sobhe-no.ir
933
سه شنبه، ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹
2
نکته

افزایش خطر سفیدبرترپندارها در دوره ترامپ

محبوبه نیاورانیدبیر گروه سیاست

در پی بروز حادثه در تمرین دریایی نیروی دریایی ارتش، 19‌نفر از اعضای نداجا به فیض عظیم شهادت نایل آمدند

ایران داغدار سفیدپوشان کنارک

ناو «کنارک» نیروی دریایی ارتش طی تمرین دریایی در آب‌های دریای عمان، توسط شناور خودی مورد اصابت قرار گرفت که منجر به شهادت و مجروحیت جمعی از دریادلان نیروی دریایی ارتش شد.

سرلشکر باقری: پاکستان برای آزادی سه مرزبان ایرانی اقدامی قاطع انجام دهد

صبح نو

در پی بروز حادثه در تمرین دریایی نیروی دریایی ارتش، 19‌نفر از اعضای نداجا به فیض عظیم شهادت نایل آمدند

ایران داغدار سفیدپوشان کنارک

ناو «کنارک» نیروی دریایی ارتش طی تمرین دریایی در آب‌های دریای عمان، توسط شناور خودی مورد اصابت قرار گرفت که منجر به شهادت و مجروحیت جمعی از دریادلان نیروی دریایی ارتش شد.

 
روابط عمومی منطقه یکم دریایی بندرعباس روز گذشته از بروز حادثه برای یکی از شناورهای سبک این منطقه در محدوده آب‌های بندر جاسک خبر داد. در این اطلاعیه آمده است: بعدازظهر روز گذشته در حین انجام تمرین دریایی توسط تعدادی از شناورهای نیروی دریایی ارتش، شناور پشتیبانی سبک کنارک دچار حادثه شد که تا‌کنون شهادت یک نفر محرز و تعدادی نیز مجروح شده‌اند. پس از آن نیز، نیروی دریایی ارتش در اطلاعیه‌ای اعلام کرد :عصر روز یکشنبه بیست‌ویکم اردیبهشت در حین انجام تمرین دریایی توسط تعدادی از شناورهای نیروی دریایی ارتش در آب‌های جاسک و چابهار، شناور پشتیبانی سبک کنارک دچار حادثه شد و تعدادی از دریادلان نیروی دریایی به فیض شهادت نایل آمدند. پس از این حادثه تیم‌های امداد و نجات دریایی در فاصله کوتاه در محل حضور یافته مجروحان و شهدا را از شناور تخلیه و به مراکز درمانی منتقل کردند. تعداد شهدای این حادثه 19نفر بوده و تعداد مجروحان نیز 15نفر است که در وضعیت مناسبی به‌سر می‌برند. بر‌اساس این گزارش شناور حادثه‌دیده کنارک طی عملیاتی برای بررسی‌های فنی به محل اسکله دریایی منطقه منتقل شده است.
هرچند که نیروی دریایی ارتش ابعاد حادثه در دست بررسی دقیق کارشناسان فنی است اما شواهد و بررسی‌های اولیه دو فرضیه در این ماجرا وارد کرده است.
اولین فرض خطای تاکتیکی در شلیک «کروز» است. در این فرض پیش‌بینی می‌شود که ناو کنارک به اندازه‌ای از هدف دور نشده و در محدوده هدف موشک کروز حضور داشته، بنابراین موشک ناو را مورد هدف قرار داده است.
فرضیه دوم موضوع حملات سایبری و جنگ الکترونیک است که یقیناً باید منتظر ماند نتیجه بررسی‌ها و تحقیقات از طریق مراجع رسمی منتشر شود.
از ۳۴‌پرسنل حاضر در ناوچه کنارک، یک نفر بر اثر سقوط در دریا به شهادت رسیده ۱۸‌نفر داخل موتورخانه محبوس شدند که به علت آتش‌سوزی و دود ناشی از آن احتمال زنده‌ماندن‌شان در حد گمانه‌زنی بود که رد شد و مجموعاً ۱۹نفر به فیض شهادت نایل آمده‌اند مابقی هم از طریق آب، خود را نجات داده‌اند.
ناو کنارک با شماره بدنه‌۱۴۰۳ از جمله شناورهای پشتیبانی کلاس هندیجان است که پیش از انقلاب از کشور هلند خریداری شد.
این ناو با ۴۷‌متر طول،5/8‌متر عرض و ۴۴۷‌تن وزن و آبخور9/2‌متر قابلیت حمل بار و نفرات را دارد. علاوه بر این در زمینه تجهیزات رزمی نیز این کلاس از یک قبضه توپ ۲۰‌میلیمتری برخوردار است و همچنین ۴‌لانچر موشک کروز ضدکشتی نور نیز برای شلیک علیه اهداف سطحی روی آن نصب شده است. قابلیت مین‌ریزی و حمل لانچر پهپاد از دیگر ویژگی‌های این کلاس است که باعث شده از آن‌ها برای ماموریت‌های گشت دریایی و شناسایی نیز استفاده شود. ناو کنارک مهرماه‌سال‌۱۳۹۷ به منطقه سوم دریایی نبوت نداجا در کنارک ملحق 
شده بود.
واقعه دردناک کنارک باعث شد تا عده‌ای در کشور که همیشه منتظر حادثه‌ای برای تخطئه نیروها و ارکان کشور هستند، به صحنه بیایند و از وضعیت 
پیش آمده سوءاستفاده کنند. برخی چهره‌های معروف در داخل و نیروهای برانداز و ضدانقلاب در خارج از کشور، با موج‌سواری روی احساسات مردم مقاصد و اغراض خود را پیش بردند. این چهره‌ها و نیروها با سوءتعبیر و خلط حادثه اخیر با حادثه هواپیمایی اوکراین، تلاش کردند زحمات نیروهای جان برکف نیروهای مسلح را زیر سؤال ببرند. این در شرایطی است که احتمال وقوع چنین حوادث تلخی در همه نیروهای نظامی در سراسر دنیا وجود دارد. مثلاً ارتش آمریکا در کشته دادن به‌خاطر اشتباهات انسانی، ید طولایی دارد. در این باره «زاکاری کوهن» تحلیلگر خبرگزاری «سی ان ان» آمریکا، سال گذشته در مقاله‌ای با استناد به گزارش کنگره آمریکا، به این نکته اشاره کرده بود که تلفات نظامیان آمریکایی در جریان مانورها و تمرین‌های نظامی به مراتب از تلفات آن‌ها در میدان‌های واقعی نبرد پیشی گرفته است. او تاکید کرده بود: «بر‌اساس داده‌ها و اطلاعاتی که کنگره آمریکا منتشر کرده است، تعداد نظامیان آمریکایی که در جریان رزمایش و مانورهای نظامی ارتش آمریکا جان می‌دهند، بیش از تلفات نظامی آمریکا در میدان‌ها واقعی نبرد است.» بر‌اساس گزارش کنگره آمریکا، در فاصله سال‌های‌2006 تا 2018،  31.9 درصد از تلفاتِ جانِی نظامیان آمریکایی ناشی از وقوع اتفاقات پیش‌بینی نشده، یا در جریان تمرین‌ها و رزمایش‌های نظامی بوده است. با وجود این گزارش مصرح از سوی کنگره آمریکا، چهره‌های شهره شده به «سلبریتی» و نیروهای برانداز خارج‌نشین، به‌دلیل ارادت وافری که به ادبیات و گفتمان غرب دارند[و شاید به دلیل حفظ برخی منافع مادی که مستقیم یا غیرمستقیم یک سرش به آمریکا وصل می‌شود] از بازگوکردن چنین مواردی در میان افکار‌عمومی مردم ایران خودداری می‌کنند تا بلکه به خیال خودشان، حمله به نهادهای خدمتگزار انقلاب، آن‌ها را در میان ایشان به محبوبیت برساند.
 

captcha
شماره‌های پیشین