sobhe-no.ir
901
دوشنبه، ۱۹ اسفند ۱۳۹۸
1
جنگ قدرت در خاندان سعودی شعله‌ورتر شد

کودتا علیه شاهزادگان سعودی

گزارش روح الله فرقانی / جنگ قدرت در خاندان سلطنتی آل‌سعود هرروز شعله‌ورتر از گذشته می‌شود و«محمدبن سلمان» بار دیگر در روزهای اخیر اقدام به بازداشت برخی از شاهزادگان با نفوذ خاندان سعودی کرد. گویا با بازداشت «محمدبن نایف» ولیعهد سابق، تلاش می‌کند اقدامی که هفت سال برای تکیه زدن بر تخت پادشاهی برنامه‌ریزی کرده بود، با طرح‌ها و توطئه‌های غربی و عبری تغییر پادشاهی در این شبه جزیره رقم زند.

«صبح‌نو» در گزارشی ابعاد سفر دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان به عراق را بررسی کرد

پیوند ناگسستنی ملت‌های ایران و عراق

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در حالی به عراق سفر کرد که اخیراً جدیدترین گزینه این کشور برای نخست‌وزیری موفق به تشکیل کابینه نشد و استعفا داد. از این رو گمانه‌زنی‌ها درباره این سفر را به سمت انتخاب جدید نخست‌وزیر جدید عراق کشاند.

حجت‌الاسلام شیخ احمد خسروی، فعال فرهنگی و جهادی درگذشت

مرهم دل سیستان

احمد خسروی، فعال فرهنگی درگذشت. این خبری بود که در هفته گذشته کسانی را که او را می‌‌شناختند، شوکه کرد. خسروی، روحانی اما قبل آن جهادی بود. با اینکه عنوان رسمی‌اش مدیر روابط عمومی مدارس صدرا بود اما همیشه یک ردش را باید در سیستان و زابل پیدا می‌‌کردی. او عاشقانه جهاد می‌‌کرد در روزهایی که فعالان فرهنگی به دنبال چیزهای دیگر بودند. حالا که دیگر احمد خسروی در این دنیای فانی نیست، دل‌نوشته‌هایی از دوستانش را در این صفحه به یادش بخوانید.

پویش نپذیرفتن مسافر در تمام استان‌های کشور به راه افتاده است

سفرهای نوروزی ممنوع

ویروس کرونا در 31‌استان کشور شیوع یافته است. این مساله موجب شده است تا موجی از نگرانی بین شهروندان شهرهای مختلف کشور به‌وجود بیاید. این در حالی است که پیوستگی‌های قومی و فرهنگی بین شهرها و استان‌های مختلف موجب می‌شود تا برخی از مردم برای سفر به موطن اصلی خود راهی جاده‌ها شوند. از سوی دیگر هم برخی هموطنان فکر می‌کنند ماندن در خانه و شهرشان کار خوبی نیست و سعی می‌کنند با سفر به مناطق خوش و آب‌و‌هوا و به‌خصوص شهرهای شمالی کشور از کرونا دور باشند.

گزارش «صبح‌نو» از پس‌لرزه‌های اقتصادی کرونا در واپسین روزهای سال

کرونا و تجربه‌های مشابه در دنیا

محمد جندقی / دوازدهمین‌ماه سال از نیمه گذشت؛ شمارش معکوس پایان سال98 هم به صدا درآمد. سالی که پر بود از فرازونشیب‌هایی که اقتصاد را هم بی‌نصیب نگذاشت. سالی که همگان به آخرین روزهای آن و حال و هوای سال جدید دل خوش کرده بودند هم، با میهمان ناخوانده «کرونا» مواجه شد.

بررسی میزان شیوع ویروس کرونا در چند کشور

كرونا كی می‌رود؟

حالا ویروس كرونا یا كویید‌19 زندگی همه ما و بیشتر مردم جهان را تحت تاثیر خود قرار داده است. از یك طرف زندگی اجتماعی را مختل كرده و ازسوی دیگر وسواس‌های ذهنی و بهداشتی ناشی از خودمراقبتی آن واقعا كلافه‌كننده است. بیشتر مردم برایشان سوال این است كه ویروس كی دست از سر ما برمی‌دارد تا به زندگی عادی خود بازگردیم؟ پاسخ به این سوال براساس حدس و گمان است و نمی‌توان برخلاف نظر برخی اشخاص كه روز شنبه را موعد بازگشت همه به كار و زندگی اعلام كردند، تاریخ دقیقی را مشخص كرد. این درحالی است كه در فضای مجازی افراد مختلف نظرهای متفاوت و عمدتا غیرعلمی می‌دهند و اكنون مردم در معرض انواع شایعات یا حتی اخبار ضد و نقیض و متناقضی قرار گرفته‌اند. چندی پیش مدلی برای همه‌گیری ویروس كرونا منتشر شد كه نموداری منحنی را نشان می‌داد كه اوج آن در ایران را 5‌فروردین معلوم كرده بود. مسلما نمودار فراگیری، تابعی ریاضی نیست كه بتوان درباره آن پیش‌بینی انجام داد اما از آنجا كه این ویروس در چین شایع شد و از این كشور به اقصی نقاط عالم رسید می‌توان وضعیت فعلی چین را در این مورد مشاهده كرد تا شاید بتوان الگوی اپیدمیك ویروس را به‌طور تقریبی حدس زد. ناگفته نماند كه چین با انجام قرنطینه‌های جدی و گاه خشن و غیرقابل انعطاف توانسته موارد ابتلا به ویروس كویید‌19 را فعلا مهار كند و لذا نمی‌توان از این نظر كشور خودمان را با چین مقایسه كنیم. كما اینکه تا همین چند روز پیش افراد زیادی از قم به‌عنوان نخستین شهری كه كروناویروس در آن مشاهده شد به نقاط مختلف كشور سفر كرده و شرایط انتقال ویروس را فراهم كردند؛ یا همچنان افراد زیادی در جاده‌های منتهی به شهرهای شمالی كشور در انتظارند تا به سفر خود به این مناطق ادامه دهند. فراموش نكنیم كه ایام نوروز نیز در پیش است و مردم كلافه از خانه‌نشینی احتمالا در روزهای عید قصد سفر می‌كنند یا به دیدوبازدیدهای نوروزی روی می‌آورند كه همه این‌ها می‌تواند به گسترش شیوع ویروس كمك كند. در هر حال آنچه در پی می‌آید، اطلاعاتی است كه برپایه گزارش‌های روزانه سازمان بهداشت جهانی (WHO) درباره چند كشور دنیا كه ویروس كویید‌19 در آن‌ها بیشتر شیوع یافته و میزان ابتلا و مرگ‌و‌میر در آن‌ها بیش از سایر نقاط دنیاست گرد‌آوری شده؛ قصد بر آن است كه براساس این اعداد و ارقام گزارش یافته (فارغ از صحت ادعایی كشورها) مدل شیوع این ویروس در این كشورها مورد مقایسه قرار گیرد. گزارش‌های سازمان بهداشت جهانی از روز 21‌ژانویه‌2020 یا همان اول بهمن امسال آغاز شده و آخرین گزارش مربوط به روز شنبه 17‌اسفند (7‌مارس) می‌شود.

آمار مبتلایان به کرونا در ایران از 6500‌نفر عبور کرد

بهترین راه مبارزه با کرونا؛ در خانه بمانید

کرونا همچنان در کشورهای جهان می‌تازد و البته اقدامات بهداشتی و درمانی از سوی کشورها نیز در دست پیگیری است اما به نظر می‌رسد غیر از اقدامات بهداشتی تنها یک قرنطینه خودخواسته و شخصی در منازل می‌تواند زنجیره تکثیر و شیوع بیشتر این بیماری را بشکند. بر‌اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی مسوولان وزارت بهداشت ایران، تعداد مبتلایان به کرونا نیز در کشور ما تا ظهر دیروز به 6566‌نفر رسیده است.

سرمقاله

هنر استفاده از آتش به اختیارها

یادداشت

کرونا، فرصتی برای دشمن‌شناسی

مهدی فضائلی

یادداشت

در رثای شیخ مقاومت

احمدرضا روح‌الله‌زاد عضو جمعیت دفاع از ملت فلسطین

یادداشت

اجازه ندهیم هر شهر برای خود قانون وضع کند

حجت الاسلام برکت رضاییطلبه حوزه علمیه قم / ویروس کرونا در 31‌استان کشور شیوع یافته است. این مساله موجب شده است تا موجی از نگرانی بین شهروندان شهرهای مختلف کشور به‌وجود بیاید. این در حالی است که پیوستگی‌های قومی و فرهنگی بین شهرها و استان‌های مختلف موجب می‌شود تا برخی از مردم برای سفر به موطن اصلی خود راهی جاده‌ها شوند. از سوی دیگر هم برخی هموطنان فکر می‌کنند ماندن در خانه و شهرشان کار خوبی نیست و سعی می‌کنند با سفر به مناطق خوش و آب‌و‌هوا و به‌خصوص شهرهای شمالی کشور از کرونا دور باشند.

یادداشت

ایثار به قرائت امروز

عباس محمدیان

«صبح‌نو» از خط تولید ماسک‌های نانویی گزارش می‌دهد

خیز شرکت‌های دانش‌بنیان برای جبران کمبود ماسک

گزارش عارف چراغی / این روزها در شرایطی که کادرهای درمان با محدودیت‌هایی مواجه هستند؛ در سطح جامعه برای ماسک‌N95 تقاضا وجود دارد که اساسا نیازی به آن نیست. همین موضوع سبب شده تا شرکت‌های دانش بنیان تمام علم خود را به‌کار گیرند تا با تولید ماسک‌های نانو الیاف نیازهای کادر درمانی کشور را برطرف کنند. این ماسک‌ها قادر هستند تا ذرات کمتر از سه‌دهم نانومتر را تصفیه کنند و از جمله می‌توانند جلوی عبور ویروس‌ها از ماسک را بگیرند.

اهالی فرهنگ‌و‌هنر و سیاست با اجرای زنده در شبکه‌های اجتماعی عبور از روزهای کرونایی را آسان کرده‌اند

سرگرمی‌های اینستاگرامی

گزارش فاطمه ترکاشوند / خانه‌نشینی اجباری این روزها برای ما ایرانی‌ها که همیشه اسفندماه‌مان، شلوغ‌ترین ماه بود و به رسم هرسال دنبال آماده‌شدن برای عید نوروز بودیم، جست‌وجو برای تجربه‌های جدیدتر و بدیع‌تر را ضروری کرده است. حالا برای پر‌کردن دست‌کم 16ساعت زمان بیداری، خیلی‌ها حتی با وجود برنامه‌های تلویزیون و انبوه کتاب و فیلم باز هم به مشکل خورده‌اند. در این میان برخی از اهالی فرهنگ و هنر با برنامه‌های زنده اینستاگرامی تلاش می‌کنند سهمی در پر‌کردن مفید برنامه مخاطبان داشته باشند.

وزارت اطلاعات در بیانیه‌ای هلاکت سرتیم عملیاتی گروهک تروریستی جنوب‌شرق کشور را اعلام کرد

سیلی به جیش‌الظلم

سیلی به جیش‌الظلم

حسین شیخ‌الاسلام، مشاور وزیرامورخارجه کشورمان در اثر کرونا درگذشت

وداع با دیپلمات انقلابی

فاطمه رهبر، منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم در اثر کرونا به دیار باقی شتافت

جای خالی جبران نشدنی

صبح نو

سرمقاله

هنر استفاده از آتش به اختیارها

در چند سال اخیر و همزمان با حوادث غیرمترقبه‌ای که هر بار بزرگی هستی و کوچکی انسان را به رخش می‌کشد اما یک نقطه امیدوارکننده به چشم می‌خورد. واقعیتی که هرچند از یک‌سو نشان‌‌دهنده ضعف در سیستم اداری کشور است اما از سوی دیگر، قوت و قدرت مردمی و فرهنگی ایرانیان را به رخ می‌کشد. حالا با پیشامد هر حادثه غیرمترقبه و هر بحرانی، هزاران گروه کوچک و بزرگ از نقاط مختلف کشور بدون آنکه منتظر دستور و‌ توصیه و بخشنامه باشند، به‌‌صورت خودجوش آدم‌هایی مثل خودشان را ساماندهی می‌کنند و به دل حادثه می‌زنند‌. هسته‌هایی که کاملا مجزا از مرکز می‌توانند به دل بحران بزنند و در لحظه تصمیم‌گیری کنند. زلزله کرمانشاه، سیل در گلستان و‌ مازندران، بحران بارش‌های ابتدای سال در خوزستان و فارس لرستان و حالا هم اپیدمی شیوع کرونا. روی اندوهناک این حوادث، سختی‌ها و دشواری‌هایی است که بر هموطنان‌مان وارد می‌آید و زندگی‌هایی که در تلاطم و التهاب می‌افتند. سمت دیگر ماجرا اما همبستگی و جهاد اجتماعی‌اند که رفته‌رفته در حال تبدیل‌شدن به یک سنت هستند. این استعداد و موتور محرک اجتماعی چیزی است که می‌توان در بحران‌ها روی آن حساب باز کرد. اوج این حسن استفاده را در بسیج موکب‌های ایرانی در سیل خوزستان شاهد بودیم که به ابتکار شهید سلیمانی روی داد. حال و در دل یک بحران دیگر، دوباره این هسته‌های خودجوش و آتش به اختیار فعال شده‌اند. کاش مثل حاج قاسم، هنر استفاده از این آتش به اختیارها را داشته باشیم.

captcha
شماره‌های پیشین