sobhe-no.ir
936
یکشنبه، ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹
4
دونالد ترامپ با دسیسه به‌دنبال ایجاد مزاحمت در رابطه تجاری تهران- کاراکاس است

نمایش دزد دریایی

خط «فشار حداکثری» آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران برای رابطه تجاری و ارسال محموله به ونزوئلا در ازای دریافت طلا، وارد فاز تازه‌ای شده است. در ادامه تبادلات اقتصادی میان تهران - کاراکاس ‌پنج کشتی با پرچم رسمی جمهوری اسلامی ایران درحال حرکت به سمت ونزوئلا هستند که همزمان چهار ناو جنگی نیروی تروریستی آمریکا و یک هواپیمای پی۸ به سمت منطقه کارائیب اعزام شده‌اند.

صبح نو

دونالد ترامپ با دسیسه به‌دنبال ایجاد مزاحمت در رابطه تجاری تهران- کاراکاس است

نمایش دزد دریایی

خط «فشار حداکثری» آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران برای رابطه تجاری و ارسال محموله به ونزوئلا در ازای دریافت طلا، وارد فاز تازه‌ای شده است. در ادامه تبادلات اقتصادی میان تهران - کاراکاس ‌پنج کشتی با پرچم رسمی جمهوری اسلامی ایران درحال حرکت به سمت ونزوئلا هستند که همزمان چهار ناو جنگی نیروی تروریستی آمریکا و یک هواپیمای پی۸ به سمت منطقه کارائیب اعزام شده‌اند.

ترامپ در فکر قطع رابطه ایران و ونزوئلا
یک مقام ارشد دولت «دونالد ترامپ»، رییس‌جمهوری آمریکا با بیان این ادعا که ایران اقدام به ارسال بنزین برای ونزوئلا کرده گفته واشنگتن در حال بررسی اقداماتی برای واکنش به این اقدام است. مقام آمریکایی به شرط عدم افشای نام به خبرگزاری رویترز گفته ایالات متحده «اطمینان بالایی دارد» که دولت «نیکلاس مادورو»، رییس‌جمهوری ونزوئلا بهای این بنزین را با چندین تن طلا پرداخت کرده است. رویترز مدعی شده مقام مورد استناد این رسانه از مشخص کردن اینکه دولت آمریکا در حال بررسی چه اقداماتی است، خودداری کرده اما گفته که گزینه‌های موردنظر به «دونالد ترامپ»، رییس‌جمهوری آمریکا ارائه خواهد شد که به شدت منتقد حکومت‌های ایران و ونزوئلاست. در راستای همین سیاست منفی، روز گذشته وزارت خارجه آمریکا در توییتی با تکرار ادعای دریافت 9‌تن طلای ونزوئلا توسط ایران این سؤال را مطرح کرد که این طلا در ایران در چه زمینه مصرف خواهد شد.

تکذیب انتقال 9‌تن طلا به ایران
اما «حجت‌الله سلطانی» سفیر ایران در ونزوئلا در مصاحبه‌ای ادعاهای رسانه‌های غربی در ارتباط با انتقال ۹‌تُن طلا به ایران از ونزوئلا در قبال کمک ایران به این کشور آمریکای لاتین در احیای پالایشگاه‌های بنزین را رد و آن را شایعه‌ای بی‌اساس توصیف کرد. وی در این خصوص توضیح داد: «من دریافت ۹‌تُن طلا توسط دولت ایران را رد می‌کنم. این یک شایعه بی‌اساس و در حقیقت تله رسانه‌هاست که در حالت انتشار و توزیع است و ادعایی کاملاً نادرست است.»
وی با رد ادعاهای رسانه‌های غربی گفت: «تا امروز، بنزین ایران وارد ونزوئلا نشده است. تا امروز، دولت‌های دو کشور، گفت‌وگوهایی را در زمینه همکاری دوجانبه در زمینه تجاری انجام داده‌اند اما تاکنون سوخت ایران وارد ونزوئلا نشده است».
سفیر ایران در ونزوئلا در ادامه در پاسخ به سؤالی در خصوص ماهیت پروازهای اخیر هواپیماهای ایران به ونزوئلا توضیح داد: «در روزهای اخیر، میانگین ۱۰ تا ۱۷‌پرواز تجاری (از ایران) به ونزوئلا برای انتقال فوری تجهیزات مورد نیاز کاتالیزور برای فعال‌سازی مجدد مجتمع پالایشگاه پاراگوانا صورت گرفته است که در حال حاضر این مسأله در تحقق روابط جامع میان کشورهای ما به‌عنوان یک اولویت محسوب می‌شود». سلطانی ضمن تأکید بر همکاری دو کشور در مقابله با ویروس ناشناخته «کووید-۱۹» گفت: «همکاری دولت ایران با مردم ونزوئلا در زمان‌های بحرانی مستحکم‌تر شده است و هم‌اکنون روابط ما به‌ویژه در عرصه همکاری تجاری مستحکم‌تر از هر زمانی است. ما اینجاییم تا بیشترین کمک را به مردم ونزوئلا ارائه دهیم.»

تحرک آمریکا در کارائیب
حال پایگاه خبری نورنیوز گزارش داده است که اخبار دریافت شده از منابع مطلع حاکی از آن است که نیروی دریایی آمریکا چهار ناو جنگی به همراه هواپیمای «پی‌۸ پوسایدون»
Boeing P-۸ Poseidon از اسکادران VP-۲۶ را به منطقه کارائیب اعزام کرده است. خبرگزاری فارس نیز اسامی کشتی‌های جنگی اعزام‌شده از سوی آمریکا به منطقه کارائیب برای مقابله احتمالی با نفتکش‌های ایران، را بدین شرح اعلام کرد:
۱- کشتی جنگی یواس‌اس دیترویت USS Detroit (LCS-7) 
۲- کشتی جنگی یواس‌اس لاسن USS Lassen (DDG-82)
۳- کشتی جنگی یواس‌اس پربل USS Preble (DDG-88)
۴- کشتی جنگی یواس‌اس فاراگات USS Farragut (DDG-99)

ناکامی آمریکا در سرنگونی مادارو
اما چرا رابطه تجاری ایران و ونزوئلا سوژه جدید آمریکایی‌ها برای فشار به دو کشور شده است و چرا این کشور به‌دنبال ایجاد مزاحمت برای این رابطه اقتصادی است؟ دولت آمریکا از چندماه پیش کارزاری اقتصادی و دیپلماتیک را برای سرنگونی دولت «نیکلاس مادورو» رییس‌جمهوری قانونی و مشروع ونزوئلا به راه انداخته است. پیش از این و در ماه ژانویه سال2019، دولت آمریکا با وجود هزینه زیاد و همراهی ده‌ها دولت غربی، موفق نشد دولت مادورو را ساقط و مهره دست نشانده خود یعنی «خوان گوایدو» را در رأس امور ونزوئلا بگمارد. این کارزار یکی از شکست‌های فاحش و سنگین سیاست خارجی دولت ترامپ محسوب می‌شود.
خصومت دولت آمریکا علیه مادورو و تلاش برای به زیرکشیدن دولت چپ‌گرا و ضدامپریالیستی او، چندی پیش وارد مرحله تازه‌ای شد. وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا در نیمه دوم ماه مارس سال جاری میلادی، برای معلوماتی که منجر به دستگیری نیکلاس مادورو شود، جایزه 15میلیون دلاری و برای اطلاعاتی که منجر به بازداشت «دیوسادو چاپلو» رییس مجمع قانون‌گذاری، «هوگو کارواخال» رییس پیشین استخبارات نظامی و «تاریک آل آیسمی» وزیر امور صنعتی ونزوئلا شود، جایزه 10میلیون دلاری تعیین کرد.

ناکامی آمریکا در تحریم‌های اقتصادی ایران
از سوی دیگر، ایالات متحده آمریکا علی‌رغم فشارهای 
عجیب و غریبی که وارد کرده است، تاکنون نتوانسته به اهداف و مقاصد خود که در ذیل تحریم‌های اعمالی به ایران داشته، برسد. حال ترامپ تلاش دارد تا با به نتیجه رساندن یکی از اصلی‌ترین محورهای سیاست خارجی که ایران است، در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری نتیجه دلخواه را بگیرد. دونالد ترامپ با هدف امتیازگیری بیشتر از توافق هسته‌ای موسوم به برجام خارج شد تا به توافقی جدید با ایران دست یابد. در این مدت نیز با انواع تحریم‌های یکجانبه مانند لغو معافیت‌های نفتی ایران سعی کرد با تصفیر درآمدهای نفتی ایران با فشار اقتصادی ایران را وادار به پذیرش مذاکره کند اما دولت ترامپ نه تنها در پیش بردن این سیاست تاکنون شکست خورده است امروز نیز نظاره‌گر گستره تجارت ایران تا حوزه کارائیب، حیاط خلوت خود شده است.

نزدیکی انتخابات‌2020 و دست خالی ترامپ
کارنامه هیچ ترامپ در سیاست خارجی به اهرم فشار رقبای انتخاباتی‌اش تبدیل شده است، همچنانکه دموکرات‌ها اعتقاد دارند خروج کورکورانه ترامپ از برجام موجب شده تا ایران برنامه هسته‌ای خود را از سر گرفته و در عراق، سوریه و یمن قدرتمندتر شود. دموکرات‌ها معتقدند سیاست خارجی ترامپ در واقع بلندگوی تخریب‌گری برای آمریکا بوده است. خط و نشان می‌کشد، تهدید می‌کند، تحریم اقتصادی اعمال می‌کند و سپس مذاکراتی را کلید می‌زند که به توافقی منجر می‌شود که فقط امتیازات ناچیزی به همراه دارد. ترامپ این رویکرد را درباره مکزیک، کره‌شمالی و چین اجرا کرده و احتمالاً می‌خواهد در خصوص ایران نیز 
چنین رویه‌ای را در پیش بگیرد.
بنابراین او تلاش دارد با جاروجنجال و اقدامات نمایشی صحنه را در ماه‌های آخر دولتش به نفع خود برگرداند. اما ترامپ باید بداند با توجه به نزدیکی انتخابات‌2020 هر اقدامی برای او حکم قمار دارد و هرگونه رفتار یا تصمیم اشتباه، ممکن است تاوانی جبران‌ناشدنی برای او داشته باشد.

نگاهی به روابط اقتصادی تهران - کاراکاس
روابط اقتصادی تهران - کاراکاس کاملاً مشروع و حق دو کشور است و آمریکا نمی‌تواند برای این مسأله تعیین تکلیف کند. همواره کمک‌های جمهوری اسلامی در حوزه‌های صنعتی، کشاورزی، امنیتی، سیاسی و اقتصادی برای کشور و مردم ونزوئلا ملموس بوده است،‌ بنابراین آن‌ها خواهان توسعه روابط با ایران هستند همچنانکه طی دهه گذشته شاهد اوج‌گیری روابط ایران و ونزوئلا بوده‌ایم. در واقع رابطه ایران و ونزوئلا بر‌اساس کمک و همکاری مشترک شکل گرفته است. ایران به‌عنوان یک کشور دارای تکنولوژی و فن مهندسی در بازسازی ونزوئلا ، ایجاد اشتغال ، ایجاد بسترهای صنعتی و کاستن از وابستگی ونزوئلا به کشورهای اروپایی به‌خصوص آمریکا نقش تعیین‌کننده‌ای ایفا کرده است. ایران با خدمات فنی مهندسی، کشاورزی و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مختلف ساختمانی، کشاورزی و صنعتی در زمینه استقلال ونزوئلا در زمینه کشاورزی و صنعتی کمک کرده است. این امر باعث افزایش قدرت دولت ملی در عرصه سیاسی و بین‌المللی و در مواجهه با مخالفان داخلی و خارجی شده است. علاوه بر این ونزوئلا به‌عنوان متحد استراتژیک جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های بین‌المللی (به‌خصوص درباره موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی) تصمیمات مشترکی اخذ کرده‌اند.

پاسخ ایران در صورت مزاحمت آمریکا
عبور و مرور کشتی‌های تجاری و نفتکش‌های ایرانی مطابق با قوانین بین‌المللی آزاد است و هیچ کشوری حق ندارد از این حق طبیعی ایران ممانعت کند. همچنانکه انگلیس که به‌طور غیر‌قانونی نفتکش ایرانی را به این بهانه که عازم سوریه است توقیف کرده بود متوجه اشتباه خود شد و حال امروز کشتی‌های ایران از تنگه جبل‌الطارق بدون مزاحمت عبور می‌کنند. حال اگر ترامپ برای خودنمایی و عرض اندام، مشابه دزدان دریایی قصد ایجاد ناامنی در آبراه‌های بین‌المللی را داشته باشد دست به ریسکی خطرناک زده که به‌طور قطع بدون واکنش ایران نخواهد بود.
یکی از اقداماتی که می‌تواند موجب اقدام متقابل ایران شود، 
«تنگه هرمز» است که اتفاقاً جزئی از آب‌های سرزمینی ایران است و حق نظارت و تأمین امنیت بر این تنگه برای ایران محفوظ است. از سوی دیگر آمریکایی‌ها منافعی در منطقه غرب آسیا دارد که این منافع در تیررس موشک‌های ایران است و بیش از آنکه ایران بخواهد از هر جنگی ضرر کند، امریکا ضرر کرده است و هرگونه مزاحمت دشمن، پاسخی قاطع از سوی ایران در پی دارد که شامل نقاط حساس شرکای او در منطقه نیز خواهد بود. ترامپ باید بداند «معامله قرن» و «ترور سردار سلیمانی» که نتیجه سیاست‌های او بوده است امروز انگیزه و روحیه رزمندگان مقاومت آنقدر بالا برده است که در هر گوشه از منطقه آماده عملیات باشند.

captcha
شماره‌های پیشین