sobhe-no.ir
938
سه شنبه، ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹
4
گفت و گوی «صبح نو» با عباس سلیمی نمین درباره تأکیدرهبری به جذب افراد و یارگیری برای جبهه انقلاب،جذب حد اکثری نقطه مقابل قبیله‌گرایی است

نگاه حکومت محورانه به جای گروه‌گرایی

گفت‌وگو حسام رضایی / اگر دست به واکاوی و وارسی وجوه گفتمانی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب بزنیم، می‌بینیم که چشمگیرترین وجه آن، تاکید بر رواداری غلبه رویکرد جذب حداکثری نسبت به آحاد جامعه است. این وجه غالب در سخنرانی‌های مختلف ایشان، به کرات خود را بروز داده است. همین دو روز پیش ایشان در دیداری دانشجویی، در عین توصیه به گسترش جبهه انقلابی تاکید ‌کردند که باید از حذف و طرد دیگران خودداری شود. ایضا ایشان در تاریخ 3 آذر 95 در دیدار جمعی از بسیجیان، تاکید ‌کردند: «بنده معتقد به جذب حداکثری‌ام، البته با روش‌های خودش»؛ اما یکی از مهم‌ترین و شاید معروف‌ترین گزاره‌های تولیدی از سوی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای طی سال‌های اخیر، عبارت «جذب حداکثری، دفع حداقلی» باشد.

شهروندان عراقی، در اعتراض به هتاکی شبکه «MBC» به شهید المهندس دفتر این شبکه را تسخیر کردند

بنگاه تفرقه افکن سعودی بسته شد

در پی هتاکی شبکه سعودی« MBC» به شهید ابومهدی‌المهندس، نایب رییس شهید سازمان الحشد‌الشعبی، گروه‌های عراقی خواستار اتخاذ اقدامات مناسب برای توقف اقدامات و فعالیت‌های غیراخلاقی این شبکه سعودی و بستن دفاتر آن در عراق شد که در ادامه این اعتراضات روز گذشته صدها نفر از شهروندان عراقی دفتر این شبکه فتنه گر سعودی را تسخیر و آن را تعطیل کردند.

مردم و جریان‌های سیاسی عراق از اقدام موهن برخی سفارتخانه‌های خارجی خشمگین شدند

تأ‌کید بغداد در اخراج سفرای اروپایی

صبح نو

مردم و جریان‌های سیاسی عراق از اقدام موهن برخی سفارتخانه‌های خارجی خشمگین شدند

تأ‌کید بغداد در اخراج سفرای اروپایی

پس از آنکه دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در عراق یکشنبه برای نخستین‌بار پرچم همجنس‌گرایان را به صورت رسمی در داخل خاک عراق برافراشت، خشم مقامات و جریان‌های سیاسی عراق برانگیخته شد و مردم خشمگین عراق پرچم همجنس‌گراها را به آتش کشیدند و رهبران سیاسی عراق بر اخراج سفرای انگلیس، کانادا و نمایندگی اتحادیه اروپا از خاک عراق تاکید کردند.
در پی ترویج همجنس‌گرایی از سوی نمایندگی اتحادیه اروپا در عراق که با حضور سفیر انگلیس و کانادا انجام شد، وزارت خارجه عراق، مردم و جریان‌های سیاسی عراق به‌شدت این اقدام را محکوم کرده و آن را در تضاد با اصول و ارزش‌های اخلاقی حاکم بر این کشور دانستند و خواستار اخراج سفرای این سه کشور اروپایی از عراق شدند. بر‌اساس تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است مردم خشمگین عراق پرچم همجنس‌گراها را به آتش کشیدند.
وزارت امور خارجه عراق در واکنش به برافراشتن پرچم همجنس‌گرایان از سوی برخی سفارتخانه‌ها در بغداد آن را به‌شدت محکوم کرد و این اقدام را نقض اصول و ارزش‌های والای اخلاقی مورد احترام همه مذاهب الهی و همچنین مغایر با ارزش‌ها، اخلاق، هنجارهای اجتماعی عراق و تحریک احساسات و بازی با مفاهیم مقدس مذهب دانست.

درخواست اخراج سه سفیر
هادی العامری، رییس ائتلاف پارلمانی الفتح در واکنش به این اقدام موهن تأکید کرد که آنچه نمایندگی اتحادیه اروپا انجام داده و پرچم همجنس‌گرایان را برافراشته، اقدامی توهین‌آمیز به عراق است.
وی افزود: برافراشتن پرچم همجنس‌گرایان، اقدامی غیرمنطقی و خلاف عرف، سنت‌ها و اخلاقیات جامعه عراق است.
وی از دولت خواست که فوراً در جهت اخراج سه سفیر منحرف اخلاقی که عراق آن‌ها را به‌عنوان نماینده کشورهایشان قبول ندارد، اقدام کند.
همچنین سید‌عمار حکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق در پیامی ضمن محکومیت این اقدام گفت: اقدام برخی سفارتخانه‌ها در عراق به برافراشتن پرچم همجنس‌گرایان، افزون بر آنچه تعرض آشکار به آداب و رسوم و بی‌احترامی به هویت ملت عراق است شکستن حرمت ماه مبارک رمضان نیز هست؛ ماهی که همه ادیان برای آن احترام قائل‌اند.
وی تأکید کرد: ضمن محکوم کردن این رفتار زشت از این سفارتخانه‌ها می‌خواهیم که به چارچوب‌های دیپلماتیک میان کشورها احترام بگذارند و از پروتکل‌های توافقی، به‌خصوص در آنچه به آسیب‌زدن به باورها و آداب و رسوم کشورهای میزبان مربوط می‌شود، خارج نشوند.
«حزب الدعوه» عراق در واکنش به برافراشته شدن پرچم همجنس‌گرایان در عراق تأکید کرد: ما اقدام غیراخلاقی و غیرمسوولانه نمایندگی اتحادیه اروپا در برافراشتن پرچم همجنس‌گرایان در خاک عراق را محکوم می‌کنیم. ما این اقدام را تعدی آشکار به ملت عراق و دین و ارزش‌های آن می‌دانیم. معتقدیم که این کار یک برنامه حساب‌شده و هدفمند علیه مبانی ارزشی ملت عراق بوده و تبلیغ این رفتار منحرف را دنبال می‌کرده است، موضوعی که تمام ادیان آن را منع کرده‌اند.
حزب اسلامی عراق نیز در واکنش به این اقدام موهن اعلام کرد: برافراشته شدن پرچم همجنس‌گرایان، آلوده کردن آسمان عراق و هویت اسلامی آن و نیز تحریک احساسات ملت ما است.
در پی موج گسترده محکومیت‌های داخلی و فشار افکار عمومی، اتحادیه اروپا مجبور شد خبر و تصویر برافراشتن پرچم همجنس‌گرایان در مقر این اتحادیه در بغداد را از سایت رسمی خود و همچنین در فیس‌بوک و توییتر حذف کند.
نمایندگی اتحادیه اروپا در عراق در حساب رسمی خود در توییتر اعلام کرد: «همزمان با سفارت کانادا، سفارت انگلیس در عراق و دفاتر نمایندگی اتحادیه اروپا در جهان روز یکشنبه در بغداد پرچم رنگین‌کمان، پرچم همجنس‌گرایان را به مناسبت روز جهانی مبارزه با همجنس‌گرا هراسی و تغییر جنسیتی برافراشت و توجهات را به حقوق همجنس‌گرایان معطوف کردیم. در ادامه سلسله اقدامات کشورهای غربی در عراق برای ترویج همجنس‌بازی، نمایندگی اتحادیه اروپا در بغداد روز یکشنبه مراسم به اصطلاح «روز جهانی مبارزه با همجنس‌گرا ستیزی» را برگزار کرد. این اقدام با واکنش شدید وزارت خارجه عراق و شماری از مقامات و احزاب سیاسی این کشور همراه شد.

ترویج فساد
در بهمن سال گذشته نیز حمایت «استفان هیکی» سفیر انگلیس از قانون حمایت از همجنس‌بازان واکنش شدید «مقتدی صدر» رهبر جریان صدر و دیگر شخصیت‌های دینی و سیاسی عراق را برانگیخت. ژوئن سال‌۲۰۱۷ نیز کنسولگری آمریکا در اربیل اقدام به برافراشته کردن پرچم «همجنس‌گرایان» در محوطه کنسولگری کرد که اعتراضات علمای عراق را موجب شد.
کشورهای غربی در سال‌های گذشته تلاش زیادی برای ترویج این پدیده در میان جوانان عراقی کرده و در این راستا در سال‌۲۰۱۵ از تشکیل سازمانی به نام «عراق کویر» برای پرداختن به موضوع همجنس‌بازی در عراق حمایت کردند. این سازمان که به سه زبان انگلیسی، عربی و کردی در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کند، هدف خود را قانونی کردن ازدواج همجنس‌بازان در عراق اعلام کرده است.

captcha
شماره‌های پیشین