sobhe-no.ir
933
سه شنبه، ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹
10
گزارش

افزایش اهمیت راهبردی امنیت غذایی در پساکرونا

گزارش «صبح‌نو» درباره جلسه ستاد تنظیم بازار برای اصلاح قیمت خودرو در بازار را بخوانید

بازگشت ماشین به جاده ثبات قیمت

بازار خودرو این روزها به‌اصطلاح ریپ می‌زند. قیمت‌ها آشفته است. خودروسازان بازار را مقصر می‌دانند و دلالان هم کار خود را می‌کنند. این وسط کلاه سر مردم و مصرف‌کنندگان واقعی می‌رود که حتی برای خرید یک خودروی داخلی که از قضا کیفیت چندانی هم ندارد باید حیران شرایط عجیب بازار باشند. آش در این بازار به قدری شور شده که پراید به عنوان یک خودروی ناایمن و شناخته‌شده در عرصه تصادفات، قیمت اسمی 80 و 90 میلیون تومان را هم تجربه کرده است.

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» درباره جلسه ستاد تنظیم بازار برای اصلاح قیمت خودرو در بازار را بخوانید

بازگشت ماشین به جاده ثبات قیمت

بازار خودرو این روزها به‌اصطلاح ریپ می‌زند. قیمت‌ها آشفته است. خودروسازان بازار را مقصر می‌دانند و دلالان هم کار خود را می‌کنند. این وسط کلاه سر مردم و مصرف‌کنندگان واقعی می‌رود که حتی برای خرید یک خودروی داخلی که از قضا کیفیت چندانی هم ندارد باید حیران شرایط عجیب بازار باشند. آش در این بازار به قدری شور شده که پراید به عنوان یک خودروی ناایمن و شناخته‌شده در عرصه تصادفات، قیمت اسمی 80 و 90 میلیون تومان را هم تجربه کرده است.


در میان این آشفته‌‌بازار معیشت و روزگار زندگی مردم از بابت فشارهای اقتصادی، خودرو هم کار خود را انجام داد و هر جور که خواست تخته‌گاز رفت تا اینکه گویا حالا صحبت از کشیدن ترمز چهارچرخه‌های نجومی شده است. دیروز مسوولان اثرگذار و تصمیم‌گیر در قیمت‌گذاری خودرو دور هم جمع ‌شدند تا نرخ جدید را تعیین کنند. وزیر صمت هم اولتیماتوم 24 ساعته داد تا شرایط به وضع عادی برگردد که البته به نتیجه نرسید چرا که عصر دیروز محمدرضا رحمانی از سمت خود برکنار شد و رئیس جمهوری در حکمی حسین مدرس خیابانی را به عنوان سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت منصوب کرد.  رییس قوه قضاییه هم از لزوم جراحی نظام تولید و توزیع خودرو در کشور گفت.
 
جراحی بازار خودرو
حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین سیدابراهیم رئیسی دیروز در جلسه شورای عالی قوه‌قضاییه به مساله گرانی خودرو و قیمت‌های نجومی این کالای مصرفی مردم اشاره کرد. رییس دستگاه قضا در این جلسه به دغدغه مردم درباره افزایش قیمت خودرو اشاره کرد و با اشاره به نارضایتی همزمان تولیدکننده و مصرف‎کننده از این وضعیت، تأکید کرد: نظام تولید و توزیع خودرو نیازمند جراحی است و روش توزیع نباید هیزم برای شعله‎ور ‌شدن آتش دلالان شود. رئیسی با تأکید بر اینکه امروز اصلاح وضعیت بازار خودرو مورد تأکید همگان است، متذکر شد: به وزیر پرتلاش صمت گفتم که لازم است نظام تولید و توزیع خودرو با همکاری دستگاه‎های مختلف مورد بازنگری قرار گیرد. وی تاکید کرد: «به وزیر صمت گفته‌ام نظام تولید و توزیع خودرو در کشور نیاز به جراحی دارد و نباید در نحوه فروش خودرو به گونه‌ای عمل کرد که هیزمی بر آتش دلالی باشد. امروز اصلاح وضعیت بازار خودرو مورد تأکید همگان است. 
رییس سازمان بازرسی کل کشور هم در همین جلسه به مسائل بازار خودرو اشاره کرد و گفت: مقرر شده است وزارت صمت اختیارات شورای رقابت در قیمت‌گذاری خودرو را با قید فوریت همچون گذشته به این شورا بازگرداند. حجت‎الاسلام درویشیان در ادامه تاکید کرد: شرکت‎های خودروساز از اسفند سال گذشته هیچ اعلامی مبنی بر فروش فوری نداشته‎اند. وی افزود: مرداد ۱۳۹۷ نیز به‎مدت یک‎سال تصمیم‌گیری درباره قیمت خودرو به ستاد تنظیم بازار سپرده و عملاً شورای رقابت از گردونه قیمت‌گذاری کنار گذاشته شد. رییس سازمان بازرسی کل کشور گفت: با اینکه مدت یک‎ساله مذکور بیش از ۶ ماه است که اتمام یافته، شورای رقابت همچنان در این فرایند دخیل نیست، در حالی که قیمت گذاری پیشنهادی این شورا با آنچه به‎صورت رسمی اعلام شده، اختلاف فاحش دارد. وی ادامه داد: در جلسه‌ای که با وزیر صمت برگزار شد، مقرر شد این وزارتخانه اختیارات شورای رقابت در قیمت‌گذاری خودرو را با قید فوریت همچون گذشته به این شورا بازگرداند.
حالا باید دید با برکناری رحمانی تکلیف بازار خودرو چه خواهد شد؟
 
بازار تنظیم شد
جلسه ستاد تنظیم بازار دیروز با حضور مسوولانی از شورای رقابت، دبیر کارگروه تنظیم بازار و رییس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان برگزار شد. بر اساس اظهارات مسوولانی که در این جلسه حضور داشتند، تصمیماتی گرفته شده که منجر به ثبات قیمت در بازار خودرو و جلوگیری از دلال‌بازی خواهد شد.
بر این اساس رییس شورای رقابت قیمت جدید کارخانه‌ای چهار خودرو پراستفاده پراید، ساینا، تیبای هاچ‌بک و تیبای صندوق‌دار را اعلام کرد. آقای رضا شیوا تاکید کرد: بر اساس ضوابط، قیمت‌گذاری خودرو توسط شورای رقابت اعلام و مورد تأیید ستاد تنظیم بازار قرار گرفته است. رییس شورای رقابت اظهار كرد: قیمت‌های خودرو فردا ( سه‌شنبه) به صورت رسمی اعلام خواهد شد. شیوا در مورد قیمت‌های تقریبی برخی خودروها گفت:‌ قیمت پراید 111 به مبلغ 42 میلیون و 100 هزار تومان و ساینا 59 میلیون و 800 هزار تومان تعیین شده است. وی همچنین بیان كرد:‌ قیمت تیبای صندوق‌دار 52 میلیون و تیبای هاچ‌بک 59 میلیون تومان تعیین شده است. رییس شورای رقابت اظهار كرد: البته ممکن است در بررسی‌های نهایی حدود قیمتی این خودروها افزایش بسیار جزئی داشته باشد اما در نهایت قیمت خودرو سه‌شنبه به صورت رسمی اعلام خواهد شد. شیوا دیروز در جلسه ستاد تنظیم بازار اظهار كرد: بر اساس بررسی‌های صورت‌گرفته قیمت خودروهای سایپا 23 درصد و ایران خودرو 10 درصد افزایش خواهد یافت. وی همچنین یادآور شد: برای متقاضیان خرید نقدی و کسانی که می‌خواهند سه‌ماهه خودرو خریداری کنند، پیشنهاد داده شده تا از شیوه قرعه‌کشی استفاده شود. تا آنجا که امکان دارد می‌خواهیم تقاضا برای خودرو را محدود کنیم. وی افزود: بنابراین در شیوه قرعه کشی اگر یک میلیون نفر ثبت نام کنند به تعداد تحویل قرعه کشی می‌شود و خودرو در مدت سه ماه تحویل کسانی می‌شود که نام آنها از قرعه درآمده است. وی گفت: در این روش پولی که سایر متقاضیان پرداخت کرده‌اند به حساب آنها طی چند روز بازگردانده می‌شود. در روش جدید کسانی قادر به ثبت نام خواهند بود که در مدت سه سال گذشته خودرویی از طریق پیش‌فروش خریداری نکرده باشند.
 
درصد افزایش قیمت هم مشخص شد
شیوا در ادامه گفت ضوابط قیمت‌گذاری در شورای رقابت انجام و به وزیر صنعت به عنوان رییس ستاد تنظیم بازار ارسال شده است در جلسه 20 اردیبهشت شورای رقابت هر خودروساز سبب تورمی قیمت‌های خودروها را به شورای رقابت اعلام کرد. وی با بیان اینکه محصولات ایران خودرو متوسط 10 درصد و سایپا 23 درصد افزایش قیمت پیدا می‌کند، گفت: دلیل افزایش کمتر قیمت‌های ایران خودرو نسبت به سایپا این است که در بهمن97 ایران خودرو در محصولات خود افزایش قیمت اعمال کرده بود.
 
سند خودرو در رهن باقی می‌ماند
دبیر کارگروه تنظیم بازار هم در جلسه دیروز تنظیم بازار گفت: بر اساس دستورالعمل جدید هر کد ملی امکان ثبت نام یک خودرو را خواهد داشت و متقاضیان نباید کمتر از ۱۸ سال سن داشته باشند، ضمن اینکه سند فروش خودرو در رهن باقی خواهد ماند. آقای عباس قبادی در جلسه دیروز تنظیم بازار با تاکید بر اینکه یکی از شرایط فروش خودرو داشتن گواهینامه است، 
بیان كرد: گواهی‌نامه برای متقاضیان پیش‌فروش خودرو الزامی است و متقاضیان نباید در طول سه سال گذشته از طریق پیش‌فروش، خودرویی خریداری کرده باشند.
آقای عباس تابش، رییس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان هم در جلسه تنظیم بازار گفت: قیمت‌‌های جدید خودرو که اعلام می‌شود، مشمول خودروهایی که تحویل آنها به تعویق افتاده، نمی‌شود. وی با بیان اینکه خودروسازان مکلفند که هر ماه میزان تولید‌ات خود را به سازمان حمایت اعلام کنند، افزود: سازمان حمایت هر سه ماه یک‌بار میزان تولید و عرضه خودرو را رصد 
خواهد کرد.

captcha
شماره‌های پیشین