sobhe-no.ir
932
دوشنبه، ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹
7
فلسفه اجتماعی غرب در بحران کرونا شکست خورد

سالمندان ایرانی همچنان رکن خانواده هستند

گزارش «صبح نو» درباره اظهار نظر رهبر معظم انقلاب و لزوم پیروی از نظر کارشناسی ستاد مقابله با کرونا را بخوانید

مؤمنان بیشتر به قواعد عمل می‌کنند

بیماری کرونا حدود سه ماه است که در کشور ما شیوع یافته و در این مدت بیش از 107‌هزار ایرانی را مبتلا کرده است که در این میان متاسفانه تعدادی از هموطنان نیز قربانی این ویروس منحوس شده‌اند. این در حالی است که مشارکت گسترده مردم در طرح فاصله‌گذاری و رعایت اصول بهداشتی و توصیه‌های پزشکی موجب شده است تا خوشبختانه این روزها وضعیت شیوع این بیماری تحت کنترل باشد. دیروز هم رهبر معظم انقلاب در ارتباط ویدیویی با جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا نکات مهمی درباره فعالیت‌های صورت گرفته مطرح کردند. یکی از این نکات مهم تبعیت از نظرات کارشناسی و تشخیصی این ستاد بود.

شمار مبتلایان کرونا در کشور از ۱۰۷‌هزار نفر گذشت

صبح نو

فلسفه اجتماعی غرب در بحران کرونا شکست خورد

سالمندان ایرانی همچنان رکن خانواده هستند

شیوع ویروس کرونا در جهان باعث شده مردم جوامع مختلف رفتارهای عجیب و غریب و بعضاً متناقض با آنچه تاکنون عنوان می‌کردند داشته باشند. مردم در بیشتر نقاط دنیا با بیرحمی سالمندان را به حال خود رها کردند و این رفتار درمیان پزشکان و دولت هم کاملاً مشهود بود. رهاکردن سالمندان به حال خود و ندادن امکانات درمانی به این قشر خبری است که روزانه از سوی فعالان شبکه‌های مجازی و برخی رسانه‌های غربی منتشر می‌شود. این درحالی است که اهمیت به سالمندان جزیی از فرهنگ ما ایرانیان است و در روایات دینی‌مان بارها به آن تاکید شده است. از سوی دیگر این روزها کادر درمانی در کشورمان برای حفظ سلامتی سالمندان از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند، پدر بزرگ و مادر بزرگ‌ها در کشور ما عضوی از خانواده هستند و چه بسا ستون هر خانواده را تشکیل می‌دهند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز دیروز در ارتباط تصویری با جلسه ستاد مقابله با کرونا در بخشی از سخنان خود به این مساله اشاره کرده و فرمودند: «ضمناً نقش خانواده هم مشخّص شد در این دوران خانه‌نشینی -تقریباً می‌شود گفت خانه‌نشینی عمومی- اینجا نقش خانواده و حضور خانواده اثر خودش را نشان داد. در آن کشورهایی که خانواده پایه درستی ندارد، معنای درستی ندارد، این خانه‌نشینی‌ها به این شکل اتفاق نمی‌افتد یا لااقل به این شکلِ قابل تحمل و قابل فهم و قابل قبول نیست. اینجا خانواده دُور هم جمع شدند؛ به‌خصوص باید به نقش زن خانواده تکیه کرد و تأثیر بسیار زیادی را که صبر، حوصله و زحمت‌کشی و حلم زنِ خانواده ایفا می‌کند در اداره خوب خانواده، حتماً باید از نظر دور نداشت.»
آیت‌الله خامنه‌ای همچنین فرمودند: «در فلسفه اجتماعی هم شکست خوردند؛ فلسفه اجتماعی غرب -یعنی در واقع و در روح و محتوا، فلسفه مادّی که همه چیز را با پول محاسبه می‌کند- با نوع نگاه‌شان به سالمندان، به پیران، با نوع نگاه‌شان به کسانی که فایده مالی‌ای برای کشورشان و برای جامعه ندارند، افراد مریض، افراد معلول، افراد عقب‌مانده، این‌ها را در دنیا انگشت‌نما کرد. در بعضی از کشورها خانه‌های سالمندان مغفولٌ‌عنه ماندند که عده‌ای از آن‌ها به‌خاطر بی‌اعتنایی جان باختند یا افرادی از پیرمردها و سالمندان و عقب‌مانده جسمیِ اجتماعی را راه ندادند؛ این نشان‌دهنده شکست آن فلسفه اجتماعی حاکم بر این کشورهای غربی است که ادّعایشان هم خیلی زیاد است. در این کشورها پول معیار است، همه چیز با پول محاسبه می‌شود؛ وقتی این جور شد، طبعاً به پیرمردی که برای جامعه پول تولید نمی‌کند نباید اعتنا کرد، به آن پیرزن فرسوده کهنسال نباید اعتنا کرد، و اعتنا نمی‌کنند؛ این شکست آن فلسفه اجتماعی است.»
اما ما رو سفید شده‌ایم و در زمان بحران کرونا به خوبی نشان دادیم که به سالمندها چقدر توجه داریم. درست زمانی که در کشور ایتالیا و دیگر کشورهای اروپایی از پذیرفتن سالمندان و مداوای آن‌ها اجتناب می‌کردند ما افراد بالای 90‌سال را هم تحت درمان قرار می‌دادیم. آقای سعید نمکی، وزیر بهداشت و درمان هم در این باره می‌گوید: «انگلیس چندین برابر ما برای مقابله با کرونا خرج کرده است با این حال مرگ‌و‌میر و ابتلا به کرونا در این کشور چندین برابر ایران است. این در حالی است که ما با وجود تحریم و با جیب خالی و البته با همت و غیرت مردم، کادر درمان و... توانستیم یک پنجم کشورهای
 یاد شده ابتلا و مرگ‌و‌میر ناشی از کرونا داشته باشیم.» او با بیان اینکه در حال حاضر تعداد زیادی تخت خالی در بیمارستان‌هاست، تصریح کرد: به‌گونه‌ای شرایط را مدیریت کردیم که حتی یک مورد نداشتیم که بیماری به بیمارستان‌های ما مراجعه کند و بدون سرویس، پزشک و تخت بماند. یک کارتن‌خواب نمی‌توان در کشور پیدا کرد که بگوید ما او را نپذیرفته‌ایم. پیرزن ۱۰۳‌ساله و تعداد قابل توجهی افراد بالای ۹۰‌سال از بیمارستان‌های ما در بحران کرونا ترخیص شدند. هیچ‌گاه نگفتیم تخت برای افراد مسن نداریم. حتی اتباع افغان بدون کارت نیز در بیمارستان‌ها پذیرش شدند» این در حالی است که به گفته وزارت بهداشت بلژیک و طبق اسناد افشا شده از دولت اسپانیا به ترتیب ۴۲ و ۵۷درصد آمار فوتی‌ها را ساکنین خانه‌های سالمندان تشکیل می‌دهند. طبق گزارش گاردین، مسوولان وزارت بهداشت انگلیس افراد فوت شده در خانه‌های سالمندان و نیز فوت‌شدگان در کلینیک‌های پرستاری را از آمار قربانیان ویروس کرونا در این کشور مستثنا کرده‌اند تا آمار کشته‌شدگان بر اثر کرونا را کمتر جلوه بدهند.
این نشریه انگلیسی در ادامه نوشته است: «تعداد افراد فوت شده به‌دلیل بیماری کووید۱۹ در خانه‌های سالمندان به حدود یک هزار نفر می‌رسد، در حالی که طبق آخرین آمارهای رسمی، این عدد بسیار کمتر است و تنها ۲۰مورد مرگ در خانه‌های سالمندان در انگلیس و ولز ثبت شده است. ماجرای رها کردن سالمندان و فرار از خانه‌های سالمندان تنها مختص به اروپا نیست.

captcha
شماره‌های پیشین