sobhe-no.ir
930
شنبه، ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹
5
گزارش

چالش‌های فرا روی دولت الکاظمی

آمریکا تسلیحات و سربازانش را از عربستان خارج می‌کند

باج‌گیری به سبک کاخ سفید

گزارش روح الله فرقانی / دونالد ترامپ که با بهانه‌های متعدد، ترس از حمله به ریاض، آل‌سعود را مجاب به حرف شنوی و انعقاد قراردادهای میلیاردی تسلیحاتی و نظامی کرده است و اکنون که با شیوع کرونا و ارزان شدن نفت دچار خسارات‌های مالی شده است تصمیم دارد تا با مطرح کردن عقب‌‌نشینی نظامی و لجستیکی از عربستان، آل‌سعود را وادار به پرداخت هزینه‌هایی کند تا جبرانی باشد بر اقتصادی که احتمال سقوط آن در بلوک غرب می‌رود.

قیمت جهانی نفت رو به صعود

صبح نو

آمریکا تسلیحات و سربازانش را از عربستان خارج می‌کند

باج‌گیری به سبک کاخ سفید

گزارش روح الله فرقانی / دونالد ترامپ که با بهانه‌های متعدد، ترس از حمله به ریاض، آل‌سعود را مجاب به حرف شنوی و انعقاد قراردادهای میلیاردی تسلیحاتی و نظامی کرده است و اکنون که با شیوع کرونا و ارزان شدن نفت دچار خسارات‌های مالی شده است تصمیم دارد تا با مطرح کردن عقب‌‌نشینی نظامی و لجستیکی از عربستان، آل‌سعود را وادار به پرداخت هزینه‌هایی کند تا جبرانی باشد بر اقتصادی که احتمال سقوط آن در بلوک غرب می‌رود.


 برخی از مقامات آمریکایی مدعی شدند واشنگتن قصد دارد سامانه‌های پاتریوت و گروهی از سربازانش را از عربستان سعودی خارج کند. گفته می‌شود آمریکا پس از حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، چهار سامانه پاترویت مستقر در این کشور، گروهی از سربازان و تسلیحات خود را بازگردانده است. روزنامه
 «وال استریت ژورنال» به نقل از برخی مقامات آمریکایی، گزارش داد، واشنگتن علاوه بر بازگرداندن باتری‌های پاتریوت، قصد دارد دو فروند جنگنده متعلق به نیروی هوایی آمریکا را از عربستان سعودی خارج کرده و از حضور نظامی در خلیج بکاهد. این درحالی‌ است که پنتاگون هنوز در این خصوص اطلاعیه‌ای منتشر
 نکرده است.
مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا دستور ارسال سه باتری سامانه پاترویت، دو جنگنده و استقرار پدافند هوایی «THAAD» در عربستان سعودی را طی ماه‌های سپتامبر و اکتبر صادر کرده بود. به عقیده مقامات آمریکایی، برخی از آخرین اقدامات آمریکا نشان می‌دهد که دیگر ایران تهدید فوری برای منافع
 ایالات متحده به شمار نمی‌رود، اما به باور برخی کارشناسان این اقدامات در واکنش به سرپیچی عربستان سعودی از توصیه‌های دولت واشنگتن در موضوع قیمت نفت است.
دونالد ترامپ در سال‌های نخست ریاست جمهوری‌اش قرار داد نظامی و تسلیحاتی با عربستان سعودی امضا کرد که از آن به‌عنوان بزرگترین قرار داد نظامی این کشور یاد شد. توافقی که به ریاض این امکان را داد تا به اشغالگری جنایتکارانه و حمله به مردم یمن نهایت ظلم را روا کند و نیروهای تروریستی تکفیری داعش را در سوریه و عراق نیز حمایت کند.
اکنون که ترامپ توانسته است به گفته خودش 
گاو شیرده عربستان سعودی را بدوشد و تسلیحات نظامی‌اش را به بهانه‌های واهی جنگ در منطقه به‌فروش برساند، حربه‌های دیگری چون ایران‌هراسی و ترس از حمله نظامی به ریاض را تیتر رسانه‌های غربی و عبری کرد تا آنجاکه تسلیحات پدافندی و جنگنده‌های آمریکایی روانه بازار فروش به ریاض شد.
تسلیحاتی که گویا ترامپ قصد دارد آن‌ها را دستاویز اهرم فشار بر آل‌سعود قرار دهد تا در این روزها که بهای نفت به کمترین بهای خود رسیده است و ریاض 
حرف شنوی از کاخ سفید در سیاست‌های نفتی را فراموش کرده است به او گوشزد کرده که می‌تواند نیروهای نظامی و تسلیحاتی خود را از عربستان سعودی خارج کند و آل‌سعود را در تهدیدهای احتمالی تنها بگذارد.
اما این تمام ماجرا نیست و دونالد ترامپ با این شیوه خبری جدید که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری است تلاش می‌کند تا با ایجاد موج خبری عقب‌نشینی نیروهایش از عربستان یا سوریه و جابه‌جایی نیروهایش در عراق چهره‌ای صلح‌جویانه و آرام به خود بگیرد تا ادامه اشغالگری واشنگتن در غرب آسیا دستاویز انتقاد دیگر رقبای انتخاباتی او همچون جو بایدن نشود.
نباید فراموش کرد، سال گذشته بود که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا صدور فرمان استقرار 3000‌نظامی آمریکایی در عربستان، مراتب را رسماً به کنگره نیز اطلاع داد. ترامپ در نامه‌ای رسمی به کنگره آمریکا اعلام کرد که نیروها و تجهیزات اعزامی به عربستان شامل نیروهای حمایت‌کننده از عملیات جنگنده‌های آمریکایی از خاک عربستان، دو اسکادران هواپیمای جنگنده و 3000‌نیروی نظامی است.
وی هدف از اعزام آن‌ها به منطقه را «مقابله با اقدامات خصمانه ایران و گروه‌های نیابتی آن» اعلام کرد. اقداماتی که ساخته فکر رسانه‌های غربی و عبری بود تا بتوانند شاهزاده خام سعودی را بیشتر باج کرده و ریاض را به‌عنوان انبار تسلیحات نظامی و پدافندی خود قرار دهند.
مهرماه سال گذشته بود که مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا که کشورش پس از حمله پهپادهای یمنی به تأسیسات نفتی شرکت نفتی سعودی آرامکو به‌شدت تحت فشار قرار گرفته بود، اعلام کرد علاوه بر نیروها و تجهیزاتی که قبلاً آمریکا به منطقه اعزام کرده است، دو اسکادران هواپیمای جنگنده و پرسنل وابسته، سامانه‌های دفاعی پاتریوت و تاد و همچنین 3000‌نیروی نظامی به عربستان سعودی اعزام شد.
این تصمیم پس از آن گرفته شد که شهریورماه سال گذشته دست‌کم 10‌پهپاد تهاجمی یمنی به تأسیسات نفتی شرکت سعودی آرامکو حمله کردند و بر اثر این حمله تولید نفت عربستان به‌میزان 5.7 میلیون بشکه در روز کاهش یافت.
در پی این حمله غیرمنتظره که به افزایش بیش از 14درصدی بهای نفت در معاملات بازارهای جهانی منجر شد؛ دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری این کشور و تنی چند از مقامات آمریکایی در اظهارات خود تلاش کرده‌اند که ایران را عامل حمله به تأسیسات نفتی عربستان معرفی کنند و اوضاع را به‌گونه‌ای جلوه دهند که ایران تهدیدی برای بازار نفت و اقتصاد جهانی است.
در ادامه مقامات عربستان سعودی و همچنین سران تروئیکای اروپایی (آلمان، انگلیس و فرانسه) نیز مانند دولتمردان آمریکایی بدون ارائه شواهد و مدارک قابل‌قبول مدعی شدند که ایران عامل حمله به تأسیسات نفتی شرکت سعودی آرامکو بوده است.
جمهوری اسلامی ایران بارها ادعاهای عربستان و آمریکا درباره دست داشتن در این حملات را به‌طور قاطع رد کرده و نسبت دادن این حملات به ایران را نشانه‌ای از ناتوانی ائتلاف سعودی و حامیان غربی آن در جنگ یمن و تلاش آن‌ها برای سرپوش گذاشتن بر ضعف‌های نظامی خود در برابر نیروهای یمنی
 خوانده است.
آمریکا که در طول این چند سال اخیر توانسته به بهانه‌های مختلف آل‌سعود را مورد شماتت یا امضای توافقنامه‌های سنگین نظامی قرار دهد اکنون و در برهه‌ای که نفت به پایین‌ترین حد خود رسیده است و آمریکا بیم آن را دارد که خسارت زیاد مالی از این موضوع ببیند بار دیگر شریک مالی خود یعنی ریاض را دستاویز قرار داده است تا با اعمال برخی سیاست‌ها دچار خسارت‌های مالی نشود. البته این بار متفاوت‌تر از گذشته است و ریاض که پنج سالی است در جنگ یمن هزینه‌های مالی و تسلیحاتی زیادی کرده است نتوانسته حتی با حمایت آمریکا و رژیم صهیونیستی این جنگ را به نفع خود تمام کند و حتی در باتلاق یمن نیز فرو رفته است. حتی توان اداره امور داخلی خود را در مقابله با ویروس کرونا را ندارد و هر روزه اخباری مبنی بر نارضایتی مردم در نوع خدمات‌رسانی بهداشتی و اجتماعی به گوش می‌رسد.
در چنین وضعیت که ریاض با دغدغه‌های داخلی و منطقه‌ای روبه‌رو است و بحران مالی ناشی از جنگ یمن بر ریاض سایه انداخته کاخ سفید با بهانه خروج تسلیحاتی خود از ریاض به‌دنبال باج‌خواهی دوباره از شاهزاده خام سعودی است. باجی که ممکن است ریاض به دلایل کمبودهای مالی نتواند آن را برای ترامپ محقق سازد. حال باید دید در روزها و هفته‌های آتی، یانکی‌ها چه سیاست و برنامه‌ای برای فرمانبری ریاض در پیش می‌گیرند.
 

captcha
شماره‌های پیشین