sobhe-no.ir
937
دوشنبه، ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹
2
نکته

اصلاح ساختار مجلس

منتخبان مجلس یازدهم در گفت‌وگو با «صبح‌نو» از اولویت‌های کاری پارلمان آینده گفتند

گام‌های قوی «خانه‌ملت» در راه مردم

کمتر از 10 روز دیگر تا گشایش مجلس یازدهم، زمان باقی مانده است؛ مجلسی که بسیاری در داخل برای تسهیل مشکلات خصوصا مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم، به آن دل بسته‌اند. کلیدواژه اصلی که مجلس آینده باید حول آن اقدام کند، «مجلس قوی» است. قوی بودن و ارتقای توانایی مجلس، البته وابسته به شرایط و عمل به ضوابط متعددی است. در گزارش امروز و در مصاحبه با چهار نماینده منتخب مجلس آینده مشخصا این سوال محوری را مطرح کردیم که مجلس آینده برای قوی بودن، باید چه اقداماتی را انجام دهد و چه شاخصه‌‌هایی را رعایت کند.

صبح نو

منتخبان مجلس یازدهم در گفت‌وگو با «صبح‌نو» از اولویت‌های کاری پارلمان آینده گفتند

گام‌های قوی «خانه‌ملت» در راه مردم

کمتر از 10 روز دیگر تا گشایش مجلس یازدهم، زمان باقی مانده است؛ مجلسی که بسیاری در داخل برای تسهیل مشکلات خصوصا مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم، به آن دل بسته‌اند. کلیدواژه اصلی که مجلس آینده باید حول آن اقدام کند، «مجلس قوی» است. قوی بودن و ارتقای توانایی مجلس، البته وابسته به شرایط و عمل به ضوابط متعددی است. در گزارش امروز و در مصاحبه با چهار نماینده منتخب مجلس آینده مشخصا این سوال محوری را مطرح کردیم که مجلس آینده برای قوی بودن، باید چه اقداماتی را انجام دهد و چه شاخصه‌‌هایی را رعایت کند.

نظری: مجلسی که به فکر ناراحتی دولت باشد 
به درد نمی‌خورد
سیدغنی نظری، منتخب مردم خلخال و کوثر در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» با بیان اینکه نمایندگان منتخب باید از حیثیت مجلس دفاع کنند، گفت: تک‌تک عناصر مجلس باید به این صحبت که «مجلس در راس امور است»، معتقد باشند و در مسیر تحقق این خواسته تلاش کنند. وی با بیان اینکه «مجلسی که به فکر ناراحتی دولت و وزیر و رییس باشد، به درد نخواهد خورد»، اضافه کرد: متاسفانه مجلس دهم و دولت در یکدیگر ادغام بودند و اصلا نمی‌شد تشخیص داد که مجلس است یا دولت. گاهی کارهایی که وظیفه دولت بود، مجلس هم انجام می‌داد.
نظری با بیان اینکه مجلس قوی باید متناسب با اولویت‌ها و مسائل مبتلابه جامعه حرکت کند، گفت: کارهای حاشیه‌‌ای و زوائد، مجلس را ضعیف خواهند کرد. نظری در بخش دیگری از این گفت‌وگو، پرداختن به مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم و مبارزه با فقر و فساد و تبعیض را از مهم‌ترین اولویت‌‌‌های کاری مجلس آینده برشمرد و تاکید کرد: گاهی شاهد هستیم که از داخل مجلس، مسائل فسادزا بیرون می‌‌آید. اگر می‌خواهیم مجلس قوی شکل بگیرد، مجلس باید در متن جامعه قرار بگیرد و نه در حاشیه جامعه. وی با اشاره به لزوم فعال بودن مجلس آینده در حوزه «دیپلماسی پارلمانی» گفت: چنانکه دولت باید در حوزه سیاست خارجی به اصل «عزت، حکمت و مصلحت» پایبند باشد، مجلس هم باید از دولت بخواهد که در این حوزه به صورت منفعل عمل نکند. منتخب مردم خلخال و کوثر همچنین با اشاره به لزوم وضع قوانین تسهیل‌کننده جهش تولید در مجلس یازدهم، اظهار كرد: مجلس آینده باید در راستای حمایت از تولید، قدم جدی بردارد. جهش تولید باید ابتدا از مجلس کلید بخورد.
 
شهریاری: مجلس آینده با دولت تعامل سازنده 
خواهد داشت
دکتر حسینعلی شهریاری، منتخب مردم زاهدان که سابقه نمایندگی در مجالس هفتم تا دهم را نیز دارد، در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» گفت: مجلس یازدهم باید به دور از هر گونه رقابت و دعوا، در درجه اول به دنبال حل مشکلات اقتصادی مردم برود چون الان، مهم‌ترین مشکل جامعه ما مشکلات اقتصادی و معیشتی و بیکاری جوانان است. وی با بیان اینکه مردم ما واقعا به مجلس آینده دل بسته‌اند، گفت: امیدوارم نمایندگان بتوانند با دقت نظر و نظارت، کارها را به پیش ببرند. ما تاکنون در مجلس، قانون زیاد وضع کرده‌ایم اما امر نظارت همیشه مغفول مانده است. شهریاری تاکید کرد: مجلس آینده به جای خلق قانون باید به سراغ قوانینی که قبلا تصویب شده، برود و با پیگیری و نظارت خود ببیند که به کجا ختم شده‌اند.
شهریاری گفت: اگر نمایندگان و دولت‌ها ده‌ها سال قبل، فرمایشات رهبر انقلاب را گوش می‌کردند تا اقتصاد کشور را از وابستگی به نفت خلاصی بدهند، امروز با مشکلات کمتری رو‌به‌رو بودیم اما امروز با توجه به ارزانی قیمت نفت و مشکل ما در فروش آن، توفیق اجباری برای کاهش این وابستگی ایجاد شده است. وی با اشاره به لزوم جلوگیری از فرار مالیاتی و نقش آن در تامین هزینه‌‌‌های کشور، تاکید کرد: طبق آمارها حداقل 80 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم. شهریاری درباره نقش نظارتی مجلس، گفت: مجلس می‌تواند به دور از مسائل و اغراض سیاسی، از وزرا توضیح بخواهد و برای انجام ‌شدن کارها، پیگیری کند و اگر دولت احساس می‌کند در جایی مشکلی دارد، مشکل خود را در قالب قانون‌گذاری مطرح کند.
منتخب مردم زاهدان همچنین با اشاره به شأن و جایگاه نمایندگان اظهار كرد: وقتی فردی نماینده می‌شود، نماینده کل کشور است و پیش از توجه به مسائل منطقه‌‌ای و حوزه‌ای، باید مسائل کلان کشور را در نظر بگیرد. وی با اشاره به لزوم دوری نمایندگان از زدو بند، تصریح کرد: این لابی‌ها هیچ نتیجه و فایده‌ای جز تضعیف جایگاه مجلس ندارد. شهریاری همچنین با اشاره به تاثیر هیات‌رییسه روی مناسبات مجلس آینده گفت: امیدوارم یک هیات‌رییسه قوی انتخاب بشود؛ چون هیات‌رییسه تاثیر زیادی روی پیشبرد 
رو به جلو و مثبت مجلس دارد. اگر هیات‌رییسه ضعیف باشد، مجلس هم توفیق چندانی نخواهد داشت.
وی در ادامه درباره اقداماتی که نمایندگان مجلس آینده باید از آن دوری کنند، گفت: نمایندگان به جای اینکه به این فکر کنند که چگونه طرحی بنویسند یا چطور نطقی کنند که بتوانند در دور بعدی انتخابات هم رای بیاورند، باید صادقانه با مردم حوزه انتخابیه خود برخورد کنند. شهریاری همچنین درباره نسبت مجلس آینده با دولت گفت: هر مجلسی که آغاز به کار می‌کند، باید در عمل تعامل سازنده با دولت‌ها داشته باشد. مجلس ضمن اینکه باید پیگیر کارها باشد و روی امور نظارت کند، باید اصل کار خود را بر تعامل سازنده با دولت بگذارد. مجلس آینده باید به طور جدی از دولت بخواهد که کارش را درست انجام بدهد و در جهت رفع مشکلات مردم قدم بردارد.

 اسماعیلی: وظیفه نظارتی مجلس می‌تواند اقتصاد
و اشتغال را فعال كند
ولی اسماعیلی، منتخب مردم گرمی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» با اشاره به اولویت‌‌‌های کاری در مجلس آینده گفت: قبل از انتخابات مجلس، بارها بهبودی کسب‌وکار و تسهیل در روند تولید داخل را بازگو کردم؛ موضوعی که بهتر است مجلس در روزها و هفته‌‌‌های نخست کاری خود، بر آن تاکید کند تا روند معیشت و اشتغال مردم بهبود یابد. این نماینده ادوار مجلس افزود: البته شفافیت مالی و مبارزه با فساد و رانت از دیگر شاخص‌‌‌های نظارتی و تخصصی است که با رصد آن می‌توان در رأس بودن مجلس را به خوبی نشان داد.
این منتخب مردم در مجلس یازدهم با اشاره به قوی‌بودن مجلس تصریح کرد: موضوعات نظارتی در مجلس می‌تواند کارآمدی خانه ملت را بیشتر نشان داده و فضای کسب‌وکار را بر ریل توسعه قراردهد. اسماعیلی تصریح کرد: وظیفه نظارتی مجلس، می‌تواند اقتصاد و اشتغال را فعال كند و ابزاری برای شفاف‌‌‌سازی بیشتر است. امیدوارم با شرایط تحریم‌ها و مساله کرونا و با همکاری و همدلی، شاهد رونق دوباره تولید و بهبود اقتصاد باشیم.
 
نیک‌بین: نباید شفافیت و مبارزه با فساد را 
فراموش کنیم
حجت‌الاسلام‌والمسلمین جواد نیک‌بین، منتخب مردم کاشمر، بردسکن و خلیل‌آباد نیز در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» با اشاره به اولویت‌‌‌های کاری در مجلس یازدهم عنوان کرد: موضوعات اقتصادی و معیشتی، از جمله مسائلی است که بهتر است در دستور کار مجلس قرار بگیرد تا با بررسی چگونگی حمایت از تولید و اقتصاد، شاهد بهبود این موضوعات باشیم. این منتخب مردم در مجلس یازدهم با اشاره به الزامات مجلس قوی تصریح کرد: وقتی بر توان داخلی کشور اتکا کنیم و نگاه‌مان به بومی‌سازی در تولید و صنعت باشد، می‌‌توان گفت که مجلس هم قوی کار کرده است؛ البته نباید شفافیت و مبارزه با فساد را فراموش کرد که با نظارت بیشتر می‌‌توان ظرفیت‌‌‌های مجلس در این‌باره را نیز نشان داد.

captcha
شماره‌های پیشین