sobhe-no.ir
901
دوشنبه، ۱۹ اسفند ۱۳۹۸
3
یادداشت

کرونا، فرصتی برای دشمن‌شناسی

مهدی فضائلی

«صبح‌نو» در گزارشی ابعاد سفر دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان به عراق را بررسی کرد

پیوند ناگسستنی ملت‌های ایران و عراق

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در حالی به عراق سفر کرد که اخیراً جدیدترین گزینه این کشور برای نخست‌وزیری موفق به تشکیل کابینه نشد و استعفا داد. از این رو گمانه‌زنی‌ها درباره این سفر را به سمت انتخاب جدید نخست‌وزیر جدید عراق کشاند.

یادداشت

در رثای شیخ مقاومت

احمدرضا روح‌الله‌زاد عضو جمعیت دفاع از ملت فلسطین

صبح نو

«صبح‌نو» در گزارشی ابعاد سفر دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان به عراق را بررسی کرد

پیوند ناگسستنی ملت‌های ایران و عراق

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در حالی به عراق سفر کرد که اخیراً جدیدترین گزینه این کشور برای نخست‌وزیری موفق به تشکیل کابینه نشد و استعفا داد. از این رو گمانه‌زنی‌ها درباره این سفر را به سمت انتخاب جدید نخست‌وزیر جدید عراق کشاند.

علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی شنبه‌شب (17 اسفند) در رأس یک هیأت عالی‌رتبه سیاسی و امنیتی تهران به بغداد رفت. شمخانی در این سفر ضمن دیدار و گفت‌وگو با مقامات عالی عراق از جمله برهم صالح، رییس‌جمهوری، عادل عبدالمهدی، رییس دولت پیشبرد امور و محمد الحلبوسی، رییس مجلس عراق درباره موضوعات دوجانبه سیاسی، امنیتی و اقتصادی گفت‌وگو و رایزنی کرد. دیدار با سران و رهبران جریانات سیاسی عراق از دیگر برنامه‌های شمخانی در این سفر بود.
او در بدو ورود به عراق در توییتی نوشت: «با ورود به فرودگاه بغداد، داغ برادرانم حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس سوزان‌تر شد و اشک امانم را برید. جوشش مدام خون پاک این دو شهید عزیز و گرانقدر ضامن پیوند ناگسستنی 
دو ملت است.»
سپس شمخانی در این سفر با مصطفی کاظمی، رییس سرویس اطلاعاتی عراق در بغداد، دیدار گفت‌وگو کرد. شمخانی با تبیین تاثیرگذاری تحولات سیاسی و امنیتی عراق بر ثبات و آرامش منطقه، ضمن اعلام آمادگی برای انتقال تجربیات اطلاعاتی و امنیتی کشورمان به دستگاه‌های ذی‌ربط عراقی اظهار کرد: «تشکیل دولت مقتدر و کارآمد مبتنی بر رأی و اراده عموم مردم، خواست همیشگی جمهوری اسلامی ایران است.» نماینده مقام معظم رهبری، ترور ناجوانمردانه سرداران جبهه مقاومت، شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس را خطای راهبردی ترامپ و تیم شرور حاکم بر کاخ سفید عنوان کرد و افزود: این اقدام جنایتکارانه، شمارش معکوس اخراج آمریکا از منطقه را از بامداد جمعه، ۱۳ دی آغاز کرده است.
شمخانی سپس با «فالح فیاض» مشاور امنیت ملی نخست‌وزیر عراق دیدار و گفت‌وگو کرد. وی در کنفرانس خبری مشترک با الفیاض، موضع پارلمان عراق درباره لزوم اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور را «قابل تقدیر ویژه» خواند. وی از اقدام مجلس و دولت عراق در تصویب و پیگیری قانون خروج نیروهای نظامی خارجی از عراق تقدیر و خاطرنشان کرد: دولت، نیروهای مسلح و مردم شجاع عراق در مبارزه موفق و قهرمانانه با تروریست‌های داعش و گروه‌های تکفیری نشان دادند که برای تأمین امنیت خود نیازی به حضور نیروهای نظامی خارجی ندارند. دبیر شورای عالی امنیت ملی بزرگنمایی تهدیدات موهوم، کاهش تاب‌آوری اجتماعی در برابر مشکلات و قلب واقعیت‌ها را از شگردهای جنگ ادراکی برشمرد و خاطرنشان کرد: باید برای حفاظت از منافع ایران و عراق در برابر هجمه ناجوانمردانه «تروریسم ادراکی» همه ظرفیت‌های فرهنگی، اجتماعی و مردمی با شناخت کامل از اهداف دشمن به میدان بیایند.
فالح فیاض، مشاور امنیت ملی نخست‌وزیر عراق نیز در این ملاقات با ابراز خرسندی از سفر دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان به عراق اظهار کرد: پیوندهای اعتقادی، فرهنگی و اجتماعی عمیق دو ملت و همچنین اشتراکات سیاسی قوی بین تهران و بغداد روابط دو کشور را در شرایط منحصر به فردی قرار داده است. وی با تاکید بر ضرورت ارتقای همکاری‌های 
دو کشور در زمینه‌های امنیتی و اقتصادی از ایجاد کارگروه مشترک برای پیگیری اقدامات پیشگیرانه و درمانی در زمینه مبارزه با بیماری کرونا استقبال کرد.
شمخانی همچنین با اشاره به شیوع ویروس کرونا در دو کشور ایران و عراق، آمادگی جمهوری اسلامی برای مساعدت به عراق در مبارزه با بیماری کرونا را اعلام کرد.
شمخانی همچنین در دیدار با «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر پیشبرد امور عراق با اشاره به ترور ناجوانمردانه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و حاج ابومهدی المهندس از فرماندهان ارشد مقاومت در منطقه، از دولت و ملت عراق برای تصویب قانون خروج نیروهای نظامی آمریکایی از این کشور تشکر کرد.
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی با اشاره به شرایط حساس عراق و نقش 
تعیین‌کننده این کشور در تثبیت ثبات و آرامش در منطقه، بر ضرورت استقرار سریع دولت مورد نظر مردم در این کشور تاکید کرد و گفت: اخبار و اطلاعات دقیق حاکی از آن است که محور غربی،عبری،عربی تمام تلاش خود را برای به ثبات نرسیدن وضعیت عراق 
به کار گرفته است. دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به قابلیتها و توانمندی قابل ستایش ارتش و نیروهای مردمی عراق در ایجاد امنیت بدون نیاز به حضور نیروهای خارجی، اظهار داشت: ارتش و نیروهای مردمی عراق در طول دوران مبارزه با تروریسم تکفیری که به نیابت از غرب هدفی جز تجزیه عراق نداشت، نشان دادند که می‌توانند بدون اتکا به نیروهای خارجی امنیت را تثبیت کنند.
در ادامه این دیدار؛ عادل عبدالمهدی نخست وزیر پیشبرد امور عراق با اشاره به اینکه ملت و دولت عراق پس از سال‌های طولانی مبارزه با تروریست‌ها و داعش به پیروزی رسید اظهار‌داشت:از کمک‌های خالصانه دولت و ملت ایران که در سالهای سخت مبارزه با تروریسم تکفیری در کنار مردم عراق بودند صمیمانه سپاسگزاری می کنم.

هانی‌زاده: آمریکا با ایجاد تنش به دنبال جلوگیری از اجرای مصوبه پارلمان عراق است
«حسن هانی‌زاده» کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به سفر دریابان علی شمخانی، دبیرشورای عالی امنیت ملی کشورمان به عراق، عنوان کرد: این سفر در چارچوب ابعاد سیاسی نظامی و امنیتی قابل ارزیابی و اشاره است؛ نخست اینکه پارلمان عراق یک طرحی را به تصویب رساند مبنی بر اخراج نیروهای آمریکایی  از عراق و آن را به رییس‌جمهور اعلام کرد تا عملیاتی شود. پس از این مصوبه بود که آمریکایی‌ها برای عدم‌شکل‌گیری کابینه کارشکنی کردند و بر پارلمان و نخست‌وزیر سابق (عادل عبدالمهدی) فشار آوردند که از سمت خودش استعفا دهد تا عراق وارد یک پروسه تنش و بی‌ثباتی شود تا مگر مصوبه پارلمان مبنی برخروج نیروهای آمریکایی از عراق عملیاتی نشود.
وی با اشاره به اینکه آمریکا همچنان درباره گزینه‌های احزاب سیاسی در خصوص تشکیل کابینه ورود می‌کند، افزود: با دخالت‌هایی که آمریکا در تشکیل دولت جدید عراق انجام داد، «توفیق علاوی» که یک گزینه توافقی میان احزاب سیاسی این کشور برای نخست‌وزیری بود، با توطئه آمریکا استعفا داد تا ا عملاً بغداد بدون دولت باقی بماند. این کارشناس منطقه ادامه داد: گفته می‌شود «مصطفی کاظمی» هم که با آمریکا همکاری و ملاحظات امنیتی داشته برای رسیدن به قدرت چندان موفق نبوده و اکنون عراق به یک خلأ سیاسی و امنیتی رسیده است. این احتمال وجود دارد که آمریکا جریان‌های تکفیری را وارد عراق کرده و این کشور را به سمت یک ناامنی جدیدی پیش ببرد. وی با اشاره به دیدار آقای شمخانی با فالح فیاض گفت: فالح فیاض، مشاور امنیت ملی، نخست‌وزیر عراق است و حتی گزینه‌ای برای تشکیل دولت هم بوده. گفته می‌شود در این دیدار طیف وسیعی از موضوعات مورد علاقه دو کشور در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، امنیتی و فرهنگی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. قرار است او با دیگر اعضای سیاسی در این کشور دیدار و گفت‌وگوهایی داشته باشد که بیشتر موضوعات سیاسی و امنیتی را بررسی کنند.
این کارشناس مسائل عراق با اشاره به اینکه این سفر از اهمیت بالایی برخوردار است، یادآور شد: این سفر کمک می‌کند تا آمریکا نفوذش را برای ایجاد ناامنی کاهش دهد. آمریکایی‌ها در تلاشند تا بار دیگر بی‌ثباتی و ناامنی را در عراق گسترش دهند.
هانی‌زاده با اشاره به اینکه «تروریسم ادراکی» یکی دیگر از اهداف آمریکا در عراق است، تصریح کرد: آمریکا و کشورهای مرتجع عربی منطقه به دنبال یک نوع جریان‌سازی از سوی رسانه‌ها در منطقه هستند تا مردم عراق نسبت به جریان‌های تکفیری حساس شوند. آمریکایی‌ها با دنبال‌کردن تروریسم ادراکی به نوعی آنها را به وجود گروه‌های تروریستی متوجه می‌کنند تا ناآرامی‌های روانی و فیزیکی را تشدید کنند و این موضوع در مدار توجه مسوولان ایرانی قرار گرفته که آمریکا به جریان‌سازی در این خصوص ورود کرده است.
وی با اشاره به اینکه آمریکا در به شهادت رساندن سردارسلیمانی و المهندس، دچار خطای استراتژیک شد و تاوان این اقدام تروریستی را پس خواهد داد؛ افزود: پارلمان عراق به دنبال این است تا مصوبه خود مبنی بر خروج نیروهای نظامی آمریکا را عملیاتی و دولت عراق را وادار به این کار کند. این چیزی است که برای آمریکا قابل تحمل نیست. از این رو است که برای عدم شکل‌گیری دولت در عراق تلاش می‌کنند تا مصوبه پارلمان در اخراج آمریکایی‌ها اجرا نشود. آمریکایی‌ها همچنین تلاش می‌کنند تا دولتی در عراق بر سر کار آید که با ایران روابط کمتری داشته باشد. یکی دیگر از اهداف سفر آقای شمخانی در این سفر آن است که برای همکاری خوب با دولت آینده عراق اعلام آمادگی کند.

captcha
شماره‌های پیشین