sobhe-no.ir
925
شنبه، ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹
5
دیاب از طرح اقتصادی اش برای عبور از بحران مالی عمیق رونمایی کرد

بیروت در مسیر خروج از بحران اقتصادی

دولت تروریستی ترامپ و آل‌سعود از اقدام آلمان در تروریست‌خواندن حزب‌الله تقدیر کردند

خوش‌خدمتی نازی‌ها به صهیونیست‌ها

کشورهای اروپایی که سیاست خارجی آنها با رژیم صهیونیستی پیوند خورده است، هرازگاهی با اقدامات یکجانبه خود نبض حیات سیاسی رژیم اسرائیل را به تپش می‌‌اندازند و آن را از مرگ سیاسی نجات می‌‌دهند اما این بار آلمان قصد کرده است با تروریست خواندن حزب‌الله لبنان، نتانیاهو را که با برگزاری سه دور انتخابات پارلمانی موفق به تشکیل دولت نشده است، احیا کند؛ گویا آنها پی نبرده‌اند که مقاومت لبنان با محبوبیتی که در جامعه اجتماعی و سیاسی خود به‌دست آورده است، نقش تأثیرگذاری در تحولات منطقه‌ای دارد و اینگونه بازی‌‌‌های سیاسی غرب دیگر خریداری ندارد.

صبح نو

دیاب از طرح اقتصادی اش برای عبور از بحران مالی عمیق رونمایی کرد

بیروت در مسیر خروج از بحران اقتصادی


دولت لبنان با تصویب طرح اصلاحات اقتصادی و مالی، اعلام کرد که طی پنج سال آینده تلاش خواهد کرد اقتصاد این کشور را متحول کرده و هزینه‌ها و بدهی‌ها را کاهش دهد.طرحی که پس از بحران‌های اقتصادی و اجتماعی متعدد در دولت جدید حسن دیاب تصویب شد تا عروس خاورمیانه روی آرامش بیشتری ببیند.
دولت لبنان به ریاست نخست «حسّان دیّاب» پنج‌شنبه در بحبوحه اعتراضات اخیر به گرانی اقلام معیشتی و کاهش ارزش لیر این کشور در برابر دلار آمریکا از طرح اقتصادی مالی خود رونمایی کرد. شورای وزیران لبنان نیز به اجماع با این طرح موافقت و آن را تصویب کرد تا بیروت پس از چند‌ماه کش و قوس‌های اجتماعی و اقتصادی به ثبات و آرامش 
دست یابد. میشل عون، رییس‌جمهوری لبنان که در جلسه بررسی این طرح حضور داشت، گفت «اهمیت تصویب این طرح در این است که طرح مذکور برای اولین‌بار، بعد از آن آماده شد که عدم برنامه‌ریزی و فقدان نگاه به آینده، شرایط لبنان را به سراشیبی و ویرانی رسانده است.» نخست‌وزیر لبنان نیز در این باره گفت که «با این طرح موافقت شد نه برای اینکه طرحی تاریخی است؛ بلکه به این دلیل که طرح مذکور، مسیر دولت برای اصلاح واقعیت کنونی را مشخص می‌کند.»
لبنان یکی از مقروض‌ترین کشورهای دنیاست و اقتصادی مبتنی بر درآمد حاصل از جذب توریست و کمک‌های مالی از کشورهای دیگر دارد. اعتراضات به وضعیت بد اقتصادی و معیشتی که از اواخر تابستان گذشته آغاز شد، واکنشی به تداوم ناکارآمدی دولت‌های پیشین در حل بحران‌های سال‌های اخیر بوده که در نهایت، «سعد الحریری»، نخست‌وزیر را مجبور به استعفا کرد.
تداوم این اعتراضات و درگیر شدن اکثر شهرهای لبنان با این تظاهرات و به‌تبع آن کندی چرخ اقتصاد بیمارگونه این کشور، اوضاع اقتصادی را 
بیش از پیش بدتر کرد تا اینکه با شیوع کرونا و اعمال محدودیت‌ها و مقررات قرنطینه به‌دلیل کرونا، فشار مضاعف و طاقت‌فرسایی به اقتصاد لبنان 
وارد شد.
این موضوع تبدیل به یک چالش بزرگ در برابر دولت جدید حسان دیاب شد که قول داده بود، اصلاحات اداری و اقتصادی را سرلوحه و اولویت دولتش قرار دهد. تسریع در بحرانی شدن اوضاع اقتصادی با آمدن کرونا و کاهش شدید ارزش لیر لبنان در برابر دلار دولت جدید این کشور را مصمم کرد تا برای برون‌رفت از این بحران دست به کار شده و طرح اصلاح اقتصادی خود را عملی کند.

 طرح اقتصادی دولت دیاب چیست؟
طرح اقتصادی دولت حسان دیاب که از آن به‌عنوان اصلاحات مالی نیز یاد می‌شود، شامل 6بند مهم و اصلی (مالی، بانکی، نقدی، حمایت اجتماعی و توسعه‌ای) است. به گفته نخست‌وزیر لبنان، کابینه او برای آماده کردن آن طی ۲۴‌روز گذشته، با گروه‌های زیادی از جمله کارشناسان اقتصادی و مالی و اتحادیه‌ها و نمایندگان بخش‌های مختلف اقتصادی، صنعتی و دانشگاهی مشورت کرده است.
 دیاب گفت که در آینده از صندوق بین‌المللی پول درخواست کمک مالی به ارزش ۱۰‌میلیارد دلار خواهد کرد و این علاوه بر مبلغی است که کشورهای حاضر در نشست پاریس (سیدر) ابتدای سال میلادی‌۲۰۲۰ قول کمک به لبنان داده‌اند. به گفته وی، طرح اصلاحات اقتصادی جدید فوراً آغاز شده و در طول پنج سال آینده اجرایی خواهد شد. این طرح تلاش دارد کسری بودجه در لبنان را به کمتر از 6 درصد (۵.۶ %) 
کاهش دهد.
دولت لبنان به‌دنبال آن است که با طرح جدید خود دست به بازسازی بخش بانکی و مالی زده تا اقتصاد بتواند مجدداً از رکود درآمده و پویا شود و فرصت‌های شغلی خوب و پایداری ایجاد شده و بخش‌های اقتصادی بسیار امیدوار‌کننده‌ای راه‌اندازی شود.
نخست‌وزیر لبنان گفت که دولت او تلاش دارد در بخش برق،‌ سیستم سنواتی کارگران و کارمندان و جبران اخراج از کار و مالیات منصفانه و تصاعدی که بر کار و تولید تأثیری ندارد، دست به اصلاحات اساسی بزند. دیاب بار دیگر تأکید کرد که اموال غارت شده و خارج شده از لبنان را به خزانه برمی‌گرداند و این مسأله جزو کارهای اساسی دولت او خواهد بود.نخست‌وزیر لبنان شرایط فعلی لبنان را نه روزگذر بلکه نتیجه بار سنگین متراکم شده دانست و گفت که به رغم این وضعیت، دولت ۱۴‌پیش‌نویس قانون و سه پروژه را طی چند روز به تصویب رسانده و قرار است هشت طرح دیگر نیز در مدت مشخص به اتمام برساند.او در واکنش به تحولات و حوادث شهر طرابلس که برخی معترضان شماری از بانک‌ها و مؤسسات مالی را به آتش کشیده یا تخریب کردند، نیز گفت که «بیان دموکراتیک یک چیز است و حمله به نیروهای امنیتی و اموال عمومی چیز 
دیگری است.»
بیروت از زمان سعد حریری با بحران مالی عمیق و اقتصادی مواجه شده است و تظاهرات معیشتی و اقتصادی مردم منجر به برکناری حریری از قدرت شد، اکنون و پس از به روی کار آمدن حسن دیاب که بررسی مشکلات ساکنان این کشور را در دستور کار خود قرار داده است.

captcha
شماره‌های پیشین