sobhe-no.ir
893
دوشنبه، ۰۵ اسفند ۱۳۹۸
7
بهره‌برداری از 145 طرح اشتغالزایی و 98 پروژه عمرانی و زیربنایی در دو سال

آبادانی پرشتاب هرمز با طرح‌های اشتغال و عمرانی برکت

استاندار آذربایجان‌غربی در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو» درباره زمین‌لرزه قطور:

تخریب‌ها زیاد و مصدومیت‌ها کم است

گزارش عارف چراغی / در روزهایی که همه رسانه‌ها، مردم و دستگاه‌های دولتی حواس‌شان به شیوع یک ویروس چینی است، صبح روز گذشته در منطقه قطور استان آذربایجان غربی زمین‌لرزه‌ای به بزرگی 5.7 ریشتر به وقوع پیوست. شهریاری، استاندار این استان در گفت‌و‌گو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» گفت: «‌بسیاری از خانه‌ها آسیب‌شان بین 60 تا 90 درصد بوده و برخی دیگر از خانه‌ها بین 40 تا 80 درصد تخریب شده‌اند. با این وجود توزیع چادر و اقلام ضروری از دوردست‌ترین مناطق شروع شده است.»

صبح نو

بهره‌برداری از 145 طرح اشتغالزایی و 98 پروژه عمرانی و زیربنایی در دو سال

آبادانی پرشتاب هرمز با طرح‌های اشتغال و عمرانی برکت

فعالیت‌های اشتغالزایی و عمرانی بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام؟ره؟ در جزیره هرمز، موجب بازگشت یک‌هزار نفر از اهالی این جزیره شده است.
مدیرعامل بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام؟ره؟ با بیان این مطلب افزود: بنیاد طی دو سال فعالیت در هرمز، 145 طرح اشتغالزایی و 98 پروژه عمرانی و زیربنایی را در این جزیره به بهره‌برداری رسانده یا در دست اقدام دارد. آقای امیرحسین مدنی با اشاره به فعالیت بنیاد برکت از سال 1397 در جزیره هرمز خاطرنشان کرد: راه‌اندازی 110 طرح اشتغالزایی اجتماع‌محور در قالب مدل‌های «سحاب» و «آسمان» باعث ایجاد بیش از 400 فرصت شغلی در هرمز شده است. وی با اشاره به 35 طرح اشتغالزایی دیگر که در شرف راه‌اندازی است، اظهار کرد: پنج مجری و تسهیلگر بنیاد برکت در جزیره هرمز مشغول به فعالیت و خدمت‌رسانی هستند.
به گفته مدیرعامل بنیاد برکت، در دو سال گذشته 17 گروه توسعه محلی و 15 صندوق پس‌انداز کسب‌وکار در قالب مدل اشتغالزایی اجتماع‌محور آسمان در هرمز تشکیل شده است. مدنی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های جزیره هرمز در حوزه گردشگری را مورد توجه قرار داد و عنوان کرد: در همین راستا، بیشتر مشاغل ایجادشده توسط 
بنیاد برکت در رسته‌های شغلی مرتبط با گردشگری و خدمات جانبی آن، صنایع دستی، بوم‌گردی، تولید پوشاک و مشاغل خدماتی است. وی با اشاره به سرمایه‌گذاری 110 میلیارد ریالی بنیاد برکت در حوزه اشتغالزایی تصریح کرد: اجرای 110 طرح اشتغالزایی و 98 طرح عمرانی و زیربنایی بنیاد مهاجرت معکوس را در جزیره هرمز رقم زده و باعث بازگشت یک‌هزار نفر از اهالی این جزیره شده است. بنیاد برای تعدادی از این افراد نیز اشتغال ایجاد کرده است. مدنی درباره برنامه‌های اشتغالزایی این بنیاد در جزیره هرمز برای سال آینده نیز توضیح داد: اجرای یکصد طرح اشتغالزایی در سال 99 در دستور کار بنیاد قرار دارد. وی در تشریح اقدامات اشتغالزایی بنگاه‌محور بنیاد برکت در جزیره هرمز هم گفت: به تازگی 22 طرح مشارکتی بررسی و پنج بنگاه اقتصادی که امکان مشارکت و سرمایه‌گذاری در آن‌ها وجود دارد، انتخاب شده‌اند. مشارکت و سرمایه‌گذاری در این واحدها که بیشتر در بحث گردشگری و خدماتی فعال هستند، پس از ارائه کامل مدارک و تصویب در هیات مدیره بنیاد برکت، تا پایان سال جاری امکان‌پذیر است. مدیرعامل بنیاد برکت درباره پروژه‌های عمرانی این بنیاد در جزیره هرمز هم توضیح داد: تا به امروز بیش از 98پروژه عمرانی و زیربنایی با اعتباری بالغ بر 3770 میلیارد ریال در هرمز به بهره‌برداری رسیده یا در دست اقدام است. وی این پروژه‌های عمرانی و زیربنایی را شامل تکمیل رینگ اصلی و تجهیز محور پیاده‌روی آن و تأمین روشنایی دور رینگ به طول 24 کیلومتر، مرمت و بازسازی مدرسه جری پولاک در قالب مجموعه اقامتی، ایجاد 16 خانه بوم‌گردی، تعویض لوله‌های اصلی فرسوده آب و توسعه پنج کیلومتری شبکه آبرسانی برشمرد.
مدنی افزود: طرح آموزش و اجرای تفکیک پسماند از مبدأ، ساماندهی و زیباسازی جداره‌های معابر اصلی شهر، آموزش جامع و فراگیر فعالان حوزه گردشگری، توسعه فضای سبز و بهسازی مبلمان شهری، بهسازی و نوسازی اماکن عمومی نظیر مساجد، مدارس، درمانگاه، ایجاد تاسیسات خدمات گردشگری نظیر سرویس‌بهداشتی، حمام، ظرفشویی و تهیه طرح مرمت بناهای تاریخی و بوم‌گردی و اجرای بیش از ۲۰ طرح در این حوزه از جمله دیگر پروژه‌های عمرانی و زیربنایی بنیاد برکت در جزیره هرمز است. مدیرعامل بنیاد برکت با تاکید بر اینکه جزیره هرمز سبقه فرهنگی بسیار غنی در طول تاریخ داشته و در طول قرن‌ها نماد مقاومت و سلطه‌ناپذیری ملت ایران بوده است، خاطرنشان کرد: در طرح جامع در نظر گرفته‌شده برای توسعه جزیره هرمز که به‌عنوان سند رسمی استان درآمده، به مقولات و موضوعات اجتماعی، اقتصادی، کالبدی، زیست‌محیطی و گردشگری به صورت توأمان نگاه شده و با پیوست مشارکت مردمی در حال پیاده‌سازی است.
در دیدار مدیرعامل بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام با حجت‌الاسلام عبدالحمید گلزاری، امام جمعه هرمز، حجت‌الاسلام گلزاری با قدردانی از اقدامات بنیاد در حوزه‌هایی همچون بهسازی ساحل جزیره، تعویض لوله‌های فرسوده آب، توسعه شبکه آبرسانی، تفکیک زباله، تجهیز مدارس و به خصوص اقدامات صورت‌گرفته برای ایجاد فرصت‌های شغلی، فعالیت بنیاد برکت را در راستای منویات رهبر معظم انقلاب مبنی بر پیشرفت هرمز و باعث خیر و برکت برای این جزیره دانست.

captcha
شماره‌های پیشین