sobhe-no.ir
935
شنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
5
روزنامه «صبح‌نو» در گفت‌وگو با دکتر «حسین اکبری»رییس مرکز مطالعات مجمع جهانی بیداری اسلامی به نقش محوری سردار سلیمانی در دفاع از فلسطین پرداخت

شهید قدس

گفت‌وگو روح الله فرقانی / چندی پیش بود که «اسماعیل هنیه» رهبر حماس با حضور در مراسم تشییع سردار شهید سلیمانی در نماز جمعه تهران، عنوان «شهید قدس» را به این مبارز جهان اسلام داد؛ موضوعی که آقای «حسین اکبری» رییس مرکز مطالعات و پژوهش‌های مجمع جهانی بیداری اسلامی در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» بر آن تاکید می‌‌کند و می‌‌گوید؛ نقش محوری سردار سلیمانی در دفاع از قدس کاملا مشخص بود و توانست اسرائیل را از هجوم و ادامه اشغالگری، به دفاع مجبور کند و با درایت شهید سلیمانی بود که اشغالگران صهیونیستی در جنگ 22روزه شکست در خانه را هم تجربه ‌کردند و با پیروزی‌‌‌های میدانی در فلسطین، لبنان و سوریه است که «عزت اسلامی» به «عزت جهانی» تبدیل شده است.

گزارش

پرونده کودتای ناکام آمریکا علیه مادورو در شورای امنیت

بن‌سلمان از الکاظمی خواست که بین تهران و ریاض میانجیگری کند

عقب‌گرد آل‌سعود

گزارش روح الله فرقانی / بن‌سلمان پس از چند سال هزینه کرد مالی و نظامی در منطقه، به این نتیجه رسیده است که برای جلوگیری از ضررها و شکست‌هایش، روند مذاکره با ایران را در پیش گیرد، موضوعی که در تماس تلفنی‌ای که با نخست‌وزیر جدید عراق داشت مطرح و درخواست کرده است.

صبح نو

بن‌سلمان از الکاظمی خواست که بین تهران و ریاض میانجیگری کند

عقب‌گرد آل‌سعود

گزارش روح الله فرقانی / بن‌سلمان پس از چند سال هزینه کرد مالی و نظامی در منطقه، به این نتیجه رسیده است که برای جلوگیری از ضررها و شکست‌هایش، روند مذاکره با ایران را در پیش گیرد، موضوعی که در تماس تلفنی‌ای که با نخست‌وزیر جدید عراق داشت مطرح و درخواست کرده است.


منابع خبری به یک رسانه مستقر در انگلیس گفته‌اند «محمد‌بن ‌سلمان»، ولیعهد عربستان سعودی در گفت‌وگویی با «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر جدید عراق خواستار میانجی‌گری او میان تهران و ریاض شده است. 
پایگاه «میدل‌ایست‌آی» به نقل از منابع آگاه گزارش داده نخستین تماس تلفنی‌ای که الکاظمی بعد از رسیدن به این سمت دریافت کرده از ولیعهد عربستان سعودی بوده و او از نخست‌وزیر جدید عراق خواسته میانجی‌گری با ایران را مجدداً آغاز کند.
رخدادهای اخیر در منطقه غرب آسیا و پیروزی‌های محور مقاومت در سوریه، عراق، یمن و همچنین خارج کردن سامانه پاتریوت آمریکا از عربستان نشان می‌دهد که محمدبن سلمان به شدت در یک موضع انفعالی قرار گرفته و فشارهای  اقتصادی و داخلی‌ای که جامعه سعودی را در برگرفته است، بن‌سلمان را مجبور به جایگزین کردن مذاکره به جای ادامه جنگ و تنش در منطقه کرده است. بن‌سلمان که با راهبردهای اشتباه خود ثروت ریاض را در راه جنگ و تجهیزات نظامی بسیج کرده است، این روزها با انتقاداتی از درون جامعه خود روبه‌رو شده است تا آنجا‌که مجبور شده صدها منتقد اجتماعی و سیاسی را بازداشت نماید.
اکنون مردم سعودی برایشان سؤال شده و می‌پرسند از وقتی که عربستان با سیاست‌های آمریکا  در منطقه همراه شده است چه منفعتی برای آن‌ها در بر داشته، از سویی دیگر آمریکایی‌ها هم نمی‌توانند بیشتر از این ریاض را حمایت کنند و به‌دنبال این هستند تا به هر طریقی که شده است با هزینه کم از جنگ یمن خارج شوند. جنگی که سعودی‌ها باید بدانند که دست از جنایت در یمن یا دیگر کشورهای منطقه بردارند چرا‌که کاملاً در خدمت آمریکا و منافع صهیونیستی حرکت می‌کنند.
اکنون که آل‌سعود دریافته است که دیگر توان پرداخت هزینه‌های جانبی ادامه جنگ در یمن را ندارد و آمریکا را هم دیگر نمی‌تواند سیر نگه دارد و حمایت مالی از طرح‌های آن در منطقه داشته باشد به این نتیجه رسیده است که مذاکره را جایگزین ادامه تنش و جنگ در منطقه کند، از این روست که بن‌سلمان در نخستین تماس تلفنی خود با نخست‌وزیر عراق خواستار میانجی‌گری بغداد در روابط تهران - ریاض شده است.
 «میدل‌ایست‌آی» نوشته «محمد‌بن سلمان» همزمان با خروج یکجانبه سامانه‌های آمریکایی پاتریوت از عربستان برای پایان دادن به محاصره قطر از سوی آمریکا تحت فشار قرار گرفته است. امیر کویت به همین منظور هیأتی را برای آغاز مجدد میانجی‌گری‌ها روانه قطر کرد. یک مقام عراقی گفته با آنکه «دونالد ترامپ»، رییس‌جمهوری آمریکا ادعا می‌کند سیاست موسوم به فشار حداکثری علیه ایران کارساز بوده واقعیت این است که سیاست آمریکا در خلیج‌فارس، عملیات عربستان سعودی در یمن و فشارهای وارد شده علیه ایران همگی دچار مشکل شده‌اند.این مقام عراقی گفته است:  سعودی‌ها این عامل را در نظر می‌گیرند: «راهبرد متکی به آمریکا برای پس زدن ایران دچار فروپاشی شده است.»
روزنامه وال‌استریت‌ژورنال روز ۱۸‌اردیبهشت گزارش داد آمریکا در حال خارج کردن سامانه‌های ضدموشکی پاتریوت از عربستان سعودی است.  مقام‌های آمریکایی علاوه بر این گفته‌اند دولت آمریکا کاهش سایر قابلیت‌های نظامی خود درعربستان سعودی را نیز بررسی می‌کند. وال‌استریت‌ژورنال این تصمیم را به منزله پایان تقویت نظامی آمریکا در عربستان سعودی برای مقابله با ایران توصیف کرده بود.  
 چند مقام آمریکایی گفتند آمریکا چهار سامانه پاتریوت، همراه با ده‌ها پرسنل نظامی خود را که بعد از حمله به تأسیسات نفت سعودی به این کشور ارسال شده بود از عربستان خارج می‌کند. 
 منابع مورد استناد وال‌استریت‌ژورنال گفته‌اند دو اسکادران جنگنده آمریکا هم منطقه را ترک کرده‌اند و مقام‌های آمریکایی به زودی کاهش حضور نیروی دریایی آمریکا در خلیج‌فارس را هم مورد بررسی قرار خواهند داد. 
این روزنامه نوشت: تصمیم پنتاگون برای خارج کردن سامانه ضدموشکی پاتریوت از عربستان سعودی مبتنی بر ارزیابی برخی مقام‌های آمریکایی است که تهران دیگر تهدیدی فوری علیه منافع راهبردی آمریکا به شمار نمی‌رود.
ارتش یمن در شهریورماه گذشته در پاسخ به حملات ائتلاف سعودی، پالایشگاه‌های «بقیق» و «خریص» مربوط به تأسیسات نفتی آرامکوی عربستان را هدف گرفته و آن را عملیات «توازن بازدارندگی دوم» نامیده بود. خبرگزاری آسوشیتدپرس هم ۱۸‌اردیبهشت‌ماه به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داد واشنگتن قصد دارد دو سامانه ضدموشکی پاتریوت و برخی از جنگنده‌های خود را از عربستان سعودی خارج کند.
آسوشیتدپرس این تصمیم را به تنش‌های نفتی میان دولت‌های آمریکا و عربستان سعودی ربط داده و نوشته این اتفاق در بحبوحه تنش‌ها میان عربستان سعودی و دولت ترامپ بر سر تولید نفت رخ داده است. 
این مقام به آسوشیتدپرس گفته آمریکا دو سامانه ضدموشکی را که قبلاً برای محافظت از تأسیسات نفت سعودی مستقر کرده بود از این کشور خارج و دو سامانه پاتریوت را در پایگاه هوایی شاهزاده سلطان حفظ می‌کند.  مقام آمریکایی گفته حدود ۳۰۰‌نظامی که همراه با این دو سامانه به عربستان ارسال شده‌اند هم این کشور را ترک خواهند کرد.
آسوشیتدپرس نوشته هنوز مشخص نیست مناقشه نفتی میان آمریکا و عربستان سعودی هم در تصمیم دولت ترامپ نقش داشته است یا خیر.
مقام آمریکایی گفته‌اند یک فروند سامانه دفاع موشکی تاد هم در عربستان سعودی باقی خواهد ماند. سامانه «تاد» با فراهم آوردن دفاع علیه موشک‌های بالستیکی که در خارج از جو زمین پرواز می‌کنند عملکرد پاتریوت را تکمیل می‌کند.  
هر چند بن‌سلمان درخواست میانجیگری  از سوی نخست‌وزیر جدید عراق کرده است تا فتح بابی برای مذاکره با ایران شود اما پیش از این هم عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر سابق عراق گام‌هایی در این راه برداشت، حال باید دید هدف بن‌سلمان از مطرح کردن مذاکره با کشورمان واقعاً چیست وآیا نشان‌دهنده عقب‌گرد ریاض در سیاست‌های منطقه‌ای آن است یا با همراهی آمریکا و رژیم صهیونیستی بار دیگر طرح و توطئه‌ای جدید غرب را دنبال می‌کند.

captcha
شماره‌های پیشین