sobhe-no.ir
933
سه شنبه، ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹
6
نکته

وصله‌های ناجور جامعه

زهرا اردشیری خبرنگار گروه زندگی

مردم مومن با رعایت توصیه‌های بهداشتی، مراسم شب‌های قدر را در مساجد برگزار می‌کنند

بازگشت به خانه خدا

شیوع ویروس کرونا در ماه‌های اخیر زندگی مردم را تحت‌الشعاع خود قرار داده است اما قبل از شروع ماه مبارک رمضان هم این سوال و نگرانی وجود داشت که تکلیف بازگشایی مساجد و اماکن مذهبی و شب‌های ماه مهمانی خدا چه خواهد شد؟ ایرانیان که در تمام سال‌های قبل شب‌های ماه مبارک رمضان را با حضور در جلسات قرآنی و راز و نیاز می‌گذراندند، امسال تجربه‌ای عجیب داشتند.

صبح نو

مردم مومن با رعایت توصیه‌های بهداشتی، مراسم شب‌های قدر را در مساجد برگزار می‌کنند

بازگشت به خانه خدا

شیوع ویروس کرونا در ماه‌های اخیر زندگی مردم را تحت‌الشعاع خود قرار داده است اما قبل از شروع ماه مبارک رمضان هم این سوال و نگرانی وجود داشت که تکلیف بازگشایی مساجد و اماکن مذهبی و شب‌های ماه مهمانی خدا چه خواهد شد؟ ایرانیان که در تمام سال‌های قبل شب‌های ماه مبارک رمضان را با حضور در جلسات قرآنی و راز و نیاز می‌گذراندند، امسال تجربه‌ای عجیب داشتند.


بیش از یک ماه است که درهای مساجد و اماکن مذهبی به روی مردم بسته شده است. این مساله در روزهای ابتدایی غیرقابل باور بود اما توصیه‌های کارشناسی و تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا این بود که به منظور جلوگیری از تجمع مردم و ازدحام که علت اصلی شیوع ویروس کروناست، درهای اماکن عمومی بسته شود، ولی بعد از بازگشایی برخی اماکن عمومی در هفته‌های اخیر با رعایت جوانب ایمنی، این سوال در ذهن قشر متدین و مومن به وجود آمد که آیا مساجد و حسینیه‌ها و نیز حرم‌ها در شب‌های قدر بازگشایی خواهند شد تا بتوانند برای دقایقی هم که شده ارتباط نزدیک‌تری با خداوند گرفته و مشغول راز و نیاز شوند؟
این موضوع روز یکشنبه و در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا که با حضور ویدئویی رهبر معظم انقلاب برگزار شد، شکل دیگری به خود گرفت. در این جلسه رهبر معظم انقلاب با اشاره به سؤال بی‌پاسخ مردم درباره مراسم دعا، نماز و عبادات در مساجد و اماکن مقدس فرمودند: بنده هیچ پیشنهادی در این‌باره ارائه نمی‌کنم و تابع نظر و تشخیص کارشناسی ستاد ملی مبارزه با کرونا هستم اما باید توجه كرد که عبادات و توسل به‌خصوص در ماه رمضان و شب‌های قدر جزو نیازهای اساسی و حتمی مردم است و مردم در قضایای مهم نیز بیشتر به ارتباط با پروردگار نیاز دارند؛ البته معتقدم اگر قواعد سختگیرانه‌ای هم در این زمینه وضع شود، مردم مؤمن و مسجدی حتماً بیشتر از دیگران به آن عمل می‌کنند. ایشان یک‌بار دیگر هم به اعتبار نظر کارشناسی‌شده ستاد ملی مقابله با کرونا اشاره ‌کردند و اینکه هر تصمیمی گرفته شود، ایشان و مردم به آن عمل خواهند کرد؛ البته بررسی هم باید به کسانی سپرده شود که حقیقت و ضرورت دعا و توسل را درک می‌کنند.
همین فرمایشات و تاکیدات رهبر معظم انقلاب موجب شد تا دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت در توییتر خود اینطور بنویسد: بلافاصله پس از توصیه مقام معظم رهبری مبنی بر یافتن راهی برای بازگشایی مساجد به روی مومنین مشتاق با رعایت دستورالعمل‌های محکم در شب‌های قدر، تشکیل جلسه دادیم و خوشبختانه به راهکار مناسبی رسیدیم که سریعا اعلام خواهد شد. امید است که دعای مؤمنین کماکان همراه‌مان باشد. علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزیر بهداشت هم دیروز درباره بازگشایی آستان‌های مقدس و اماکن متبرکه، اظهار کرد: درباره بازگشایی اماکن متبرکه و آستان‌های مقدس روز چهارشنبه جلسه‌ای در وزارت کشور با حضور نمایندگان آستان‌های مقدس برگزار خواهد شد و بازگشایی حرم‌ها و اماکن متبرکه را بررسی می‌کنیم.
 
شرایط حضور در مساجد
ستاد ملی مبارزه با کرونا دیروز، دوشنبه نیز با برگزاری جلسه‌ای به مناسبت فرارسیدن شب‌های قدر، دستورالعمل بازگشایی مساجد برای برگزاری مراسم در این سه ‌شب را اعلام کرد. مواردی که این ستاد اعلام کرده است ناظر به پیشنهاداتی است که پیش از این از سوی برخی رسانه‌ها و نیز قشر مومن و مذهبی نیز مطرح شده بود.
اما مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا برای برگزاری مراسم در شب‌های قدر موارد زیر را در بر می‌گیرد: مراسم‌های شب قدر باید مراسم با یک ظرفیت محدود و ترجیحاً در فضای باز برگزار شود. حاضران در مساجد هم باید حداقل فاصله از هر طرف به اندازه یک متر را رعایت کنند. همچنین شرکت‌کنندگان در مراسم شب‌های قدر باید از ماسک و دستکش استفاده کنند و مهر، جانماز و قرآن را همراه خود ببرند. از سوی دیگر اگر فضای برگزاری مراسم سربسته بود، حداکثر از یک‌چهارم فضا استفاده شود. اقدام دیگری که با همکاری صداوسیما انجام شده این است که از مکان‌های خاص، مراسم به صورت زنده و در کانال‌های مختلف پخش شود. نکته دیگر که مورد اشاره قرار گرفته این است که حداکثر زمان در نظر گرفته‌شده برای برگزاری مراسم شب‌های قدر دو ساعت است.
بنا بر این گزارش، حجت‌الاسلام محمد قمی، رییس سازمان تبلیغات اسلامی هم در این خصوص اظهار كرد: پس از پیگیری مستمر مطالبه‌ مردم متدین کشورمان و گفت‌وگوهای متعدد با وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و در پی تذکر رهبر معظم انقلاب و برای 
برپا ‌شدن مجالس شب‌های قدر و در پی گفت‌وگوی تکمیلی بنده با دکتر نمکی، وزیر محترم بهداشت، راهکارهای عملی بازگشایی مساجد و دیگر اماکن مقدس و مذهبی کشور مطرح و مقرر شد از سه‌شنبه تمامی مساجد کشور با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حمایت سازمان تبلیغات اسلامی بازگشایی شوند. وی افزود: موضوع بازگشایی مساجد کشور به عنوان یکی از مهم‌‌ترین دغدغه‌های مردم و مسوولان همواره مد نظر سازمان تبلیغات اسلامی بوده و در گفت‌وگوها با مسوولان بهداشتی به ویژه وزیر بهداشت عنوان شده است.
 
مردم به دستورات توجه کنند
اما روز گذشته شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور هم در اطلاعیه‌ای نسبت به برگزاری مراسم معنوی شب‌های قدر در مساجد و مصلاها واکنش نشان داد. در این اطلاعیه آمده است: «بر اساس اعلام رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مراسم معنوی شب‌های قدر، با همت ائمه محترم جمعه و جماعت در سراسر کشور، به استثنای استان‌‌‌های شدیداً درگیر، مانند خوزستان و سایر مصادیقی که ستاد ملی مقابله با کرونا یا کمیته‌های استانی متشکل از نمایندگان 
ولی فقیه، استانداران و دانشگاه‌های علوم پزشکی تعیین خواهد كرد، برگزار خواهد شد.»
در بخش دیگری از این اطلاعیه تاکید شده است که این امر به مفهوم بازگشایی مساجد و مصلاها در مناطق غیرسفید نیست و تا اطلاع ثانوی، محدود و منحصر به شب‌های پربرکت قدر خواهد بود و پس از آن، ادامه برگزاری نمازهای جمعه و جماعت، تابع تدابیر ستاد ملی مقابله با کرونا در تعیین مناطق سفید است.
همچنین در ادامه این اطلاعیه خطاب به مردم مومن و روزه‌دار آمده است: «انتظار می‌رود خواهران و برادران روزه‌دار و کارگزاران مساجد و مصلی‌ها، با مراعات کامل ضوابط تدوین‌شده که در دسترس عموم قرار دارد و توجه به آثار شرعی مترتب بر هرگونه سهل‌انگاری در این زمینه که موجبات ضمان در برابر آسیب‌دیدگان را فراهم خواهد كرد، برای فراهم‌كردن امکانات و تجهیزات لازم برای پیشگیری از انتشار بیماری کووید19، قدرت تعاون دینی مؤمنین را به نمایش بگذارند و با قانون‌پذیری، به اطمینان خاطر رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) از اهتمام شما بزرگواران در رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی عینیت ببخشند.»
امشب شب قدر است و مردم می‌توانند به صورت محدود و با رعایت توصیه‌های یادشده در مساجد و اماکن مذهبی حضور داشته باشند. امشب و نیز در شب‌های قدر پیش رو هم حتما همانطور که 
رهبر معظم انقلاب فرمودند، قشر متدین و مومن به گونه‌ای رفتار خواهند کرد که نشان‌‌دهنده تابعیت آنها از قانون و توصیه‌های کارشناسی و تخصصی ستاد مقابله با کرونا باشد.

captcha
شماره‌های پیشین