sobhe-no.ir
936
یکشنبه، ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹
1
«صبح‌نو» از آخرین ترفند دولتی‌ها برای سر و سامان دادن به بازار خودرو گزارش می‌دهد

خرید نقدی خودرو به شیوه بخت‌‌آزمایی

گزارش عارف چراغی / در هفته اخیر افزایش قیمت خودرو موجب نابسامانی‌هایی در بازار و بروز نگرانی و نارضایتی‌های مردم شده‌است، بیشتر کارشناسان این روند شتابان صعود قیمت‌ها را ناشی از فضاسازی روانی و دخالت دلالان و واسطه‌گران در این صنعت می‌دانند. با این حال نسخه شورای رقابت برای کاهش قمیت‌ها و رساندن خودرو به دست مصرف‌کننده واقعی، بخت آزمایی است. حال باید دید این روش تا چه اندازه پاسخگو خواهد بود.

نویسندگان برنده نوبل و پولیتزر از جمله مخالفان رژیم صهیونیستی در جهان هستند

ادبیات علیه رژیم اسرائیل

در حالی که سیستم غالب در جهان حمایت از رژیم صهیونیستی است، با این حال استثناهایی پیدا می‌‌شود که این مساله را نقض کند. در میان نویسندگان مشهور جهان و نوبل‌گرفتگان، افرادی هستند که ظلم و ستم رژیم صهیونیستی را دیده و آن را اعلام می‌‌کنند و از هیاهوهای بلندگوهای سرمایه‌داری نمی‌هراسند؛ حتی اگر این قضیه به ضررشان باشد.

رمان‌نویسی که 10 سال قبل به کانادا مهاجرت کرد این روزها تحریم آسمان ایران را دنبال می‌کند

اپوزیسیون هوایی

این روزها کاربران فضای مجازی درگیر اتفاقی هستند که از سوی خانواده یکی از قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی پیگیری می‌شود و آن هم تحریم آسمان کشورمان توسط نهادهای بین‌المللی است. حامد اسماعیلیون، کسی که این پویش را راه انداخته، دندان‌پزشکی است که در کارنامه خود تعدادی رمان و داستان هم دارد.

خبرنگار «صبح‌نو» به بررسی زوایای ادعای شکنجه و کشته‌شدن اتباع افغانستانی توسط مرزبانان ایران پرداخته است

ظاهر و باطن غائله هریر رود

گزارش حسام رضایی / ادعای مقامات کابل و تبلیغات جهت‌دار برخی رسانه‌ها درباره شکنجه تعدادی از اتباع افغانستانی توسط مرزبانان ایران در مرز مشترک دو کشور[بخش رودخانه هریررود]، مدتی است که به یکی از مناقشات علیه جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده است. بررسی برخی زوایای این حادثه از سوی خبرنگار «صبح‌نو»، نشان می‌دهد که این ادعا بنیان چندانی ندارد. آنچه در ادامه می‌خوانید، اطلاعات متقنی است که یک منبع آگاه در اختیار خبرنگار «صبح‌نو» قرار داده است.

گزارش «صبح‌نو» از 3.5 میلیون زوج ناباروری که در ایران زندگی می‌کنند؛ مشکلات آنها را بخوانید

رویای فرزند در طوفان هزینه‌های کمرشکن

گزارش زهرا اردشیری / در میان آمارهای مختلف کشور مانند ازدواج و طلاق و...، آمار «زوجین نابارور»، یکی از عجیب‌ترین آن‌هاست. در حال حاضر بیش از 3.5 میلیون زوج نابارور در ایران هستند که این یعنی 25 درصد از زوج‌های حال حاضر در کشور! بنا به گفته وزارت بهداشت به‌طور سالانه 88 هزار زوج دیگر هم، به تعداد ناباروران اضافه می‌شود. نکته مسلم این است که این آمار و ارقام به‌هیچ‌وجه قابل چشم‌‌پوشی نیستند و این یعنی کشور ما از بخش قابل توجهی از ظرفیت افزایش جمعیت به وسیله یک عامل ناخواسته و خارج از اراده افراد محروم شده است؛ اما مشکل اینجاست که خدمات ناباروری شامل بیمه نمی‌شود و این یعنی تعداد قابل توجهی از خانواده‌ها به همین دلیل امکان درمان را ندارند.

نادر فلاح، بازیگر در گفت‌وگو با «صبح‌نو» از سریال «زیرخاکی» می‌گوید

نفوذی بی‌زبان ساواک

گفت‌وگو زهرا‌سادات مصطفوی / سریال «زیرخاکی» که در ماه مبارک رمضان از شبکه یک پخش می‌شود، با ۴۴‌‌درصد جذب مخاطب پر بیننده‌ترین سریال در این ماه است. مجموعه «زیرخاکی»، روایتگر داستان مردی است که مصرانه به‌دنبال پیدا کردن گنج و زیرخاکی است و در این حین درگیر ماجراهایی شده که داستان‌هایی کمدی و هیجان‌انگیزی را رقم می‌زند. پژمان جمشیدی، ژاله صامتی، هادی حجازی‌فر، گوهر خیراندیش، نادر فلاح، امید روحانی، اصغر نقی‌زاده، ایرج سنجری و رایان سرلک در این سریال به ایفای نقش پرداخته‌اند. جلیل سامان، تبحر خاصی در ساخت مجموعه‌های تاریخی (خاصه دوران انقلاب و پیش از آن) دارد. «زیرخاکی» نیز در ادامه روند فعالیت‌های این کارگردان، مقطعی از تاریخ ایران و تحولات و اتفاقات سیاسی و اجتماعی آن دوران را این بار با زبان طنز به تصویر می‌کشد. ساخت چنین آثاری، دشواری‌های خودش را دارد، زیرا پرداختن به سیاست و تاریخ، آن هم با زبان طنازانه سخت است و سازندگان باید هوشمندانه به آن بپردازند.به بهانه موفقیت این سریال گفت‌وگویی با نادر فلاح یکی از بازیگران اصلی «زیرخاکی» داشته‌ایم که در ادامه میخوانید.

گزارش «صبح‌نو» درباره تسهیلات پرداختی به کارگاه‌های آسیب‌دیده از ویروس منحوس را بخوانید

خون تازه برای کسب‌و‌کارهای کرونایی

فشارهای اقتصادی در دوسال گذشته موجب شده است تا بسیاری از مردم به‌طور جدی در تامین هزینه‌های خود دچار مشکل شوند. این مساله در سه ماه گذشته و با شیوع کرونا شدت بیشتری گرفته است. بسیاری از کسبه و مشاغلی که چشم به بازار شب عید دوخته بودند بدترین شرایط اقتصادی شب عید را در اسفندماه سال‌‌98 تجربه کردند. حالا گفته می‌شود که دولت تسهیلاتی را برای کارگاه‌هایی در نظرگرفته است که از کرونا آسیب دیده‌اند.

سرمقاله

قدس 99

دونالد ترامپ با دسیسه به‌دنبال ایجاد مزاحمت در رابطه تجاری تهران- کاراکاس است

نمایش دزد دریایی

خط «فشار حداکثری» آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران برای رابطه تجاری و ارسال محموله به ونزوئلا در ازای دریافت طلا، وارد فاز تازه‌ای شده است. در ادامه تبادلات اقتصادی میان تهران - کاراکاس ‌پنج کشتی با پرچم رسمی جمهوری اسلامی ایران درحال حرکت به سمت ونزوئلا هستند که همزمان چهار ناو جنگی نیروی تروریستی آمریکا و یک هواپیمای پی۸ به سمت منطقه کارائیب اعزام شده‌اند.

صبح نو

سرمقاله

قدس 99

از زمان شروع بحران کرونا، بسیاری از امور از دنیای واقعی به فضای مجازی کشیده شد؛ کوچیدنی که هرچند لطف و صفای دنیای واقعی را پر نمی‌کند اما در بسیاری از حوزه‌ها از جمله برگزاری مجامع دینی و مذهبی، بهتر از تعطیلی مطلق بود. این کوچ آیینی حالا آرام‌آرام در حال نزدیک‌شدن به آخرین جمعه ماه رمضان و روز قدس است. هرچند بنا به تصمیم‌های گرفته‌شده قرار است در پایتخت به جای راهپیمایی انسانی، به‌طور نمادین و خودرویی این روز برگزار شود ولی این منافی به‌راه‌افتادن موج تبلیغی و رسانه‌ای در فضای مجازی نخواهد بود. موضوع مهم آنکه در فقره روز قدس، بازتاب و بازنمایی رسانه‌ای و تبلیغی آن اهمیتی وافر دارد؛ بازتابی که نشان داد امت اسلامی حتی در سخت‌ترین شرایط هم اندیشه قدس و فلسطین را به حاشیه نخواهند راند. بخشی از این مهم می‌تواند وزن و ضریب دادن به این موضوع توسط افراد و چهره‌ها و شخصیت‌هایی باشد که هر یک در فضای مجازی وزن قابل تاملی داشته و از امکان به‌راه‌انداختن یک جریان تبلیغی و رسانه‌ای قدرتمند برخوردارند. این مهم به‌خصوص برای حساب‌های کاربری اشخاص و چهره‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی که بعضا تعلق حساب کاربری به شخصیت حقیقی‌شان به اثبات رسیده است، از اهمیت روزافزونی برخوردار خواهد بود. هرچند بسنده‌کردن به فضای پرهیاهوی مجازی یک اشتباه استراتژیک محسوب می‌شود اما در روزگاری که یک ویروس راه را بر فریادهای واقعی بسته است، چه بهتر که این فریادها را در قالب متن و محتوا روانه دنیای دیگری کنیم که قطعا پژواک و بازتاب نابودی صهیونیسم در آن، اگر بیشتر از دنیای واقعی نباشد، کمتر هم نخواهد بود.

captcha
شماره‌های پیشین