sobhe-no.ir
896
شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۸
1
روسیه به ترکیه برای ترک ادلب هشدار جدی داد و نظامیانش را بمباران کرد

ادلب در یک قدمی جنگ خارجی

گزارش روح‌الله فرقانی / اردوغان که بارها خوی عثمانی‌گری‌اش برای تصرف شهرهای مرزی سوریه را نشان داده، یک ماهی است تلاش می‌کند به هر قیمتی که شده، آخرین برگه بازی سیاسی خود در ادلب را حفظ کند، حتی اگر منجر به کشته‌شدن ده‌ها سربازش در حمایت و تجهیز تروریست‌ها در شمال سوریه باشد؛ موضوعی که واکنش کاخ کرملین را به همراه داشت و علاوه بر تاکید بر توافق آستانه، اقدام به بمباران تروریست‌ها و نظامیان ارتش اردوغان در مناطقی از ادلب کرد که به کشته‌شدن 33 نظامی ترکی منجر شد؛ حمله‌ای که واکنشی به دنبال نداشت؛ حتی ناتو که ترکیه عضو آن است.

اطلاعیه شماره دو معاونت مطبوعاتی درباره ویروس کرونا

بر بحران غلبه می‌کنیم

آموزش از راه دور، تدبیر آموزش‌و‌پرورش کشور برای تعطیلی این روزهای مدارس

پای تلویزیون درس بخوان

گزارش زهرا اردشیری / سال‌66 بود که مدارس تهران در همه مقاطع تحصیلی به‌دلیل بمباران تعطیل شد. بچه‌ها ساعت مشخصی پای تلویزیون می‌نشستند و یک معلم به آن‌ها درس می‌داد. آنقدر این آموزش‌ها جدی شده‌بود که بچه ها زنگ تفریح مجازی هم داشتند و بین تدریس برنامه کودک پخش می‌شد. حالا بیش از 30‌سال از آن سال‌ها می‌گذرد که دوباره آن روزها تکرار می‌شود. اما این بار نه به‌دلیل بمباران که به‌دلیل شیوع ویروس کرونا مدارس تعطیل شده است و خبر رسیده از امروز آموزش از راه دور برای دانش‌آموزان آغاز می‌شود، البته مسوولان آموزش‌و‌پرورش می‌گویند این آموزش‌ها قرار بود از دی‌ماه پخش شود و ربطی به کرونا ندارد و در راستای عدالت آموزشی است.

آیت‌الله خسروشاهی، مبارز دیرین انقلابی و صاحب تالیفات متعدد درگذشت

مجاهد علم و سیاست

آخرین حضور مبارز دیرین عرصه سیاست و فرهنگ حضور در جایزه ادبی جلال آل‌احمد بود. آیت‌الله سیدهادی خسروشاهی به‌دلیل کهولت سن کمتر در مجامع فرهنگی حضور پیدا می‌کرد اما حضورش در اختتامیه جایزه جلال و سخن‌گفتن از مرحوم جلال آل‌احمد رونقی به آن محفل داد. او در این مراسم چند خاطره جذاب از جلال بیان کرد و کسی فکر نمی‌کرد پیر عرصه مبارزه قبل از سال جدید این دیار را ترک کند.

سرمقاله

مسووليت دولت و ملت

نفوذ و تاثیر ویروس جدید چینی در كشورهای مختلف

دنیا درگیر كرونا

ویروس جدید كرونا كه با نام علمی كووید-‌19 شناخته می‌شود از شهر ووهان چین پیدا شد. تاكنون بیشترین ابتلا و بیشترین میزان مرگ‌و‌میر نیز در همان استان هوووی چین گزارش شده كه ووهان مركز آن است اما در بسیاری از كشورهای دنیا نیز این ویروس سرایت یافته و هر روز بر تعداد مبتلایان و جان باختگان كرونا افزوده می‌شود. با افزایش تدابیر بهداشتی و مراقبت و كنترل، كشورهای مختلف سعی در كاهش ابتلا به این بیماری دارند ولی مسلم است كه به هرحال پای این ویروس به بیشتر مناطق دنیا باز می‌شود. كارشناسان بهداشت جهانی معتقدند در این شرایط نباید تصور كرد که یک کشور می‌تواند مانع همه‌گیر شدن کرونا شود، چون چنین تصوری کاملاً اشتباه است. اما می‌توان انتظار تأخیر داشت و از فرصت استفاده كرد تا مراكز درمانی و بیمارستان‌ها برای مقابله با این ویروس آماده شوند. همچنین با استفاده از تعویق شیوع در كشورها، سیستم‌های هشداردهنده‌ای سازماندهی شوند که اطلاعات بیشتری در مورد ویروس ثبت کنند. با چنین اطلاعاتی می‌توان پاسخ بهتری به همه‌گیر شدن آن داد. آخرین گزارش سازمان بهداشت جهانی مربوط به پنج‌شنبه گذشته می‌شود كه نشان می‌دهد 9‌كشور برزیل، دانمارك، استونی، گرجستان، یونان، نروژ، پاكستان، رومانی و مقدونیه به فهرست كشورهایی كه ابتلا به ویروس كووید-‌19 در آن‌ها ثبت شده، اضافه شده‌اند. اگرچه تعداد مبتلایان و آمار تلفات این ویروس لحظه‌به‌لحظه زیاد می‌شود اما آخرین آمار سازمان بهداشت جهانی را می‌توانید در گزارش امروز ببینید ضمن آنکه به جنبه‌های گوناگون تاثیر این ویروس بر زندگی مردم جهان اشاره‌هایی شده است.

گزارش «صبح‌نو» در باره خالی شدن ورزشگاه‌ها بعد از شیوع ویروس کووید‌19 را بخوانید

کرونا، حریف جدی ورزشکاران

یک ویروس در اندازه‌ای بسیار ریز حالا یک دنیا را به هم ریخته است و در این میان رشته‌های ورزشی در عرصه ملی و جهانی و حتی تفریحی دستخوش حضور کرونا قرار گرفته است. در یکی، دو هفته اخیر که کرونا در کشور شیوع یافته است باشگاه‌های محلی فعالیت خود را کم و حتی تعطیل کرده‌اند. حالا این تعطیلی به عرصه‌های ورزشی ملی و قاره‌ای هم رسیده است.

«صبح‌نو» از کمبود ملزومات پیشگیری از ویروس کرونا در اروپا و آمریکا گزارش می‌دهد

ماسک در جهان نایاب شد

با شیوع بیشتر ویروس کرونا در کشورهای اروپایی و آمریکا؛ فروش محصولاتی مانند ماسک و مایع ضدعفونی‌کننده چند برابر افزایش و قیمت آن‌ها پنج تا 10برابر افزایش داشته است. در ایران نیز وقوع این پدیده با انتقادات زیادی مواجه شد در حالی که خریدهای هیجانی در مواقع وقوع بحران مختص به ایران نیست و در همه جای جهان این واکنش رخ می‌دهد. زمانی که افزایش تقاضا زیاد می‌شود به طبع آن عرضه هم زیاد شده و بدیهی است که قیمت یک یا چند محصول افزایش پیدا می‌کند.

عربستان سعودی در ادامه اصلاحات بن‌سلمان، روی گرفتن مرجعیت فرهنگی منطقه از ایران تمرکز کرده است

تهاجم فرهنگی با سلاح سوخته لس‌آنجلسی‌ها

گزارش فاطمه ترکاشوند / جشنواره زمستانه سیاحتی-فرهنگی «طنطوره» که از 19 دسامبر 2019 در عربستان سعودی آغاز شده و تا 7 مارس سال جاری ادامه خواهد داشت، حالا به مرحله میزبانی از خوانندگان لس‌آنجلسی ایرانی رسیده است؛ مرحله‌ای که بیش از پیش نشان می‌دهد اراده برنامه‌ریزان تغییرات فرهنگی-اجتماعی برای عربستان سعودی به ربودن گوی سبقت از ایران برای مرجعیت فرهنگی در منطقه تعلق گرفته است.

هرچه از جنایت ترور شهید سردار سلیمانی می‌گذرد، نقش جنتلمن‌های پشت میز مذاکره عیان‌تر می‌شود

آلمان، ترمینال تروریسم

پیامدهای کوتاه‌مدت خونی که بامداد دومین جمعه دی‌ماه در بغداد بر زمین ریخته شد ، حکایت از آن دارد که این رویداد ساختار هندسه نوین قدرت جهانی را تغییر خواهد داد. جنایتی که به‌طور آشکارا توسط امپریالیسم و دولت آمریکا با همراهی متحدانش صورت گرفت . حال هرچی از این جنایت بین‌المللی می‌گذرد ابعاد بیشتری از آن آشکار و نقش جنتلمن‌های پشت میز مذاکره ، عیان‌تر می‌شود.

حواشی طولانی داوری‌های جشنواره فیلم فجر همچنان ادامه دارد اخیرا یکی از داوران از اشتباهات خود در داوری سخن گفته است

نوشدارو پس از مرگ سهراب

گزارش زهراسادات مصطفوی / دقیقا 18 روز از اختتامیه جشنواره فیلم فجر می‌گذرد و گویا حرف و حدیث‌ها دراین‌باره تمامی ندارد. برخی همچنان در حال نقد و اظهار نظر و عده‌ای دیگر درحال افشاگری درباره این موضوع هستند. البته صحبت‌هایی درباره این مساله گفته شده که تا به امروز هیچ ‌پاسخی دراین‌باره داده نشده است. چند روز پیش مازیار میری، کارگردان سینما و یکی از داوران سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر در گفت‌و‌گو با فریدون جیرانی مسائل عجیب و غیرمنتظره‌ای را عنوان کرد که به نظر می‌رسد این صحبت‌ها با گذشت این مدت زمان جز افسوس خوردن کارکرد دیگری نخواهد داشت.

شاگرد مرحوم خسروشاهی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

آتش‌فشانی از فعالیت‌های علمی و فرهنگی

شماره‌های پیشین