sobhe-no.ir
893
دوشنبه، ۰۵ اسفند ۱۳۹۸
8
خبر

گزارش «صبح‌نو» درباره همه چیز كرونا را بخوانید

شیوع کرونا همراه با نگرانی اجتماعی

این روزها همه نگران ویروس جدید كرونا هستند. این ویروس كه اوایل زمستان سروكله‌اش در ووهان چین پیدا شد، چند وقتی است به ایران هم رسیده و متاسفانه قربانی هم گرفته. این ویروس كه با نام كووید 19 یا ncov-2019 شناخته می‌شود، گونه‌ای از كروناست كه از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری‌های شدیدتری مانند سارس یا همین كووید 19 را شامل می‌شود. پاییز همین امسال آنفلوانزای H1N1 در كشور ما فراگیر شد و با مدیریت غلط مسوولان بهداشتی و درمانی و احتكار یك كارخانه تولید دارو، قرصی كه برای درمان مراحل حاد آنفلوانزا مصرف می‌شود از سه هزار تومان به 500 هزار تومان رسید و درچنین شرایطی چندین نفر از هموطنان ما در سكوت خبری در بیمارستان‌ها جان خود را از دست دادند ولی حالا ویروس كرونا در اخبار و فضای مجازی داغ شده تا نگرانی از چنین وضعیتی به حد اعلا برسد. البته میزان شیوع ویروس جدید نسبت به آنفلوآنزای معمولی بیشتر است و باید نسبت به رعایت بهداشت و اجرای مقررات و توصیه‌های معمول توجه كافی شود اما كرونا هیولایی نیست كه مردم را بترساند و زندگی آنها را در مخاطره بیندازد. در مطلبی كه می‌خوانید درباره جنبه‌های گوناگون ویروس جدید، ابتلا و كشورهای درگیر آن اطلاعاتی برای شما جمع‌آوری شده است.

صبح نو

خبر

الزام صدور کارت سلامت برای مسافران ترکیه
معاون بهداشت وزارت بهداشت تاکید کرد که برای همه مسافران خروجی از ایران به مقصد کشور ترکیه، با انجام معاینات اولیه پزشکی و مراقبت سندرمیک، گواهی سلامت از نظر عدم ابتلا به کرونا ویروس جدید (COVID-19)صادر شود. آقای علیرضا رییسی در نامه‌ای به معاونان بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، آذربایجان غربی (ارومیه)، آذربایجان شرقی، شیراز، مشهد، اصفهان، هرمزگان و خوی بر لزوم صدور گواهی سلامت برای همه مسافرانی که ترکیه سفر می‌کنند، تاکید کرد. رییسی در این نامه نوشت: پیرو هماهنگی‌های به‌عمل‌آمده لازم است برای همه مسافران خروجی از ایران به مقصد کشور ترکیه از تاریخ چهارم اسفند با انجام معاینات اولیه پزشکی و مراقبت سندرمیک، گواهی سلامت از نظر عدم ابتلا به کرونا ویروس جدید (COVID-19) صادر شود و این گواهی برای ورود به آن کشور مورد درخواست خواهد بود. وی افزود: با توجه به اهمیت موضوع لازم است دستور فرمایید به مدت یک هفته (تا زمان تعیین مراکز بهداشتی درمانی منتخب) در پایگاه مراقبت بهداشتی مرزی ضمن استقرار تیم مراقبت، شامل پزشک و کارشناس مبارزه با بیماری‌ها برای صدور گواهی مذکور اقدامات لازم صورت پذیرد.
 
نامه وزیر بهداشت برای ارسال پیامک‌های آموزشی پیشگیری از کرونا
وزیر بهداشت در نامه‌ای به وزیر ارتباطات درخواست کرد تا هماهنگی‌های لازم برای ارسال پیامک‌های آموزشی درباره کرونا توسط اپراتورهای تلفن همراه به همه شماره‌های کشور صورت گیرد. آقای سعید نمکی در نامه‌ای به آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در خصوص هماهنگی‌های لازم به‌منظور ارسال پیامک‌های آموزشی توسط شرکت‌های اپراتور تلفن همراه به همه شماره‌های همراه موجود در کشور که از سوی وزارت بهداشت به صورت فایل پیوست تهیه شده، تاکید کرد. در این نامه آمده است: همانگونه که مستحضرید با توجه به اهمیت پیشگیری در ابتلا و شیوع ویروس کرونا، نیاز به اطلاع‌رسانی جامع و کامل آحاد جامعه در زمینه روش‌های پیشگیری و رعایت بهداشت فردی و عمومی وجود دارد؛ لذا به این منظور و جلوگیری از نشر اخبار کاذب و توصیه‌های غیر‌علمی لازم است همه موارد آموزشی و اطلاع‌رسانی از طریق وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با همکاری و هماهنگی سایر وزارتخانه‌ها صورت پذیرد.
 
تحویل اقلام مصرفی کنترل کرونا به بیمارستان‌ها
رییس هیأت امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران با اشاره به تأمین و ارسال اقلام مورد نیاز مراکز درمانی برای پیشگیری و مقابله با کرونا گفت: تمهیدات لازم در خصوص تأمین ماسک و سایر اقلام در نظر گرفته شده است و جای هیچ ‌نگرانی نیست. آقای مهدی یوسفی، رییس هیأت امنای ارزی در معالجه بیماران درخصوص اقلام ارسالی مورد نیاز مقابله با کرونا به مراکز درمانی و دانشگاه‌های علوم پزشکی اظهار کرد: 
بر اساس اعلام نیاز سازمان اورژانس کشور و بنا بر دستور وزیر بهداشت، از هفته گذشته لوازم مصرفی توسط هیأت امنا تهیه و ارسال شده است. وی با اشاره به اینکه اقلام مورد نیاز ابتدا به استان‌های قم، گیلان، اراک و شیراز ارسال شده است، افزود: اقلام مصرفی ارسال‌شده شامل تعداد زیادی دستکش یک‌بار مصرف، ماسک جراحی، گان ضد‌آب، محلول ضد‌عفونی کننده، عینک(شیلد صورت)، پیش‌بند نایلونی، روکش کفش، لباس یک پارچه، ست ppc، ماسک n95 و... بوده است. رییس هیأت امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران افزود: کیت‌‌های محافظت فردی به دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، ایران، مازندران، بابل، کاشان، ساوه، خمین، اراک، هرمزگان، زنجان، جهرم نیز بنا بر اعلام سازمان اورژانس کشور و دستور وزیر بهداشت ارسال 
شده است.
 
نجفی، منتظر حکم دیوان عالی است
وکیل مدافع آقای محمدعلی نجفی، شهردار پیشین تهران آخرین وضعیت پرونده موکلش را اعلام کرد. آقای حمیدرضا گودرزی درباره آخرین وضعیت پرونده موکلش به فارس گفت: در حال حاضر پرونده نجفی برای تایید یا نقض حکم دادگاه در شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور است. وی ادامه داد: همچنان قرار وثیقه را از ما قبول نکرده و موکلم در زندان اوین منتظر حکم دیوان عالی است. گودرزی اظهار امیدواری کرد تا یک‌بار دیگر حکم دادگاه کیفری در دیوان عالی کشور نقض شود. وی ضمن بیان اینکه دیوان عالی هنوز حکمی درباره پرونده محمدعلی نجفی صادر نکرده است، گفت: به نظر می‌رسد رای دیوان تا پایان سال اعلام شود. وکیل شهردار پیشین تهران گفت: چنانچه مجددا حکم قاضی از سوی دیوان‌عالی رد شود، پرونده برای رسیدگی مجدد به شعبه هم‌عرض ارسال می‌شود.

captcha
شماره‌های پیشین