sobhe-no.ir
925
شنبه، ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹
2
رهبر انقلاب: جهاد معلمان، شکوفاسازی استعدادها

در مسیر ارزش‌های انقلابی است

اصلاح‌طلبان برای تضعیف مجلس آینده ، حمله به شخصیت قالیباف را در دستور کار خود قرار داده ‌اند

خط تخریب اصلاح‌طلبان علیه مرد جهادی

هر چه به روز 7‌خرداد نزدیک و نزدیک‌تر می‌شویم، تب و تاب گمانه‌زنی‌ها درباره مناسبات مجلس یازدهم و احیاناً اینکه چه کسی قرار است بعد از 12‌سال علم ریاست مجلس را از دستان علی لاریجانی بگیرد، گرم و گرم‌تر می‌شود. در این میان اما اصلاح‌طلبان و رسانه‌های پر حجم و دامنه آن‌ها، چند وقتی می‌شود که روند تخریب راه یافتگان به پارلمان آینده را تشدید کرده‌اند و یکی از چهره‌هایی که جایگاه خاصی در میان اخبار تخریبی آن‌ها دارد؛ محمدباقر قالیباف، نفر اول منتخب مردم تهران است.

صبح نو

اصلاح‌طلبان برای تضعیف مجلس آینده ، حمله به شخصیت قالیباف را در دستور کار خود قرار داده ‌اند

خط تخریب اصلاح‌طلبان علیه مرد جهادی

هر چه به روز 7‌خرداد نزدیک و نزدیک‌تر می‌شویم، تب و تاب گمانه‌زنی‌ها درباره مناسبات مجلس یازدهم و احیاناً اینکه چه کسی قرار است بعد از 12‌سال علم ریاست مجلس را از دستان علی لاریجانی بگیرد، گرم و گرم‌تر می‌شود. در این میان اما اصلاح‌طلبان و رسانه‌های پر حجم و دامنه آن‌ها، چند وقتی می‌شود که روند تخریب راه یافتگان به پارلمان آینده را تشدید کرده‌اند و یکی از چهره‌هایی که جایگاه خاصی در میان اخبار تخریبی آن‌ها دارد؛ محمدباقر قالیباف، نفر اول منتخب مردم تهران است.

تخریب قالیباف، از آسمان و زمین
روند تخریب محمدباقر قالیباف چند روزی می‌شود که جنبه شدیدتری به خود گرفته است. رسانه‌های مجازی و نوشتاری اصلاح‌طلب ضمن ارائه تحلیل‌های معیوب و مغرضانه از پیشینه و حال و آینده شهردار پیشین تهران، سعی کردند او را در ذهن مخاطبان، مدیری با گذشته مدیریتی و مالی مبهم، امروزِ درگیرِ اختلاف با دیگر طیف‌های اصول‌گرایی و در اندیشه کسب قدرت در انتخابات‌1400 ترسیم کنند. یکی از لنگرگاه‌هایی که جناح اصلاح‌طلب برای تخریب وجهه سیاسی-اجتماعی قالیباف، به آن رو کرد، مصاحبه‌ای بود که اخیراً از احمد توکلی با «برنا» در فضای رسانه‌ای منتشر شد. رسانه‌های اصلاح‌طلب از این مصاحبه با وجودی که توکلی در آن، هیچ شائبه مالی را دامنگیر شخص قالیباف یا اطرافیان نزدیک او ندانست، جدایی توکلی از قالیباف را تلقین و بزرگنمایی کردند.
روزنامه اصلاح‌طلب «شرق» روز 10‌اردیبهشت در گزارشی با عنوان «لکنت اصول‌گرایان در برابر قالیباف» درباره به‌زعم خودش سکوت چهره‌های اصول‌گرایی از جمله میرسلیم و توکلی در برابر تخلفات شهرداری در زمان زعامت قالیباف پرداخت. روزنامه سازندگی وابسته به حزب کارگزاران سازندگی نیز در همین روز، با تیتر بزرگ «جدایی توکلی از قالیباف» مدعی شد که قالیباف به‌دلیل عملکرد شائبه‌دارش در دوران شهرداری تهران، در مظان اتهام قرار دارد و یاران او از جمله توکلی، صف خودشان را از او جدا کرده‌اند. شرق یک روز پس از این یعنی در روز پنج‌شنبه 11اردیبهشت هم دست از ابهام‌تراشی پیرامون قالیباف برنداشت و این بار با ارائه تحلیلی عجولانه و در نتیجه سطحی، هدف شهردار پیشین تهران برای حضور در مجلس را تدارک فضا برای حضور در انتخابات 
ریاست جمهوری بعدی و به دست گرفتن زمام قوه مجریه اعلام کرد. شرق در این باره مدعی شد: «بسیاری از گمانه‌زنی‌ها حاکی از این است که یکی از مهم‌ترین دلایل او [قالیباف] برای آمدن به مجلس، فتح صندلی ریاست آن و بلافاصله جهش به صندلی پاستور است. قالیباف شایعات آمدنش بسیار قوی است و چهارمین شانس خود را خواهد آزمود.» ابتکار روزنامه وابسته به محمدعلی وکیلی، نماینده اصلاح‌طلب عضو فراکسیون امید در مجلس دهم هم روز سه‌شنبه 9‌اردیبهشت در گزارشی به «تلاش برخی جریان‌های اصول‌گرا» از جمله جبهه پایداری «برای کنارزدن قالیباف از صندلی ریاست» پرداخت و مدعی شد: «قطعاً قالیباف برای پایداری‌ها همچنان یک خط قرمز است و حاضر نیستند به راحتی رأی خود را پشت نام او بیاورند. خاصه برای جایگاه ریاست مجلس.» ابتکار در این گزارش به سیاق بقیه رسانه‌های اصلاح‌طلب عمل کرد و با پیش کشیدن ادعای تخلفات گسترده مالی در دوران شهرداری قالیباف و برنامه جبهه پایداری برای به اصطلاح روکردن آن‌ها با هدف مقابله به مثل با او در فضای داخلی مجلس آینده، نوشت: «روایت‌ها حکایت از برنامه‌ریزی‌های جدی برای حمله رسانه‌ای و سیاسی به قالیباف دارد که باز کردن پرونده شهردار سابق در زمان مدیریت او در بهشت، جزء یکی از همین برنامه‌های پایداری‌هاست.» این روزنامه در ادامه با ادعای وجود اختلاف میان قالیباف با بقیه طیف‌های اصول‌گرایی به واسطه طرح ایده «نواصول‌گرایی» نوشت: «قالیباف پیشتر، از هم طیفان اصول‌گرایش ضربه خورده و همین باعث شد که با طرح ایده نواصول‌گرایی راهی جدا از مسیر اصول‌گرایان را دنبال کند. راهی که به نظر می‌رسید قرار است به انتخابات ریاست‌جمهوری‌۱۴۰۰ ختم شود.»

روشنگری توکلی در برابر خط تحریف اصلاح طلبان
با وجودی که اصلاح طلبان قصد داشتند با تحریف و مصادره به مطلوب اظهارات توکلی، میان او و قالیباف به‌عنوان دو چهره مهم جناح اصول‌گرایی انشقاق و فاصله بیاندازند و اینگونه وانمود کنند که قالیباف در این جناح تنها و بی‌اعتبار است، شخص توکلی در گفت‌وگویی مفصل با «فرهیختگان» ضمن دفاع از کارنامه مدیریتی قالیباف در بهشت، تصریح کرد: «شخص آقای قالیباف از هرگونه اتهامی[اتهام مالی در شهرداری] مبری است.» او درباره درخواست شخص قالیباف برای ورود «دیده‌بان شفافیت و عدالت» به مساله واگذاری‌های شهرداری، گفت: «وقتی بحث املاک شهرداری پیش آمد، خود آقای قالیباف  با من تماس گرفتند و گفتند می‌خواستم ببینمت. اتفاقاً من آن زمان شیراز بودم. به‌دلیل فوریتی که ایشان مطرح کردند، من یک روز برگشت خود را جلو انداختم و روز جمعه به دفتر ایشان رفتم. آقای قالیباف گفتند چنین مساله‌ای پیش‌آمده و من می‌خواهم دیده‌بان شفافیت و عدالت دخالت کرده و مساله را بررسی کنند. من گفتم آقای دکتر ما به روش متعهد هستیم و به نتیجه متعهد نیستیم. آقای قالیباف تأکید کرد مدیون هستید اگر به من رحم کنید.» توکلی همچنین با اشاره به همکاری مسوولان دفتر بازرسی قالیباف در ماجرای واگذاری‌ها، تصریح کرد: «بررسی‌های ما هم که آغاز شد، مسوولان دفترش و بازرسی را خواست و به‌صراحت عنوان داشت هرچه اسناد نمایندگان سازمان شفافیت و عدالت می‌خواهند دراختیارشان بگذارید و واقعاً و انصافاً هم دادند و دریغ نکردند و به‌صورت شفاف همه‌چیز دراختیار ما گذاشته شد. بررسی‌های ما هم نشان داد که الحمدلله شخص آقای قالیباف از هرگونه اتهامی مبری است، اگرچه به‌نظر ما تخلفاتی توسط برخی صورت گرفته بود. بعد از آن هم رفاقت ما با آقای قالیباف همچنان باقی ماند و خدشه‌ای به آن وارد نشد.» توکلی با اشاره به سوءاستفاده خبرگزاری «برنا» از مصاحبه با او و متعاقب آن موج سواری رسانه‌های اصلاح‌طلب برای ترور شخصیت قالیباف گفت: «من در گفت‌وگویی که اخیراً صورت گرفته بود و از آن سوءاستفاده شد، در مقام ارزیابی عملکرد آقای قالیباف نبودم. اگرچه مدیریت ایشان را یک مدیریت قوی و بسیار توانمند می‌دانم. اصل مصاحبه این بود که تاکید داشتم روشی که جریان رقیب آقای قالیباف اتخاذ کرده غلط است و اینکه کسی را در بزنگاهی که فرصت دفاع از خود ندارد، متهم کنند. سوابق این مساله کاملاً روشن است. بنابراین درمقابل سؤال خبرنگار برنا گفتم من از شما سؤال می‌پرسم چرا حالا که زمان انتخاب رییس مجلس است از آن مورد حرف می‌زنید و تا الان از آقای قالیباف حرفی نمی‌زدید؟ ما که با پیگیری خود آقای قالیباف پیگیر آن پرونده شدیم و آن پرونده به درخواست خود ایشان به جریان افتاد.»

چرا قالیباف را می‌زنند؟
جنگ روانی اصلاح‌طلبان و رسانه‌های آن‌ها علیه قالیباف، امر بدیع و شگفت‌انگیزی نیست اما به نظر می‌رسد تشدید این عملیات ناجوانمردانه و غیراخلاقی آن هم در آستانه آغاز به‌کار مجلس یازدهم، دو علت عمده دارد؛ اول آنکه قالیباف در جریان وحدت نیروهای اصول‌گرا برای انتخابات مجلس یازدهم نقشی محوری و حیاتی ایفا کرد و با رایزنی‌های چندجانبه با طیف‌های مختلف، آن‌ها را به حضور ذیل چتر وحدت ترغیب نمود. از سویی، گفتمان جدید «نواصول‌گرایی» که قالیباف از تیرماه سال‌96 آن را ابراز داشت و روی بسط و نهادینه شدن آن تاکید دارد، نهایتاً در انتخابات دوم اسفند، در خدمت لیست وحدت اصول‌گرایان قرار گرفت و برخلاف آنچه القا می‌شود، مسیری جداگانه، تخریبی و خودمختارانه نپیمود. با توجه و عنایت به این جایگاه محوری، اصلاح‌طلبان با ترور شخصیتی قالیباف قصد دارند وحدت و همبستگی نیروهای اصول‌گرایی در مجلس را تضعیف کرده و با این حربه، اساس کارآمدی نهاد پارلمان را تحت‌الشعاع تفرقه درون‌جریانی قرار بدهند.  در کنار این، دلیل دیگری که باعث می‌شود اصلاح‌طلبان اینطور بی‌عنان و بی‌قید، کمر به همت تخریب شخصیت قالیباف ببندند، قابلیت مدیریتی بالای او و روشن و ملموس بودن برونداد این مدیریت برای مردم است. اصلاح‌طلبان نیک واقفند که چنانچه قالیباف بخواهد در مجلس آینده به سبک همیشگی خود یعنی پرکاری پیش برود و عمل کند، قطعاً اثرات این پرکاری در بهبود عملکرد مجلس خود را بروز خواهد داد؛ موضوعی که اگر تحقق یابد، بی‌شک در ارتقای جایگاه جناح اصول‌گرایی در میان افکار عمومی و تنزل اعتبار اصلاح‌طلبان در ماه‌های منتهی به انتخابات خرداد‌1400 بی‌تأثیر نخواهد بود.

captcha
شماره‌های پیشین