sobhe-no.ir
936
یکشنبه، ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹
6
نکته

رفتار مومنانه در مقابله با ویروس منحوس

«صبح‌نو» از آخرین ترفند دولتی‌ها برای سر و سامان دادن به بازار خودرو گزارش می‌دهد

خرید نقدی خودرو به شیوه بخت‌‌آزمایی

گزارش عارف چراغی / در هفته اخیر افزایش قیمت خودرو موجب نابسامانی‌هایی در بازار و بروز نگرانی و نارضایتی‌های مردم شده‌است، بیشتر کارشناسان این روند شتابان صعود قیمت‌ها را ناشی از فضاسازی روانی و دخالت دلالان و واسطه‌گران در این صنعت می‌دانند. با این حال نسخه شورای رقابت برای کاهش قمیت‌ها و رساندن خودرو به دست مصرف‌کننده واقعی، بخت آزمایی است. حال باید دید این روش تا چه اندازه پاسخگو خواهد بود.

شرایط جدید پیش‌فروش خودرو چیست؟

صبح نو

«صبح‌نو» از آخرین ترفند دولتی‌ها برای سر و سامان دادن به بازار خودرو گزارش می‌دهد

خرید نقدی خودرو به شیوه بخت‌‌آزمایی

گزارش عارف چراغی / در هفته اخیر افزایش قیمت خودرو موجب نابسامانی‌هایی در بازار و بروز نگرانی و نارضایتی‌های مردم شده‌است، بیشتر کارشناسان این روند شتابان صعود قیمت‌ها را ناشی از فضاسازی روانی و دخالت دلالان و واسطه‌گران در این صنعت می‌دانند. با این حال نسخه شورای رقابت برای کاهش قمیت‌ها و رساندن خودرو به دست مصرف‌کننده واقعی، بخت آزمایی است. حال باید دید این روش تا چه اندازه پاسخگو خواهد بود.

در شرایطی که این روزها قیمت‌های نجومی بازار خودرو مورد انتقاد شدید مردم و حتی مسوولان واقع شده؛ به گفته کارشناسان یکی از مهم‌ترین دلایل این اتفاق، عرضه محدود خودروسازان و عدم امکان ثبت‌نام برای خرید خودرو به نرخ کارخانه توسط مردم است. با‌وجود تمام توصیه‌ها باز هم به هنگام ثبت‌نام برای ایران خودرو با مشکل مواجه شد.  این بار هم فروش محصولات ایران خودرو مانند دفعات قبل با مشکل همراه بود و بسیاری از متقاضیان موفق به خرید نشدند. این در حالی بود که وزیر صنعت برای اصلاح فرایند فروش خودروسازان با آن‌ها اتمام حجت کرده و برای کنترل بازار هم اولتیماتوم 24‌ساعته صادر کرده بود.
متقاضیان زیادی درباره عدم موفقیت‌شان در ثبت‌نام خرید خودروی نقدی گفته‌اند و همواره گلایه کرده‌اند که کلید استفاده از این روش تنها به دست دلالان باز‌می‌شود که آن‌ها هم در ازای خرید مبلغی هنگفت، اقدام به چنین کاری می‌کنند. خلاصه اینکه در این روش پیش فروش همواره بازنده متقاضیان واقعی هستند.  همین موضوع سبب شد شورای رقابت پیشنهاد قرعه‌کشی برای خرید خودروی نقدی مطرح شد.

فقط سه ماه مهلت
یکی از مسائلی که در روزهای اخیر با بالار فتن قیمت خودرو مورد توجه قرار گرفت، موضوع احتکار خودروها توسط بازاری‌ها و حتی مردم عادی است. از هنگامی که مردم به خودرو به‌عنوان یک کالای سرمایه‌ای نگاه کردند روز‌به‌روز ولع برای خرید و به‌دست آوردن خودروها بیشتر شد. پارکینگ‌های بسیاری در سطح شهر هستند که خودروهای پلاک نشده در آن‌ها خاک می‌خورد، تا صاحب آن بتواند روزی آن را چند برابر قیمت خریداری شده به هموطن خود بفروشد. در کشورهای توسعه‌یافته که همواره سعی داریم پا جای پای آن‌ها بگذاریم دولت برای هر کد شهروندی یک خودرو و یک مسکن که نیاز اصلی خانوارهاست در نظر می‌گیرند و هر فرد می‌تواند تنها یک خودرو یا خانه بدون مالیات دریافت کند. در کشور ما اما این بازار افسار گسیخته سبب می‌شود که هر از گاهی مردم به سمت یه کالا هجوم آورده و سرمایه‌گذاری کنند. حالا می‌خواهد ملک و دلار باشد یا پراید و کوییک.

قیمت خودروها چقدر افزایش می‌یابد؟
فرمول قیمت‌گذاری جدید می‌گوید سایپا حداکثر23‌درصد و ایران‌خودرو 10‌درصد افزایش قیمت خواهند داشت. به‌طور مثال تیبا که تا پیش از این با قیمت 43‌میلیون و 460‌هزار تومان توسط سایپا عرضه می‌شد از این پس احتمالاً با نرخ 53میلیون و 456‌هزار تومان روانه بازار خواهد شد. خودروی 405‌ایران‌خودرو هم با احتساب افزایش نرخ 10‌درصدی کارخانه‌ای از 63میلیون و 158‌هزار تومان به 69‌میلیون و 474‌هزار تومان می‌رسد. البته آقای عباس تابش، رییس سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفته است قیمت‌های جدید مشمول خودروهایی که قبلاً ثبت‌نام شده نیست و با همان قیمت مشخص شده در قرارداد تحویل خواهد شد.
علاوه بر این آقای فرشاد مقیمی، رییس شرکت ایران‌خودرو؛ درباره وضعیت خودرو در روزهای آینده گفت که با تحویل ۱۰‌هزار دستگاه خودرو  در روزهای آینده، روند عرضه با شتاب بیشتری ادامه خواهد داشت و همین امر کاهش بیشتر قیمت خودرو در بازار را به همراه خواهد داشت.

تهدید برای فروش خودروهای خاک‌گرفته
روز گذشته معاون وزیر صنعت از تصمیم اولیه کمیته خودرو برای در نظر گرفتن سقف سه ماهه جهت مراجعه دارندگان خودروهای صفر برای استفاده از گارانتی خبر‌داد و اعلام کرد: یکی از برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت برای کنترل بازار خودرو، نظارت دقیق بر انبارهای محل نگهداری خودروهاست که بر این اساس، تمامی انبارهای محل نگهداری خودروها باید در سامانه جامع انبارها ثبت شده و اطلاعات آن‌ها به دقت ثبت شود. بدیهی است؛ تنها احتکار این خودروها دلیل بر‌صعود نرخ قیمت‌ها نیست. نوسان قیمت خودرو دلیل داخلی و خارجی دارد که عوامل داخلی شامل بهره‌وری پایین، پایین بودن تیراژ و کارایی پایین نسبت به هزینه سرمایه‌گذاری و عوامل خارجی مربوط به قیمت‌گذاری، سیاست‌های کلان اقتصادی و افزایش قیمت نهاده‌های تولید به‌دلیل عدم نظارت دولت و تورم است.

مقصر کیست؟
کارشناسان متفق‌القول بر این باروند متهم ردیف اول بحران‌های اقتصادی نقدینگی است، چراکه همواره با خود تورم را به‌دنبال دارد. با افزایش تورم، افرادی که پول سرگردان و سرمایه ناچیز در اختیار دارند به بازارهای مختلف وارد می‌شوند و توقع دارند که با خرید یک کالا هر روز بر قیمت آن افزوده شود. با ایجاد این نوع تورم، کالاهای مصرفی به کالای سرمایه‌ای تبدیل می‌شود و بحران‌های اقتصادی به وجود می‌آید که بحران بازار خودرو هم یکی از تبعات آن است.

چند و چون قرعه‌کشی خودروها
قرعه‌کشی برای خرید خودروی نقدی به چه صورت انجام می‌شود؟ به گفته آقای رضا شیوا، رییس شورای رقابت در نحوه قرعه‌کشی اگر یک میلیون نفر ثبت‌نام کنند به تعداد تحویل قرعه‌کشی می‌شود و خودرو ظرف سه ماه تحویل کسانی می‌شود که نام آن‌ها از قرعه درآمده است. افرادی که در قرعه‌کشی برنده نشود، پول‌شان چه می‌شود؟ در روش قرعه‌کشی پولی که سایر متقاضیان پرداخت کرده‌اند به حساب آن‌ها ظرف چند روز بازگردانده می‌شود.
اگر فردی موفق به ثبت‌نام نشد چه کند؟ در صورت تکمیل ظرفیت در روش پیش‌فروش، متقاضی امکان خرید در قالب طرح مشارکت در تولید را خواهد داشت. در این روش نیز ۵۰درصد از مبلغ خودرو اخذ و مابقی نیز پس از صدور دعوتنامه و براساس قیمت زمان تحویل دریافت خواهد شد.

captcha
شماره‌های پیشین