sobhe-no.ir
901
دوشنبه، ۱۹ اسفند ۱۳۹۸
7
یادداشت

اجازه ندهیم هر شهر برای خود قانون وضع کند

حجت الاسلام برکت رضاییطلبه حوزه علمیه قم / ویروس کرونا در 31‌استان کشور شیوع یافته است. این مساله موجب شده است تا موجی از نگرانی بین شهروندان شهرهای مختلف کشور به‌وجود بیاید. این در حالی است که پیوستگی‌های قومی و فرهنگی بین شهرها و استان‌های مختلف موجب می‌شود تا برخی از مردم برای سفر به موطن اصلی خود راهی جاده‌ها شوند. از سوی دیگر هم برخی هموطنان فکر می‌کنند ماندن در خانه و شهرشان کار خوبی نیست و سعی می‌کنند با سفر به مناطق خوش و آب‌و‌هوا و به‌خصوص شهرهای شمالی کشور از کرونا دور باشند.

یادداشت

ایثار به قرائت امروز

عباس محمدیان

پویش نپذیرفتن مسافر در تمام استان‌های کشور به راه افتاده است

سفرهای نوروزی ممنوع

ویروس کرونا در 31‌استان کشور شیوع یافته است. این مساله موجب شده است تا موجی از نگرانی بین شهروندان شهرهای مختلف کشور به‌وجود بیاید. این در حالی است که پیوستگی‌های قومی و فرهنگی بین شهرها و استان‌های مختلف موجب می‌شود تا برخی از مردم برای سفر به موطن اصلی خود راهی جاده‌ها شوند. از سوی دیگر هم برخی هموطنان فکر می‌کنند ماندن در خانه و شهرشان کار خوبی نیست و سعی می‌کنند با سفر به مناطق خوش و آب‌و‌هوا و به‌خصوص شهرهای شمالی کشور از کرونا دور باشند.

صبح نو

یادداشت

ایثار به قرائت امروز

عباس محمدیان

ما به ایثار نام‌بُرداریم. عرصه‌های گوناگون و جبهه‌های مختلف فقط شکل ایثارگری و لباس ایثارگران را تغییر می‌دهد والا ازخودگذشتگی در رفتار ایرانیان چنان ریشه دارد که بخشی از هویت آنان شده است. فراوان خوانده‌ایم از زنان و مردانی که دیگران را بر خویش مقدم شمردند، حتی تا بذل جان. یادمان هست درسی که در دبستان می‌خواندیم از ماجرای مردی که با کاسه آب درمیان مجروحان جنگی می‌گشت و به سراغ هرکدام می‌رفت، دیگری را نشان می‌دادند که تشنه‌تر است و هیچ‌کدام حاضر نبودند از آب بنوشند؛ وقتی می‌دانستند دیگری بدان محتاج‌تر است. حرف کتاب نیست فقط، قصه حساب است که در زندگی ما ایرانیان کتاب خاص خود را 
دارد.
روزهای انقلاب را یادمان است و ظرف‌های نفت که میان خانه‌ها می‌گشت. روستای زمان انقلاب را هم به یاد داریم که نان می‌پختند و می‌فرستادند برای شهری‌هایی که هرگز نمی‌شناختندشان و هرگز هم نشناختند همدیگر را. ما یادمان است آن روزها و دفاع مقدسی را که پهنه وسیع جلوه‌های ایثارگری بود؛ جایی که برای جانبازی از هم سبقت می‌گرفتند و برای رفتن به خط مقدم خطر، دنبال پارتی می‌گشتند. بله، ما به ایثار 
نام‌بُرداریم.
 این را در شرایط نو، تازه می‌کنیم. ادامه حیات ما به تجدید حیات این روحیه و سبک زندگی بسته است. چیزی که امروز در بیمارستان‌ها و در نبردِ مقدس، برای سلامتی مردم در رفتار پزشکان و پرستاران و کادر درمانی می‌بینیم و تلاش و همتی که در کار می‌کنند، کم از همت مجاهدان عرصه دفاع مقدس ندارد و خطرپذیری این سربازان سلامت هم کم از آن روزها نیست که عین آن حقیقت‌های تابناک است که در هندسه زیستی ایرانیان نقشی به غایت ستودنی دارد. من یادم هست آن از خود گذشتگی‌ها را و یاد خیلی‌ها هم مانده‌است هنوز. نسل نو هم حتماً خوانده‌اند از رسمی که در جبهه فرهنگ‌ساز بود. آنجا دیگران را برای نشستن بر سفره، بر خویش مقدم می‌شمردند اما در معرکه خطر، خود را به صف اول می‌رساندند. کم هم جان نباختند بر این سیره سازنده. کم نبودند کسانی که در بمباران‌های شیمیایی هم ماسک خود را به دیگری می‌بخشیدند و امروز هم کم نداریم سفیدپوشانی که ادامه خط خاکی‌پوشان را در خاک وطن پی می‌گیرند و از وقت و سلامتی خود می‌گذرند تا سلامتی را به جامعه بازگردانند. فقط خود و خانواده خویش را نمی‌بینند. بله، ما به ایثار نام‌بُرداریم و بیمارستان‌های ما شرح روشن این فرهنگ متعالی است.

captcha
شماره‌های پیشین