sobhe-no.ir
930
شنبه، ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹
8
خبر

خاكسترنشینی صنعت توریسم در جهان با شیوع ویروس كووید‌19

كرونا، گردشگری را به باد داد

ویروس کرونا گلوی صعنت گردشگری جهان را می‌فشارد. وضعیت در آسیا اسفبار است و در اروپا هم خراب‌تر از آن. بازار گردشگری جهان از سال‌۲۰۱۰ با سرعت رشد بسیاری همراه بوده و در آستانه دهمین سال رشد پایدار بود كه گرفتار كرونا شد. سرعت نرخ رشد بازار گردشگری از سال‌۲۰۱۸ از نرخ رشد اقتصاد جهانی پیش گرفته بود و پیش‌بینی‌ها حكایت از آن داشت که سال‌۲۰۲۰ با حفظ سرعت رشد گردشگری در جهان بین ۳ تا ۴‌درصد همچنان صنعت پیشتاز و پردرآمد جهان محسوب شود اما چند سفر بی‌وقت از ووهان به دیگر كشورها، شیوع ویروس کرونا و همه‌گیری آن در سراسر جهان را در پی داشت كه بزرگترین بحران جهانی پس از جنگ‌جهانی دوم را ایجاد كرد. بازار گردشگری در این بین ضرر هنگفتی از خانه‌نشینی مردم دید و تمامی معادلات و پیش‌بینی‌های ۱۰‌ساله کارشناسان را برهم زد. در گزارش امروز ضمن بررسی تاثیر كرونا بر صنعت توریسم در جهان به وضعیت ایجاد شده در گردشگری داخلی نیز می‌پردازیم.

صبح نو

خاكسترنشینی صنعت توریسم در جهان با شیوع ویروس كووید‌19

كرونا، گردشگری را به باد داد

ویروس کرونا گلوی صعنت گردشگری جهان را می‌فشارد. وضعیت در آسیا اسفبار است و در اروپا هم خراب‌تر از آن. بازار گردشگری جهان از سال‌۲۰۱۰ با سرعت رشد بسیاری همراه بوده و در آستانه دهمین سال رشد پایدار بود كه گرفتار كرونا شد. سرعت نرخ رشد بازار گردشگری از سال‌۲۰۱۸ از نرخ رشد اقتصاد جهانی پیش گرفته بود و پیش‌بینی‌ها حكایت از آن داشت که سال‌۲۰۲۰ با حفظ سرعت رشد گردشگری در جهان بین ۳ تا ۴‌درصد همچنان صنعت پیشتاز و پردرآمد جهان محسوب شود اما چند سفر بی‌وقت از ووهان به دیگر كشورها، شیوع ویروس کرونا و همه‌گیری آن در سراسر جهان را در پی داشت كه بزرگترین بحران جهانی پس از جنگ‌جهانی دوم را ایجاد كرد. بازار گردشگری در این بین ضرر هنگفتی از خانه‌نشینی مردم دید و تمامی معادلات و پیش‌بینی‌های ۱۰‌ساله کارشناسان را برهم زد. در گزارش امروز ضمن بررسی تاثیر كرونا بر صنعت توریسم در جهان به وضعیت ایجاد شده در گردشگری داخلی نیز می‌پردازیم.

کرونا، ترمز سود توریسم را کشید
بازار گردشگری طی 10‌سال گذشته توانسته بود با سهم 7درصدی از صادرات جهانی و 29‌درصد از کل صادرات خدمات جهان به رشد پایدار دست یابد و این توسعه گردشگری با وجود شوک‌های ناگهانی، قدرت‌نمایی و انعطاف‌پذیری بخش‌ها تداوم یافت.
همچنین وجود یک محیط مطلوب اقتصادی در جهان و طبقه متوسط روبه رشد اقتصادهای نوظهور، پیشرفت‌های حمل‌ونقل هوایی، هزینه‌های مقرون به‌صرفه در اقامت و خرید، تغییرات اجتماعی و تسهیلات ویزا از مهم‌ترین دلایل نتایج مثبت در رشد گردشگری طی دهه گذشته محسوب می‌شود.گردشگری در سال‌2018 به‌عنوان سومین صنعت درآمدزا در جهان با رقمی معادل یک هزار و 700‌میلیارد دلار پس از صنعت سوخت با 2‌هزار و 400‌میلیارد دلار و صنعت مواد شیمیایی با 2هزار و 200‌میلیارد دلار قرار گرفت. این بازار توانسته بود با عملکردهای موفقیت‌آمیز و مثبت خود پس از سال‌ها رشد پایدار، شکاف میان خود با بازار خودرو را کاهش دهد و بالاتر از آن قرار گیرد.
با این حال فراگیری ویروس کووید‌19 در جهان، این صنعت را به خاک سیاه نشاند. برآوردهای اولیه حاکی از آن است که  توقف ناگهانی مسافرت در جهان به‌دلیل شیوع ویروس کرونا باعث از بین رفتن بیش از ۱۰۰‌میلیون شغل و کاهش ۲‌هزار و ۷۰۰‌میلیارد دلاری در تولیدات ناخالص سفر و گردشگری سال‌۲۰۲۰ خواهد شد.

محدودیت سفر
برای کنترل شیوع ویروس کرونا بیش از ۲۰۰‌کشور در سراسر جهان محدودیت‌های مسافرتی وضع کرده‌اند که این محدودیت‌ها، صنعت گردشگری و سفر را به یکی از بزرگترین حوزه‌های خسارت‌دیده ناشی از بحران ویروس کرونا تبدیل کرده است.
۶۵‌کشور  به‌طور کامل  یا بخشی از پروازهایشان را به تعلیق درآورده‌اند.
۹۷‌ مقصد نیز به‌طور کامل یا بخشی از مرزهایشان را به روی مسافران بسته‌اند.
۳۹‌کشور مرزها را به روی گروه مشخصی از مسافران بسته‌اند.
۱۶‌مقصد نیز سایر اقدامات پیشگیرانه را برای مسافران در دستور کار قرار داده‌اند که آن‌ها را موظف به  قرنطینه می‌کند.

کاهش پروازهای تجاری
میانگین تعداد پروازهای تجاری در هر روز پس از شیوع کرونا افت چشمگیری داشته است.
۱۰۰‌هزار  پرواز در فاصله بین ژانویه و فوریه (دی و بهمن)
78.5‌هزار   پرواز در ماه مارس (اسفند)
29.4‌هزار   پرواز در ماه آوریل (فروردین)
چنین کاهشی خسارات مالی چشمگیر را برای خطوط هوایی به‌دنبال داشته است، و برخی برآوردها از زیان 314‌میلیارد دلاری خطوط هوایی خبر می‌دهند. به همین دلیل مقامات برخی از کشورها کمک‌هایی برای نجات این خطوط هوایی ارائه داده‌اند؛ برای مثال، وزارت دارایی ایالات متحده با خطوط هوایی «امریکن»، «دلتا» و «یونایتد» قراردادی مبنی بر کمک چند میلیاردی دولت به امضا رساند. همچنین دولت فرانسه و هلند از کمک ۱۱‌میلیارد یورویی به «ایر فرانس» و «کی آلام» خبر دادند. دولت سنگاپور نیز  از کمک مالی 4‌2/13میلیارد دلاری به خطوط هوایی سنگاپور خبر داد.

هتل‌ها؛ حداقل پنج برابر خلوت‌تر
در حالی که همه ساله در شرایط عادی نرخ پذیرش هتل‌های بزرگترین شهرهای جهان در ماه مارس بین 70 تا 100‌درصد می‌شد، امسال به‌دلیل شیوع ویروس کرونا این رقم بین 10 تا 20درصد ظرفیت هتل‌ها کاهش یافته است که نشان‌دهنده دست‌کم افت پنج برابری آن است.
در اروپا، میزان پذیرش هتل‌ها در مارس‌2020 با متوسط 26.3‌درصد به پایین‌ترین سطح از زمان جنگ جهانی دوم رسیده است.
در مارس سال گذشته میانگین نرخ رزرو هتل‌های اروپا 68.5‌درصد بود که در مارس‌2020، کاهش 61.6‌درصدی را نسبت به ماه مشابه سال قبل ثبت کرده است.
در این میان ایتالیا که به‌عنوان یکی از قطب‌های اصلی توریسم اروپا شناخته می‌شود بیشترین کاهش در میان کشورهای اروپایی را تجربه کرد. این کشور با کاهش 90.8‌درصدی رزرو هتل‌ها در ماه مارس مواجه بوده است.
در بین شهرهای مورد مطالعه جهان نیز بالاترین میزان رزرو هتل‌ها با 48.5‌درصد در اختیار سیدنی استرالیا قرار گرفته است. شهر لس‌آنجلس آمریکا نیز شاهد پر بودن 42.5‌درصد هتل‌های خود در این ماه بوده است.
همچنین نرخ رزرو هتل‌های ترکیه در ماه مارس گذشته، 55.2‌درصد نسبت به ماه مشابه سال‌2019، کاهش یافته و به 28.6‌درصد افت کرده است. در مارس‌2019 متوسط رزرو هتل‌ها در ترکیه 63.8‌درصد بوده است.

برآوردهای بین‌المللی
سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل (UNWTO) در جدیدترین گزارش خود با اشاره به محدودیت‌های اجتناب‌ناپذیر سفر در سراسر جهان به سبب شیوع ویروس کرونا، پیش‌بینی کرد که میزان سفرهای بین‌المللی در سال‌۲۰۲۰ با مقایسه با آمار سال گذشته ۲۰ تا ۳۰‌درصد نزول خواهد داشت که در این صورت با زیان ۲۹۰تا ۴۴۰‌میلیارد دلاری برای این صنعت همراه خواهد بود.
سازمان جهانی گردشگری تاکید می‌کند این آمار و ارقام بر‌اساس آخرین تحولات جهانی ارائه شده است و جامعه جهانی با بحران اجتماعی و اقتصادی بی‌سابقه‌ای مواجه شده است، از این رو این پیش‌بینی را باید با احتیاط و با در نظر گرفتن ماهیت بی‌نهایت بی‌ثبات بحران کنونی تفسیر کرد.
بر‌اساس این پیش‌بینی، پنج تا هفت سال رشد صنعت گردشگری بر اثر بحران کرونا از دست خواهد رفت و دوباره به آمارهای بین سال‌های‌۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ بازخواهیم گشت.
در سال‌۲۰۰۹ میلادی و در سایه بحران اقتصادی جهانی، میزان سفر گردشگران خارجی تنها ۴درصد نزول داشت و این در حالی است که در سال‌۲۰۰۳ و با شیوع ویروس سارس گردشگری بین‌المللی با نزول تنها ۰.۴‌درصدی رو‌به‌رو شد.

زیان گردشگری در ایران
وزارت میراث فرهنگی خسارات وارد شده به سه بخش میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در اثر شیوع ویروس کرونا را ۳۸۰۰‌میلیارد تومان برآورد کرده است.
براساس برآوردهای رسمی، صنعت گردشگری در ایران پس از شیوع ویروس کرونا با ۱۰۰‌درصد خسارت مالی مواجه شده است؛ تعداد شاغلان مستقیم در بخش گردشگری ایران حدود ۸۰ هزار نفر است.
شیوع کرونا در ایران در اسفند‌ماه و در آستانه تعطیلات نوروزی شدت گرفت؛ زمانی که بسیاری از صنایع وابسته به گردشگری و تورهای مسافرتی با موج عظیمی از درخواست برای لغو سفر و بازگرداندن پول مسافران مواجه شدند؛ بعضی از شرکت‌های مسافرتی می‌گویند هنوز پول خود را از شرکت‌های هواپیمایی پس نگرفته‌اند. اتفاقات پس از اسفند به بیکاری گسترده‌ای در صنایع وابسته به گردشگری منجر شد که ممکن است مدت‌ها ادامه یابد.
علی‌اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایران گفته است: در صورت تخصیص پیدا نکردن ۳۸‌هزارمیلیارد ریال اعتبار برای جبران بخشی از خسارت‌های گردشگری، شاهد سیل عظیمی از بیکاری در سال جهش تولید خواهیم بود.
با این حال دولت موافق اختصاص چنین اعتباری نیست و برای جبران بخشی از این زیان حاضر شده وام با سودی
 نه چندان اندک به متضرران این بخش اعطا کند. این درحالی است که بیش از 12‌هزارنفر راهنمای گردشگری در ایران با شیوع ویروس کرونا، رسماً بیکار شده‌اند. برآورد شده این بیکاری برای آن‌ها، دست‌کم تا 6ماه آینده ادامه داشته باشد. قانون کار، راهنمای گردشگری را به‌عنوان «شغل» به رسمیت نمی‌شناسد و «بیمه» شامل حال آن‌ها نمی‌شود. با این حال معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی می‌گوید پیگیر است تا حداقل، وام کم بهره‌ای به این گروه از شاغلان که معیشت‌شان به خطر افتاده، تعلق گیرد.

صنعت گردشگری در کشورهای مختلف
 اسپانیا اعلام کرده صنعت گردشگری این کشور تا سال‌2021 تعطیل خواهد بود. این کشور دومین قطب گردشگری در جهان محسوب می‌شود و 12‌درصد از تولید ناخالص داخلی و 13درصد از اشتغال این کشور را رقم می‌زند. این کشور در سال‌2019 بیش از 83‌میلیون گردشگر جذب کرد و بعد از کشور فرانسه با 89‌میلیون گردشگر دومین کشور جهان بود.
فرانسه به‌عنوان نخستین کشور گردشگرپذیر جهان بیش از 12‌میلیارد یورو زیان در بخش گردشگری خود برآورد کرده است؛ از ابتدای شیوع ویروس کرونا در این کشور تمام مناطق گردشگرپذیر این کشور مانند موزه لوور یا برج ایفل تعطیل شدند.این زیان مالی شامل شرکت‌های حمل‌و‌نقل فرانسه مانند ایرفرانس و شرکت‌های دیگر می‌شود؛ ایرفرانس به‌عنوان یک شرکت حمل‌و‌نقل فرانسوی در چند‌ماه اخیر متقبل زیان 200‌میلیون یورویی شده است و 3‌هزار و 600‌پرواز خود را در ماه مارس لغو کرده است.
ایتالیا به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین مقاصد گردشگری جهان این روزها حال خوشی ندارد و در حالی که تبعات بحران اقتصادی دامن این کشور را گرفته بود حالا با بحران کرونا دست‌و‌پنجه نرم می‌کند؛ وضع این کشور به مراتب بدتر از سایر کشورهای اروپایی است و یکی از راهکارهای این کشور برای عبور از شرایط بد اقتصادی این روزها، تمرکز بر درآمد گردشگری بود که حالا تمام این برنامه‌ریزی‌ها، بیهوده شده است.بحران کرونا می‌تواند چهارمین رکود اقتصادی این کشور را برای 12‌سال گذشته به همراه داشته باشد؛ در شرایط فعلی هم نرخ بدهی عمومی به تولید ناخالص داخلی ایتالیا برابر با 135‌درصد از تولید ناخالص داخلی است که این کشور را به لحاظ بدهی بعد از یونان 
قرار می‌دهد.
آمریکا هم حساب زیادی روی بخش گردشگری خود باز کرده بود؛ به‌طوری که 8.6‌درصد از مجموع تولید ناخالص داخلی این کشور در سال گذشته به صنعت گردشگری اختصاص داشت و بیش از 6‌میلیون شغل در این کشور ایجاد کرده بود؛ حالا تمام این مشاغل در آستانه بیکاری و ورشکستگی هستند.
کشورهای آسیای شرقی، متحمل بیشترین زیان‌های گردشگری ناشی از کرونا شدند. پیش‌بینی درآمد 7‌هزار میلیارد یوانی گردشگری چین برای سال‌2020 میلادی محقق نخواهد شد و 12درصدی که قرار است به رشد تولید ناخالص داخلی چین کمک کند، وجود نخواهد داشت.
شمار گردشگران خارجی به ژاپن در سه ماهه نخست امسال پس از شیوع کرونا به‌شدت افت کرده که پایین‌ترین رقم از سونامی سال‌۲۰۱۱ میلادی است. در همین حال داده‌های این سازمان نشان می‌دهد که شمار گردشگران از چین و کره‌جنوبی به ژاپن به ترتیب ۸۸ و ۸۰‌درصد در این مدت کمتر شده است.به‌طور کلی کشورهایی که میزبان گردشگران چینی بودند از این خسارات بی‌نصیب نخواهند ماند به‌عنوان مثال صنعت گردشگری اندونزی به شدت وابسته به گردشگران چینی است و حالا صنعت گردشگری این کشور در یک ماه گذشته حدود 500‌میلیون دلار ضرر کرده است.
آژانس گردشگری فدرال روسیه پیش از این گزارش داد که خسارت‌های وارده به صنایع مرتبط به گردشگری و توریسم به‌خاطر همه‌گیری ویروس کرونا به
 بیش از ۳۰۰‌میلیارد روبل برآورد شده است. تقریباً هفت میلیون نفر شاغل در عرصه فعالیت‌های جهانگردی و صنایع وابسته به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم به‌دلیل شیوع ویروس کرونا بدون کار مانده‌اند.

تسهیلات بی‌فایده
بسیاری از فعالان گردشگری تسهیلات دولت را با توجه به حجم خسارات، کافی نمی‌دانند و وام ۱۲‌درصدی را مشکل‌زا توصیف کرده‌اند چون به گفته آن‌ها این وام بر بدهی آن‌ها خواهد افزود.
انجمن دفاتر مسافرت هوایی و جهانگردی ایران گفته در ماه‌های اسفند‌۹۸ و فروردین‌۹۹ حدود یک هزار میلیارد تومان به آژانس‌های مسافرتی خسارت وارد شده است.جامعه هتل‌داران ایران می‌گوید به‌دلیل بسته شدن مراکز اقامتی، تا نیمه فروردین بیش از ۳‌هزار میلیارد تومان از شیوع کرونا به هتل و هتل آپارتمان‌های ایران خسارت وارد شده است. وزارت صمت (صنعت، معدن و تجارت)، بخش‌های مرتبط با گردشگری را از جمله مشاغلی تشخیص داده که بیشترین آسیب را از کرونا دیده‌اند؛ دولت ایران گردشگری را مشمول بعضی تخفیف‌ها نظیر حذف مالیات برای سه ماه کرده است.

وام 12‌درصدی
ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی: ما با گروهی از مشاغل مواجهیم که بیشتر از ۶‌ماه است معیشت و اشتغال‌شان تحت تأثیر تحولات و حوادث کشور قرار گرفته و با شیوع ویروس کرونا هم رسماً بیکار شده‌اند و بیمه هم ندارند. برای جبران بخشی از زیان آن‌ها 16‌میلیون تومان وام به ازای هر شغل اختصاص می‌یابد نرخ سود این تسهیلات ۱۲‌درصد اعلام شده که دوره بازپرداخت آن دو سال است. اگر یک هتل یا دفتر خدمات مسافرتی ۲۰‌نفر شاغل بیمه‌ای داشته باشد، به ازای هر نفر ۱۶‌میلیون تومان تسهیلات تخصیص می‌یابد.
 
 

captcha
شماره‌های پیشین