sobhe-no.ir
928
سه شنبه، ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
5
نکته

فاصله بگیر تا زندگی کنم

عارف چراغی خبرنگار گروه زندگی

«صبح‌نو» از مشخص شدن زمان برگزاری آزمون‌های سراسری گزارش می‌دهد

خرداد؛ ‌ماه امتحان‌های آموزشی

بهمن‌ماه سال گذشته بود که در برخی از مناطق کشور شیوع بیماری کرونا اعلام و به‌دنبال آن بسیاری از مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل شدند. ویروسی که با انتشار آن برای هموطنان و داوطلبان آزمون‌های سراسری سنجش در مناطق متعدد کشور مشکلات بسیاری را به‌وجود آورد و علاوه بر آسیب‌های فیزیکی که برای مردم به همراه داشت آسیب‌های روحی و روانی بسیاری هم ایجاد کرد و سبب تضعیف روحیه همه مردم به‌خصوص دانش‌آموزان و دانشجویانی که خود را آماده کنکور می‌کردند، شد.

صبح نو

«صبح‌نو» از مشخص شدن زمان برگزاری آزمون‌های سراسری گزارش می‌دهد

خرداد؛ ‌ماه امتحان‌های آموزشی

بهمن‌ماه سال گذشته بود که در برخی از مناطق کشور شیوع بیماری کرونا اعلام و به‌دنبال آن بسیاری از مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل شدند. ویروسی که با انتشار آن برای هموطنان و داوطلبان آزمون‌های سراسری سنجش در مناطق متعدد کشور مشکلات بسیاری را به‌وجود آورد و علاوه بر آسیب‌های فیزیکی که برای مردم به همراه داشت آسیب‌های روحی و روانی بسیاری هم ایجاد کرد و سبب تضعیف روحیه همه مردم به‌خصوص دانش‌آموزان و دانشجویانی که خود را آماده کنکور می‌کردند، شد.

به‌دنبال شیوع سریع این بیماری وزیر بهداشت وارد موضوع شد و به جهت جلوگیری از روند سریع انتشار کرونا ویروس، دستور‌العمل تعویق زمان برگزاری کنکور دکتری و کارشناسی ارشد را ارائه داد. سازمان سنجش که مجری برگزار‌کننده آزمون‌های سراسری کشور است در پی بررسی‌های صورت گرفته در شورای سنجش و پذيرش با تغییر زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد‌99 و آزمون دکتری‌۹۹ موافقت کرد . این در حالی است که هر روز در فضای مجازی، اخبارهای ضد و نقیضی از چند و چون کنکور تاریخ برگزاری این آزمون داده می‌شود و نگرانی خانواده‌ها و دانش‌آموزان را بیشتر می‌کند. اما حالا انگار مسوولان آموزش عالی و آموزش و پرورش تاریخ دقیقی از زمان برگزاری این آزمون اعلام کرده‌اند.  
 آیا کنکور‌99 عقب می‌افتد ؟ این سؤال بسیاری از داوطلبان در خصوص زمان برگزاری ماراتن کنکور سراسری‌۹۹ است که آیا با توجه به شیوع کرونا به تعویق می‌افتد یا خیر ؟ 
با توجه به اینکه آزمون سراسری در تیر‌ماه برگزار می‌شود و ممکن است تا آن زمان یا به‌طور کلی همه خوب شده یا آمار سرایت و سرعت انتقال بیماری رو به کاهش باشد، کنکور سراسری‌99 در زمان اعلام شده یعنی 12 و 13‌تیرماه در سراسر کشور برگزار خواهد شد؟ رییس سازمان سنجش آموزش کشور در این رابطه گفت: «کنکور سراسری قرار بود ۱۲ و ۱۳‌تیرماه برگزار شود که چون با تاریخ برگزاری امتحانات نهایی آموزش متوسطه در ارتباط است و بر‌اساس رایزنی‌ها با همکاران‌مان در وزارت آموزش‌و‌پرورش از آنجایی که امتحانات نهایی قرار است 17‌خرداد شروع و حدوداً ۱۴‌تیرماه به پایان برسد، در نتیجه ۲۰‌روز پس از این تاریخ حدود هفته اول مرداد‌ماه می‌شود که ما بتوانیم به احتمال قوی کنکور سراسری را برگزار کنیم.» او با اشاره به برگزاری آزمون‌ها اظهار داشت: «در این زمینه سه مصوبه مختلف پیش رو داریم؛ آغاز سال تحصیلی در مهر‌ماه، برگزاری کنکور سراسری ۲۰‌روز پس از پایان امتحانات نهایی دوره متوسطه و برگزاری آزمون‌های تحصیلات تکمیلی پس از ماه مبارک رمضان است.»  به گفته رییس سازمان سنجش آموزش کشور، فعلاً تغییراتی در تاریخ برگزاری آزمون‌ها صورت گرفته و آزمون دکتری از ۹‌اسفند‌۱۳۹۸ به ۹‌خرداد‌۱۳۹۹ و آزمون کارشناسی ارشد از ۲۹‌فروردین به ۲۳‌خرداد‌۱۳۹۹ منتقل شده است. او همچنین درخصوص تاریخ احتمالی برگزاری کنکور سراسری تصریح کرد: «کنکور سراسری قرار بود ۱۲ و ۱۳‌تیر‌ماه برگزار شود که چون با تاریخ برگزاری امتحانات نهایی آموزش متوسطه در ارتباط است و بر‌اساس رایزنی‌ها با همکاران‌مان در وزارت آموزش‌و‌پرورش از آنجایی که امتحانات نهایی قرار است ۱۶‌خرداد شروع و حدوداً ۱۴‌تیرماه به پایان برسد، در نتیجه ۲۰‌روز پس از این تاریخ حدود هفته اول مرداد‌ماه می‌شود که ما بتوانیم به احتمال قوی کنکور سراسری را برگزار کنیم.»
خدایی با بیان اینکه جلسات متعددی با حوزه معاونت آموزشی و مرکز سنجش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز داشتیم و پیش‌بینی شده است که از اواخر خرداد تا اوایل مرداد فصل مناسبی از جهت کنترل بیماری کووید‌۱۹ است، گفت: «سعی خواهیم کرد در چینش صندلی‌ها فاصله 6‌/1 متری رعایت شود و از فضاهای دانشگاه‌های بزرگ نهایت استفاده شود.»

دوازدهمی‌ها خود را برای هفدهم خرداد‌ماه آماده کنند
زمان امتحانات نهایی پایه دوازدهم نیز مشخص شده است و قرار است با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی برگزار شود. رییس مرکز سنجش وزارت آموزش‌و‌پرورش در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه برای برگزاری امتحانات تمام پروتکل‌های بهداشتی که از سوی وزارت بهداشت و ستاد کرونا ابلاغ شده مدنظر است، گفت: «برای رعایت این پروتکل‌ها از مراقبین بهداشت وزارت آموزش‌وپرورش و شبکه‌های بهداشت محله‌های آموزش‌و‌پرورش بهره خواهیم گرفت». آقای خسرو ساکی اضافه کرد که اما با این وجود اگر تا هفدهم خرداد، باز هم نظر ستاد کرونا و وزارت بهداشت چیز دیگری باشد مبنا می‌شود، اما ما تمهیدات لازم را برای برگزاری امتحانات در تاریخ هفدهم آماده کرده‌ایم و مصمم هستیم که در این تاریخ اگر شرایط مهیا باشد امتحانات را برگزار کنیم.
رییس مرکز سنجش وزارت آموزش‌و‌پرورش در پاسخ به این سؤال که اکنون آیین‌نامه نحوه برگزاری امتحانات نهایی به ادارات کل آموزش‌و‌پرورش استان‌ها ابلاغ شده است، گفت:« برنامه امتحانات با امضای بنده به همه واحدهای آموزشی، ادارات نواحی و مناطق آموزش‌و‌پرورش اعلام شده و زمان برگزاری امتحانات نهایی پایه دوازدهم، هفدهم خرداد‌ماه است.» وی ادامه داد: «تمهیدات لازم را اندیشیده‌ایم، دانش‌آموزان را به دو گروه تقسیم کردیم که حدفاصل اجتماعی بین صندلی دانش‌آموزان باید بین 1.8 تا ۲‌متر مربع رعایت شود؛ یعنی دانش‌آموز تا صندلی جلوی و بغلی حدود دو متر فاصله داشته باشد.»
به گفته ساکی، پیش‌بینی کرده‌ایم که مراقبین بهداشت در مبادی ورودی سالن‌های برگزاری امتحانات حضور داشته باشند. دانش‌آموزان را به استفاده از ماسک، دستکش، رعایت پروتکل‌ها و فاصله‌ها توصیه کرده‌ایم. ما آماده‌ایم که امتحانات را برگزار کنیم. سؤالات را طرح می‌کنیم و انشاءالله اگر مورد جدیدی نباشد با توکل بر خداوند متعال هفدهم امتحانات نهایی پایه دوازدهم را برگزار می‌کنیم. ساکی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه برنامه برگزاری امتحانات در کجا اعلام شده است، گفت: «این برنامه بر روی سایت مرکز سنجش آموزش‌و‌پرورش و سایت وزارت آموزش‌و‌پرورش قرار دارد. این برنامه‌ها داخل مدارس نیز قرار گرفته و از طریق مدیر مدرسه و مناطق آموزش‌و‌پرورش قابل دسترسی است.»

80‌درصد امتحانات از مطالب تدریس شده است
اینطور که رییس مرکز سنجش وزارت آموزش‌و‌پرورش درباره منابع امتحانات گفته است دانش‌آموزان نباید زیاد نگران درس‌هایی باشند که از طریق فضای مجازی یاد گرفته‌اند و ممکن است خوب متوجه نشده باشند. او گفته است: «با توجه به اینکه آموزش ما امسال با شرایط شیوع کرونا مواجه بود به دو بخش تقسیم شد، بخش اول تا پایان بهمن‌ماه و حتی هفته اول اسفندماه، حدود ۸۰‌درصد کتب درسی در اکثر کلاس‌های پایه دوازدهم تدریس شده است و بخش دوم ۲۰درصدی بود که از طریق آموزش غیرحضوری توسط شبکه‌های تلویزیونی و بسترهای پیام‌رسان‌های موجود و شبکه شاد انجام گرفته است، لذا ما ۸۰‌درصد اول را برای همه دانش‌آموزان مبنا قرار دادیم و ۱۶‌نمره از این بخش سؤال طرح می‌کنیم و برای چهار نمره باقی‌مانده یعنی بخش دوم نیز دو نوع سؤال طرح می‌کنیم؛ چهار نمره از ۲۰‌درصدی که توسط آموزش غیرحضوری تدریس شده و چهار نمره نیز از همان 80‌درصد قبلی.

زمان آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان مشخص نیست
خیلی از خانواده‌ها هم برای آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان حسابی برنامه‌ریزی کرده بودند و حالا نگران به تعویق افتادن این آزمون هستند. معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌و‌پرورش در پاسخ به اینکه آیا آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان برگزار می‌شود یا خیر؟ گفت:« آموزش‌و‌پرورش تابع تصمیمات ستادملی کرونا است.» او درباره نحوه برگزاری امتحانات اگر به آموزش‌و‌پرورش اعلام شود که برگزاری امتحانات با حفظ فاصله اجتماعی امکان‌پذیر است یا خیر؟ این کار انجام می‌شود، اما هنوز این امر نهایی نشده است. آموزش‌و‌پرورش باید متناسب با شرایط اقداماتی را پیش‌بینی کند که هم سلامت دانش‌آموزان حفظ شود و هم برنامه‌ها اجرا شوند.

captcha
شماره‌های پیشین