sobhe-no.ir
926
یکشنبه، ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
5
ستاد امنیتی عراق در واکنش به حمله داعش و شهادت 10 نیروی مردمی، بیانیه‌ای صادر کرد

الحشد الشعبی قهرمان

رهبر کره‌شمالی با حضور در مراسم افتتاح کارخانه‌ای به شایعات مرگش پایان داد

«‌اون» آمد

بالاخره پس از 20روز رهبر 36ساله کره‌شمالی با حضور درافتتاح یک کارخانه کود شیمیایی حضور یافت تا به شایعات درباره فوتش پایان دهد. حضوری که نشان داد تا چه اندازه تحلیل مسائل داخلی کشوری مانند کره‌شمالی برای تحلیلگران غربی و حتی جنوب شرق آسیا سخت است. گویا پرداختن به شایعه، یکی از سناریوها و تاکتیک‌های غرب برای ایجاد ناآرامی در کشورهای مورد تخاصمش است که این بار در کره‌شمالی با شکست روبه‌رو شد.

صبح نو

رهبر کره‌شمالی با حضور در مراسم افتتاح کارخانه‌ای به شایعات مرگش پایان داد

«‌اون» آمد

بالاخره پس از 20روز رهبر 36ساله کره‌شمالی با حضور درافتتاح یک کارخانه کود شیمیایی حضور یافت تا به شایعات درباره فوتش پایان دهد. حضوری که نشان داد تا چه اندازه تحلیل مسائل داخلی کشوری مانند کره‌شمالی برای تحلیلگران غربی و حتی جنوب شرق آسیا سخت است. گویا پرداختن به شایعه، یکی از سناریوها و تاکتیک‌های غرب برای ایجاد ناآرامی در کشورهای مورد تخاصمش است که این بار در کره‌شمالی با شکست روبه‌رو شد.

سه هفته پیش بود که رسانه‌های غربی و جنوب شرق آسیا بر فوت رهبر جوان کره‌شمالی تاکید کردند و کاخ سفید آن را دستاویزی برای توجه افکار عمومی خود قرار داد. هر چند گزارش‌های متعدد خبری و تحلیلی این رسانه (صبح‌نو) نشان داد که کیم ۳۶ساله ترجیح داد تا به دور از هیاهوی سیاسی جهان خودش را مدتی در قرنطینه کرونا نگه دارد و بالاخره «کیم جونگ اون» رهبر کره‌شمالی برای اولین‌بار پس از 20روز در انظارعمومی ظاهر شد که هیچ نشانه‌ای از بیماری در چهره او دیده نمی‌شد و باوجود شایعات درباره بیماری شدید و یا حتی مرگ او چهره خندان او در مقابل دوربین‌ها نظر بسیاری را به خود جلب کرد. حضور رهبر کره‌شمالی نشان داد که تا چه اندازه تحلیل مسائل داخلی کشوری مانند کره‌شمالی برای تحلیلگران سخت است و چطور رسانه‌های خارج از کره‌شمالی می‌توانند بدون دسترسی به اطلاعات موٍثق پیش‌بینی‌های نادرستی درباره او داشته باشند. حضور رهبر کره‌شمالی بعد از نزدیک به سه هفته غیبت نشان داد که تحلیل‌ها درباره این کشور تا چه اندازه می‌تواند اشتباه و ضعیف باشد.

حضور کیم جون در بین مردم
رونامه رودونگ سیمون و خبرگزاری مرکزی کره‌شمالی، با انتشار گزارش‌هایی از رهبر کره‌شمالی در مراسم پایان ساخت کارخانه تولید کود‌شیمیایی فسفاته «سونچان» در جنوب استان پیونگ‌یانگ خبر دادند که «کیم جونگ اون» با شرکت در این مراسم، روبان افتتاحیه این کارخانه را قیچی کرده و مورد تشویق حضار قرار گرفته‌است.«کیم یو جونگ»، خواهر رهبر کره‌شمالی که بیشترین شانس را در بین تحلیلگران برای جانشینی کیم جونگ داشت نیز در این مراسم در کنار او مشاهده شد. این طولانی‌ترین غیبت رهبر کره شمالی نبود، در سپتامبر‌2014 او برای 40‌روز از انظار عمومی غایب بود و پس از این دوره درحالی که می‌لنگید و اداره اطلاعات کره جنوبی علت آن را عمل جراحی از ناحیه قوزک پا اعلام کرد بار دیگر در مقابل دوربین‌ها ظاهر شده بود.

ترس از کرونا
غیبت «کیم جونگ اون» در انظارعمومی باعث شده تا گمانه‌زنی‌ها در مورد سلامتی وی افزایش پیدا کند. این خبرهای ضد و نقیض در حالی منتشر می‌شد که ۲۱‌آوریل، سی‌ان‌ان و بلومبرگ از وخیم بودن وضعیت وی پس از یک عمل جراحی قلب باز خبر داده بود و سه روز بعد یک کارشناس مسائل کره‌شمالی و برخی رسانه‌های چینی اعلام کردند که کیم جونگ اون مرده است. به هر حال در سالگرد تأسیس ارتش کره شمالی به دست کیم ایل سونگ که مراسم نظامی هر ساله برگزار می‌شود، فرصت خوبی مهیا شد تا رسانه‌هایی که سیاست متضاد کره‌شمالی دارد غیب این رهبر جوان را دست مایه خبری خود سازند و موج رسانه‌ای برای به بحران کشاندن امور کره‌شمالی در پیش گیرند. 
سیاستی که با حضور کیم جونگ اون در مراسم افتتاح یک کارخانه کود شیمیایی ،به شایعات پایان داده شد. غیبت رهبر کره‌شمالی شاید مانوری از سوی پیونگ یانگ بوده باشد تا نشان دهد که تحلیل کارشناسان و رسانه‌های خارجی( آمریکا و متحدانش در شرق آسیا) تا چه اندازه از شرایط داخلی کره‌شمالی، می‌تواند حتی دور از واقعیت باشند و اقدام به انتشار اخبار وارونه‌ای کردند تا شرایط این کشور را بحرانی 
نشان دهند .

شایعه، تاکتیک کاخ سفید
پس از آنکه خبر مبنی بر فوت رهبر کره‌شمالی در رسانه‌های آسیا از جمله کره‌جنوبی و چین منتشر شد،اولین واکنش‌های این خبر مربوط به کاخ‌سفید بود که این موضوع را بیشتر بازتاب داد؛ البته انتشار اخباری دیگر مبنی بر اعزام یک تیم پزشکی از چین به کره‌شمالی آن را قوت داد. شرایط زیست‌محیطی و دیپلماتیک جهان که به‌دلیل شیوع کرونا تحت تأثیر قرار گرفته، دامن زدن به این اخبار را بیشتر کرد تا آنجا که کره‌جنوبی اخباری مبنی بر فوت و پس از آن بیماری و عمل جراحی از وی منتشر کرد.
دیده شدن رهبر جوان کره‌شمالی موجب شد تا شایعات درباره مرگ او پایان یابد و رسانه‌های غربی برای به چالش کشاندن این کشور ضد امپریالیسم به‌دنبال طرح‌ها و توطئه‌های دیگر باشند چرا‌که ضعیف نشان دادن کره‌شمالی چند سالی است از سوی غرب کلید خورده است تا بتواند اهداف نظامی و راهبردی خود را در شبه جزیره دنبال کند.

سناریوی غرب
گفتنی است؛ آمریکا و کشورهای عربی با موضوعات مختلف و مشکلات متعددی همچون کرونا روبه‌رو هستند و توان مدیریت امور درمانی خود را ندارند و هر روزه اخباری مبنی بر اعتراضات مردمی نسبت به کوتاهی دولت‌هایشان منتشر می‌شود و برای فرار از مشکلات‌شان به پروپاگاندای رسانه‌ای به موضوعات مختلف دست می‌زنند که انتشار اخباری مبنی بر فوت رهبر کره‌شمالی هم در این راستا بود و این موضوع را دستاویز رسانه‌های خود قرار دادند؛ البته ترامپ هم که موفق به امضای قرارداد صلح با کیم جونگ اون نشده است، در روزهایی که کاخ سفید خود را برای انتخابات ریاست‌جمهوری جدید آماده می‌کند، به فکر انتقام سیاسی از رهبر کره‌شمالی افتاده است تا مگر با اعلام خبر فوت این رهبر جوان، بتواند توجهات جهانی و افکار عمومی کشورش را به سوی خودش جلب کند.

غیبت 40‌روزه «اون» در سال‌2014
در سال‌۲۰۱۴ نیز کیم جونگ اون از اوایل ماه سپتامبر به مدت ۴۰‌روز از نظرها غایب شد که در آن زمان هم به گمانه‌زنی‌های متعددی از جمله سرنگونی او در کودتا توسط گروهی از مقامات ارشد سیاسی و نظامی کره‌شمالی و نیز اینکه ممکن است دچار کسالت الکلی، نقرس یا حتی کودتا شده باشد، دامن زده بود؛ اما بعدها مقام‌های اطلاعاتی کره‌جنوبی گفتند که یک کیست از قوزک پای کیم بیرون آورده شده و بعید نیست مشکل پایش بار دیگر عود کرده باشد. از جمله در آن زمان رسانه‌های کره‌شمالی تأیید کرده بودند که رهبرشان دچار «ناراحتی‌های جسمی» شده اما به این شایعه غربی‌ها که کیم به نقرس مبتلاست، اشاره‌ای نکرده بودند.

captcha
شماره‌های پیشین