sobhe-no.ir
925
شنبه، ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹
4
چگونه محل اختفای اعضای شورای اجتماعی گروهک منافقین لو رفت

ضربه هولناک به تشکیلات ترور

محمدرضا سرابندیپژوهشگر بنیاد هابیلیان / تشکیلات تروریستی منافقین (مجاهدین خلق) پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در سایه آزادی‌های به‌وجودآمده، فرصتی برای تجدید حیات خود یافت. نسل جوان و پرشور انقلابی که بعضاً مطالعات چندانی در حوزه جریان‌های سیاسی و فکری معاصر نداشتند، هدف تبلیغات منافقین قرار ‌گرفتند.

صبح نو

چگونه محل اختفای اعضای شورای اجتماعی گروهک منافقین لو رفت

ضربه هولناک به تشکیلات ترور

محمدرضا سرابندیپژوهشگر بنیاد هابیلیان / تشکیلات تروریستی منافقین (مجاهدین خلق) پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در سایه آزادی‌های به‌وجودآمده، فرصتی برای تجدید حیات خود یافت. نسل جوان و پرشور انقلابی که بعضاً مطالعات چندانی در حوزه جریان‌های سیاسی و فکری معاصر نداشتند، هدف تبلیغات منافقین قرار ‌گرفتند.


گروهک منافقین با توجه به روحیه تمامیت‌خواهی سران آن بلافاصله در مقابل جریان عظیم انقلابی مردم قرار ‌گرفتند. منافقین پس از چند کارزار ناکام در حوزه‌های اجتماعی و سیاسی با نظام راه‌حل تقابل نظامی را برگزیدند و در خرداد سال 1360 با انتشار اولین اعلامیه سیاسی‌‌-نظامی به جنگ و نبرد مسلحانه و تروریستی 
روی ‌‌آوردند؛ هر چند گروهک منافقین بسیار پیشتر از خرداد 60 رویکرد نظامی را برای خود برگزیده بود.
 
تشكیلات
منافقین برای ایجاد یك تشكیلات نوین سراسری و فعال تبلیغاتی، كادر مركزی سابق را به دو بخش تقسیم کرد: الف) دفتر سیاسی  ب) كمیته مركزی
گروهک منافقین روز بعد از پیروزی انقلاب اسلامی یعنی 23 بهمن 1357 طی اطلاعیه‌ای تحت عنوان «جنبش ملی مجاهدین» اعلام موجودیت کرد و علاوه بر تهران در دیگر شهرهای بزرگ ایران نیز تشکیلات نوین منافقین شروع به فعالیت و عضوگیری نمود. در سطح نوسازی تشكیلاتی، علاوه بر كمیته یا كادر مركزی، پنج كانون جداگانه كه عضوگیری‌ها و سازماندهی جدید مبتنی بر آنها بود، پایه‌های اصلی تشکیلات منافقین را تشكیل می‌دادند: 1) شبكه زیرزمینی مسلح كه بعدها به نام ستاد مجاهدین خلق شناخته شد. 2) سازمان جوانان مجاهد 3) جنبش كارگران مسلمان 4) كانون توحیدی اصناف 5) سازمان زنان مسلمان.
تشکیلات منافقین علاوه بر رهبری، دارای پنج بخش بود. مسوول ستاد تبلیغات: زرکش، مسوول ستاد شهرستان‌ها: محمود عطایی، مسوول بخش اجتماعی: محمد ضابطی، مسوول بخش روابط: عباس داوری و مسوول بخش نظامی: ابریشم‌چی بود. زیرمجموعه بخش نظامی، مهدی افتخاری بود که چهار بخش زیرنظرش قرار داشت. حفاظت اطلاعات، نفوذی‌ها، تخلیه تلفنی و ارتش. رهبری سازمان به ترتیب با مسعود رجوی، موسی خیابانی، عباس داوری و ابریشم‌چی بود. عباس داوری علاوه بر عضویت در رهبری، مسوول بخش روابط هم بود. روابط شامل نهاد احزاب، اقطاب (شخصیت‌ها) و خارجی (شخصیت‌های خارجی و سفارتخانه‌ها) بود. (تارنمای مشرق چهارم تیر 1398) بخش اجتماعی که رکن اصلی سازمان منافقین را تشکیل می‌داد، از پنج نهاد «دانش‌آموزی»، «محلات و امداد»، «کارگری»، «دانشجویی»، «کارمندی و اصناف» تشکیل می‌شد. (پیدایی تا فرجام، ج3، ص 529)
 
فاز مسلحانه
با اقدامات آشوبگرانه منافقین، تقابل نظام جمهوری اسلامی و گروهک منافقین به اوج خودش رسیده بود. با اعلام طرح عدم کفایت سیاسی بنی‌صدر توسط مجلس شورای اسلامی در 27 خرداد 60، مسعود رجوی، سرکرده گروهک منافقین بلافاصله در 28 خرداد همان سال اولین اطلاعیه سیاسی‌-نظامی خود را مبنی بر تقابل با نظام اسلامی صادر كرد. متعاقب آن در روز 30 خرداد سال 60 منافقین با فراخوان نیروهای خود و تسلیح آنان به سلاح سرد و گرم، حمله به برخی اماکن دولتی را آغاز ‌کردند. تز شورشگری منافقین به زودی ناکام ماند زیرا حضور مردم انقلابی و حامی نظام چاره‌ای جز عقب‌نشینی برای گروهک منافقین باقی نگذاشت.
بدین ترتیب سازمان که با ارائه تز شورشگری در مسیر بدون بازگشتی قرار گرفته بود، به اقدامات تروریستی متوسل شد که بسیار ناجونمردانه، گسترده و به گونه‌ای بود که همه افراد جامعه را هدف می‌گرفت. مهم‌ترین اقدامات تروریستی منافقین تا پایان سال 60، هدایت و برنامه‌ریزی انفجار مسجد اباذر تهران و اقدام به ترور آیت‌الله خامنه‌ای، انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی که در آن بیش از 72 تن از مقامات کشوری و آیت‌الله بهشتی به شهادت رسیدند، انفجار دفتر دادستانی و شهادت آیت‌الله قدوسی، انفجار دفتر نخست‌وزیری و شهادت رییس‌جمهور رجایی و نخست‌وزیر باهنر، راهپیمایی مسلحانه روز پنجم مهر، به شهادت رساندن آیت‌الله هاشمی‌نژاد و بسیاری ترورهای دیگر از شخصیت‌های دولتی و افراد عادی.
 ضربات متقابل
نیروهای امنیتی و انتظامی کشور که با هجمه شدید منافقین در سال 60 مواجه شده بودند، به سرعت در جهت پیشگیری و ضربه متقابل به منافقین برآمدند؛ اما شرایط کشور به لحاظ جنگ در جبهه خارجی بسیار آسیب‌پذیر بود و همچنین نفوذ منافقین با پوشش‌های گوناگون در ارکان مختلف نظام، تحقق این امر را دشوار می‌کرد. در پی شدت یافتن عملیات‌های تروریستی سازمان منافقین در هدف قرار دادن مسوولان نظام و مردم عادی در کوچه و خیابان، دستگاه‌های امنیتی با انجام یکسری کارهای اطلاعاتی و با کمک مردم توانستند مخفیگاه‌ها و خانه‌های تیمی منافقین را شناسایی و در موقع مقتضی بهترین ضربه را به آنها وارد کنند.
در روز 19 بهمن1360، خانه تیمی اصلی منافقین در زعفرانیه تهران که موسی خیابانی شخص دوم منافقین در آن بود، توسط نیروی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، شناسایی شد و در عملیاتی موفق، مرکزیت سازمان متلاشی شد. با کشته ‌شدن موسی خیابانی و اشرف ربیعی، همسر اول مسعود رجوی، به همراه عده‌ای از سران گروهک نفاق، تشکیلات سازمانی منافقین توان اجرایی خود را در انجام عملیات تروریستی در داخل کشور به میزان 
قابل توجهی از دست داد. ضربه استراتژیك و مهم 19 بهمن كه طی آن مسوول داخل كشور و نفر دوم سازمان كشته شد، سقوط تدریجی تشكیلات داخل کشور را در پی داشت. در سطح تشكیلات این ضربه موجب پاره ‌شدن رشته ارتباط و اتصال بخش‌ها با فرماندهی داخل كشور شد و در سطح سیاسی، قدرتمندی تشكیلات سازمان را برای قدرت‌های حامی آن به زیر سؤال برد؛ هواداران را به انفعال واداشت، در سطح روانی هم مركزیت و هم اعضا را در حالت تدافع محض و ترس از سرایت ضربه به بخش‌های دیگر قرار داد. در سطح عمل نظامی،‌ مجموعه عملیات تروریستی سازمان با بحران مواجه شد و حفاظت كامل و اولویت برنامه‌های تأمینی و حفاظتی در دستور كار قرار گرفت. (پیدایی تا فرجام، ج 2، ص 689)
 
ضربه هولناک
پس از ضربه ۱۹ بهمن ۶۰ به تشکیلات منافقین، سپاه به برتری اطلاعاتی و عملیاتی دست یافت. همچنین ستاد عملیاتی منافقین به رده‌های پایین‌تر سازمان انتقال یافت. این ستاد ابتدا به بخش اجتماعی سازمان و سپس به گروه‌های دیگر منتقل شد. گروهک منافقین پس از بهمن ۶۰، اقدام به طراحی عملیات‌های گسترده‌ای کرد، اما قبل از آنکه آن عملیات‌ها اجرایی شود، نیرو‌های اطلاعات سپاه از طریق اخباری که از دادستانی دریافت کرده بودند، توانستند حدود تعدادی از خانه تیمی منافقین را شناسایی کنند که یکی از آن خانه‌ها محل اختفای اعضای شورای اجتماعی سازمان و محمد ضابطی، مسوول بخش اجتماعی‌شان بود. محمد ضابطی از اعضای اولیه و قدیمی منافقین بود. وی بعد از ۲۲ بهمن ۱۳۵۷مسوول «بخش اجتماعی» شد. ضابطی فرمانده ستاد تظاهرات ۳۰ خرداد ۱۳۶۰ در تهران بود. محمد ضابطی در کنار حسین ابریشم‌چی و علی زرکش‌یزدی از تئوریسین‌های فاز نظامی سازمان بودند. در آستانه پیروزی انقلاب، از نظر مراتب تشکیلاتی، مریم رجوی در بخش اجتماعی سازماندهی و مستقیماً تحت مسوولیت محمد ضابطی قرار داشت.
در ماجرای ضربه زعفرانیه، در لباس موسی خیابانی یک شماره تلفن پیدا شد. اسناد و مدارک سازمان، کدبندی شده بود، اما این شماره براساس کد نبود و مشخص بود که موسی به سرعت شماره تلفنی دریافت کرده تا سریعاً خود را با آنان هماهنگ کند. با کنترل تلفن مشخص شد که شماره مربوط به خانه تشکیلاتی است. با استقرار تیم‌های تعقیب و مراقبت در نزدیکی آن خانه، دیگر خانه‌های تیمی منافقین نیز شناسایی شد.
ضربه به بخش اجتماعی تشکیلات منافقین از نظر زمانی بسیار حائز اهمیت بود زیرا منافقین در خانه‌های امن خود به طور دائم در حال تغییر مکان بودند و کمتر پیش می‌آمد که بیشتر آنها را بتوان در یک خانه تیمی تحت مراقبت قرار داد. از طرفی همزمان در جبهه‌های جنگ، عملیات بیت‌المقدس که منجر به آزاد‌‌سازی خرمشهر شد، در مرحله اجرا بود؛ بنابراین برای مسوولان امر بسیار مهم بود که این عملیات در بهترین حالت ممکن انجام شود.
رأس ساعت 2 بعدازظهر 12 اردیبهشت 1361، حمله نیروهای هماهنگ نهادهای انقلابی به پایگاه‌های بخش اجتماعی آغاز شد. در اثر این ضربه، بخش اجتماعی كه به فرماندهی و مسوولیت محمد ضابطی (هدایت‌كننده تظاهرات 30 خرداد و 5 مهر 1360 و مجموعه عملیات متعدد ترور و تخریب) اداره و ستون فقرات سازمان ترور محسوب می‌شد، كاملاً از بین رفت. فرماندهان این بخش از مركزیت تا رده شاخه ضربه خوردند. نهاد دانش‌آموزی، نهاد دانشجویی، نهاد جعل، نهاد تداركات، قسمت شهرستان‌های شمال و شهرستان‌های جنوب، مسوولان نهاد كارمندی، مسوولان حفاظت مركزیت بخش اجتماعی، همه در این ضربه منهدم ‌شدند. در این عملیات و تداوم آن، علاوه بر تلفات مهمی كه به جای گذاشت، نزدیك به 60 نفر نیز دستگیر ‌شدند. (گفت‌وگو با یكی از مسوولان عملیاتی، نشریه مجاهد، ش 152 و 154)
مهم‌ترین تلفات سازمان نتیجه حمله به پنج پایگاه (خانه تیمی) مهم مركزی در تهران بود. پایگاه كامرانیه، پایگاه ستارخان، پایگاه نارمك، پایگاه جلال‌آل‌احمد و پایگاه 21 متری جی. كادرها و اعضای تروریست سازمان مستقر در این پایگاه‌ها تماماً در حین درگیری شدید مسلحانه و تبادل گلوله و نارنجك كشته ‌شدند.
تلفات سازمان طی ضربه مزبور از طرفی به لحاظ كیفی خیلی بالا بود و آنها را دچار فقر شدید نسبت به كادرها و اعضای مؤثر كرد و از سوی دیگر نحوه ضربه و مجهول ماندن علت آن، گروهک منافقین را به یك سراشیبی هولناك تاكتیكی انداخت كه «عملیات مهندسی» نام گرفت. همزمان منافقین خط خروج نیروهای خود را از کشور که بعد از ضربه‌ 19 بهمن شروع کرده بودند، بلافاصله پس از 12 اردیبهشت تسریع ‌کردند. در این برنامه تمامی کادرهایی که ممکن بود ضربه و آسیب ببینند، از طریق مرزهای عراق، پاکستان، ترکیه و هر مرزی که می‌توانستند، از کشور خارج شدند.
سبحانی از مسوولان امنیتی سابق منافقین می‌نویسد: «به دنبال ضربه 19 بهمن 1360 ... با ضربه‌های سراسری و همزمان ... به كلیه پایگاه‌های بخش اجتماعی در اردیبهشت 1361 و 10 مرداد 61 ... در این ضربات عملاً بیش از 80 درصد كادرها و مسوولان سازمان كه عمدتاً در بخش اجتماعی سازماندهی شده بودند، دستگیر یا هنگام درگیری‌ها كشته ‌شدند... بعد از این مقطع تقریباً كلیه ارتباطات تشكیلاتی اعضای سازمان با یكدیگر در داخل تهران و شهرهای بزرگ از هم پاشیده شد.» (سبحانی، روزهای تاریك بغداد، ص 72 - 71)
مسوول وقت اقدام بخش التقاط واحد اطلاعات سپاه در ارتباط با اهمیت ضربه 12 اردیبهشت می‌گوید: «در ضربه‌‎ 12 اردیبهشت آنچه به دست آمد، همه اساسی بود. این ضربه شاید از ضربه‌ موسی خیابانی هولناک‌تر بوده باشد. در ضربه‌ موسی خیابانی، مرکزیت اصلی سازمان از بین رفت که بعد هم جایگزین بود، اما ضربه‌ 12 اردیبهشت از بالا تا پایین یک ستون فقرات آسیب دید. یک وقتی وسط ستون فقرات داغان می‌شود، ولی بعد از مدتی باز خودش را از بالا و پایین باز‌‌سازی می‌کند، اما با ضربه‌ 12 اردیبهشت دیگر باز‌‌سازی نشد و بخش اجتماعی کاملاً از بین رفت. (نشریه رمز عبور، ش 21، ضربه به بخش اجتماعی)
به دنبال عملیات موفق اطلاعاتی كه منجر به ضربه 12 اردیبهشت شد و با به‌دست آمدن اطلاعات جدید، ضربه به بخش تشکیلات نفاق همچنان ادامه یافت و عملیات دیگری در 19 اردیبهشت همان سال به منظور ضربه زدن به مهم‌ترین كادرهای باقیمانده تروریسم متشكل در بخش اجتماعی انجام شد. از جمله منافقین معدوم در این عملیات، فاضل مصلحتی بود که سابقه مشاركت و نقش مؤثر در چندین عملیات تروریستی و به قتل رساندن تعداد زیادی از مردم را داشت. ضربه 19 اردیبهشت در واقع تکمیل‌کنندۀ ضربه 12 اردیبهشت دستگاه‌های اطلاعاتی به بخش اجتماعی سازمان بود که به دنبال آن ماشین ترور منافقین منهدم و تا اندازه زیادی از کار افتاد.
 
پیام حضرت امام خمینی؟ره؟
یک روز پس از ضربه دوم به بخش اجتماعی (روز 20 اردیبهشت)، امام خمینی؟ره؟ در دیدار مسوولان واحد اطلاعات سپاه پاسداران فرمودند: «امروز هرچه می‌بینید امور غیرعادى است. تمام کارهایى که در داخل شهرها و در جبهه‌ها می‌شود از امورى است که خداوند متعال بر ما منت گذاشته است. شما ببینید چگونه لشکریان کفر با آن سلاح‌ها و آن همه افراد از تعداد اندک ما شکست می‌خورند. این همان نصر به واسطه رعب است که خدا در دل دشمنان ما رعب ایجاد کرده است. در صدر اسلام لشکریان کفر در مقابل مسلمانان چنان می‌ترسیدند که با همه تجهیزات‌شان خودشان را یا تسلیم یا فرار می‌‌کردند. امروز هم در ایران وضع چنین شده است. هر کجا حرف پاسدار می‌شود، دشمنان ما، چه منافقین، چه صدامیان شدیداً می‌ترسند. آن‌ها هم که در خارج نشسته‌اند از پاسداران ما در ایران می‌ترسند...»

captcha
شماره‌های پیشین