sobhe-no.ir
901
دوشنبه، ۱۹ اسفند ۱۳۹۸
10
کرونا جشن‌های مذهبی را هم آنلاین کرد

برپا یی مولودی‌ها در حسینیه‌های مجازی

«صبح‌نو» از خط تولید ماسک‌های نانویی گزارش می‌دهد

خیز شرکت‌های دانش‌بنیان برای جبران کمبود ماسک

گزارش عارف چراغی / این روزها در شرایطی که کادرهای درمان با محدودیت‌هایی مواجه هستند؛ در سطح جامعه برای ماسک‌N95 تقاضا وجود دارد که اساسا نیازی به آن نیست. همین موضوع سبب شده تا شرکت‌های دانش بنیان تمام علم خود را به‌کار گیرند تا با تولید ماسک‌های نانو الیاف نیازهای کادر درمانی کشور را برطرف کنند. این ماسک‌ها قادر هستند تا ذرات کمتر از سه‌دهم نانومتر را تصفیه کنند و از جمله می‌توانند جلوی عبور ویروس‌ها از ماسک را بگیرند.

صبح نو

«صبح‌نو» از خط تولید ماسک‌های نانویی گزارش می‌دهد

خیز شرکت‌های دانش‌بنیان برای جبران کمبود ماسک

گزارش عارف چراغی / این روزها در شرایطی که کادرهای درمان با محدودیت‌هایی مواجه هستند؛ در سطح جامعه برای ماسک‌N95 تقاضا وجود دارد که اساسا نیازی به آن نیست. همین موضوع سبب شده تا شرکت‌های دانش بنیان تمام علم خود را به‌کار گیرند تا با تولید ماسک‌های نانو الیاف نیازهای کادر درمانی کشور را برطرف کنند. این ماسک‌ها قادر هستند تا ذرات کمتر از سه‌دهم نانومتر را تصفیه کنند و از جمله می‌توانند جلوی عبور ویروس‌ها از ماسک را بگیرند.

تا پیش از شیوع ویروس کرونا در کشور، محصولاتی مثل ماسک یا ضدعفونی‌کننده دست، کالاهایی بودند که در جامعه تقاضای محدودی برای آن‌ها وجود داشت و عملاً بسیاری از تولیدکنندگان فروشی در شهر نداشتند و محصول خود را برای مراکز درمانی تولید می‌کردند؛ اما با ورود کرونا ناگهان تقاضای چند میلیونی برای این محصولات شکل گرفت و همین مسأله تعادل بازار را به هم ریخت. البته این برهم خوردن تعادل مختص به ایران نیست و اگر اخبار کشورهای دیگر جهان را دنبال کرده باشید؛ می‌دانید که با شیوع این ویروس در جهان کشورهای مختلف، توسعه یافته و در حال توسعه هر‌کدام به نوعی درگیر کمبود ماسک در بازارهای داخلی خود هستند. به‌طوری که این روزها ویدئوهای مختلفی از کشورهای مختلف در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که نشان می‌دهد مردم در فروشگاه‌ها بر سر خرید ماسک با یکدیگر دعوا می‌کنند.
بنا بر آنچه از سوی مسوولان اعلام شده است تا پیش از شیوع کرونا در کشور ما روزانه نزدیک به یک میلیون ماسک تولید می‌شد که حتی بیش از نیاز و مصرف مردم جامعه بوده است؛ حالا اما با گسترش ویروس کرونا در جامعه تقاضای مردم به بیش از 7‌میلیون عدد ماسک در روز رسیده است و این در حالی است که با وجود به‌کارگیری تمام ظرفیت‌های تولید هم‌اکنون روزانه یک‌و‌نیم میلیون ماسک درکشور ما تولید می‌شود که یک پنجم تقاضای مردم است. به همین دلیل این روزها کمتر ماسک در داروخانه پیدا می‌شود. البته احتکار برخی سودجویان نیز در برهم زدن تعادل بازار بی‌تأثیر نبوده که با ورود نهادهای نظارتی تا حدودی جلوی آن‌ها گرفته شد. همچنین بسیاری از تولیدی‌ها این روزها شروع به تولید ماسک کرده‌اند، تولیدی‌هایی که پیش از این کارشان چیزهای دیگری بوده است. در واقع با ورود کرونا به ایران تمامی دستگاه‌های مسوول و همچنین شرکت‌های فعال در این حوزه، کار خود را برای تأمین نیازهای مردم چند برابر کردند؛ به‌طوری که در حوزه مواد ضدعفونی‌کننده می‌توان گفت که لااقل بخش زیادی از تقاضا پاسخ داده شده است، اما هنوز در حوزه ماسک کمبودهایی وجود دارد.

ماسک‌های نانویی
ایران جزو محدود کشورهایی است که دستگاه‌های تولید ساخت کاغذ نانو فیلترهای ماسک را دارد. این ماسک‌ها قادر هستند تا ذرات کمتر از سه دهم نانومتر را تصفیه کنند و از جمله می‌توانند جلوی عبور ویروس‌ها از ماسک را بگیرند. آقای نادر نادری یکی از تولیدکنندگان ماسک نانو در کشور است که این روزها با افزایش تقاضا در سطح کشور خط تولید خود را به صورت شبانه‌روزی فعال کرده است. 
آقای نادر نادری، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان فناوران نانو مقیاس در گفت‌و‌گو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» می‌گوید: «شرکت ما تولیدکننده فیلترهای نانو است. ماسک‌های تنفسی چند لایه دارند و شرکت ما به این لایه‌های تنفسی لایه نانو را اضافه می‌کند. با اضافه کردن لایه نانو به ماسک‌های تنفسی، کارایی این ماسک‌ها چند برابر می‌شود؛ تولیدات ما طبق استانداردهای اروپایی en149‌است.» وی ادامه می‌دهد: «استاندارد ماسک‌ها با توجه به راندمان فیلترینگ و ماکزیمم نشتی آن به 3‌دسته FFP1 ,FFP2 ,FFP3 تقسیم می‌شوند که ما قادر به تولید فیلتر در هر سه نوع آن هستیم.» این تولیدکننده ماسک نانویی می‌گوید: «این فیلتر تبدیل به ماسک‌های تنفسی شده و عرضه می‌شود؛ فرآیند عرضه این ماسک‌ها هم پیش‌از شیوع ویروس کرونا به خارج از کشور بود اما با شیوع این ویروس و ممنوعیت صادرات تمام محصولات ما در داخل عرضه می‌شود.»
نادری درباره چگونگی عرضه این ماسک‌ها توضیح می‌دهد: «ما طی قراردادی که با وزارت بهداشت امضاء کردیم این ماسک‌ها را فقط برای کادر درمان تولید می‌کنیم چرا‌که آن‌ها به مراتب بیشتر از افراد دیگر در معرض ابتلا به ویروس کرونا هستند. حجم تولیدات ما اندک بود و ما چند خط تولید غیرفعال داشتیم که با توجه به مشکلات پیش آمده این خطوط در حال راه‌اندازی مجدد هستند تا ظرفیت تولید ما به 50‌هزار ماسک در روز برسد.» وی با گلایه از دیگر دستگاه‌ها گفت: «با وجود اینکه قرارداد ما با وزرات بهداشت است اما روزانه از دستگاه‌ها و نهادهای مختلفی به ما مراجعه می‌کنند و از ما ماسک می‌خواهند. حتی برخی از آن‌ها ما را تهدید به بسته‌شدن کارخانه می‌کنند که این موضوع باعث شده فشار روانی زیادی به ما بیاید. این روزها من با هر ماسک‌سازی که صحبت می‌کنم دلش می‌خواهد کارخانه‌اش را موقتاً تعطیل کند. این درحالی است که محصولات‌شان پیش خرید شده و مشکلی هم بابت تأمین مواد اولیه خود ندارند، اما فشارها به حدی زیاد است که تولیدکننده را از کار خسته می‌کند.» نادری ادامه داد: «یکی از نگرانی‌های ما تولید ماسک‌های خانگی است. اگرچه تقاضا زیاد است اما نباید برای بالا بردن کمیت از کیفیت محصول کم شود. ماسک‌های خانگی در حالی تولید و به بازار عرضه می‌شوند که اصلاً مشخص نیست با چه کیفیت و استانداری تولید شده‌اند. این موارد در صورت عدم رعایت بهداشت می‌توانند برای مردم جامعه مشکل‌ساز شوند.» ماسک سه لایه نانو برای ما بیشتر از هزارتومان آب می‌خورد که با قیمت هزار و 500تومان به فروش می‌رسد. کارگران این خط تولید در شیفت‌های مختلف از 8‌صبح تا 2‌شب کار می‌کنند و برای شیفت 2‌شب تا 8‌صبح به‌دنبال نیرو هستیم.»

افزایش روزانه ماسک نانویی
اما این شرکت تنها شرکت دانش‌بنیانی نیست که این روزها خط تولید خود را به ماسک اختصاص داده است. بنابر آنچه از سوی آقای علی نجیمی، دبیر کارگروه صنعت و بازار ستاد فناوری نانو اعلام شده است: ظرفیت تولید ماسک‌های نانو مدل جراحی به ۵۰‌هزار عدد در روز رسیده و تا هفته آینده به ۲۰۰‌هزار عدد در روز می‌رسد. سه شرکت تولیدکننده ماسک نانو زیرنظر ستاد فناوری نانو معاونت علم و فناوری فعالیت می‌کنند که ظرفیت تولید هر سه به مرور افزایش یافته و برای افزایش تولید ظرفیت روزانه از شرکت‌های دیگر نیز خواسته شده تا امکانات و تجهیزات خط تولیدشان را در اختیار این سه شرکت بگذارند.»

captcha
شماره‌های پیشین