sobhe-no.ir
936
یکشنبه، ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹
15
خبر

رمان‌نویسی که 10 سال قبل به کانادا مهاجرت کرد این روزها تحریم آسمان ایران را دنبال می‌کند

اپوزیسیون هوایی

این روزها کاربران فضای مجازی درگیر اتفاقی هستند که از سوی خانواده یکی از قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی پیگیری می‌شود و آن هم تحریم آسمان کشورمان توسط نهادهای بین‌المللی است. حامد اسماعیلیون، کسی که این پویش را راه انداخته، دندان‌پزشکی است که در کارنامه خود تعدادی رمان و داستان هم دارد.

صبح نو

خبر

اعلام نامزدهای ایرانی جایزه آسترید لیندگرن
نامزدهای شورای کتاب کودک برای جایزه یادبود آسترید لیندگرن (آلما)‌۲۰۲۱ مشخص شدند.
شورای کتاب کودک «جمشید خانیان» را در بخش نویسندگان، «فرشید شفیعی» را در بخش تصویرگران و «عبدالحکیم بهار» را در بخش ترویج خواندن، برای دریافت جایزه آسترید لیندگرن (آلما‌۲۰۲۱) معرفی کرد.
کمیته جوایز شورای کتاب کودک «جمشید خانیان» را به‌دلیل نقش پررنگ و تأثیرگذار درروند شکل‌گیری ادبیات داستانی نوجوان امروز، تأکید بر مفاهیم انسانی چون صلح، مدارا به‌عنوان نامزد بخش نویسندگان جایزه آسترید لیندگرن معرفی کرد. در بخش تصویرگران، کمیته جوایز شورای کتاب کودک «فرشید شفیعی» را به‌دلیل تأثیرگذاری انکارناپذیر بر تصویرگران جوان، جریان‌ساز بودن در تصویرسازی 
دهه هشتاد، خلق تصاویری باروح ایرانی برای دومین بار نامزد این جایزه کرد.در بخش ترویج خواندن، کمیته جوایز شورای کتاب کودک «عبدالحکیم بهار» را به‌دلیل سال‌ها فعالیت مستمرو خودجوش در زمینه ترویج کتابخوانی در مناطق دورافتاده از جمله منطقه صفر مرزی، تجهیز و راه‌اندازی کتابخانه، راه‌اندازی شبکه مروجان در ۷۰‌روستا باهدف 
فعال کردن کتابخانه و کتابخوانی نامزد دریافت جایزه یادبود آسترید لیندگرن (آلما) کرد.جایزه یادبود آسترید لیندگرن، به مناسبت بزرگداشت نویسنده محبوب سوئدی و یکی از پرطرفدارترین نویسندگان جهان از سال‌۲۰۰۲ توسط دولت سوئد بنیان نهاده است.

انتقاد از شعرهای سطحی و رویکرد صدا و سیما
اسماعیل امینی در ارزیابی شعر مذهبی و بازتاب «نهج‌البلاغه» در شعر، از شعرهای سطحی، سیاست‌زده و هیجانی و همچنین رویکرد صدا و سیما نسبت به شعر انتقاد کرد.
این شاعر و استاد دانشگاه در گفت‌وگو با ایسنا، درباره کیفیت شعر معاصر در موضوع سیره حضرت علی ؟ع؟ و شهادت ایشان اظهار کرد: در بررسی شعر باید به این توجه کنیم که تعدادی شاعر خوب و جدی داریم و تعداد زیادی شعرهای متوسط، معمولی و حتی بد که این‌ها خیلی زیادتر هستند و حتی ممکن است در رسانه‌ها و فضای مجازی هم بیشتر منتشر شوند، اما در ارزیابی شعر باید توجه کنیم که این شعرها را جزء کارنامه شعری حساب نکنیم؛ گرچه مقدار این شعرها به لحاظ کمی زیاد است، اما نمی‌توانیم آن‌ها را جز معدل شعری حساب کنیم. در میان شعرهای خوب شاعران برجسته - این برجستگی لزوماً مربوط به سن و سال یا سواد نیست، شاعرانی هستند که جوانند اما شعرهای خوبی دارند و شعر می‌آفرینند نه این‌که کار تقلیدی یا تکراری کنند - نسبت به گذشته تحول نگاه و خصوصاً تحول زبانی و بلاغی ایجاد شده و به جرات می‌توان گفت که کارهای بسیار درخشانی در این دو، سه دهه اخیر درباره و در مدح علی ؟ع؟، شیوه زندگی ایشان و ماجرای شهادت‌شان هم به لحاظ نوع نگاه و اندیشه و هم به لحاظ زبان و هم به‌ویژه به لحاظ فنون بلاغی خلق شده است.

ایرج راد بر «صندلی داغ» داریوش کاردان نشست
داریوش کاردان در روزهای کرونایی سلسله گفت‌وگوهایی با هنرمندان حوزه‌های مختلف انجام می‌دهد که سومین گفت‌وگوی خود را با ایرج راد، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون انجام داده است.
ایرج راد در بخشی از گفت‌وگوی خود با کاردان اظهار کرد که در این روزها گاهی آثار خود را مرور می‌کند و برخی خاطرات را زنده می‌کند. بشر با همه توانمندی‌ها، دانش، احساس قدرت، خودخواهی و خودشیفتگی‌هایی که داشته و دارد، نمی‌تواند با یک ویروس مقابله کند و این خیلی عجیب است. ما گاهی درس نمی‌گیریم و چقدر خوب بود که اگر همه ما انسان‌ها می‌توانستیم در کنار هم خوب زندگی کنیم و دنیا جای بهتر بود و به دور از جنگ. ما به این دنیا آمده‌ایم و مسوولیتی داریم که باید آن را انجام بدهیم و در عین حال لذت ببریم. ما موهبت‌هایی داشتیم که قدر آن‌ها را نمی‌دانستیم.

زندگی «سمیر قنطار» رادیویی شد
پخش نمایش رادیویی «حقیقت سمیر» که به زندگی شهید «سمیر قنطار» آزاده معروف لبنانی می‌پردازد در رادیو نمایش آغاز شد.
«سمیر قنطار» را داریوش روحی براساس کتابی با نام «حقیقت سمیر» از یعقوب توکلی نوشته و تنظیم رادیویی کرده است. «سمیر قنطار» آزاده معروف لبنانی است که بعد از سپری کردن حدود سه دهه اسارت که در جریان تبادل اسرای لبنانی با رژیم صهیونیستی در سال‌2008 آزاد شده بود، در حمله جنگنده‌های صهیونیستی به شهر جرمانا در حومه جنوبی دمشق به شهادت رسید.  «حقیقت سمیر» به تهیه‌کنندگی اشرف‌السادات اشرف‌نژاد، کارگردانی مهدی طهماسبی، صدابرداری مجید آیینه و افکتوری محمدرضا قبادی‌فر تا پایان هفته ساعت‌3:45 دقیقه از رادیو نمایش پخش می‌شود و تکرار آن ساعت‌15:45 دقیقه است.

captcha
شماره‌های پیشین