sobhe-no.ir
932
دوشنبه، ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹
5
یادداشت

طرح الحاق دره اردن و پایان رژیم عبری

عبدالباری عطوان

یک کارشناس امنیتی عراق نسبت به انتقال سامانه موشکی پاتریوت از عربستان به کردستان عراق هشدار داد

آمریکا در اندیشه توافقنامه جدید با عراق

گزارش روح الله فرقانی / پس از آنکه مقام‌های آمریکایی به رسانه‌های این کشور گفته‌اند واشنگتن قصد دارد سامانه‌های موشکی پاتریوت را از عربستان خارج کند، حال یک کارشناس امنیتی عراق درباره رویکرد آمریکا برای انتقال سامانه دفاع موشکی پاتریوت از عربستان سعودی به عراق و استقرار آن در پایگاه‌های منطقه کردستان و کرکوک هشدار داد. گویا آمریکا قصد دارد طرح‌ها و توطئه‌های جدیدش همچون شکل‌گیری دوباره گروه‌های تروریستی داعش را در غرب آسیا دنبال کند.

صبح نو

یک کارشناس امنیتی عراق نسبت به انتقال سامانه موشکی پاتریوت از عربستان به کردستان عراق هشدار داد

آمریکا در اندیشه توافقنامه جدید با عراق

گزارش روح الله فرقانی / پس از آنکه مقام‌های آمریکایی به رسانه‌های این کشور گفته‌اند واشنگتن قصد دارد سامانه‌های موشکی پاتریوت را از عربستان خارج کند، حال یک کارشناس امنیتی عراق درباره رویکرد آمریکا برای انتقال سامانه دفاع موشکی پاتریوت از عربستان سعودی به عراق و استقرار آن در پایگاه‌های منطقه کردستان و کرکوک هشدار داد. گویا آمریکا قصد دارد طرح‌ها و توطئه‌های جدیدش همچون شکل‌گیری دوباره گروه‌های تروریستی داعش را در غرب آسیا دنبال کند.

چند روزی است رسانه‌های جهان موج خبری‌ای مبنی بر خروج نظامی برخی تاسیسات آمریکا از عربستان سعودی را مخابره می‌کنند؛ خبری که رسانه‌های غربی از آن به دنبال القای «صلح و دوستی» آمریکا در منطقه غرب آسیا به مخاطبان هستند. اقدام وارونه‌ای که کاخ سفید در آستانه انتخابات ریاست‌‌جمهوری تصمیم گرفته است اقدامات تروریستی دونالد ترامپ در غرب آسیا را سفید نشان داده و بگوید که با بازگرداندن برخی از تجهیزات نظامی خود از عربستان یا جابه‌جایی نیروهایش در سوریه و عراق، در جهت صلح در منطقه گام برمی‌دارد؛ سیاستی که نشان‌‌دهنده برنامه‌ریزی آمریکا برای ایجاد توطئه‌ها و طرح‌های جدید در منطقه و به‌خصوص در عراق است؛ 
کما اینکه شکل‌گیری دوباره گروه‌های تروریستی داعش در عراق و تجهیز برخی پایگاه‌های نظامی آمریکایی‌ها در عراق و سوریه نشان‌‌دهنده این موضوع است.
اکنون و در زمانی که رسانه‌های غربی اخباری مبنی بر خارج‌شدن سامانه موشکی «پاتریوت» از عربستان منتشر می‌کنند و چهره مثبتی از 
کاخ سفید در رسانه‌های خود نشان می‌دهند، یک کارشناس امنیتی عراق درباره رویکرد آمریکا برای انتقال سامانه دفاع موشکی پاتریوت از 
عربستان سعودی به عراق و استقرار آن در پایگاه‌های منطقه کردستان و کرکوک هشدار داد و از توطئه جدید نظامی کاخ سفید در عراق خبر داد.
«امیر عبدالمنعم الساعدی» کارشناس امنیتی عراق با اشاره به اقدام آمریکا برای خارج‌کردن سامانه پاتریوت از عربستان سعودی، درباره انتقال این سامانه به عراق هشدار داد و در مصاحبه با وبگاه المعلومه این کشور، گفت: احتمال آن وجود دارد که آمریکا این سامانه را از عربستان به عراق برای حمایت از عناصر تروریستی داعش در مقابل ضربات الحشد الشعبی و نیروهای امنیتی انتقال دهد.
 
امضای توافقنامه جدید با آمریکا!
او افزود که آمریکا سعی دارد حضور خود در عراق را تقویت کند و در مناسبت‌های مختلف تلاش کرده به «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر جدید عراق نزدیک شده و زمینه را برای گفت‌وگوها در ماه‌های آینده به‌منظور امضای توافقنامه جدید در خصوص باقی ماندن نیروهایش در داخل عراق فراهم کند.
این موضوع در حالی عنوان می‌شود که الکاظمی در روزهای نخستین شکل‌گیری کابینه خود خروج نیروهای نظامی آمریکا از عراق را مهم ارزیابی و بر خارج‌شدن نیروهای اشغالگر تاکید کرده بود. الکاظمی می‌داند که با تصویب قانونی مبنی بر خارج‌شدن نیروهای نظامی آمریکا در پارلمان عراق جایی برای گفت‌وگو یا امضای توافقنامه جدید با تروریست‌های آمریکایی باقی نمانده است و آمریکایی‌ها راهی جز خارج‌شدن از عراق و پایان اشغالگری در این کشور ندارند.
 
انتقال سامانه پاتریوت از عربستان به کرکوک
این کارشناس امنیتی همچنین گفت که طرف آمریکایی طرح جدیدی را با هدف تمرکز در پایگاه‌های نظامی به دوراز تیررس موشک‌های مقاومت آغاز کرده است و انتظار می‌رود که سامانه پاتریوت نیز از عربستان به کرکوک یا کردستان منتقل یا از آن به‌عنوان سامانه سیار برحسب مناطق حضور تروریست‌ها استفاده شود؛ موضوعی که پیش از این، رسانه‌های منطقه و کشورمان گزارش‌هایی مبنی بر سوء‌استفاده  نظامی آمریکا و شکل‌گیری دوباره گروه‌های تروریستی داعش در عراق منتشر ‌کردند که دولت ترامپ با جابه‌جایی نیروها و تجهیزات نظامی در پایگاه‌هایش قصد دارد تا طرح‌ها و توطئه‌های جدیدی همچون ایجاد تنش دوباره امنیتی در عراق و منطقه را دنبال کند تا همچنان بی‌ثباتی در غرب آسیا سایه بیندازد.
پیش از این رسانه‌های منطقه در گزارش‌هایی مبنی بر ارزان‌شدن بهای نفت و خسارت‌های اقتصادی آمریکا از شیوع ویروس کرونا و همچنین در تنگنا قرار دادن ریاض برای پرداخت پول بیشتر به کاخ سفید عنوان کرده بودند که آمریکا سامانه‌های ضد‌موشکی پاتریوت خود را از عربستان خارج می‌کند. مقام‌های آمریکایی علاوه بر این گفته‌ بودند دولت آمریکا کاهش سایر قابلیت‌های نظامی خود در عربستان سعودی را نیز بررسی می‌کند. وال‌استریت‌ژورنال این تصمیم را به منزله پایان تقویت نظامی آمریکا در عربستان سعودی برای مقابله با ایران توصیف کرده بود. 
 
شکست‌های نظامی ریاض
چند مقام آمریکایی گفته بودند آمریکا چهارسامانه پاتریوت، همراه با ده‌ها پرسنل نظامی خود را که بعد از حمله به تأسیسات نفت سعودی به این کشور ارسال شده بود، از عربستان خارج می‌کند. منابع مورد استناد وال‌استریت‌ژورنال عنوان ‌کردند دو اسکادران جنگنده آمریکا هم منطقه را ترک کرده‌اند و مقام‌های آمریکایی به زودی کاهش حضور نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس را هم مورد بررسی قرار خواهند داد. 
این روزنامه نوشته تصمیم پنتاگون برای خارج‌کردن سامانه ضدموشکی پاتریوت از عربستان سعودی مبتنی بر ارزیابی برخی مقام‌های آمریکایی است که تهران دیگر تهدیدی فوری علیه منافع راهبردی آمریکا به شمار نمی‌رود. ارتش یمن در شهریور گذشته در پاسخ به حملات ائتلاف سعودی، پالایشگاه‌های «بقیق» و «خریص» مربوط به تأسیسات نفتی آرامکوی عربستان را هدف گرفته و آن را عملیات «توازن بازدارندگی دوم» نامیده بود؛ البته نظامیان تروریستی آمریکا پس از به شهادت رساندن سردار شهید قاسم سلیمانی و هم‌رزمانش در نزدیکی فرودگاه بغداد که اخیرا روی داد، از انتقام محور مقاومت در منطقه در هراسند و ائتلاف سعودی بیم آن دارد که انصارالله یمن بار دیگر عملیات‌های آتشین و کوبنده‌ای علیه آل‌سعود انجام دهد؛ عملیاتی قاطع که کشورمان در پاسخ به اقدام تروریستی آمریکا، چندین موشک به پایگاه نظامی عین‌الاسد آمریکایی در عراق شلیک کرد و موجب خسارت و عقب‌نشینی آمریکایی‌ها شد.
 
ترامپ سعودی
البته آسوشیتدپرس تصمیم خارج‌شدن موشک‌های پاترویت آمریکا از عربستان را به تنش‌های نفتی میان دولت‌های آمریکا و عربستان سعودی ربط داده و نوشته این اتفاق در بحبوحه تنش‌ها میان عربستان سعودی و دولت ترامپ بر سر تولید نفت رخ داده است. این مقام به آسوشیتدپرس گفته آمریکا دو سامانه ضدموشکی را که قبلا برای محافظت از تأسیسات نفت سعودی مستقر کرده بود از این کشور خارج و دو سامانه پاتریوت را در پایگاه هوایی شاهزاده سلطان حفظ می‌کند.
مقام آمریکایی گفته حدود ۳۰۰ نظامی که همراه با این دو سامانه به عربستان ارسال شده‌اند هم این کشور را ترک خواهند کرد. آسوشیتدپرس نوشته هنوز مشخص نیست مناقشه نفتی میان آمریکا و عربستان سعودی هم در این تصمیم دولت ترامپ نقش داشته است یا خیر. مقام آمریکایی گفته یک فروند سامانه دفاع موشکی تاد هم درعربستان سعودی باقی خواهد ماند. سامانه تاد با فراهم ‌‌آوردن دفاع علیه موشک‌های بالستیکی که در خارج از جو زمین پرواز می‌کنند، عملکرد پاتریوت را تکمیل می‌کند.
 حال باید دید سیاست‌های مثلث شوم غربی، عبری و کشورهای عربی مرتجع در منطقه به کجا منتهی می‌شود و گام‌های بعدی بن‌سلمان که تابع سیاست‌های رژیم صهیونیستی و آمریکاست با دونالد ترامپ که برای رفتن دوباره به کاخ سفید در انتخابات ریاست‌‌جمهوری تلاش می‌کند، چه خواهد بود و به کجا منتهی می‌شود.

captcha
شماره‌های پیشین