگ و بی‌سابقه مالی شده است که با توجه به حوادث و رخدادهای گذشته، نشان از توطئه برنامه‌ریزی شده توسط دست‌های خارجی و عوامل دست نشانده آن‌ها در داخل این کشور دارد، که با خروج انبوه و غیر‌قانونی دارایی‌ها و سپرده‌های سپرده‌گذاران بانک‌ها، به خارج از کشور به منظور فشار حداکثری روی مردم و مقصر دانستن حزب‌الله لبنان و گروه ائتلاف هشتم مارس در پیدایش نابسامانی‌های اقتصادی است.

 این بحران زمانی به اوج خود رسید که اپیدمی کرونا تمام جهان را در نوردید و این کشور بحران زده را به سراشیبی سقوط کامل اقتصادی و بی‌ارزش شدن پول ملی کشاند، به‌نحوی که ارزش هر دلار حدود سه برابر افزایش یافت و تمام سپرده‌گذاران بانک‌ها در دسترسی به سپرده‌های خود دچار مشکلات جدی شده‌اند و بانک مرکزی پاسخگوی مردم نیست. با روی کار آمدن دولت جدید، فشارهای آمریکا به‌ویژه به بانک‌های لبنانی به بهانه‌های واهی و تحریم‌های گسترده فعالان سیاسی و اقتصادی حزب‌الله، افزایش یافت. همچنین بسیاری از سهام داران و مدیران بانک‌ها و برخی سیاستمداران سرشناس بیش از ۱۴‌میلیارد و ۵۰۰‌میلیون دلار از سپرده‌های خود و سهام بانک‌ها و حتی سپرده‌های مردم را از بانک‌های این کشور به صورت غیر‌قانونی خارج کردند تا بدین وسیله بحران را تشدید کنند.
این در حالی است که هر شخص دارای حساب بانکی قادر به دریافت حداکثر 200‌دلار در هفته از سپرده‌های قانونی خود نیست.
حسان دیاب، نخست‌وزیر جدید لبنان نیز چندی پیش با ارائه طرحی جهت انجام اصلاحات بنیادین اقتصادی و اداری، مسوولیت افزایش نرخ دلار را بر عهده رییس بانک مرکزی لبنان ریاض سلامه، هم‌پیمان سرسپرده آمریکا انداخت و از او خواست تا به صورت شفاف علت نبود نقدینگی در بانک‌ها و عدم پرداخت سپرده مردم در بانک‌ها را توضیح دهد و نیز عملکرد رییس بانک مرکزی را شک‌برانگیز توصیف کرد، چرا‌که از آغاز سال جدید میلادی تاکنون هفت میلیارد دلار از بانک خارج شده و بانک‌ها پاسخگوی سپرده‌گذاران در خصوص سرنوشت ارزی خود نبوده و نیستند. نخست‌وزیر لبنان همچنین با کمک گرفتن از یک مؤسسه بین‌المللی خواستار بررسی وضعیت مالی بانک مرکزی و علل نبود نقدینگی در این بانک شد، این در حالی است که کارشناسان خبره میزان خسارت مالی بانک‌های لبنان را 159‌میلیارد دلار (بر اساس نرخ ارز دولتی)ارزیابی کرده‌اند.
در یکی از سخنان اخیر ریاض سلامه،  رییس بانک مرکزی که به‌دلیل اعتراض و تجمع مردم مقابل این بانک در رسانه‌ها منتشر شد، گفت: «من تنها با حزب‌الله وارد نزاع شده‌ام و نه هیچ طرف دیگری»؛ این سخن او به‌طور روشن نشان می‌دهد که مشکلات ایجاد شده اقتصادی از کجا آب می‌خورد و ریشه‌اش چیست. تمام هدف کسانی که این بحران را ایجاد کرده‌اند، تضعیف قدرت سیاسی حزب‌الله بوده که می‌خواهند او را از صحنه سیاسی کشور خارج کنند تا بتوانند نقشه‌های خود را در این کشور پیاده و اجرا کنند.
گفتنی است؛ پس از افزایش بی‌سابقه نرخ دلار و تجمع اعتراض‌آمیز جمعی از مردم مقابل ساختمان بانک مرکزی در بیروت و دیگر شعب بانک‌ها در شهرهای مختلف به‌ویژه شهرهای سنی‌نشین صیدا و طرابلس و درخواست نخست‌وزیر لبنان از رییس بانک مرکزی جهت ارائه توضیحات شفاف به مردم به‌دلیل نبودن پول در بانک‌ها؛ بلافاصله رهبر مارونی های لبنان«بشاره الراعی» حمایت کامل و قاطع خود را از ریاض سلامه اعلام نموده و از دولت خواست تا مشکلات اقتصادی موجود را بر دوش ریاض سلامه قرار ندهد.
یادآور می‌شود برخی از رسانه‌ها در گزارش‌های مختلفی با استناد بر اظهارات برخی مسوولان نوشتند که برکنار کردن ریاض سلامه، می‌تواند چندین مسأله از جمله برملا کردن فساد مالی افتضاح‌آمیز مسوولان سیاسی لبنان، روشن شدن علت خالی بودن بانک‌ها از دلار و عملیات جابه‌جایی این مبالغ به خارج را درپی خواهد داشت و برخی ناظران اقتصادی نیز احتمال افزایش چند برابری دلار در برابر پول ملی لبنان و در نتیجه تورم سرسام‌آور را دور از انتظار نمی‌دانند.
از سوی دیگر و درست پس از دیدارهای اخیر سفیر آمریکا در لبنان با رهبران گروه چهاردهم مارس مانند سمیر جعجع و ولید جنبلاط و نیز رییس بانک مرکزی، بار دیگر این کشور شاهد برخی تجمع‌های خیابانی اعتراض‌آمیز اما به صورت سیار شده است که نشان از این دارد که برنامه اصلاحاتی حسان دیاب چندان باب میل این رهبران سیاسی قرار نگرفته و نمی‌توانند با نخست‌وزیر جدید وارد تعامل سیاسی شوند، لذا سعی در ایجاد تشنج و درگیری‌های میدانی در شرایط بحران‌زده کشور دارند تا بتوانند مانع موفقیت و اجرای طرح‌های وی گردند. گفتنی است؛ برخی وضعیت کنونی لبنان را پس از سخنان نخست‌وزیر این کشور در 24‌آوریل(5‌اردیبهشت)پیش از این سخنان را کاملاً متفاوت می‌بینند و پیش‌بینی می‌کنند نخست‌وزیر کنونی بدون هیچگونه ملاحظات سیاسی به شدت در حال انجام اصلاحات اقتصادی و سیاسی خود در ساختار این کشور است که سال‌هاست کسی نتوانسته یا نخواسته به آن دست بزند. اما مشکل اینجاست که سیاست‌های پولی و بانکی این کشور از سال‌1993 تاکنون توسط یک نفر و آن هم ریاض سلامه مدیریت می‌شود و کسی نتوانسته او را به‌دلیل حمایت‌های آمریکا از وی و نیز برخی احزاب داخلی، برکنار کند. سفیر آمریکا در لبنان نیز به جبران باسیل، رهبر جریان ملی آزاد مسیحی هشدار داده بود اگر بخواهید رییس بانک مرکزی را برکنار کنید تمام اموال و ذخایر طلای لبنان در آمریکا به ارزش بیست میلیارد دلار توقیف و بلوکه خواهد شد. همین امر باعث شده تا کسی در لبنان جرأت تعرض و برکناری وی را به‌دلیل عواقب آن، نداشته باشد.
تظاهرات اخیر شهر طرابلس که با تحریک نخست‌وزیران سابق این کشور برگزار شده، حاوی پیام‌های ذیل است:
سعد حریری،نجیب میقاتی و اشرف ریفی، می‌توانند در هر لحظه که بخواهند، شهر مهم و استراتژیک شمالی لبنان یعنی طرابلس را علیه حکومت حسان دیاب بشورانند و موجب سرنگونی او شوند.
پس از بازدید نخست‌وزیر از وزارت دفاع، پاسخ گروه چهاردهم مارس، این بود که می‌توانند ارتش، که تکیه‌گاه رییس‌جمهوری و نخست‌وزیر جهت سرکوب کردن تظاهرات مردمی به کار گرفته می‌شود را به‌ دلیل اوضاع نابسامان معیشتی و پایین آمدن ارزش پول ملی با مردم هم دست کنند و آن‌ها را علیه حکومت کنونی بشورانند.
چهاردهم مارسی‌ها به حزب‌الله این پیام را ارسال کردند که می‌توانند فتنه مذهبی و طایفه‌ای را در طرابلس برانگیزانند و با کشاندن آن به صیدا، بیروت و بقاع کل کشور را شعله‌ور سازند.
اگر چه باید گفت این گروه بارها با انواع روش‌ها اعم از تظاهرات خیابانی تحریک‌آمیز و سخنان فتنه‌برانگیز قصد داشت تا حزب‌الله را وارد میدان جنگ داخلی کند اما تاکنون موفق به آن نشده‌اند، حتی برخی از این رهبران داخلی به نقل از مسوولان آمریکایی گفته‌اند که لبنانی‌ها میان خلع سلاح مقاومت و بالا رفتن نرخ دلار باید یکی را انتخاب کنند. از سوی دیگر حزب‌‌الله نیز تمام تلاش خود را به کار می‌برد تا نتایجی را که در میدان‌های جنگ با رژیم صهیونیستی و تروریست‌های داعش به دست آورده از بین نرود و انرژی خود را صرف درگیری‌های داخلی نکند.
یاد‌آور می‌شود که این کشور برای احیای وضعیت اقتصادی آشفته و بحرانی خود نیازمند سالانه 10 میلیارد دلار و به مدت پنج سال پی‌در‌پی است تا بتواند به‌طور نسبی روی پای خود بایستد. در حال حاضر دولت کنونی نیز از صندوق بین‌المللی درخواست وامی به مبلغ 10 میلیارد دلار کرده که این صندوق نیز شرایط سنگینی مانند آزاد سازی نرخ ارز را برای پرداخت آن و برخی شرایط سیاسی دیگر وضع کرده است.

captcha
شماره‌های پیشین