sobhe-no.ir
938
سه شنبه، ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹
5
تعرض به کشتی ایران، تعرض به تمامیت ارضی است

هشدار ایران به آمریکا

منشأ تظاهرات اخير شهر طرابلس چیست ، ریاض سلامه رئیس بانک مرکزی لبنان عامل نابسامانی اقتصادی در این کشور است

فتنه پولی علیه حزب الله

تحلیل احمد ترجمان دکترای مطالعات اسلامی / لبنان از زمان آغاز اعتراضات مردمی در اواخر مهرماه سال‌98 وارد بحران بزرگ و بی‌سابقه مالی شده است که با توجه به حوادث و رخدادهای گذشته، نشان از توطئه برنامه‌ریزی شده توسط دست‌های خارجی و عوامل دست نشانده آن‌ها در داخل این کشور دارد، که با خروج انبوه و غیر‌قانونی دارایی‌ها و سپرده‌های سپرده‌گذاران بانک‌ها، به خارج از کشور به منظور فشار حداکثری روی مردم و مقصر دانستن حزب‌الله لبنان و گروه ائتلاف هشتم مارس در پیدایش نابسامانی‌های اقتصادی است.

صبح نو

تعرض به کشتی ایران، تعرض به تمامیت ارضی است

هشدار ایران به آمریکا

در پی مزاحمت آمریکا برای تانکرهای ایرانی حامل سوخت به ونزوئلا، وزیر خارجه ایران به دبیرکل سازمان ملل نامه هشدارآمیزی نوشت و عراقچی نیز سفیر سوئیس را احضار کرد.
سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز گذشته در نشست خبری درباره احضار سفیر سوئیس به وزارت خارجه و نامه ظریف و واکنش ایران به تهدید آمریکایی‌ها درباره نفتکش‌های ایرانی حامل سوخت به سمت ونزوئلا و اینکه اگر آمریکا دست به توقیف کشتی‌های ایرانی بزند پاسخ ایران چه خواهد بود، گفت: تجارت آزاد بین کشورهای مستقل امری مشروع است و آنچه نامشروع است، راهزنی و مداخله در امور تجاری و روابط عادی کشورهای مستقل در دنیاست که آمریکا سردمدار چنین اقدامات غیرقانونی و یاغی‌گرایانه‌ای است که سال‌هاست شاهد آن هستیم.
وی با بیان اینکه آمریکای ترامپ در حال برهم زدن نظم جاافتاده جهانی است و نُرم‌های جهانی را نادیده می‌گیرد، اظهار کرد: به نظر می‌رسد آمریکای ترامپ به دنبال نوعی آنارشیسم جهانی است که برای همه دولت‌ها و ملت‌های مستقل باید زنگ خطر و هشداری باشد که از دستاوردهای چندجانبه‌گرایی و ارزش‌های جهانی مراقبت کنند.
موسوی گفت: آنچه آمریکایی‌ها درباره کشتی‌های نفتکش ما در نقاط مختلف جهان عنوان ‌کردند، غیرقانونی و بی‌شرمانه است و اگر بخواهند اقدامی علیه رفت و آمد آزاد و قانونی کشتی‌های ما صورت دهند، با واکنش ایران مواجه می‌شوند. کشتی‌های ایران حامل محموله‌های سوخت به سمت ونزوئلا در حال حرکت هستند و اینها رسما و قانونا تجارت قانونی و مشروع انجام می‌دهند و هیچ‌ مانع قانونی در مسیر این تجارت مشروع وجود ندارد. امیدوارم آمریکایی‌ها دست به کار احمقانه‌ای نزنند، چون قطعا با واکنش ایران مواجه خواهند شد.
وی بیان کرد: تجارت آزاد بین کشورها به رسمیت شناخته شده است. اینکه آمریکایی‌ها از کشوری خوش‌شان نمی‌آید و تحریم‌هایی را وضع ‌کردند، دلیلی نمی‌شود تحریم‌های غیرقانونی را یکجانبه اعمال و دیگران را تشویق و تهدید کنند که از تحریم‌های آنها پیروی کنند.
سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه دنیای آزاد و مستقل قطعا چنین اقدامی را نمی‌پذیرد، اظهار کرد: ما توصیه‌های لازم را به آمریکایی‌ها از طریق سفیر سوئیس در تهران به‌عنوان حافظ منافع و هم نمایندگی ایران در سازمان ملل و نامه ظریف به گوترش دادیم و عواقب هرگونه اقدام نابخردانه‌ای را به‌عهده دولت آمریکا گذاشتیم و امیدواریم دست به هیچ‌ حماقتی در این زمینه نزنند.
موسوی همچنین تصریح کرد: اگر دست به حماقتی بزنند، واکنش‌های لازم را پیش‌بینی کردیم و خواهند دید که در کجا خواهد بود و امیدواریم چنین رخ ندهد.
از سوی دیگر محمدجواد ظریف، وزیر خارجه نیز نامه‌ای هشدارآمیز به دبیرکل سازمان ملل نوشت و نسبت به تحرکات آمریکا در اعزام نیروی دریایی به منطقه کارائیب با نیت مداخله و ایجاد اختلال و مزاحمت در امر انتقال سوخت ایران به ونزوئلا هشدار داد. ظریف در این نامه تهدیدات غیرقانونی، خطرناک و تحریک‌آمیز آمریکا را نوعی دزدی دریایی و خطری بزرگ برای صلح و امنیت بین‌المللی دانسته و تاکید کرده‌ است که آمریکا باید از زورگویی در عرصه جهانی دست برداشته و به حاکمیت قوانین بین‌المللی به ویژه آزادی کشتیرانی در دریاهای آزاد احترام بگذارد. ظریف ضمن یاد‌آوری مسوولیت دولت آمریکا در برابر پیامدهای هرگونه اقدام غیرقانونی نسبت بحق ایران برای اتخاذ تدابیر مناسب و ضروری در مقابله با این تهدیدات 
تاکید کرده است. 
شبکه لبنانی «المیادین» هم به نقل از منبع عالیرتبه ایرانی که نامی از وی نبرد، نوشت: تهدید هر کشتی ایرانی در هر جایی، تهدیدی برای همه است. این منبع افزود: عبور کشتی‌های حامل کالا در آب‌های بین‌المللی حقی مشروع است که قوانین بین‌الملل آن را تضمین می‌کند. تجاوز به کشتی‌های ترانزیتی در آب‌های بین‌المللی، تجاوز به قانون بین‌الملل است. منبع مذکور ادامه داد: تهدید هر کشتی در آب‌های بین‌المللی امنیت تمام کشورها را در خطر قرار خواهد داد.
بنا بر این گزارش، طبق قوانین و قواعد حقوق بین‌الملل تعرض به کشتی هر کشوری، تعرض به خاک سرزمینی آن کشور محسوب می‌شود. هر کشتی برای خود پرچمی دارد و براساس آن پرچم، جزئی از خاک سرزمینی آن کشور محسوب می‌شود؛ بنابراین، هرگونه تعرض به آن کشتی، تعرض به تمامیت ارضی آن کشور است. از این نظر نیز، اگر آمریکا به کشتی‌های تجاری ایران تعرض کند، علاوه بر اینکه حق پاسخ و اقدام تلافی‌جویانه برای ایران محفوظ است، طبق قواعد بین‌المللی نیز امکان پیگیری و طرح دعوا در محاکم بین‌المللی وجود دارد.
اخیرا یک مقام ارشد دولت «دونالد ترامپ»، رییس‌جمهوری آمریکا با بیان این ادعا که ایران اقدام به ارسال بنزین برای ونزوئلا کرده، اعلام کرد واشنگتن در حال بررسی اقداماتی برای واکنش به این موضوع است. رویترز مدعی شده مقام مورد استناد این رسانه از مشخص‌کردن اینکه دولت آمریکا در حال بررسی چه اقداماتی است، خودداری کرده اما گفته که گزینه‌های مورد نظر به «دونالد ترامپ»، رییس‌جمهوری آمریکا ارائه خواهد شد که به‌شدت منتقد حکومت‌های ایران و ونزوئلا 
است.

captcha
شماره‌های پیشین