sobhe-no.ir
929
چهارشنبه، ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
3
یادداشت

رییس مجلس ایده‌آل

امیرابراهیم رسولی

سخنگوی قوه‌قضاییه از ارتباط پرونده دو دانشجوی اخیراً بازداشت شده با فرقه مجاهدین خلق خبر داد

تور یارگیری منافقین

روز گذشته سخنگوی قوه‌قضاییه طی نشست خبری از ارتباط دو دانشجوی اخیرا بازداشت شده با فرقه منافقین خبر داد. طی روزهای گذشته خبر بازداشت این دو نفر به یکی از سر خط‌های موج‌سواری رسانه‌های فارسی‌زبان تبدیل شده بود.

صبح نو

سخنگوی قوه‌قضاییه از ارتباط پرونده دو دانشجوی اخیراً بازداشت شده با فرقه مجاهدین خلق خبر داد

تور یارگیری منافقین

روز گذشته سخنگوی قوه‌قضاییه طی نشست خبری از ارتباط دو دانشجوی اخیرا بازداشت شده با فرقه منافقین خبر داد. طی روزهای گذشته خبر بازداشت این دو نفر به یکی از سر خط‌های موج‌سواری رسانه‌های فارسی‌زبان تبدیل شده بود.


در روزهای گذشته خبر بازداشت دو نفر از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف به نام‌های علی یونسی و امیرحسین مرادی در برخی کانال‌ها و سایت‌های خبری منتشر شد. اولین‌بار کانال «شورای صنفی دانشجویان کشور» روز دوم اردیبهشت‌ماه خبر دستگیری دو نفر از دانشجویان المپیادی و نخبه دانشگاه صنعتی شریف را منتشر کرد و مدعی شد این دو دانشجو بدون ارائه «هیچ حکمی و با ضرب و شتم» بازداشت شدند. دستگیری این دو نفر دستاویز برخی رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور 
قرار گرفت. این شبکه‌ها تلاش کردند در گزارش‌های خود و در گفت‌وگو با برخی به اصطلاح فعالان حقوق بشر، اینگونه القاء کنند که بازداشت این دو نفر به واسطه توانایی علمی‌شان ممکن است به‌دلیل امتناع از همکاری با پروژه‌های علمی مرتبط با نهادهای نظامی و امنیتی باشد.

واقعیت ماجرا چه بود؟
طبق گفته مسوولان و فعالان دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف این دو دانشجو در هیچ‌یک از تشکل‌های صنفی، سیاسی و نشریه‌های دانشگاهی فعالیت نداشتند لذا بازداشت آن‌ها به‌دلیل فعالیت‌های دانشگاهی دور از ذهن به نظر می‌رسید و برای پاسخ به این مسأله باید به‌دنبال فعالیت‌های این دانشجویان در بیرون از فضای دانشگاه بود. غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه‌قضاییه امروز (16‌اردیبهشت) در نشست خبری خود درباره ابعاد جدیدی از اتهامات و دلایل بازداشت این دانشجویان را اعلام کرد.

کشف اقلام انفجاری از منزل دو دانشجو
اسماعیلی در این نشست، بدون اینکه نامی از دانشجویان برده باشد، در پاسخ به سوالی درباره بازداشت دو نفر از دانشجویانی که به تازگی دستگیر و خبر آن نیز منتشر شده است گفت: «این افراد متاسفانه به گروه‌های ضد انقلاب به‌ویژه گروهک تروریستی منافقین وصل شده بودند و ارتباطاتی با این مجموعه برقرار کرده بودند و تحت تعلیمات این گروهک به‌دنبال انجام اقدامات خرابکارانه‌ای در کشور بودند و یک اقدامات ایذایی هم انجام 
داده بودند که به لطف خدا نتوانستند اقدام خرابکارانه جدی انجام دهند. در بازرسی از منازل آن‌ها اقلام انفجاری کشف شد که در همین اقدامات خرابکارانه مورد استفاده قرار می‌گرفت و تحت تأثیر بیگانگان این اقدامات را انجام داده بودند.»
سخنگوی قوه‌قضاییه درباره القائات گروه‌های ضدانقلاب در میان نسل جوان و لزوم مراقبت در برابر این القائات، گفت: «توصیه ما به نسل جوان این است که فریب بیگانگان را نخورند و تحت تأثیر القائات بیگانگان قرار نگیرند؛ گرچه یکی از این خانواده‌ها از قبل با جریان نفاق ارتباط داشته و درصدد بودند اقداماتی را که به ضرر کشور و مردم در شرایط کرونا بود، انجام دهند و توطئه دشمن این بود که می‌خواستند در این شرایط، بلوایی درست کنند که خوشبختانه با هوشیاری سربازان گمنام امام زمان؟عج؟ و اقدام به موقع آن‌ها این توطئه خنثی شد.»

از اینجا رانده و از آنجا مانده
سازمان به اصطلاح مجاهدین خلق با نام با مسمای «منافقین»، به واسطه به راه انداختن جنگ مسلحانه شهری در تابستان سال‌1360 و به شهادت رساندن دسته جمعی مردم بی‌گناه و نیروهای کلیدی نظام نوپای جمهوری اسلامی ایران، سال‌هاست نه تنها از مناسبات سیاسی کشورمان اخراج و رانده شده بلکه در میان مردم نیز پایگاه و جایگاهی ندارد. این گروه به‌دلیل کمک به رژیم صدام در جریان جنگ تحمیلی علیه ایران، نه تنها در میان مردم بلکه در میان گروه‌ها و گروهک‌های ضدانقلاب خارج‌نشین نیز از اقل وجاهت برخوردار است.
با این حال، فرقه منافقین به‌دلیل تشکل‌یابی نسبتاً بالا[در مقایسه با دیگر گروه‌های ضدانقلاب] و اینکه تنها گروه اپوزیسیون جمهوری اسلامی ایران است که از مناسبات داخلی به بیرون رانده شده، طعمه خوبی برای سرویس‌های جاسوسی غرب به شمار می‌آید. ارتباط با سرویس‌های اطلاعاتی حکومت عربستان، رژیم اسرائیل و برخی دیگر از کشورهایی که از غرب پیروی می‌کنند در منطقه با هدف ضربه وارد کردن به ایران، از جمله اقدامات سازمان در همه سال‌ها بوده است. برای نمونه ناصر رضوی از مأمورین پیشین وزارت اطلاعات مردادماه سال‌98 در گفت‌وگو با «مهر» در این باره گفت: «به‌طور تنگاتنگ میان سرویس‌های اطلاعاتی عربستان و سازمان[منافقین] ارتباط وجود دارد. به جرات می‌توانم بگویم، بخش اعظم منابع مالی سازمان، توسط عربستان تأمین می‌شود.» رضوی در این باره تصریح کرد: «دورانی که من در وزارت[اطلاعات] بودم، اوج روابط سازمان با سرویس‌های اطلاعاتی مصر، رژیم اسرائیل و عربستان بود. ما اطلاعات ملاقات افراد سازمان با این سرویس‌ها، مثلاً در اروپا یا در مصر را داشتیم اما راستش را بخواهید، از سازمان در عربستان ملاقاتی نداشتیم اما سازمان به دفعات با افراد عربستان در اروپا ملاقات داشت.»
ارتباط منافقین با سازمان جاسوسی اسرائیل[موساد]
در همین باره اخیراً «گرث پورتر» مورخ و روزنامه‌نگار تحقیقی و تحلیلگر مسائل امنیتی در آمریکا، در گزارشی در نشریه «گری‌زون» سابقه استفاده ابزاری موساد از گروهک منافقین را بررسی کرد. پورتر در این گزارش ضمن اشاره به تاریخچه خیانت‌بار گروهک منافقین، ازجمله تهاجم نظامی علیه ایران به نیابت از صدام در جریان جنگ ایران و عراق، نوشت: «این گروهک ضمن بهره‌مندی از ارتباط نزدیک با عربستان سعودی و همچنین با شماری از مقامات سابق آمریکایی، از اوایل دهه نود میلادی با موساد همکاری می‌کند.» این تحلیلگر و کارشناس در بخش دیگری از گزارش خود با اشاره به پروژه‌های مشترک موساد و فرقه منافقین تصریح کرد: «برای موساد، سازمان مجاهدین خلق[منافقین] ارگانی مناسب برای تأمین محتوای مطبوعاتی منفی درباره ایران، در مواردی است که نمی‌خواهد آن اخبار را مستقیماً به دستگاه اطلاعاتی رژیم اسرائیل نسبت دهد. موساد به‌منظور اعتباربخشی به مجاهدین مختصات تأسیسات هسته‌ای نطنز را در سال‌2002 در اختیار آن‌ها قرار داد تا به اسم خود منتشر کنند. همچنین این دستگاه اطلاعات شخصی دانشمندان هسته‌ای ایران را در اختیار این گروهک
 قرار داده است.»
بی‌شک آنچه باعث جولان آزادی‌خواهی «فرقه رجوی» در خارج از ایران و ایستادن آن در جایگاه حق به جانب می‌شود، باقی ماندن فضای ناآگاهی توده‌ای نسبت به عملکرد و هویت این فرقه است. بر همین اساس، بازخوانی و ارائه سوابق خونبار، جنایت‌کارانه و به دور از هر‌گونه اصول انسانیِ فرقه منافقین به مردم، به‌خصوص اقشاری که تصویر واضح و آگاهانه‌ای از مناسبات سیاسی-اجتماعی دهه شصت ندارند، لازم بوده و مانع از تسهیل یارگیری آن‌ها در میان جوانان خواهد شد. باید برای ساختن تصویری واضح و صادقانه از تاریخ انقلاب، تلاش کرد.

captcha
شماره‌های پیشین