sobhe-no.ir
926
یکشنبه، ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
4
سخنگوی دولت جمهوری اسلامی تاکیدکرد تمدید تحریم تسلیحاتی ایران پیامدهای وخیمی فراتر از برجام خواهد داشت

هشدار ایران به 1+5

هم می‌گویند نمی‌خواهیم به برجام برگردیم و هم می‌خواهند از متن این توافق هسته‌ای برای بازگرداندن تحریم‌های تسلیحاتی ایران استفاده کنند، به همین منظور با یک ترفند حقوقی در صدد تصویب قطعنامه‌ای علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل هستند. برایان هوک گفته با تمرکز بر دیپلماسی و مذاکره موفق به تصویب این قطعنامه خواهند شد و اگر این طرح هم شکست بخورد راه‌های دیگری را برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در پیش خواهند گرفت.

فؤاد ایزدی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» رفتار شورای امنیت را نسبت به طرح آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران بررسی کرد

عبرت‌های برجام

صبح نو

سخنگوی دولت جمهوری اسلامی تاکیدکرد تمدید تحریم تسلیحاتی ایران پیامدهای وخیمی فراتر از برجام خواهد داشت

هشدار ایران به 1+5

هم می‌گویند نمی‌خواهیم به برجام برگردیم و هم می‌خواهند از متن این توافق هسته‌ای برای بازگرداندن تحریم‌های تسلیحاتی ایران استفاده کنند، به همین منظور با یک ترفند حقوقی در صدد تصویب قطعنامه‌ای علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل هستند. برایان هوک گفته با تمرکز بر دیپلماسی و مذاکره موفق به تصویب این قطعنامه خواهند شد و اگر این طرح هم شکست بخورد راه‌های دیگری را برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در پیش خواهند گرفت.

ترفند حقوقی
آمریکا دو سال پیش یکطرفه از برجام خارج شد و همه تحریم‌های علیه ایران را که با توافق هسته‌ای برداشته شده بودند دوباره اعمال و تحریم‌های گسترده و تازه‌تری را هم اضافه کرد. این سیاست آمریکا از سوی مقامات دولت ترامپ تحت عنوان فشار حداکثری اعلام شد، اما به اذعان بسیاری از کارشناسان و حتی مقامات آمریکایی سیاست فشارحداکثری ترامپ علیه ایران تاکنون بی‌‌نتیجه مانده و به بن‌بست رسیده است.
حال این کشور می‌خواهد با یک ترفند حقوقی و تبلیغاتی ضربه نهایی خود را به توافق هسته‌ای بزند. پیش از این یک روزنامه آمریکایی فاش کرده بود که «مایک پمپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا قصد دارد با استفاده از یکی از بندهای توافق هسته‌ای «برجام»، تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران را تمدید یا شورای امنیت سازمان ملل متحد را به اعمال تحریم‌هایی دیگر علیه ایران وادار کند. خبری که مورد واکنش اعضای برجام قرار گرفت و حتی متحدان آمریکا در اتحادیه اروپا تاکید کردند که این کشور دیگر عضو برجام نیست. در همین زمینه جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که «آمریکا دیگر عضو برجام نیست. کاملاً مشخص است که در بیانیه‌ای که رییس‌جمهوری ترامپ در ماه می سال‌2018 [اردیبهشت‌97] صادر کرد، آن‌ها رسماً اعلام کردند که به مشارکت خود در برجام پایان می‌دهند.»
وزیر خارجه آمریکا چهارشنبه دهم اردیبهشت‌ماه نیز با لحنی تهدیدآمیز گفت که بعد از لغو تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران در اکتبر‌۲۰۲۰ (آبان‌۹۹)، آمریکا اجازه خرید سلاح را به ایران نخواهد داد و عنوان کرد که واشنگتن با شورای امنیت سازمان ملل برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران همکاری خواهد کرد، اما اگر موفق نشود، «هر احتمالی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.»
او همچنین در حالی که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا هشتم می‌۲۰۱۸ (۱۸‌اردیبهشت‌۱۳۹۷) خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد و در این مدت تلاش‌های زیادی هم صورت داد تا پنج عضو دیگر را ترغیب به خروج از این توافق کند، مدعی شد که واشنگتن همچنان عضو برجام است و گفت: «آمریکا یکی از شرکاست و در متن هم وجود دارد و چیز عجیب و غریب و جادویی نیست. مشارکت آمریکا در برجام «بدون ابهام» است.

حمایت دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان از بازگشت تحریم‌های تسلیحاتی
آنچه که در رفتار اخیر دولت ترامپ مورد توجه است حمایت گروه‌های سیاسی آمریکا از این اقدام اوست. به‌طوری‌که رویترز خبر داده است «حدود ۹۰‌درصد و دست‌کم ۳۸۲‌عضو از ۴۲۹‌عضو این مجلس که در کنترل حزب دموکرات آمریکا قرار دارد در اقدامی بی‌نظیر از جهت حمایت دوحزبی، نامه‌ای را خطاب به مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا امضاء کردند و از وی خواستند با متحدان آمریکا و شرکای این کشور برای تمدید این تحریم که در ماه اکتبر منقضی می‌شود و نیز محدودیت‌های مسافرتی سازمان ملل علیه ایرانیان دخیل در برنامه هسته‌ای این کشور تلاش کند. در این نامه که رویترز آن را رویت کرده و متن آن را الیوت انگل، رییس دموکرات کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا و مایک مک کال، عضو ارشد جمهوری‌خواه این کمیته تدوین کرده‌اند،  آمده است: «تحریم تسلیحاتی سازمان ملل در ماه اکتبر منقضی می‌شود و ما نگران هستیم که انقضای این منع منجر به آن شود که کشورهای بیشتری سلاح از ایران بخرند یا به آن بفروشند.» مشاوران کنگره آمریکا گفتند هنوز در حال جمع‌آوری امضاء برای این نامه هستند و هنوز این نامه به وزارت خارجه این کشور ارسال نشده است.

حساب ویژه آمریکا روی متحدان
آمریکا به‌دنبال آن است که با یک تفسیر حقوقی اشتباه از متن توافق هسته‌ای قطعنامه‌ای جدید در شورای امنیت به تصویب برساند که تحریم‌های تسلیحاتی ایران تمدید شود. رسانه‌های غربی گزارش داده‌اند که هم‌اکنون پیش‌نویس این قطعنامه در اختیار برخی اعضای شورای امنیت از جمله متحدان اروپایی واشنگتن قرار گرفته است. اقدامی که البته با انتقادهای غیرمستقیمی از سوی اعضای شورای امنیت مواجه شده است. به این معنی که هنوز مقامات رسمی هیچ‌یک از کشورهای عضو شورای امنیت اعلام نکرده‌اند که کشورشان با قطعنامه پیشنهادی آمریکا مخالفت می‌کند، اما در عین حال بر پایبندی به برجام و قطعنامه‌۲۲۳۱ 
تاکید کرده‌اند.

واکنش اعضای شورای امنیت
طبق مفاد برجام، تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران ظرف پنج سال [یعنی در اکتبر‌2020] برداشته می‌شود، اما آمریکا به‌عنوان یکی از اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌خواهد به آن مراجعه کند و جلوی لغو این تحریم‌ها را بگیرد. البته آمریکا برای تصویب قطعنامه خود نیازمند ۹‌رأی موافق و عدم وتوی روسیه، چین، آمریکا، انگلیس یا فرانسه است. رویترز در این زمینه نوشته است «آمریکا به احتمال زیاد برای جلب موافقت متحدان ایران شامل روسیه و چین برای اجازه دادن به تمدید تحریم تسلیحاتی این کشور به تقلا خواهد افتاد.» این در حالی است که میخائیل یولیانوف، سفیر روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با روزنامه کومرسانت روسیه گفت دولت روسیه مخالف چنین اقدامی است.
یولیانوف که شغل قبلی وی ریاست اداره عدم اشاعه و کنترل تسلیحات در وزارت خارجه روسیه بوده است، گفت: «آن‌ها به خوبی از نگرش منفی ما درباره این اقدام آگا‌ه‌اند و ادعا می‌شود در حال کار بر روی یک گزینه احتیاطی در صورت عدم موفقیت هستند.»

هشدار ایران
«محمد‌جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران نیز با انتشار یک کلیپ ویدئویی از میزان تسلیحات آمریکا به دیگر کشورهای جهان به تشدید تلاش‌های چند هفته اخیر مقام‌های دولت آمریکا در خصوص تمدید تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران واکنش نشان داد. وی در صفحه توییتر خود نوشت: «آمریکا مدت‌هاست که در صدر کشورهای هزینه‌کننده نظامی، صدر فروشندگان سلاح، صدر آغازکنندگان و تحریک‌کنندگان جنگ و صدر سودجویان درگیری‌های جهان است اما با این حال، ظاهراً مایک پمپئو (وزیر خارجه آمریکا) آنقدر درباره ایران که تا سال‌۱۹۷۹ (انقلاب‌۵۷) مشتری بزرگ تسلیحات آمریکا بود، نگرانی دارد که در حال گسیل سلاح به جهان است.»
علی ربیعی، سخنگوی دولت نیز درخصوص طرح مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در تمدید تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران گفت: «آمریکا باید بداند که دنیا و معاهدات بین‌المللی اسباب بازی آن‌ها نیست، دنیا را انگار به بازی گرفتند، یک روز می‌گویند «از برجام خارج می‌شویم» و روز دیگر برای خود طرحی درست می‌کنند و می‌گویند «ما به‌عنوان عضو حقوقی اولیه برجام حاضریم این اعمال نفوذ را انجام دهیم.» ، باید در پاسخ به آن‌ها بگوییم که شما اشتباه می‌کنید، سایر کشورها بازیچه دست شما نیستند و به تعهدات بین‌المللی پایبند هستند.»
وی در گفت‌وگو با تسنیم درخصوص واکنش ایران در صورت تمدید تحریم‌های تسلیحاتی با فشارهای آمریکا اظهار داشت: ما به رایزنی خودمان با دوستان‌مان و همچنین سایر اعضای برجام ادامه خواهیم داد. بر‌اساس رایزنی‌هایی که با آن‌ها داریم مطلع هستیم که این روش آمریکا را نمی‌پسندند و نخواهند پذیرفت. تعداد زیادی از اعضای برجام و شورای امنیت این دیدگاه آمریکا را قبول ندارند. به‌گفته سخنگوی دولت، آمریکا بدون اینکه به تعهدات خود پایبند باشد، نمی‌تواند از حقوق مندرج در برجام و قطعنامه‌2231 که هدف این قطعنامه نیز حفظ برجام بوده است استفاده کند. ربیعی تأکید کرد: اعضای شورای امنیت و برجام به‌خوبی می‌دانند که این اتفاق (تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران) پیامدهای وخیمی نه‌تنها برای برجام بلکه فراتر از آن، برای امنیت و ثبات منطقه خواهد داشت. اگر آمریکا اصرار بر فشار خود داشته باشد و اگر هدف آمریکا محقق شود پیامدهای وخیمی برای ثبات و امنیت منطقه به‌وجود خواهد آمد. سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: اولین آثار اقدام اخیر آمریکا در عرصه بین‌الملل این خواهد بود که دیگر سنگ روی سنگ بند نخواهد شد، چون عملاً هیچ توافق بین‌المللی اعتبار نخواهد داشت. ما فکر می‌کنیم این پیام روشن را به آمریکا و بقیه انتقال دادیم که تمدید تسلیحاتی ایران مغایر با توافق‌های قبلی است و واکنش سختی از طرف جمهوری اسلامی ایران را به‌دنبال خواهد داشت. ما مطمئن هستیم که آمریکا به این هدف خود نخواهد رسید.

captcha
شماره‌های پیشین