sobhe-no.ir
928
سه شنبه، ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
4
سیدحسن نصرالله:‌

اقدام آلمان علیه حزب‌الله ،تحت فشار آمریکا و رژیم اسرائیل انجام شد

یادداشت

دگردیسی لبنان با دخالت مثلث شوم

دکتر حسن عابدینی

ارتش ونزوئلا به حالت آماده‌باش کامل درآمد

حمله پارتیزانی کاخ سفید به دموکراسی کاراکاس

گزارش روح الله فرقانی / امپریالیسم آمریکا که نتوانسته با ایجاد ناآرامی و آشوب‌های داخلی در کاراکاس کودتا‌گران رابر سر کار آورد و تلاش‌هایش برای روی کار آمدن خان گوایدو با شکست روبه‌رو شد در تازه‌ترین اقدام تروریستی خود از راه دریا به این کشور در آمریکای لاتین حمله کرد که بار دیگر این حمله پارتیزانی آمریکا با شکست همراه شد و چند نفر از نیروهایش به اسارت ارتش ونزوئلا درآمدند.

صبح نو

ارتش ونزوئلا به حالت آماده‌باش کامل درآمد

حمله پارتیزانی کاخ سفید به دموکراسی کاراکاس

گزارش روح الله فرقانی / امپریالیسم آمریکا که نتوانسته با ایجاد ناآرامی و آشوب‌های داخلی در کاراکاس کودتا‌گران رابر سر کار آورد و تلاش‌هایش برای روی کار آمدن خان گوایدو با شکست روبه‌رو شد در تازه‌ترین اقدام تروریستی خود از راه دریا به این کشور در آمریکای لاتین حمله کرد که بار دیگر این حمله پارتیزانی آمریکا با شکست همراه شد و چند نفر از نیروهایش به اسارت ارتش ونزوئلا درآمدند.


به‌دنبال خنثی‌سازی یک عملیات تروریستی علیه ونزوئلا که عوامل وابسته به حکومت کلمبیا از طریق دریا قصد انجام آن را داشتند، ارتش ونزوئلا روز یکشنبه به بالاترین سطح آماده‌باش درآمد. براساس گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت دفاع ونزوئلا طی بیانیه‌ای اعلام کرد که همه واحدهای مختلف ارتش در سراسر کشور به حالت آماده‌باش جنگی برای مقابله با هرگونه تهدید نظامی درآمده است. در این بیانیه تاکید شده است که ارتش وفاداری مجدد خود را به «نیکلاس مادورو» رییس‌جمهوری ونزوئلا اعلام می‌کند.
«نسترو ریورول» وزیر امنیت داخلی ونزوئلا روز یکشنبه تشریح کرد که مهاجمان قصد داشتند با استفاده از قایق‌های تندرو به مناطق شمالی ایالت «لا گوئیرا» حمله کنند. در درگیری با مهاجمان هشت شبه نظامی کشته و 2‌نفر نیز اسیر شدند. یکی از دستگیر‌شدگان از عوامل سازمان مواد مخدر ایالات متحده است. ریورول تاکید کرد که هدف این گروه تروریستی ترور مقامات دولت و همچنین ترویج خشونت در کشور بود. وزارت دفاع ونزوئلا همچنین گفته در این عملیات سلاح‌هایی کشف کرده است که از نوع سلاح‌هایی است که در کودتای نافرجام 30‌آوریل به دست آمده بود. ارتش ونزوئلا همچنین گفته که سلاح‌های دیگری نیز در ساحل در نزدیکی یک قایق کشف کرده است.

تقلای بی‌سرانجام کاخ سفید
سرنگونی دولت «مادورو» آغاز استراتژی واشنگتن در آمریکای لاتین است؛ چنانکه سیاست دونالد ترامپ متمرکز بر آن است که از اتحاد ونزوئلا و کوبا جلوگیری کند و هدف بعدی او پس از کشورهای ونزوئلا و کوبا، کشور نیکاراگوئه است که این روزها با هجوم انبوه مهاجران به مرزهای آمریکا و مکزیک روبه‌روست. 
در حالی که دولت مادورو این روزها در ونزوئلا موفق به دستیابی به ثبات نسبی شده، اما تلاش‌های خارجی همچنان برای آسیب زدن به دولت مادورو ادامه دارد.همچنانکه «خورخه آریزا» وزیر خارجه ونزوئلا در روزهای گذشته در واکنش به اظهارنظر وزیر خارجه آمریکا درباره صحبت‌های اخیرش با «خوان گوایدو» رییس‌جمهوری خودخوانده ونزوئلا از پمپئو خواست به جای دخالت در امور داخلی ونزوئلا کاری برای حل بحران کرونا در آمریکا انجام دهد.
ونزوئلا از زمان روی کارآمدن دولت «هوگو چاوز» که از سال‌1999 تا 2013 ادامه داشت و بعد از آن در زمان ریاست جمهوری نیکولاس مادورو که تا به امروز ادامه دارد، همواره صحنه جولان و تقلای غرب برای نفوذ و مداخله در این کشور بوده است. این مداخلات خارجی همواره با هدف تلاش برای تضعیف و سرنگونی دولت مرکزی کاراکاس تا به امروز ادامه داد.
از زمان هوگوچاوز، آمریکا مجموعه تحریم‌های اقتصادی را علیه ونزوئلا اعمال کرد و این تحریم‌ها در زمان حکومت مادورو بسیار تشدید و بیشتر شد، تا آنجا که کار را به بحران اقتصادی و کمبود موادغذایی در این کشور کشاند. بحران اقتصادی ناشی از تحریم‌های آمریکا در ونزوئلا تاثیرات سیاسی قابل توجهی را نیز برجای گذاشته تا آن جا که گروه‌های راست‌گرا و مورد حمایت غرب در انتخابات پارلمانی آذرماه‌1394 موفق به راهیابی به پارلمان شدند.
از سوی دیگر پیروزی گروه‌های راست‌‌گرا و مورد حمایت غرب در این انتخابات زمینه‌ای برای مداخلات غرب را در ونزوئلا ایجاد کرد تا آنجا که خوان گوایدو که ریاست مجمع ملی و پارلمان ونزوئلا را در دست داشت، سال گذشته در ‌ژانویه سال‌‌۲۰۱۹ گوایدو در جریان بحران ریاست جمهوری که با شروع مجدد دولت نیکولاس مادورو آغاز شد خود را به‌عنوان رییس‌جمهوری موقت ونزوئلا معرفی کرد.این اقدام گوایدو با چراغ سبز کشورهای غربی و آمریکا همراه بود و از آن زمان تاکنون همواره ثبات ونزوئلا از سوی گروه‌های وابسته به غرب مورد چالش قرار گرفته، اگرچه دولت مرکزی همچنان قدرت را علی‌رغم بحران‌های ساختگی از سوی غرب در دست دارد.
آمریکا در این بحران سیاسی ونزوئلا نیز نقش بزرگی داشت؛ به‌طوری که پیش از آنکه «خوان گوایدو»‌، خود را به‌عنوان رییس‌جمهوری موقت این کشور معرفی کند، کاخ سفید طی تماسی تلفنی به او اطمینان داده بود که قاطعانه از وی حمایت خواهد کرد.آمریکا حتی در نظر دارد که از این طریق رژیم ضد آمریکایی «نیکلاس مادورو» رییس‌جمهوری ونزوئلا را سرنگون کند و با نفوذ روسیه و چین در این منطقه 
به مبارزه برخیزد.
از سوی دیگر به اعتقاد کارشناسان، سرنگونی دولت «مادورو» آغاز استراتژی واشنگتن در آمریکای لاتین است؛ چنانکه سیاست دونالد ترامپ متمرکز بر آن است که از اتحاد ونزوئلا و کوبا جلوگیری کند و هدف بعدی او پس از کشورهای ونزوئلا و کوبا، کشور نیکاراگوئه است که این روزها با هجوم انبوه مهاجران به مرزهای آمریکا و مکزیک روبه‌رو است.
پیش از این نیز «جان بولتون» مشاور امنیت ملی سابق آمریکا نیز طی یک سخنرانی از استراتژی جدید دولت واشنگتن برای سقوط سران مثلث هاوانا، کاراکاس و ماناگوآ (پایتخت نیکاراگوئه) خبر داده و دولت این سه کشور را استبدادی خوانده بود و بدین ترتیب آمریکا تحریم‌های سنگینی را بر علیه کوبا و ونزوئلا اِعمال 
نموده است.

تلاش برای عملیات پارتیزانی
تلاش‌های غرب برای مداخله در غرب از طریق به رسمیت شناختن «گوایدو» به‌عنوان رییس‌جمهوری موقت و یا برخی شورش‌ها و اعتراضات خیابانی نتوانسته به جایی برسد و حال به نظر می‌رسد که غرب به انجام عملیات‌های پارتیزانی و چریکی علیه دولت و مقام ونزوئلا روی آورده که کشف و خنثی‌سازی عملیات اخیر از جمله این اقدامات 
به شمار می‌رود.
پیش از این نیز طی حداقل یک سال گذشته، ارتش و وزارت دفاع ونزوئلا از شناسایی و خنثی‌سازی چندین عملیات تروریستی و پارتیزانی علیه نیروهای دولتی خبر داده بود، که سرنخ همه این عملیات‌ها به سازمان‌ها و مؤسسات امنیتی آمریکا رسیده است. با این حال با وجود همه فشارها و تهدیدات علیه ونزوئلا از سوی آمریکا و کشورهای غربی، طرح‌های واشنگتن علیه ونزوئلا با شکست روبه‌رو شده و دولت ضدآمریکایی مادورو همچنان موفق به دستیابی به ثبات نسبی و تحکیم پایه‌های خود شده است. حال باید دید سازمان‌های بین‌المللی چه واکنشی نسبت به این موضوع نقض حریم مرزی و تلاش آمریکا برای ایجاد تنش نظامی در کشورهای حوزه کارائیب می‌گیرد.

captcha
شماره‌های پیشین