sobhe-no.ir
904
شنبه، ۲۴ اسفند ۱۳۹۸
43
با وحید یامین‌پور درباره رمان جسورانه‌ «ارتداد» به گفت‌وگو نشستیم

دفاعی ندارم

گفت‌وگو مصطفی وثوق‌کیا - فاطمه ترکاشوند / «کتاب را برای دفاع تمام‌عیار از جمهوری اسلامی ننوشتم»؛ این را نویسنده‌ای می‌گوید که 10سال پیش با وجهه سیاسی‌اش در قامت مجری برنامه جنجالی «دیروز، امروز، فردا» شناخته شد، بعدتر جایگاهش را به‌عنوان استاد حقوق در دانشگاه تثبیت کرد و درست حالا که دومین کتابش را با نام تهاجمی «ارتداد» منتشر کرده، در آستانه نمایندگی مجلس شورای اسلامی هم ایستاده است. مساله این گفت‌وگو البته بیش از آنکه نویسنده باشد، کتاب است اما چه کسی می‌تواند ادعا کند که بین این دو می‌شود تفکیک قائل شد؟ رودرروی دکتر وحید یامین‌پور نشستیم تا درباره ایده جسورانه و جذاب «ارتداد» و کیفیت پرداخت این ایده توسط نویسنده صحبت کنیم.

یادداشت

پاس شدن با تسامح

محمدصادق علیزاده روزنامه‌نگار

یادداشت

بندبازی میان عشق و سیاست

مهدی خانعلی‌زاده روزنامه‌نگار

صبح نو

یادداشت

پاس شدن با تسامح

محمدصادق علیزاده روزنامه‌نگار

نبض ورود سلبریتی‌ها به حوزه کتاب، داستان و نوشتن‌شان در سال‌های اخیر تند شده. بعضاً آنقدر تند که نویسنده کتاب، مادر آقا یا خانم سلبریتی است اما برای امضای کتاب، خود آقا یا خانم سلبریتی به نمایشگاه کتاب می‌آید و کتاب را امضاء و به دست مخاطب می‌دهد! بله می‌دانم فیوز شما هم پریده است اما متاسفانه، همینقدر این آش در حال شور شدن است. حالا مثالی که زدم نوع شور شده ماجرا بود. سویه دیگر ماجرا خود آقایان یا خانم‌های سلبریتی‌اند از هر صنف و قماشی. از ورژن کشتی‌گیرش بگیرید تا فلان شاخ اینستاگرام که داستان عامه‌پسندش را به ضرب یک ناشر تقریباً نام و عنوان‌دار راهی بازار نشر می‌کند و در ادامه هم صف‌های چند صدمتری در نمایشگاه کتاب و جشن امضاء و دست و جیغ و هورا؛ امری مشتبه شده بر حضراتی است که کتاب‌شان مرزهای ادبیات و نشر را جابه‌جا کرده. فارغ از سطح کیفی این آثار معمولاً در بازار کتاب، فروش بالایی هم دارند و خودتان حتماً دلیلش را می‌دانید.
این‌ها همه را گفته که برسم به این گزاره که آثار داستانی اخیر وحید یامین‌پور که راهی بازار نشر شده‌اند شامل این قاعده نیستند! بله درست خواندید! شامل این قاعده نیستند! یعنی فی‌المثل اگر مثل تصور نگارنده این سطور سراغ «نخل و نارنج» یا «ارتداد» بروید و تصورتان این باشد که آقای سلبریتی انقلابی رفته که با شهرت اندوخته از ساحت سیاست و رسانه، تیری هم به تاریکی بازار نشر روانه کند، باید بگویم که اشتباه می‌کنید. دو اثر داستانی یامین‌پور از این تصورات بالاتر است. همین هم باعث می‌شود که آثارش نه با قواعد فضای سلبریتی‌های پرمدعایِ کم‌بنیه - در نسبت با این‌ها حتماً اثر یامین‌پور بالاتر است- بلکه با معیارهای جدی‌تر ادبیات داستانی محک خورده شوند و با این معیارها، نخل و نارنج یا ارتداد هرچند کف نمره را گرفته و پاس می‌شوند ولی نمره‌شان چندان هم بالا نیست. شاید با تسامح بشود گفت متوسط.

captcha
شماره‌های پیشین