sobhe-no.ir
893
دوشنبه، ۰۵ اسفند ۱۳۹۸
7
بهره‌برداری از 145 طرح اشتغالزایی و 98 پروژه عمرانی و زیربنایی در دو سال

آبادانی پرشتاب هرمز با طرح‌های اشتغال و عمرانی برکت

استاندار آذربایجان‌غربی در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو» درباره زمین‌لرزه قطور:

تخریب‌ها زیاد و مصدومیت‌ها کم است

گزارش عارف چراغی / در روزهایی که همه رسانه‌ها، مردم و دستگاه‌های دولتی حواس‌شان به شیوع یک ویروس چینی است، صبح روز گذشته در منطقه قطور استان آذربایجان غربی زمین‌لرزه‌ای به بزرگی 5.7 ریشتر به وقوع پیوست. شهریاری، استاندار این استان در گفت‌و‌گو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» گفت: «‌بسیاری از خانه‌ها آسیب‌شان بین 60 تا 90 درصد بوده و برخی دیگر از خانه‌ها بین 40 تا 80 درصد تخریب شده‌اند. با این وجود توزیع چادر و اقلام ضروری از دوردست‌ترین مناطق شروع شده است.»

صبح نو

استاندار آذربایجان‌غربی در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو» درباره زمین‌لرزه قطور:

تخریب‌ها زیاد و مصدومیت‌ها کم است

گزارش عارف چراغی / در روزهایی که همه رسانه‌ها، مردم و دستگاه‌های دولتی حواس‌شان به شیوع یک ویروس چینی است، صبح روز گذشته در منطقه قطور استان آذربایجان غربی زمین‌لرزه‌ای به بزرگی 5.7 ریشتر به وقوع پیوست. شهریاری، استاندار این استان در گفت‌و‌گو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» گفت: «‌بسیاری از خانه‌ها آسیب‌شان بین 60 تا 90 درصد بوده و برخی دیگر از خانه‌ها بین 40 تا 80 درصد تخریب شده‌اند. با این وجود توزیع چادر و اقلام ضروری از دوردست‌ترین مناطق شروع شده است.»

صبح روز گذشته 4 اسفند در ساعت 9 و 22 دقیقه، زلزله‌ای به بزرگی 7/5 ریشتر در شهرستان خوی و قطور آذربایجان غربی رخ داد که برخی گزارشگران سایت‌های بین‌المللی، بزرگی این زلزله را تا 5.8 ریشتر هم اعلام کرده‌اند، به طوری که در بخش‌هایی از ترکیه هم این زمین‌لرزه احساس شد. در روزهایی که فضای کشور درگیر ویروس چینی و واقعیت‌ها و واهمه‌‎ها درباره آن است، زلزله شهرستان قطور به حاشیه رفته است.
به دنبال وقوع این زلزله، سازمان اورژانس کشور درباره نتایج بررسی خسارات جانی و مالی زمین‌لرزه شهرستان خوی اعلام کرد:‌ بر اساس آخرین گزارش‌ها تا عصر روز یکشنبه، آخرین تعداد افرادی که بر اثر وقوع زمین‌لرزه در شهرستان خوی مصدوم شده‌اند، تاکنون 65 نفر است. از این تعداد ۱۷ نفر برای ادامه دادن روند درمان به مراکز درمانی منتقل و ۳۴ نفر نیز توسط تیم عملیات ویژه اورژانس به صورت سرپایی درمان شدند و هشت نفر هم بستری شده‌اند. این زلزله که گفته می‌‎شود مرکز آن در آذربایجان غربی بود؛ منجر به کشته‌شدن هفت نفر در وان ترکیه شد. «سلیمان سویلو» وزیر کشور ترکیه گفته است که بر اثر وقوع این زمین‌لرزه در «وان» حداقل هفت نفر جان‌شان را از دست داده‌ و پنج تن دیگر مجروح شده‌اند. اگرچه این روزها همه حواس‌ها به ویروس کرونا و جلوگیری از آن جمع شده است اما ستاد بحران و دولت نیز از این ماجرا عقب نمانده؛ به طوری که نماینده عالی دولت از مناطق زلزله‌زده بازدید کرد. بنا بر آنچه مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی گفته است؛ در اثر وقوع زمین‌لرزه و پس‌لرزه‌ها در منطقه قطور خوی منازل ۴۳ روستا بین ۱۰ تا صددرصد تخریب شده و آسیب دیده‌اند. امیرعباس جعفری گفته است: «تیم‌های ارزیاب مشغول بررسی میزان خسارات دقیق در روستاهای زلزله‌زده هستند. بعد از وقوع زمین‌لرزه، جلسه شورای مدیریت بحران ساعت 14 بعدازظهر یکشنبه در منطقه قطور با حضور استاندار آذربایجان غربی برگزار شد و تدابیر لازم برای امداد‌رسانی مناسب در حال انجام است.» مدیریت بحران آذربایجان غربی از توزیع چادر و اقلام امدادی بین خانوارهایی که منازل آنها بیش از ۵۰ درصد تخریب شده‌اند، خبر داد و گفت: سه کمپ نیز برای اسکان زلزله‌زدگان دایر می‌شود. از ساعتی پس از وقوع زلزله تمام نیروهای امدادی در محل حاضر بوده و مشغول امدادرسانی هستند.

تخریب زیاد و مصدومان کم
آقای محمدمهدی شهریاری، استاندار آذربایجان غربی در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» گفت: «در زلزله دیروز یکشنبه هشت روستا تخریب شدند اما مقیاس‌ها متفاوت بود و تخریب صددرصدی نداشتیم؛ فقط چند خانه قدیمی در یکی از روستا به‌طور کامل تخریب شده‌‍‌اند که آنها هم خالی از سکنه بودند.» وی ادامه داد: «بسیاری از خانه‌ها آسیب‌شان بین 60 تا 90 درصد بوده و برخی دیگر از خانه‌ها بین 40 تا 80 درصد تخریب شده‌اند. ترک‌خوردگی‌ و ریزش آوار بسیاری از خانه‌ها موجب شده مردم دیگر نتوانند به خانه‌هایشان بازگردند.» استاندار آذربایجان غربی اظهار کرد: «ما حدود سه هزار چادر احتیاج داریم و در حال حاضر نیروهای امدادی از روستاهای دورافتاده، توزیع چادرهای مسافرتی را آغاز کرده و به سمت روستاهای نزدیک به شهر قطور می‌آیند.»
شهریاری در بخش دیگری از سخنان خود با روزنامه «صبح‌نو» گفت: «در شهر قطور نیز لازم است که اقداماتی انجام شود و درحال حاضر بنا شده 
دو کمپ اسکان برپا شود تا خانواده‌هایی که دچار وحشت شده‌اند و نمی‌خواهند به خانه‌هایشان بازگردند در این مکان‌ها اسکان داده شوند.» به گفته استاندار آذربایجان غربی، پس‌لرزه‌ها همچنان ادامه دارد و تا عصر روز یکشنبه بیش از 20 پس‌لرزه به ثبت رسیده که تا چهار4 ریشتر هم بوده است. مصدومان مرخص شده‌اند و تعداد انگشت‌شماری از آنها همچنان بستری بوده و نیاز به مراقبت بیشتر داشتند. شهریاری گفت: «طی ماه‌های اخیر پیش‌لرزه‌هایی در این مناطق به ثبت رسیده است که سبب شده مردم احساس ترس کنند، به همین دلیل آنهایی هم که خانه‌هایشان آسیب جدی ندیده است از ما درخواست چادر کرده‌اند و تا جایی که امکان داشته باشد کمک‌ها را توزیع می‌کنیم.» به گفته شهریاری همه مصدومان به جز یک نفر بر اثر زلزله مصدوم شده‌اند؛ آن یک نفر هم کودکی است که حین فرار سنگی با سرش برخورد کرده و اکنون در بیمارستان شهرستان خوی بستری است.» وی در آخر گفت: «مرکز این زلزله نقطه صفر مرزی بود که خساراتی هم به شهرهای مرزی ترکیه وارد کرده است.»

مصدومیت به‌علت دستپاچگی
بر اساس گفته‌های امدادگران، اغلب مصدومان زلزله‌ها نه به دلیل زلزله، بلکه به دلیل ترس و وحشتی که از زلزله داشتند، مصدوم شدند؛ زلزله روز گذشته در قطور اگرچه فاصله زیادی از مرکز زلزله نداشت، اما یکی از مصدومان بر اثر برخورد با سنگ دچار مصدومیت شده است. این موضوع نشان می‌دهد که مردم هنور در زمان زلزله دچار دستپاچگی می‌شوند و حرکات خطرناکی انجام می‌دهند که از خود زلزله نیز آسیب‌زاتر است. در طول چند سال اخیر بسیاری از زلزله‌های بزرگ و ویرانگر کشور در فصول سرد اتفاق افتاده است. این موضوع، این سوال را در ذهن‌ها ایجاد می‌کند که تغییر فصل و سرد‌شدن هوا در فعال‌شدن گسل‌ها و وقوع زلزله چه تاثیری دارد؛ اما متخصصان این حوزه معتقدند بررسی در میان زلزله‌های بزرگ نشان می‌دهد چنین رابطه معناداری به این معنی که در فصول سرد رخداد زلزله بیشتر شود، وجود ندارد. از نظر آماری ارتباط معناداری بین فصل سرد و وقوع زلزله وجود ندارد.بنابراین از نظر آمار، تفاوت معناداری در رخداد زمین‌لرزه وجود ندارد. با این حال بر هیچ‌کس پوشیده نیست که زلزله در ماه‌های سرد سال آسیب‌های جدی‌تری به ساکنان آن منطقه وارد می‌کند. فصول سرد سال مساله سرما و دسترسی برای کمک‌رسانی را مشکل می‌کند و شاید همین موضوع باعث شود تلفات و آسیب‌ها بیشتر شوند. در فصل زمستان در مناطق سردسیری مانند آذربایجان، حیوانات وحشی برای یافتن غذا به سمت روستاها می‌آیند و آسیب‌های بیشتری به روستاییان می‌رسانند. در واقع به محیطی که از زلزله آسیب دیده است، حیوانات غیر‌اهلی هم هجوم می‌آورند و مشکلات بیشتر می‌شود؛ بنابراین می‌توان گفت که به‌واسطه فصل سرما، تلفات و خسارت‌ها بیشتر می‌شود اما در خود رخداد زلزله، هیچ ‌تغییر معناداری ایجاد نمی‌شود.

captcha
شماره‌های پیشین