sobhe-no.ir
899
سه شنبه، ۱۳ اسفند ۱۳۹۸
1
یادداشت سیدمحمود رضوی، تهیه‌کننده سینما در مورد رامبد جوان و انصراف از ساخت خندوانه

آقای جوان! این روزهای سخت هم می‌گذرد

دو روز قبل بود که رامبد جوان در یک پست اینستاگرامی از ساخت سری جدید برنامه خندوانه برای نوروز‌99 انصراف داد. در شرایطی که کرونا کل کشور را تحت تاثیر قرار داده است این انصراف از ساخت خندوانه باعث ناراحتی مردم شد و این مسأله در صفحه اینستاگرام وی و شبکه‌های اجتماعی نمود پیدا کرد که رامبد جوان را به ترسیدن از شرایط کشور متهم کردند. هر چند رامبد جوان دلیل کارش را نبود خیال آسوده دانسته است اما در نهایت بسیاری این کار وی را به بی‌تعهدی به شرایط اجتماعی کشورش برداشت کردند.

با همراهی تیم سازمان بهداشت جهانی

۱۰۰ هزار کیت شناسایی کرونا وارد کشور شد

با رای تلفنی نمایندگان، تصویب بودجه سال 99 به عهده کمیسیون تلفیق گذاشته شد

بودجه سَر سَر ی

گزارش حسام رضایی / از قرار معلوم باید منتظر هم آمدن سر و ته بودجه سال 99 در مجلس شورای اسلامی باشیم. پس از رد کلیات بودجه در روز پنجم اسفند و اخذ رأی استمزاجی از نمایندگان برای بازگشت دوباره این کلیات به کمیسیون تلفیق، حال برخی اخبار از ارسال مستقیم این گزارش به شورای نگهبان بدون آمدن به صحن علنی مجلس، حکایت دارند.

روایت میدانی دکتر حسن عابدینی از هماوردی نظام سلطه و مقاومت در «سراقب» در گفت‌وگو با «صبح‌نو»

خان پایانی جنگ در سوریه

حدود دو ماه است که از آغاز حمله ارتش سوریه، به مواضع گروه تروریستی تحریر‌الشام در دو استان ادلب و حلب در شمال غرب این کشور می‌گذرد، حمله‌ای که دستاورد آن آزادسازی بیش از ۵۰‌درصد از متصرفات تروریست‌ها توسط ارتش و جبهه مقاومت اسلامی بوده است؛ پیروزی‌های پی‌در‌پی ارتش سوریه و جبهه مقاومت اسلامی در این دو استان که به‌عنوان آخرین پایگاه تروریست‌ها در سوریه می‌باشد، گویا به مذاق سران آنکارا، آمریکا و رژیم صهیونیستی خوش نیامده و آن‌ها را وارد مرحله جدیدی از بحران در سوریه کرده است.

سرمقاله

تنفس مصنوعی به اقتصاد غیردولتی

محتکران ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده شاهد برخورد جدی نهادهای نظارتی خواهند بود

آمادگی تولید 5‌میلیون قطعه ماسک در کشور

اگر در ماه‌های گذشته شما اخباری درباره کشف انبار لاستیک، لوازم خانگی و برخی محصولات غذایی احتکار شده می‌شنیدید این روزها از کشف انبارهای میلیون‌ها ماسک خبردار می‌شوید. ماسک که تا دو هفته قبل یک کالای بسیار معمولی بود و به وفور در دسترس شهروندان قرار داشت حالا با شیوع ویروس کرونا تبدیل به یک کالای استراتژیک شده که برخی سودجویان از خیر آن هم نمی‌گذرند و به‌دنبال منافع اقتصادی خود هستند.

بیانیه آیت‌الله علی‌اکبر رشاد، رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، درباره مقابله با کروناویروس،اگر مقتضای مصالح عامه، محدودکردن موقت برخی مراسم و مناسک باشد، باید متولیان اماکن همراهی لازم را بفرمایند

جفای آشکار در حق علم و دین

به دنبال شیوع ویروس کرونا در کشور و حوادث مربوط به آن، پیامی از سوی آیت‌الله علی‌اکبر رشاد، رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی صادر شد.

یادداشت

طرح سازنده ایران برای بحران ادلب

عبدالباری عطوان

یادداشت

افساد فی‌الارض برای محتکر

غلامرضا بنی‌اسدی

گزارش «صبح‌نو» درباره چرایی افت و خیز قیمت گوشت و مرغ در بازار را بخوانید

موج‌سواری قیمت گوشت به بهانه باران

گزارش زهرا اردشیری / هفته پیش بود که قیمت گوشت تا کیلویی 190‌هزار تومان هم رسید. به عبارتی دیگر قیمت گوشت 30‌هزار تومان آن هم در یک روز افزایش پیدا کرد و با قیمت 130‌هزار تومان در سوپر گوشت‌ها به فروش رسید. هر چند این خبر در بین اخبار مربوط به ویروس کرونا گم شد اما اعتراض بعضی از مردم در فضای مجازی را به همراه داشت. گران شدن گوشت زمانی اتفاق افتاد که مردم به اغذیه فروشی‌ها و سوپر گوشت‌ها برای خرید هر‌چه بیشتر مواد غذایی مراجعه می‌کنند و این یک سوءاستفاده از شرایط حساس کشور است. هر چند با اعلام مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام قیمت مرغ و گوشت دوباره متعادل شده است اما قیمت آن نسبت به ماه‌های گذشته افزایش پیدا کرده است. این در حالی است که بیش از 90‌درصد تولید این محصول در داخل کشور انجام می‌شود. آن 10‌درصد باقی مانده هم پیش‌تر وارد شده و به گفته مسوولان انبارها مملو از اینگونه محصولات است.

با وجود تبلیغات گسترده غرب درباره راه‌اندازی کانال سوئیس، واشنگتن از مسدودکردن منابع بانک مرکزی ایران دست برنمی‌دارد

کانال گروکشی

آمریکایی‌ها که پس از خروج از برجام و برای به‌اصطلاح کمک به ایران، اقدام به ایجاد چندین کانال کرده بودند، اخیراً دست به تبلیغات رسانه‌ای گسترده‌ای درباره کانال تجاری ارسال اقلام بشردوستانه زده‌اند که برخلاف ظاهر پرطمطراقش، درونمایه‌ای بی‌اثر دارد.

نخست‌وزیر منتخب عراق نیامده، کناره‌گیری کرد،حسین رویوران: انسداد سیاسی در عراق شکل گرفته است

عراق «توفیق» نیافت

گزارش روح‌الله فرقانی / «محمدتوفیق علاوی» که قرار بود این هفته دولت خود را معرفی کند، در حالی روز گذشته از کناره‌گیری تشکیل کابینه سخن گفت که رسانه‌های این کشور عدم‌همراهی کُردها و اهل‌ سنت با او را دلیل این موضوع دانستند؛ موضوعی که می‌تواند پیامدهای احتمالی آن بر آینده عراق تأثیرگذار باشد، کما‌اینکه «حسین رویوران» کارشناس مسائل عراق به روزنامه «صبح‌نو» می‌گوید: اصرار بر سهم‌خواهی کردها موجب ناکامی علاوی در تشکیل دولت شد و به نظر می‌رسد یک انسداد سیاسی در عراق شکل گرفته است و با این عدم‌وحدت گرو‌ه‌های سیاسی باید شاهد یک اتفاق جدید و غیرقابل پیش‌بینی به غیر از کودتا در این کشور بود.

«صبح‌نو» از وضعیت پناهجوهای ایرانی در مرزهای ترکیه و یونان گزارش می‌دهد

سیاه و سفید مهاجرت ایرانیان به اروپا

گزارش عارف چراغی / هموطنانی که با رویای پوچ زندگی بهتر ایران را ترک کرده بودند و بعد از اینکه ترکیه مرزهای کشور را باز کرد به خیال خود به سمت دموکراسی حرکت می‌کردند، با شرایط ناگواری مواجه شدند. مرزهای یونان به روی آنها باز نشد و پلیس مرزی با ضرب و شتم از آنها استقبال کرد؛ اما مطمئنیم که این رویایی نبود که این پناهجوها برای رسیدن به آن وطن خود را ترک کردند.

شماره‌های پیشین