sobhe-no.ir
901
دوشنبه، ۱۹ اسفند ۱۳۹۸
5
جنگ قدرت در خاندان سعودی شعله‌ورتر شد

کودتا علیه شاهزادگان سعودی

گزارش روح الله فرقانی / جنگ قدرت در خاندان سلطنتی آل‌سعود هرروز شعله‌ورتر از گذشته می‌شود و«محمدبن سلمان» بار دیگر در روزهای اخیر اقدام به بازداشت برخی از شاهزادگان با نفوذ خاندان سعودی کرد. گویا با بازداشت «محمدبن نایف» ولیعهد سابق، تلاش می‌کند اقدامی که هفت سال برای تکیه زدن بر تخت پادشاهی برنامه‌ریزی کرده بود، با طرح‌ها و توطئه‌های غربی و عبری تغییر پادشاهی در این شبه جزیره رقم زند.

عبدالله پیشنهاد آمریکا برای سهم‌داشتن در کابینه را رد کرده است

مراسم تحلیف رییس دو حکومت در افغانستان

صبح نو

جنگ قدرت در خاندان سعودی شعله‌ورتر شد

کودتا علیه شاهزادگان سعودی

گزارش روح الله فرقانی / جنگ قدرت در خاندان سلطنتی آل‌سعود هرروز شعله‌ورتر از گذشته می‌شود و«محمدبن سلمان» بار دیگر در روزهای اخیر اقدام به بازداشت برخی از شاهزادگان با نفوذ خاندان سعودی کرد. گویا با بازداشت «محمدبن نایف» ولیعهد سابق، تلاش می‌کند اقدامی که هفت سال برای تکیه زدن بر تخت پادشاهی برنامه‌ریزی کرده بود، با طرح‌ها و توطئه‌های غربی و عبری تغییر پادشاهی در این شبه جزیره رقم زند.


هفت سال پیش بود که «محمد‌بن سلمان» به‌عنوان جوان‌ترین فرد خاندان آل‌سعود به‌عنوان وزیر دفاع و سپس ولیعهد معرفی شد، این شاهزاده بی‌تجربه  درهمان ماه‌ها و سال‌های اول حضورش در قدرت هر اقدامی برای تصاحب تخت پادشاهی انجام داد، منتقدان و شخصیت‌های اجتماعی سیاسی را بازداشت می‌کرد و شاهزاده‌ها را در هتلی مجلل به اقامت اجباری برد حتی بیش از هزاران حساب بانکی شاهزاده‌ها در عربستان را مسدود کرد. او با بازداشت برخی از شاهزادگان تلاش کرد عملاً مسیر قدرت را به نفع خود تغییر دهد.
شاهزاده 34‌ساله سعودی که اکنون ولیعهد این کشوراست حتی برای ثابت کردن خودش در عرصه اجتماعی ریاض تلاش کرد تا با انجام برخی اصلاحات اجتماعی از جمله آزاد‌کردن رانندگی برای بانوان و رفتن آن‌ها به ورزشگاه‌ها و شعارهایی مبنی بر انجام اصلاحات و تحول اساسی تا سال‌2030 فضای جامعه را به سوی خود جلب کند حتی ، تلاش کرد تا با بسیج کردن رسانه‌های عربی و غربی طرح‌های پوشالی موسوم «چشم‌انداز‌2030» را بر سر زبان‌ها بیندازد.  
«محمد‌بن سلمان» حتی برای رسیدن به قدرت از کشتن رقبایش حذر نکرد و در سال‌های اخیر علاوه بر بازداشت شاهزادگان برخی از افراد دیگر را با اقداماتی مشکوک به کام مرگ فرستاد که کشته‌شدن شاهزاده سعودی «منصور‌بن مقرن‌بن عبدالعزیز» و هشت نفر دیگر از افراد برجسته سعودی یکی از این اقدامات بود که با بالگرد سقوط کردند. او حتی «جمال خاشقجی»  روزنامه‌نگار منتقد آل‌سعود را با دسیسه‌ای در دفتر سفارت عربستان در استانبول ترکیه به قتل رساند.
این جوان خام و بی‌تجربه برای رسیدن به قدرت حتی با آمریکا و رژیم صهیونیستی برای نهایی شدن «معامله قرن» همراه شد و میزبان نشست‌های اقتصادی با رویکرد ضد فلسطینی در بحرین و ریاض شد او حتی با تشکیل ائتلاف سعودی و قراردادهای بزرگ نظامی با آمریکا 5‌سال به بمباران و جنگ علیه مردم مظلوم یمن پرداخت و همچنان بر ادامه حملاتش به صنعا اصرار می‌ورزد.

موج جدیدی از بازداشت شاهزادگان
اکنون و پس از آن حوادث طراحی شده، گویا به رویاهای خامش نزدیک‌تر شده  و در تازه‌ترین اقداماتش که جمعه اخیر انجام داد، چند نفر از شاهزادگان سعودی را بازداشت کرد. اخبار منتشر شده در برخی رسانه‌های عربی حاکی از آن است که بازداشت غیر‌منتظره شاهزاده «احمد‌بن عبدالعزیز» و «محمد‌بن نایف» که روزنامه‌های فایننشال‌تایمز و نیویورک‌تایمز آن را اعلام کردند با احتمال مرگ سلمان‌بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی مرتبط است موضوعی که دیروز یکشنبه رسانه‌های سعودی با انتشار خبری مبنی بر دیدار شاه سعودی با سفیر اروگوئه آن را رد کردند.
البته؛ حساب توییتری «رأی‌الخلیج» به نقل از منبعی انگلیسی نوشت: خبر مرگ ملک سلمان مخفی می‌ماند و بازداشت شاهزاده احمد‌بن عبدالعزیز و محمد‌بن نایف روندی مشابه حصر شاهزادگان سعودی در هتل «ریتز کارلتون» نخواهد داشت و احتمالاً سرنوشتی همچون جمال خاشقجی در انتظار آنان است چرا‌که محمد‌بن‌سلمان آنان را به اتهام خیانت بازداشت کرده تا هر مجازاتی بر آن‌ها اعمال شد را توجیه کند.
«رأی‌الخلیج» همچنین به نقل از منابع خود از انتقال سلمان‌بن عبدالعزیز پادشاه سعودی به بخش مراقبت‌های ویژه خبر داد و نوشت در برخی اماکن حالت فوق‌العاده اعلام شده ، اما خبر مرگ یا وضعیت سلامتی ملک سلمان به‌زودی اعلام نخواهد شد.
درهمین حال برخی منابع رسانه‌ای سعودی خبر بازداشت شاهزاده احمد‌بن عبدالعزیز و محمد‌بن نایف را با این موضوع در ارتباط می‌دانند و این بازداشت را اقدامی پیشگیرانه از سوی محمد‌بن سلمان تفسیر کرده‌اند، زیرا او قصد دارد برادرش را به ولیعهدی برگزیند و با وجود احمد‌بن عبدالعزیز و محمد‌بن نایف موفق به این کار نمی‌شود.

جنگ قدرت
یک منبع آگاه به روزنامه نیویورک‌تایمز گفته که نیروهای گارد شاهنشاهی به اقامتگاه صحرایی محمد‌بن نایف در خارج از ریاض حمله کرده و ضمن قطع تمام ارتباطات آنجا، او را بازداشت کردند. نواف برادر محمد‌بن نایف نیز بازداشت شده است. روزنامه نیویورک‌تایمز و خبرگزاری بلومبرگ به نقل از منابع آگاه اعلام کردند که شاهزادگان بازداشتی به «خیانت» متهم شده‌اند. به گفته بلومبرگ، درباره سلطنتی به اعضای «شورای بیعت» گفته است که برادر پادشاه و ولیعهد سابق در حال تدارک کودتا بودند.
بازداشت شاهزادگان یادآور حملات بازداشت سپتامبر سال‌۲۰۱۷ است که در جریان آن عده زیادی از بازرگانان و شاهزادگان، از جمله الولید‌بن طلال، میلیاردر سعودی، در هتل مجلل ریتز کارلتون ریاض بازداشت شدند. حتی ادعاهایی درباره شکنجه آن‌ها مطرح شد. آن زمان، هدف عمده این بازداشت‌ها، مبارزه با فساد اقتصادی قلمداد شد، اما بسیاری از منتقدان، هدف این اقدامات را یکپارچه‌سازی قدرت در عربستان ارزیابی کردند.

عربستان در آستانه تغییر پادشاهی
این‌بار، اما حکومت عربستان هیچ ادعایی در خصوص فساد اقتصادی بازداشت‌شدگان مطرح نکرده است. بلکه رسانه‌های غربی می‌گویند شاهزادگان سعودی به اتهام تلاش برای براندازی ملک سلمان و ولیعهدش دستگیر شده‌اند.اما هنوز مشخص نیست که این روایت چقدر به واقعیت نزدیک است. دولت عربستان فعلاً سکوت کرده و موضعی اتخاذ نکرده است. رسانه‌های آن هم ظاهراً از پرداختن به خبر بازداشت شاهزاده‌ها منع شده‌اند.  اما در خصوص اقدام دربار سلطنتی در بازداشت دو نفر از شاهزاده‌های برجسته دو سناریو قابل طرح است؛ سناریوی نخست این است که شاهزاده‌های بازداشتی واقعاً به فکر کودتا علیه محمد‌بن سلمان بودند و در نتیجه، ولیعهد جوان در اقدامی پیشگیرانه آن‌ها را به زندان افکنده است.
با توجه به سابقه شاهزاده احمد و شاهزاده محمد، این سناریو دور از انتظار نیست. اما در شرایط فعلی هیچ نشانه‌ای از احتمال وقوع کودتا دیده نمی‌شود. هر چند که این دو شاهزاده پتانسیل کودتا علیه ولیعهد را دارند.
احمد‌بن عبدالعزیز، برادر کوچکتر پادشاه عربستان است که از معدود پسران باقی مانده عبدالعزیز، مؤسس عربستان امروزی است. با توجه به کهولت سن ملک سلمان (۸۴‌سال) و شرایط جسمی نامطلوب وی، امکان دارد که خاندان آل‌سعود بعد از مرگ پادشاه، از احمد حمایت کنند و جلوی پادشاه شدن محمد‌بن سلمان را بگیرند. خصوصاً که تاج و تخت در عربستان تا همین چند سال پیش، از برادر به برادر به ارث می‌رسید نه از پدر به پسر. علاوه بر این، شاهزاده احمد نشان داده است که علاقه خاصی به ملک سلمان و پسرش ندارد. در سال‌۲۰۱۸ شاهزاده احمد از کنار معترضان به جنگ یمن در لندن گذر کرد. وقتی که معترضان به این جنگ اعتراض کردند. او در پاسخ گفت: این جنگ ربطی به آل‌سعود ندارد و پادشاه و پسرش مسوول این جنگ هستند. این ماجرا موجب شد که شاهزاده احمد به‌عنوان رقیب محمد‌بن سلمان دیده شود. خاصه آنکه شاهزاده احمد عضو شورای بیعت است که درباره جانشینی تصمیم‌گیری می‌کند.
بنابراین، سناریوی دوم این است که محمد‌بن سلمان، قصد دارد به‌زودی پادشاه را کنار بزند و خودش پادشاه شود. از آنجا که محمد‌بن نایف و احمد‌بن عبدالعزیز دو رقیب اصلی محمد‌بن سلمان هستند و در خاندان چند‌ده‌هزار نفری آل‌سعود از احترام زیادی برخوردار هستند، می‌توانند در روند جانشینی ملک سلمان اختلال ایجاد کنند. بنابراین، احتمالاً محمد‌بن سلمان به منظور پرهیز از هر‌گونه اختلال در روند انتقال قدرت، اقدام به بازداشت دو شاهزاده برجسته کرد.

ترس بن‌سلمان از «محمد‌بن نایف»
آنچه این سناریو را تقویت می‌کند، نحوه تحرکات شاهزاده احمد است. محمد‌بن نایف از مدت‌ها پیش تقریباً در حصر بود. اما شاهزاده احمد آزادانه در حال سفر بود و هیچ محدودیتی بر وی اعمال نشده بود. از جمله اینکه وی به مدت یک ماه در کشور مراکش مشغول شکار بود و همین چهارشنبه گذشته اندکی بعد از بازگشت به عربستان بازداشت شد. اگر بن‌سلمان به تحرکات شاهزاده احمد مشکوک بود، بعید بود که اجازه دهد عمویش به راحتی به خارج از عربستان سفر کند.
«محمد‌بن نایف»، سابقاً ولیعهد بود و توسط پسر‌عمویش محمد‌بن سلمان مجبور به ترک قدرت شد. علاوه بر این، محمد‌بن نایف، برای مدت طولانی وزارت کشور را در اختیار داشت و نفوذ زیادی در میان نیروهای امنیتی داشت. همچنین، محمد‌بن نایف، به‌دلیل مقابله با القاعده، تماس‌های زیادی با آمریکایی‌ها داشت و حتی زمانی گفته می‌شد او گزینه آمریکایی‌ها برای حکومت بر عربستان است. از همین رو، محمد‌بن سلمان بعد از قدرت‌گیری، اولین کاری که کرد تضعیف محمد‌بن نایف و برکناری وی از مناصب حساس امنیتی بود.

captcha
شماره‌های پیشین