sobhe-no.ir
926
یکشنبه، ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
8
خبر

گزارش «صبح‌نو» از فعالیت قرارگاه جهادی امام رضا (ع) در روزهای ماه مبارک رمضان را بخوانید

جهاد ادامه دارد

گزارش زهرا اردشیری / مصاحبه با آنها کار راحتی نیست. اکثرشان راضی به مصاحبه نمی‌‌شوند و آنهایی هم که حرف می‌زنند، چنان با حجب و حیا در مورد کارهای جهادی خود صحبت می‌کنند که چیزی دستگیرمان نمی‌شود، چون نه‌تنها از خود و کارشان تعریف نمی‌کنند بلکه ادعا می‌کنند کاری نکرده‌اند و مهره کوچک این قرارگاه هستند. اغلب آنها نزدیک به پنج یا 6 سالی است که در اردوهای جهادی شرکت می‌کنند و عضو قرارگاه جهادی امام رضا؟ع؟ هستند. آن چیزی که اهمیت دارد آن است که این قرارگاه از سال 1393 کار خودش را با جدیت شروع کرده و حالا در کشور جایگاه بزرگی برای کمک به محرومان دارد. اگر می‌خواهید بدانید قرارگاه امام رضا(ع) چه کارهایی تا به امروز انجام داده این گزارش را بخوانید.

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» از فعالیت قرارگاه جهادی امام رضا (ع) در روزهای ماه مبارک رمضان را بخوانید

جهاد ادامه دارد

گزارش زهرا اردشیری / مصاحبه با آنها کار راحتی نیست. اکثرشان راضی به مصاحبه نمی‌‌شوند و آنهایی هم که حرف می‌زنند، چنان با حجب و حیا در مورد کارهای جهادی خود صحبت می‌کنند که چیزی دستگیرمان نمی‌شود، چون نه‌تنها از خود و کارشان تعریف نمی‌کنند بلکه ادعا می‌کنند کاری نکرده‌اند و مهره کوچک این قرارگاه هستند. اغلب آنها نزدیک به پنج یا 6 سالی است که در اردوهای جهادی شرکت می‌کنند و عضو قرارگاه جهادی امام رضا؟ع؟ هستند. آن چیزی که اهمیت دارد آن است که این قرارگاه از سال 1393 کار خودش را با جدیت شروع کرده و حالا در کشور جایگاه بزرگی برای کمک به محرومان دارد. اگر می‌خواهید بدانید قرارگاه امام رضا(ع) چه کارهایی تا به امروز انجام داده این گزارش را بخوانید.

محرومیت‌زدایی، شعار بچه‌های قرارگاه امام رضا (ع) است. همگی این جوان‌ها بدون ادعا برای کمک به همنوعان خود آستین بالا زده‌اند و خیلی از مواقع از زندگی خود دست کشیده‌اند تا به مستضعفان کمک کنند.
 عبدالحسین مسلمی، عضو هیات مدیره قرارگاه جهادی امام رضا یکی از آنهاست. او به خبرنگار «صبح‌نو» می‌گوید: «قرارگاه با محوریت محرومیت‌زدایی در شهر تهران شکل گرفت. بعد از آن در استانها و شهرستان‌‌‌های کشور گسترش پیدا کرد. موضوع اصلی محرومیت‌زدایی و رسیدگی به فقرا و آسیب‌دیدگان بود که با محوریت فقر، آسیب اجتماعی، خانواده، اوقات فراغت و حرکت جهادی فعالیت خودش را ادامه داد. شروع کار قرارگاه ابتدا در شهر تهران بود و بعد از آن در شهرستانها دفاتر برپا ‌شدند.»  مسلمی ادامه می‌دهد: «بچه‌‌‌های قرارگاه امام رضا ؟ع؟ در شهر تهران هم با تشکیل خانه‌های جهادی در 154 محله تهران با یک نفر مسوول کار خود را گسترش دادند. کار در خانه‌های جهادی به این صورت است که نیازمندان را شناسایی و برای توانمند‌‌سازی آنها و کارآفرینی‌شان اقدام می‌کنند؛ مثلا در شهرستان کلات خراسان رضوی یا آق‌قلا در حوزه پرورش دام برای آنها اشتغالزایی کرده‌اند.» او ادامه می‌دهد: «در اردوهای جهادی که  حضور دو هزار نفر از بچه‌‌‌های قرارگاه انجام می‌شد با شعار محرومیت‌زدایی کار را جلو برده‌ایم و در استان‌های ایلام، کردستان، کرمانشاه و حاشیه مشهد کار را گسترش داده‌ایم. رسیدگی به خانواده‌های محروم از مهم‌ترین فعالیت‌‌‌های اردوهای جهادی است؛ مثلا اینطور است که ما در اردوها خانواده‌های نیازمند را شناسایی می‌کنیم و برای ساخت‌وساز خانه‌هایشان، محرومیت‌زدایی، سلامت و اشتغال آنها کار را جلو می‌بریم؛ البته در این اردوهای جهادی برای ساخت مدرسه، مسجد، درمانگاه و... هم اقدامات لازم را انجام می‌‌دهیم.» مسلمی با بیان اینکه پلتفرم «بسازیم» یکی از منابع اصلی و محوری است و از طریق آن کمک‌‌‌های مردمی جمع‌‌آوری می‌‌شوند، می‌‌گوید: «مثلا لازم است در یک روستایی یک مدرسه ساخته شود؛ ما این موضوع را در پلتفورم «بسازیم» مطرح می‌کنیم و از طریق آن کمک‌‌‌های مردمی جمع‌‌آوری می‌‌شود و ما آن را تحویل دوستان‌مان در شهرستان‌‌ها می‌‌دهیم.» او ادامه می‌‌دهد: «بچه‌‌‌های قرارگاه امام رضا؟ع؟ در حوادث غیرمترقبه کارگروه عملیات سریع راه انداخته‌اند که سریع خودشان را به محل حادثه می‌‌رسانند؛ مثل زلزله کرمانشاه یا سیل لرستان و خوزستان كه می‌‌توانیم ادعا کنیم جزو اولین گروه‌‌هایی بودیم که در محل حاضر شدیم.» این‌‌ها فقط اقدامات کوچکی از فعالیت‌های بزرگ قرارگاه امام رضا ؟ع؟ بود. اما آنها در بحث شیوع کرونا هم دست روی دست نگذاشته بودند و برای بیماران کرونایی مانند فرشته‌‌‌های مهربان امدادرسانی می‌‌کردند. مسلمی در این‌باره هم می‌گوید: «12 بیمارستان حوزه پشتیبانی ما بود که برای کادر درمان ماسک، لباس بیمارستانی و مایع ضدعفونی‌کننده می‌‌فرستادیم؛ به علاوه اینکه برای بیماران کرونایی بخش آبمیوه طبیعی ارسال می‌شد.»
 عضو هیات مدیره قرارگاه جهادی امام رضا؟ع؟ می‌گوید: «تعداد افراد مبتلا به کرونا که در خانه بستری بودند هم کم نبود که ما برای آنها بسته‌های معیشتی می‌‌فرستادیم. به لطف خداوند حدود 800 هزار بسته معیشتی به کمک و همراهی اداره پست فرستاده شد.» او می‌گوید: در طرح سفره‌های مهدوی هم 70 هزار خانواده نیازمند را شناسایی کردیم که بعد از اتفاقات اخیر و موضوع کرونا دچار بیکاری و آسیب شده بودند که 30 هزار بسته معیشتی به آنها اهدا شد و تا پایان ماه مبارک رمضان باقی بسته‌ها هم اهدا خواهند شد. به نظر مسلمی، اتفاق مهمی که در قرارگاه امام رضا؟ع؟ رخ می‌‌دهد و می‌‌تواند نقطه عطف این گروه باشد این است که ما آسیب‌دیدگان را بعد از کمک رها نمی‌‌کنیم و امدادرسانی ادامه خواهد داشت؛ مثلا در سیل آق‌قلا 900 جای دام را برای آنها ساختیم و هنوز نیرو‌‌‌های جهادگر ما آنجا حضور دارند.
تزریق کمک به بیمارستان‌‌ها
 سیدمحمدعلی سبحانی، معاون بهداشت و درمان قرارگاه امام رضا؟ع؟ یکی دیگر از مسوولانی است که اطلاعات جالبی در اختیار «صبح‌نو» قرار می‌‌دهد. او می‌‌گوید: «از اسفند سال ۱۳۹۴ شروع به فعالیت پزشکی و دندانپزشکی و ارائه خدمات در مناطق محروم کردیم. برای شروع در ۱۰ استان کشور خدمات‌رسانی را آغاز کردیم. استان‌های کرمانشاه، خوزستان، لرستان، خراسان، هرمزگان و ایلام از استان‌‌‌های اولیه بودند که این طرح را در آنها شروع کردیم.» سبحانی ادامه می‌‌دهد: «چند وقت اخیر برای هدفمند ‌شدن این کار جهادی چند‌مساله را اضافه کردیم؛ مثلا یکسری دوره‌‌هایی برای داو‌طلبان گروه جهادی امام رضا برگزار می‌‌کنیم که اساتید علمی به  داو‌طلبان آموزش‌‌هایی فراتر از دروس دانشگاهی می‌‌دهند؛ به علاوه روحیه جهادی آنها را تقویت‌می‌‌کنند.» معاون بهداشت و درمان قرارگاه امام رضا؟ع؟  خاطرنشان می‌کند:  «در بحث آموزش و بهداشت  به ویژه دندانپزشکی در مناطقی مثل  طبس، حاشیه زاهدان و تهران کودکان ۹ تا ۱۲ سال را تحت نظر داریم و بهداشت دهان و دندان  آنها رسیدگی می‌کنیم. در این زمینه آموزش بهداشت دهان و دندان یک طرحی داریم که می‌‌خواهیم در کشور بسط و گسترش بدهیم و بتوانیم مطالبه‌‌گری کنیم. او  ادامه می‌دهد: «در اتفاقاتی که در کشور می‌افتد مثل بحث سیل و زلزله، تیم‌های واکنش سریع در مناطق آسیب‌دیده خدمات پزشکی ارائه می‌دهند؛ مثل سیل اخیر بلوچستان که خدمات درمانی ارائه دادند اما بحث کرونا باعث شد از اقدامات دندانپزشکی کمی فاصله بگیریم.» معاون بهداشت و درمان قرارگاه امام رضا؟ع؟ می‌گوید: «در ابتدای شیوع ویروس کرونا با گروه‌‌‌های جهادی جلسه‌ای داشتیم و آنها خواستند به عنوان گروه‌های معین به بیمارستان‌ها بروند. به همین صورت به12 بیمارستان نیروهای داو‌طلب تخصصی تزریق کردیم. که بهیار، کمک‌بهیار، پرستار و نیروهای خدماتی را شامل می‌شد.» وی در تشریح اقدامات کرونایی قرارگاه جهادی می‌افزاید: «یکی دیگر از اقدامات ما در بحث کرونا این بود که با وصل‌‌کردن شبکه‌‌‌های مردمی به هم در زمینه تولید ماسک و تولید کیت حفاظت فردی شروع به توزیع این اقلام کرده و یك میلیون و 903 هزار ماسک و 32 هزار و 950 عدد لباس ایزوله پخش کرده‌ایم.» آموزش برای پیشگیری از کرونا که خود یک فعالیت فرهنگی به حساب می‌آید، از دیگر اقداماتی بوده که از سوی قرارگاه جهادی امام رضا؟ع؟ صورت گرفته است.  سبحانی درباره این موضوع نیز به «صبح‌نو» می‌گوید: «کلیپ‌های آموزشی نیز برای مقابله با بیماری کرونا توسط قرارگاه جهادی امام رضا ؟ع؟ تولید شده و از طریق شبکه‌ها و گروه‌ها در فضای مجازی اطلاع‌رسانی می‌شود. هزینه‌های اقلام مورد نیاز برای تولید مواد ضدعفونی‌کننده و مواد اولیه تولید ماسک و گان، کمک به نیازمندان و سایر فعالیت‌ها برای مقابله با کرونا از طریق مشارکت‌های مردمی تامین می‌شوند و داو‌طلبان برای مشارکت می‌توانند به نشانی: www.besazim.ir مراجعه کنند.»

 همه با هم علیه کرونا
«سجاد حاجوی» فعال و داو‌طلب قرارگاه جهادی امام رضا ؟ع؟ نیز درباره اقداماتی که در قرارگاه بر عهده اوست و انجام داده، به مسائل مختلفی اشاره می‌کند. او در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» می‌گوید: «این قرارگاه با حضور جمعی از جوانان مومن و انقلابی با مشارکت جهادگران پیشکسوت و فعالان عرصه‌های اجتماعی به صورت خودجوش و مردمی فعالیت خود را آغاز کرد. مبارزه با فقر و محرومیت‌زدایی با تکیه بر حفظ کرامت انسانی در راستای توسعه عدالت اجتماعی، ترویج حرکت‌های جهادی در راستای خدمت‌رسانی به اقشار آسیب‌پذیر و محروم، بسط و تعمیم گفتمان و فرهنگ مدیریت جهادی، حضور در بحران‌ها و حوادث در راستای کمک‌رسانی به اقشار آسیب‌پذیر، تربیت علمی و عملی جوانان مومن و متدین با حفظ روحیه جهادی در راستای آشنایی با درد محرومان، فعالیت در حوزه زیرساخت‌های بنیادی فرهنگی جامعه نظیر خانواده، حجاب و اوقات فراغت از اهداف شکل‌گیری قرارگاه جهادی امام رضا؟ع؟ است. به گفته وی این قرارگاه سال‌های گذشته با حضور جهادگران و نیروهای داوا‌طلب اقداماتی را برای محرومیت‌زدایی در استان‌های کشور و کمک به استان‌های سیل‌زده و زلزله‌زده انجام داده است و این‌بار اقداماتی را برای مقابله با بیماری کرونا انجام می‌دهد. حاجوی در ادامه سخنان خود می‌افزاید:  «در این راستا پویش «همه با هم علیه کرونا» راه‌اندازی شد و از اواخر بهمن اقداماتی در حوزه‌های خدماتی، آموزشی، بهداشتی و کمک به خانواده‌های نیازمند در تهران و استان‌هایی همچون سیستان و بلوچستان، خوزستان، خراسان، قم، گیلان، گلستان، مازنداران و هر استانی که قرارگاه نمایندگی دارد، انجام می‌شود.» 
 این فعال جهادی ضدعفونی معابر و محیط‌های عمومی سطح شهرها و شهرستان‌ها را از جمله اقدامات قرارگاه جهادی امام رضا؟ع؟ برای مقابله با بیماری کرونا عنوان کرد و گفت: «در این زمینه پایگاه‌هایی برای توزیع مواد ضدعفونی‌کننده بین گروه‌های جهادی و داو‌طلب که در سطح شهر و شهرستان‌ها فعالیت می‌کنند، راه‌اندازی شده است.» وی با اشاره به اینکه تاکنون دو میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر مواد ضدعفونی‌کننده میان گروه‌های داو‌طلب توزیع شده است، افزود: فرمولاسیون این مواد توسط تحقیقات یکی از جوانان عضو قرارگاه به دست آمده و به تایید وزارت بهداشت رسیده است و روزانه دو گالن یک‌هزار لیتری مواد ضدعفونی‌کننده تهیه می‌شود و در اختیار گروه‌های داو‌طلب قرار می‌گیرد.
 
مدیون معلم‌مان هستیم
پویا آقاجانی، فعال و داو‌طلب جهادی دیگری در قرارگاه جهادی امام رضا؟ع؟ است. او هم در رابطه با تاریخچه قرارگاه امام رضا ؟ع؟ می‌گوید: «اول از شکل‌گیری قرارگاه بگویم که خیلی از جوان‌ها آمده‌ و پای اعتقادشان ایستاده‌اند. اکثرا این بچه‌ها از دوران دبیرستان همدیگر را در مدرسه رشد می‌‌شناختند و با اینکه از قشر مرفه جامعه هستند زیر نظر معلم مهدی مسکنی، فرهنگ جهاد و ایثار در وجودشان نهادینه شد و آنها را دغدغه‌مند کرد.» او در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» ادامه می‌‌دهد: «ما ستاد اردوها و حركت‌های جهادی هستیم و یكی از حركت‌های جهادی ما مربوط به راهپیمایی عظیم اربعین است. به هر حال عمده كارهای ما به اردوهای جهادی مناطق محروم برمی‌گردد. قرارگاه امام رضا؟ع؟ از سال‌های پیش وجود داشته و بیشتر فعالیت‌های آن هم مربوط به شهر تهران در خصوص فقرزدایی بود ولی طی یك‌سال اخیر ما تصمیم گرفتیم كه حوزه فعالیت‌های خود را در شهرستان‌ها گسترش دهیم و گروه‌های پراكنده‌ای كه فعالیت‌های جهادی دارند را به وحدت برسانیم. پزشكی و درمان، عمران، افزایش سطح علم و فرهنگ، محورهای اصلی‌ای بودند كه  افرادی که برای اردوهای جهادی می‌‌روند به آن می‌‌پردازند. آقاجانی می‌‌گوید: «از ابتدای انقلاب حركت‌های جهادی وجود داشته ولی مساله‌ای كه همیشه بوده نوع نگاه مردم بومی مناطق محروم به بچه‌های جهادی است؛ اكثرا گمان می‌كنند كه بچه‌های تهران و سایر شهرهای بزرگ وقتی به این مناطق می‌آیند آنقدر كه ریخت‌وپاش دارند، كمك‌حال نیستند ولی با تشكیل قرارگاه امام‌رضا؟ع؟ و انسجام میان گروه‌های مختلف این مشكل نیز كمرنگ شده و مردم از حضور بچه‌های جهادی رضایت دارند.

شهید راه جهاد  
امیر محمد اژدری ۲۵ ساله و ساکن تهران بود. او که از فعالان گروه‌های جهادی در این سال‌ها به شمار می‌رفت، بیش از هفت سال به جهاد در مناطق محروم کشور مشغول بود. مسوول گروه پزشکی و درمانی امام رضا ؟ع؟، مسوول گروه عمرانی امام رضا ؟ع؟ و عضو شورای مرکزی قرارگاه امام رضا ؟ع؟ بود. اژدری در اکثر استان‌های کشور از جمله لرستان، خوزستان، خراسان، کرمانشاه، ایلام و… سابقه انجام فعالیت‌های جهادی داشت. او در حادثه زلزله کرمانشاه از پیشقدمان جهادی برای کمک به مردم زلزله‌زده بود.

captcha
شماره‌های پیشین