sobhe-no.ir
904
شنبه، ۲۴ اسفند ۱۳۹۸
31
سناریو علیه ورزش ایران، واقعیتی است که قابل انکار نیست

مبارزه ناجوانمردانه

کشورهای متخاصم با جمهوری اسلامی ایران در سالیان اخیر برای ضربه زدن به کشورمان، علاوه بر استفاده از روش‌های سیاسی، اقتصادی و نظامی، پروژه‌هایی را برای جلوگیری از موفقیت‌های ورزش ایران آغاز کرده‌اند. دولتمردان این کشورها که چشم دیدن اهتزاز پرچم ایران در مسابقات معتبر المپیک، جام جهانی و دیدارهای مهم آسیایی را ندارند و از هر موفقیت تیم‌های ورزشی و ستاره‌های ورزش‌مان بیشتر ناراحت و خشمگین می‌شوند، پروژه تخریب ورزش کشورمان را در خارج از زمین‌ و محل‌های برگزاری رقابت‌های قاره‌ای و بین‌المللی جزو برنامه‌های اصلی خود قرار داده‌اند.

عدم‌توافق بین‌المللی برای رویارویی با صهیونیست‌‌ها

کشورهایی که با اشغالگران قدس مسابقه نمی‌دهند

صبح نو

عدم‌توافق بین‌المللی برای رویارویی با صهیونیست‌‌ها

چندی پیش و در روزهایی که مقامات ورزش ایران برای حل مشکل تعلیق فعالیت‌های بین‌المللی فدراسیون جودو، در حال مذاکره با مقامات IOC بوده و پیگیری شکایت خود در دادگاه CAS هستند، ادعایی به نقل از توماس باخ، رییس کمیته بین‌المللی المپیک مطرح شد که نامه تغییر سیاست ایران در قبال ورزشکاران رژیم صهیونیستی با امضای «مسعود سلطانی‌فر»، وزیر ورزش ایران و «سیدرضا صالحی‌امیری»، رییس کمیته ملی المپیک را دریافت کرده و در آن اعلام شده است: «ایران قول داده نقض منشور المپیک را متوقف کند.»
این خبر از قول یک رسانه انگلیسی مطرح و در آن اینگونه عنوان شد که کمیته ملی المپیک ایران با ارسال نامه‌ای اعلام کرده سیاست خود درباره ورزشکاران اسرائیلی را متوقف خواهد کرد و از این‌رو فعالیت این کشور توسط این سازمان به حالت تعلیق در نیامده است.
سیدرضا صالحی‌امیری اما ضمن تکذیب جدی این مساله اعلام کرد: «در این نشست، هیچ‌ توافقنامه و تعهدی را امضا نکردیم و فقط یک دور گفت‌وگوی دیپلماتیک با توماس باخ و معاونانش داشتیم. از سال 1327 ایران منشور المپیک را به رسمیت شناخته و ما امروز به‌عنوان عضو رسمی کمیته بین‌المللی المپیک به آن وفاداریم اما هیچ‌گونه توافق، نامه و تعهدی امضا نشده است. در این سفر سعی کردیم ابهامات را برای IOC شفاف کرده و آن‌ها را نسبت به مسائلی که در ایران وجود دارد، آگاه کنیم.» رییس کمیته المپیک ایران که به‌همراه مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان و پیمان فخری، رییس مرکز نظارت بر تیم‌های ملی در روز 22 دی‌ماه، نشستی را با رییس IOC برگزار کرد، گفت: «عمده بحث‌مان در این نشست‌ها، در مورد المپیک ۲۰۲۰ بود. باخ اعلام کرد انتظار دارد ایران با قدرت در المپیک ۲۰۲۰ بدرخشد؛ البته ابهاماتی در مورد جودو وجود داشت که ما مواضع خود را به‌طور کامل در مورد جودو به باخ اعلام کردیم و گفتیم این تعلیق غیراخلاقی، غیرحقوقی و فاقد  وجاهت حقوقی است. باخ هم گفت منتظر نتیجه CAS می‌ماند و براساس آن اعلام موضع می‌کند.» مسعود سلطانی‌فر هم در مورد مذاکرات اخیر خود با مقامات کمیته بین‌المللی المپیک در لوزان سوئیس گفت: «در این دیدارها مواضع و ملاحظات خود را به صورت صریح و روشن بیان کردیم.»

ضرورتی به نام حل مشکل دیپلماسی در ورزش
ورزش ایران مدت‌هاست به‌دلیل نداشتن یک رویکرد مناسب و اصولی در دیپلماسی بین‌المللی و به‌خصوص سوءمدیریت در بخش روابط بین‌الملل آن ضربه خورده و می‌خورد. این ضعف‌های بزرگ در برنامه‌ریزی و اجرا در بخش بین‌الملل ورزش ایران برای انعقاد قراردادها، تجزیه و تحلیل قوانین بین‌المللی و لابی مناسب برای کسب کرسی‌های مهم در فدراسیون‌ها و نهادهای معتبر آسیایی و جهانی، راه را برای جولان دشمنان کشورمان باز کرده تا آن‌ها با لابی‌های 
پشت پرده، باعث ناکامی و ضربه زدن به تیم‌ها و ورزشکاران کشورمان در رقابت‌های آسیایی و جهانی شوند.
صالحی‌امیری با تاکید بر اینکه نیازمند دیپلماسی ورزش هستیم، 
در خصوص این مشکل، اینچنین واکنش نشان داد: «همه باید به بهبود دیپلماسی ورزش کمک کنند که هدف آگاه‌‌‌سازی، شفاف‌‌‌سازی و اقناع‌‌‌سازی است. ما برای کاهش تهدید و افزایش فرصت نیازمند رونق دیپماسی ورزش هستیم. هرچند عده‌ای تلاش دارند فضا را آلوده کنند اما وقتی به همراه وزیر ورزش در مقر IOC حضور پیدا کردیم، صدایی واحد را از ایران منتقل کردیم.»  وی با بیان اینکه آن چیزی که امروز اهمیت دارد، یکصدایی در ورزش ایران است و پارالمپیک، کمیته ملی المپیک، هیات‌ها و وزارت ورزش باید یکصدا باشند، تاکید کرد: «یکی از اقدامات ما در سال 98، دیپلماسی فعال ورزشی بود. در این رابطه 60 ملاقات بین‌المللی داشتیم که مهم‌ترین‌ آنها، نشست با توماس باخ و چهار نفر از معاونان ایشان بود. همچنین دیدار با رییس شورای المپیک و رییس فدراسیون‌های بین‌المللی هم جزو مهم‌ترین برنامه‌های ماست.» رییس کمیته المپیک ایران همچنین گفت: «در مجموع ما حرکتی را برای تهدید تنش‌ها آغاز کردیم. ما به‌همراه مجموعه وزارت ورزش در تلاش هستیم با افزایش دیپلماسی بین‌المللی ورزش، در جهت کاهش تنش‌ها گام برداریم؛ این یکرنگی که در نهادهای مختلف وجود دارد، می‌تواند مسیری را فراهم کند که ما به اهداف متعالی‌مان برسیم.» در یک کلمه، ورزش کشور دچار ضعف دیپلماسی است؛ ضعفی که باعث می‌شود دشمنان قسم‌خورده نظام مقدس جمهوری اسلامی از آن به بهترین شکل ممکن استفاده کنند. امروز اگر سعودی‌ها و اماراتی‌ها در ورزش آسیا و نمایندگان رژیم اشغالگر قدس در عرصه جهانی، برای ورزش ایران خط و نشان می‌کشند و کاری هم از ما برنمی‌آید، ثمره همین ضعف دیپلماسی و ضعف‌هایی است که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم ولی اگر این دیپلماسی تقویت شود و در نهادهای مهم تصمیم‌گیری جهان و آسیا، کرسی‌های مهم را به‌دست ‌آوریم، دشمنان قسم‌خورده نظام به‌‌راحتی نمی‌توانند به ورزش و کشور ایران ضربه بزنند.

captcha
شماره‌های پیشین