sobhe-no.ir
937
دوشنبه، ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹
8
خبر

تیم‌هایی که شانس قهرمانی ندارند به دنبال تعطیلی لیگ هستند

زورآزمایی بیرون زمین

با فراگیری ویروس كرونا از اسفند سال گذشته بسیاری از مشاغل و فعالیت‌های معمول در كشور تعطیل شد. مسابقات ورزشی هم از این قاعده تبعیت كردند. 9‌اسفند سال گذشته آخرین بازی‌های فوتبال لیگ برتر ایران بدون حضور تماشاگران برگزار و پس از آن مسابقات تعطیل شد. از ابتدای اردیبهشت تعطیلی مشاغل كمتر و كمتر شد و با اینکه مسوولان همواره اصرار می‌كنند كه شرایط برای مهار كرونا عادی نشده ولی شرایط اقتصادی به‌گونه‌ای است كه حداقل در شهرهای بزرگ و به‌خصوص تهران انگار‌نه‌انگار كه كرونایی هست كه هر روز حدود 40‌تا 50‌نفر را ازپای درمی‌آورد. در این میان بحث ادامه لیگ برتر فوتبال و بازگشت فعالیت‌های ورزشی هم مطرح است اما برخلاف مشاغل دیگر كه برای پول درآوردن تمایل زیادی به بازگشت سریع داشتند، در بین اكثر فوتبالیست‌ها اصرار بر تعطیلی لیگ بیشتر است. در گزارش امروز اوضاع و احوال فوتبال كشور و حرف و حدیث‌های شایع در این روزها را مرور كرده و خیلی مختصر به لیگ دیگر كشورها هم سرزده‌ایم.

صبح نو

تیم‌هایی که شانس قهرمانی ندارند به دنبال تعطیلی لیگ هستند

زورآزمایی بیرون زمین

با فراگیری ویروس كرونا از اسفند سال گذشته بسیاری از مشاغل و فعالیت‌های معمول در كشور تعطیل شد. مسابقات ورزشی هم از این قاعده تبعیت كردند. 9‌اسفند سال گذشته آخرین بازی‌های فوتبال لیگ برتر ایران بدون حضور تماشاگران برگزار و پس از آن مسابقات تعطیل شد. از ابتدای اردیبهشت تعطیلی مشاغل كمتر و كمتر شد و با اینکه مسوولان همواره اصرار می‌كنند كه شرایط برای مهار كرونا عادی نشده ولی شرایط اقتصادی به‌گونه‌ای است كه حداقل در شهرهای بزرگ و به‌خصوص تهران انگار‌نه‌انگار كه كرونایی هست كه هر روز حدود 40‌تا 50‌نفر را ازپای درمی‌آورد. در این میان بحث ادامه لیگ برتر فوتبال و بازگشت فعالیت‌های ورزشی هم مطرح است اما برخلاف مشاغل دیگر كه برای پول درآوردن تمایل زیادی به بازگشت سریع داشتند، در بین اكثر فوتبالیست‌ها اصرار بر تعطیلی لیگ بیشتر است. در گزارش امروز اوضاع و احوال فوتبال كشور و حرف و حدیث‌های شایع در این روزها را مرور كرده و خیلی مختصر به لیگ دیگر كشورها هم سرزده‌ایم.

موافقان و مخالفان تعطیلی لیگ فوتبال
اپیدمی ویروس کرونا اگرچه از تب و تاب افتاده اما همچنان خطرناک است و فعالیت‌های ورزشی تیمی می‌تواند فراگیری ویروس را بیشتر کند. از یک طرف حضور پرتعداد تماشاگران می‌تواند راه را برای انتقال بیماری فراهم کند و از طرف دیگر حضور بازیکنان، کادر مربیگری و داوران در زمین فوتبال و برخورد آن‌ها موجب انتقال ویروس می‌شود.
در اینکه بازی‌ها باید بدون تماشاگر برگزار شوند شکی نیست اما آیا خود بازیکنان خطر این حضور همراه با شرایط سفر به زمین تیم رقیب در شهر دیگر، حاضر شدن در هواپیما و اقامت در هتل را می‌پذیرند؟ اینجاست که بحث موافقان و مخالفان ادامه لیگ پیش می‌آید. اما مهم‌تر از آن تبعات این تعطیلی یا ادامه لیگ است.
ادامه یافتن لیگ برای تیم‌هایی که می‌توانند به موقعیت بهتری در جدول برسند مفید محسوب می‌شود و برای تیم‌هایی که به وضعیت دلخواه نرسیده‌اند و یا بازی‌های آینده در سرنوشت آن‌ها تأثیر چندانی ندارد بیشتر مضر است چون هم احتمال انتقال بیماری بین بازیکنان‌شان زیاد می‌شود و هم تعطیلی 3‌ماهه لیگ و تمرینات شرایط را برای مصدومیت و از دست دادن بازیکنان آن‌ها در این فصل و فصل‌های بعدی فراهم می‌کند.
ازسوی دیگر با تعطیل شدن لیگ باید تکلیف قهرمانی، گرفتن سهیمه آسیایی و سقوط دو تیم به لیگ دسته پایین‌تر فوتبال هم معلوم شود.

تکلیف نیمه معلوم
تکلیف مسابقات ورزشی و فعالیت‌های باشگاه‌ها تا همین چند روز پیش نامعلوم بود اما روز شنبه رییس‌جمهوری بدون اعلام تاریخی دقیق صرفاً اعلام کرد فعالیت‌های ورزشی در چارچوب پروتکل‌های بهداشتی بدون حضور تماشاگر از سر گرفته می‌شود و وزیر بهداشت در نامه‌ای به وزیر ورزش نوشت که فعالیت باشگاه‌های ورزشی انفرادی و غیرگروهی که ارتباط فردی زیادی ندارد با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برای کلیه شهرها مجاز است.
در کنار این‌ها زمزمه‌هایی از آغاز شروع تمرینات تیم‌های ورزشی پس از ماه رمضان شنیده شد. با این شرایط بخت تداوم رقابت‌ها بیشتر شد و گفته می‌شود از اواخر خرداد شاهد حضور دوباره تیم‌ها در زمین خواهیم بود. وزیر ورزش در این رابطه گفته که رقابت‌ها از 20 تا 25‌خرداد آغاز می‌شود و طی 6 یا 7‌هفته بازی‌های باقیمانده با فاصله‌های پنج روز برگزار می‌شود. البته این مسابقات بدون تماشاگر و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود و اگر بین 20 تا 25‌خرداد مشکل خاصی ایجاد شود مسابقات متوقف خواهدشد.
با این حساب، اگر به هر دلیل لیگ نوزدهم نصفه‌کاره بماند، سازمان لیگ اعلام کرده جدول فعلی به‌عنوان جدول نهایی این فصل تلقی خواهد شد. به این ترتیب، تیم‌ها براساس جایگاهی که الان دارند، به قهرمانی و کسب سهمیه آسیایی می‌رسند یا راهی دسته پایین‌تر می‌شوند.
باتوجه به اینکه قبلاً اعلام شده بود تیم‌ها فرصتی 3 هفته‌ای دارند تا پیش از آغاز مسابقات تمرین‌های گروهی خود را آغاز کنند بدین ترتیب اگر پس از ماه مبارک رمضان تمرینات گروهی تیم‌ها شروع شود می‌توان تقریباً مطمئن شد که بازی‌های لیگ از همان 22‌خرداد یا همان حدود از سر گرفته می‌شود.

دعوای رنگی بر سر تداوم لیگ
 

پرسپولیس برای چهارمین قهرمانی پیاپی راه همواری پیش رو دارد و باوجود 10‌امتیاز اختلاف تا تیم دوم، اگر لیگ تعطیل شود با این وضعیت قهرمان اعلام می‌شود و اگر لیگ ادامه یابد احتمالاً پیش از اتمام 9‌بازی باقیمانده خود، قهرمانی چهارمش را جشن خواهد گرفت. با این حساب پرسپولیسی‌ها موافق ادامه لیگ هستند تا در کسب چهارمین قهرمانی‌شان حرف و حدیثی پیش نیاید. سپاهان، تراکتور و استقلال با همه وجود در تلاش هستند تا لیگ تعطیل شود اما تیمی به‌عنوان قهرمان اعلام نشود. با تعطیلی لیگ آن‌ها با همین نتایج می‌توانند سهمیه آسیایی بگیرند ولی دوست ندارند جام قهرمانی را در دست حریف قرمزپوش تهرانی ببینند. این است که همه مصاحبه‌ها و جدل‌های این چند روز حول و حوش این جدل رنگی درحال چرخش است.
تیم‌های فولاد و صنعت نفت آبادان که با یک خیز درصورت برگزاری مسابقات می‌توانند به کسب سهمیه برسند مثل پرسپولیس موافق برپایی لیگ هستند اما باقی تیم‌ها بر تعطیلی لیگ نوزدهم که هنوز به پایان نرسیده تاکید دارند؛ به‌خصوص تیم‌های پایین جدول که با ادامه لیگ شرایط سقوط‌شان به دسته پایین‌تر محتمل است. تیم‌های سایپا، گل‌گهر سیرجان و پارس‌جنوبی جم که نزدیک به منطقه سقوط هستند، از تعطیلی لیگ با حفظ نتایج موجود خرسند خواهند شد. شاید اگر مسابقات ادامه پیدا کند، 2تیم پایین جدول که فقط 3تا 5امتیاز کمتر دارند، بالا بیایند و این سه تیم را در خطر سقوط قرار بدهند. اینطوری اما آن‌ها هم بدون رنج و عذاب میهمان لیگ بیستم خواهند بود.
برخلاف آن‌ها پیکان و شاهین بوشهر 2تیمی هستند که با تعطیلی لیگ و حفظ نتایج فعلی، به دسته پایین‌تر سقوط خواهند کرد. مخصوصاً شاهین که این اواخر خوب اوج گرفته بود و هواداران زیادی هم دارد، از این تصمیم بیشتر ضرر خواهد کرد. 

کدام لیگ‌ها تعطیل کردند؟
در برخی کشورهای اروپایی مسابقات فوتبال در فصل جاری تعطیل شدند؛ برخی قهرمان معرفی کردند و برخی هم از خیر آن گذشتند.
 
بلژیک: فدراسیون فوتبال بلژیک حدود یک ماه پیش و خیلی زودتر از بقیه اعلام کرد که لیگ را یک هفته مانده به پایان فصل به اتمام می‌رساند و باشگاه بروژ را که ۱۵‌امتیاز با تیم خنت در صدر جدول فاصله داشت، قهرمان اعلام کرد.این فدراسیون بعداً اعلام کرد که این تصمیم را به عقب انداخته است. از آنجایی که دولت بلژیک تمام رویدادهای بزرگ را تا ۳۱‌اوت (اواسط شهریور) ممنوع اعلام کرده، بعید است هفته آخر ژوپیتر لیگ بتواند برگزار شود، چون به گفته سازمان لیگ این کشور برای برگزاری مسابقه بدون تماشاگر هم ۴۰۰‌نفر پشت درهای بسته داخل ورزشگاه خواهند بود.
 فرانسه: سازمان لیگ فوتبال فرانسه اعلام کرد که لیگ را ۱۰‌هفته مانده به پایان فصل به اتمام می‌رساند و جدول نهایی را بر‌اساس میانگین امتیاز تیم‌ها تنظیم می‌کند. به این ترتیب پاری‌سن‌ژرمن به عنوان قهرمان اعلام شد و تیم‌های آمیان (تیم سامان قدوس) و اف‌سی تولوز به دسته دوم سقوط می‌کنند. باشگاه آمیان که اعلام کرده اقدامات حقوقی لازم را در اعتراض به این تصمیم انجام 
خواهد داد.
باید توجه داشت که ضرر و زیان اقتصادی این تعطیلی هم قابل توجه است. در صورتی که بازی‌ها برگزار می‌شد، باشگاه‌ها دست‌کم حدود ۲۸۰‌میلیون از حق پخش مسابقات دریافت می‌کردند. علاوه بر آن درآمد فروش اسپانسرینگ هم با این حساب کمتر می‌شود.
 هلند: فدراسیون فوتبال هلند تصمیم گرفت لیگ را ۹‌هفته مانده به پایان فصل تمام کند. البته قهرمان لیگ هنوز تعیین 
نشده است. آژاکس آمستردام صدرنشین این رقابت‌ها باید فعلاً منتظر سی‌و‌پنجمین قهرمانی‌اش بماند.
همچنین این فصل تیمی از دسته برتر لیگ هلند سقوط نمی‌کند و تیمی هم از لیگ دسته دوم به دسته برتر راه نمی‌یابد.اصلی‌ترین مخالف این تصمیم باشگاه آز آلکمار است که هم‌امتیاز با آژاکس با تفاضل گل کمتر دوم است. 
دو باشگاه بالای جدول دسته دوم لیگ هلند یعنی کامبور و گرافشاپ هم که حالا باید از صعود به دسته اول صرفنظر کنند، هم به این تصمیم فدراسیون اعتراض 
دارند.

کدام لیگ‌ها شروع کردند؟
 

با آن که کرونا هر روز دارد در دنیا کشته می‌گیرد ولی چند لیگ فوتبال بی‌توجه به کرونا مسابقات فوتبال را بدون حضور تماشاگران آغاز کرده‌اند.
 
آلمان: در حالی که 9‌هفته از رقابت‌های لیگ حرفه‌ای فوتبال آلمان معروف به بوندس‌لیگا مانده است، سوت این رقابت‌ها پس از وقفه دو ماهه به‌خاطر شیوع ویروس جدید کرونا بار دیگر شنبه با دربی بوروسیا دورتموند و شالکه‌۰۴ به‌صدا درآمد.
بوندس‌لیگا نخستین لیگ حرفه‌ای اروپاست که بازی‌های خود را از سر می‌گیرد. گرچه حضور تماشاگر در این بازی‌ها ممنوع شده است اما پخش زنده این مسابقات در سراسر جهان برای علاقه‌مندان به فوتبال به روی آنتن می‌رود. در این دیدار گلزنان بورسیا دورتموند با رعایت فاصله و نکات بهداشتی پس از هر گل شادمانی کردند.
تف کردن بازیکنان ممنوع شده، دو تیم بدون عکس تیمی و دست دادن بازیکنان با یکدیگر، بازی خود را با سوت داور شروع می‌کنند. از سوی دیگر فاصله گذاری اجتماعی در نیمکت تیم‌ها نیز باید رعایت شود.
همچنین تیم‌ها در طول ۹۰‌دقیقه اجازه تعویض پنج بازیکن به جای ۳‌بازیکن را خواهند داشت تا بتوانند پس از دو ماه وقفه از پس مسابقه بر بیایند.
طبق توافق‌های صورت گرفته برای شروع مجدد مسابقات فوتبال در آلمان، تیم‌های شرکت‌کننده باید در قرنطینه قرار گیرند و از هتل محل اقامت تنها اجازه حضور در سر تمرینات را خواهند داشت.
برای احتیاط بیشتر همچنین از بازیکنان و کادر فنی به‌طور مرتب تست ویروس کرونا گرفته می‌شود. همین اتفاق باعث شد تا سه مورد ابتلا در تیم کلن شناسایی شود.

 کره‌جنوبی: از حدود 10‌روز پیش لیگ فوتبال کره جنوبی کار خود را آغاز کرده است. کی‌لیگ اولین لیگ آسیایی است که پس از کرونا فعالیت خود را از سر می‌گیرد. این موضوع سبب شده تا کشورهای مختلف برای خرید حق پخش این رقابت‌ها اقدام کنند. تا سال گذشته، تنها 10‌کشور خارجی حق پخش این لیگ را خریداری می‌کردند اما بعد از اینکه اعلام شد مسابقات به این زودی آغاز خواهند شد، 26‌کشور دیگر نیز برای این کار اقدام کردند. ظاهراً بی‌فوتبالی اینقدر علاقه‌مندان را کلافه کرده که به دیدن فوتبال کره‌ای هم توجه 
نشان می‌دهند.

کدام لیگ‌ها به‌زودی شروع می‌شوند؟
در بسیاری از کشورها فعالیت‌های ورزشی تیمی از اواخر خردادماه بدون حضور تماشاگران از سرگرفته می‌شود. لیگ‌های انگلستان، اسپانیا، احتمالاً ایتالیا و... در این زمره‌اند. در این بین سوئد اعلام کرده مسابقات فوتبال را با حضور تماشاگران برگزار می‌کند. البته ناگفته نماند که در اوج اپیدمی کرونا لیگ‌های بلاروس، نیکاراگوئه و تاجیکستان با تماشاچی به فعالیت خود ادامه دادند.

تکلیف این هفته معلوم می‌شود؟
مسعود خلیلیان، رییس ستاد مبارزه با کرونا در ورزش: تنها ۳۰‌رشته انفرادی می‌توانند فعالیت خود را آغاز کنند اما درباره رشته‌های تیمی و فوتبال هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است. درباره فوتبال هنوز چیزی روشن نیست اما این امکان وجود دارد که مجوز شروع تمرینات داده شود و باید مسیری را انتخاب کنیم که کمترین خطر را داشته باشد. از سه هفته قبل پروتکل‌هایی برای فوتبال با حضور مسوولان وزارت بهداشت آماده کردیم که بر اجرای آن هم نظارت جدی خواهیم کرد. قول داده شده که در این هفته در خصوص فوتبال تصمیم‌گیری شود و به‌طور قطع بهترین تصمیم و به دور از شتاب‌زدگی 
خواهیم گرفت.

captcha
شماره‌های پیشین