sobhe-no.ir
901
دوشنبه، ۱۹ اسفند ۱۳۹۸
2
نکته

ترامپ و آرزوی مذاکره با ایران

محبوبه نیاورانی دبیر گروه سیاست

وزارت اطلاعات در بیانیه‌ای هلاکت سرتیم عملیاتی گروهک تروریستی جنوب‌شرق کشور را اعلام کرد

سیلی به جیش‌الظلم

سیلی به جیش‌الظلم

صبح نو

وزارت اطلاعات در بیانیه‌ای هلاکت سرتیم عملیاتی گروهک تروریستی جنوب‌شرق کشور را اعلام کرد

سیلی به جیش‌الظلم

سیلی به جیش‌الظلم

هلاکت سرکرده
پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران روز گذشته(یکشنبه) در اطلاعیه‌ای از عملیات ویژه سربازان گمنام امام زمان؟عج؟ در ضربه به یک تیم تروریستی وابسته به گروهک جیش‌العدل خبر داد. در این خبر تاکید شده که «با اقدامات پیچیده و گسترده اطلاعاتی در آن سوی مرز یک تیم تروریستی وابسته به گروهک جیش‌العدل شناسایی و به محض ورود به کشور در چتر اطلاعاتی سربازان گمنام امام‌زمان؟عج؟ قرار گرفت و در روز یکشنبه، 18 اسفند 98 توسط تیم‌های عملیاتی اداره کل اطلاعات سیستان و بلوچستان مورد ضربه واقع شد و سرتیم عملیاتی آن بنام الیاس نارویی با نام مستعار(زبیر) به درک واصل شد.» در بخش دیگری از این خبر با اشاره به محتویات کشف‌شده از این تیم تروریستی و سابقه تاریک سرکرده این گروه، تصریح شد: «از مخفیگاه وی دو قبضه سلاح کلاش، 10 تیغه خشاب و مقادیر معتنابهی مهمات و لوازم ساخت بمب کشف شد. معدوم الیاس نارویی از عناصر عملیاتی گروهک محسوب می‌شد که در عملیات‌های تروریستی متعددی از جمله فرماندهی حمله به سپاه نیکشهر و شهادت دو تن از پرسنل سپاه پاسداران، مشارکت در انفجار اتوبوس محور خاش به زاهدان و شهادت 27 تن از پرسنل سپاه و کاشت بمب صوتی مقابل کلانتری 12 زاهدان نقش کلیدی ایفا کرده است.» در تکمله خبر منتشرشده توسط وزارت اطلاعات، چنین آمد: «نامبرده قصد داشت با شناسایی اهداف نظامی و امنیتی در شهر زاهدان از جمله سپاه سلمان سلسله اقدامات تروریستی را در قالب عملیات انغماسی طراحی و اجرا کند که با اقدام به موقع سربازان گمنام امام زمان؟عج؟ ناکام ماند.»

کارنامه سیاه جیش‌الظلم
مردم شیعه و سنی استان سیستان و بلوچستان از حدود 13 سال پیش خاطرات تلخ و گزنده‌ای از جنایات گروهک‌های تروریستی را در دفتر پایمردی‌ها و پایداری‌های خود ثبت کرده‌اند. اکثر این خاطرات تلخ و اتفاقات جانسوز از هنگامی آغاز شد که شرور سفاکی به نام «عبدالمالک ریگی» به همراه گروهک خود موسوم به «جندالله» به انجام جنایات غیرانسانی و ناجوانمردانه دست زد و هر بار تعداد زیادی از مردم بی‌گناه شیعه و سنی این استان را قربانی اهداف رذل و شوم اربابان مستکبر و ظالم خویش کرد. پس از دستگیری عبدالمالک ریگی و برادرش عبدالحمید و هلاکت تعدادی از سرکردگان گروهک جندالله در ایران و پاکستان در اسفند سال 88، باقیمانده گروهک تروریستی وی دست از شرارت برنداشتند و از حدود هفت سال پیش تاکنون در قالب گروهک جیش‌العدل وابسته به القاعده در گوشه و کنار این استان با استفاده از خاک کشور پاکستان به انجام برخی اقدامات کور تروریستی می‌پردازند. با این حال، تشدید اقدامات امنیتی و انتظامی در استان سیستان و بلوچستان تا جایی پیش رفت که فعالیت بازماندگان عبدالمالک در قالب گروهک جیش‌العدل بیشتر معطوف به نقاط صفر مرزی و فرار مجدد به خاک پاکستان شد.
جیش‌العدل وابسته به القاعده، یکی از دلایل اقدامات خود علیه نظام جمهوری اسلامی ایران را حمایت از جریان مقاومت در سوریه و سایر کشورهای منطقه اعلام کرده و مدعی دفاع از حقوق اهل سنت بلوچستان ایران است. پس از معدوم‌شدن عبدالمالک ریگی و تعدادی از سرکردگان این گروهک، برادرش عبدالرئوف ریگی و تعدادی دیگر از اشرار تروریست در تلاش برای ساماندهی باقیمانده گروهک برآمدند اما خیلی زود به‌علت اختلافات درون‌گروهی و تسویه‌حساب‌های داخلی با یکدیگر درگیر و به دو شاخه تقسیم شدند و در نهایت گروهی به نام جیش‌العدل به راه انداختند و عبدالرئوف ریگی، برادر دیگر مالک نیز گروه «النصره» را راه انداخت.
در نخستین شرارت گروهک موسوم به جیش‌العدل در سوم آبان 92 و در پی کمین علیه نیروهای مرزبانی در منطقه سراوان، 14 نفر از نیروهای انتظامی مرزبانی به شهادت رسیدند. پس از آن در بهمن همان سال این گروهک با حمله به پاسگاه مرزی در منطقه جکیگور اقدام به ربایش پنج تن از مرزبانان ایرانی کرد که در این میان گروهبان یکم جمشید دانایی‌فر پس از 36 روز اسارت در چهارم فروردین 93 توسط این گروهک به شهادت رسید. انتشار خبر شهادت وی که فقط 20روز از به دنیا آمدن فرزندش گذشته بود، موجی از واکنش‌ها را در میان مردم ایران برانگیخت؛ اما خوشبختانه چند روز پس از این حادثه تلخ، چهار مرزبان دیگر آزاد و به ایران منتقل شدند. درست یک سال بعد یعنی در فروردین 94 شرارت‌های این گروهک در مرزهای ایران با استفاده از خاک پاکستان ادامه یافت و این بار منجر به شهادت هشت مرزبان دیگر شد. حمله گروهک تروریستی جیش‌العدل القاعده به 11 مرزبان ایرانی در مرز «میرجاوه» در اردیبهشت 96 حادثه تلخ دیگری بود که در آن هر 11 نفر به شهادت رسیدند 
و بار دیگر مردم شیعه و سنی سیستان و بلوچستان را داغدار کرد. یکی از آخرین جنایات خونبار گروهک جیش‌العدل در خاک ایران به حمله تروریستی به اتوبوس پرسنل سپاه پاسداران در محدوده جاده خاش-زاهدان در بهمن سال 97 بازمی‌گردد که طی آن 28 تن شهید و تعدادی هم مجروح شدند.

تروریست‌های آموزش‌دیده عربستان
محافل و مراکز متعددی از گروهک جیش‌العدل حمایت می‌کنند. این گروهک برای تمشیت امورات ضدبشری و جائرانه خود، دست استمداد به سوی برخی سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی عربی و غیرعربی دارد. روز 29 بهمن 98 محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جریان هشتمین همایش مدیران و مسوولان ارتباطات مردمی نیروهای مسلح در اظهاراتی از کمک‌های نظامی عربستان به جیش‌العدل پرده برداشت. وی با بیان اینکه تروریست‌های جیش‌الظلم از تجهیزات مدرنی برخوردار هستند و این نشان می‌دهد که آنها از حمایت‌های همه‌جانبه ایالات متحده، عربستان‌سعودی و هم‌پیمانان آنها در منطقه بهره می‌برند، تصریح کرد: «عربستان تاکنون دست‌کم سه هواپیما، سلاح و تجهیزات در اختیار تروریست‌های جنوب شرق کشور قرار داده است.»

captcha
شماره‌های پیشین