sobhe-no.ir
893
دوشنبه، ۰۵ اسفند ۱۳۹۸
14
خبر

تعطیلی برنامه‌ها و اماکن فرهنگی بر اثر شیوع کرونا ادامه دارد

احتمال تعویق نمایشگاه کتاب در سال 99

لغو برنامه‌های فرهنگی کشور بر اثر گسترش کرونا و لزوم حفظ مسائل بهداشتی به جایی رسیده است که احتمال می‌رود نمایشگاه کتاب سال 99 هم از آن متاثر شده و مسوولان ارشاد گفته‌اند که تعویق احتمالی آن را بررسی خواهند کرد. با روندی که در پیش داریم باید هفته‌ای بدون مسائل فرهنگی را تصور کنیم.

صبح نو

تعطیلی برنامه‌ها و اماکن فرهنگی بر اثر شیوع کرونا ادامه دارد

احتمال تعویق نمایشگاه کتاب در سال 99

لغو برنامه‌های فرهنگی کشور بر اثر گسترش کرونا و لزوم حفظ مسائل بهداشتی به جایی رسیده است که احتمال می‌رود نمایشگاه کتاب سال 99 هم از آن متاثر شده و مسوولان ارشاد گفته‌اند که تعویق احتمالی آن را بررسی خواهند کرد. با روندی که در پیش داریم باید هفته‌ای بدون مسائل فرهنگی را تصور کنیم.


دو روز گذشته در گزارشی نوشتیم که برخی برنامه‌های فرهنگی و هنری و سینماهای کشور تا پایان هفته جاری تعطیل شده و به تعویق افتاده‌اند. حالا روز گذشته این تعطیلی‌ها گستردگی بیشتری پیدا کرد به‌طوری‌که حتی احتمال تعویق نمایشگاه کتاب تهران که قرار است در اواخر فروردین سال 99 برگزار شود هم مطرح شده است. در این‌باره سیدمحمد طباطبایی، دبیر سی‌و‌سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: جمعیت مخاطب نمایشگاه کتاب تهران به‌عنوان بزرگترین رویداد فرهنگی کشور، تعداد چشمگیر افراد درگیر در برگزاری این رویداد و نوع تعامل در نمایشگاه از جمله مواردی است که توجه به آن‌ها در پیشگیری از شیوع بیماری ضرورت دارد. از سوی دیگر شیوع ویروس کرونا، شکل بین‌المللی پیدا کرده است و نمایشگاه کتاب تهران به‌عنوان یک رویداد بین‌المللی باید به این نکته هم توجه داشته باشد. در حال حاضر بررسی موضوع در دست انجام است و شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه کتاب تهران به‌عنوان بالاترین مرجع تصمیم‌گیری در ساختار نمایشگاه در روزهای آینده تشکیل جلسه خواهد داد و درباره تعویق زمان برگزاری سی‌وسومین دوره نمایشگاه کتاب تهران تصمیم‌گیری خواهد کرد. انتظار می‌رود تا هفته آینده تصمیم نهایی اتخاذ و اعلام شود. به نظر می‌رسد در صورتی که نمایشگاه کتاب به تعویق بیفتد دیگر تا قبل از نیمه خرداد زمانی برای برگزاری آن نباشد و چون تمام اردیبهشت در ماه رمضان قرار دارد عملاً برگزاری نمایشگاه کتاب باید از نیمه دوم خرداد به بعد برنامه‌ریزی شود. تاریخ ابتدایی برای برگزاری نمایشگاه کتاب از ۲۶ فروردین تا ۵ اردیبهشت 99 اعلام شده بود.
لغو یک جایزه و همایش ادبی
فاطمه نانی‌زاد، دبیر اجرایی هجدهمین همایش ادبی سوختگان وصل هم به فارس گفت: برگزاری اختتامیه «همایش ادبی سوختگان وصل» «جاء نصرالله» که به تجلیل از مجاهد نامدار جهان، سیدحسن نصرالله می‌پردازد، به سال ۹۹ موکول شد. وی دلیل این مساله را حفظ سلامتی جامعه دانست و ابراز کرد: در آیین اختتامیه هجدهمین دوره از همایش سوختگان وصل، برخی شاعران از لبنان حضور خواهند داشت؛ ضمن اینکه یکی از مسولان حزب‌الله لبنان سخنران مراسم خواهد بود و درباره سیدحسن نصرالله و محور مقاومت سخنرانی می‌کند. پیش از این قرار بود اختتامیه این همایش در ۶ اسفند سال جاری برپا شود.
جایزه شهید حبیب غنی‌پور که قرار بود برگزیدگانش را در میانه اسفندماه معرفی کند هم به دلیل گسترش کرونا و حفظ سلامتی مخاطبان به تعویق افتاد. محمد ناصری، دبیر نوزدهمین جشنواره ادبی شهید حبیب غنی‌پور درباره مراسم پایانی این جشنواره اظهار کرد: پیش از این اعلام شده بود که مراسم پایانی در روز ۱۲ اسفندماه در مسجد جوادالائمه ؟ع؟ برگزار می‌شود، اما با توجه به شرایط عمومی و بهداشتی جامعه و اینکه اعلام شد هرگونه تجمعی نباید برگزار شود، از این رو مراسم پایانی جشنواره ادبی شهید غنی‌پور به سال آتی موکول شد. وی در پاسخ به این پرسش که زمان برگزاری در سال آتی مشخص شده است، بیان کرد: این مساله در جلسه شورا بررسی و درباره آن تصمیم‌گیری خواهد شد.

تعطیلی کتابخانه‌های عمومی 15 استان
کتابخانه‌های عمومی ۱۵ استان کشور برای پیشگیری از ابتلا به کرونا تعطیل شد. این تازه‌ترین تصمیم نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای حفظ سلامتی اعضایش است. در اطلاعیه نهاد آمده است: با توجه به شیوع ویروس کرونا در برخی استان‌های کشور و هشدارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای جلوگیری از انتشار عوامل بیماری‌زا، کتابخانه‌های عمومی استان‌هایی که مدارس و مراکز فرهنگی دولتی و عمومی در آنها تعطیل اعلام شده است،‌ تا اطلاع ثانوی و اخذ مجوزهای لازم از مراجع ذی‌صلاح تعطیل است. 
بر این اساس تاکنون در پی شیوع بیماری کرونا و با هدف انجام اقدامات پیشگیرانه برای کنترل این بیماری و با توجه به اطلاعیه‌های منتشرشده توسط ستاد مدیریت بحران استان‌های تهران، گیلان، گلستان، قم، مازندران، زنجان، اردبیل، البرز، آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، کرمانشاه، سمنان، مرکزی، همدان و کردستان، مدارس و مراکز فرهنگی دولتی و عمومی تعطیل اعلام شده‌اند.

تعطیلی هیات‌های بزرگ تهران
این تعطیلی‌ها به خانه مداحان هم رسید. خانه مداحان اهل بیت ؟ع؟ طی اطلاعیه‌ای از لغو برگزاری کلاس آموزش مداحی و جلسه هفتگی مداحان به دلیل پیشگیری از جلوگیری از شیوع ویروس کرونا خبر داد. براساس این گزارش، این نهاد روزهای دوشنبه کلاس آموزش مداحی و روزهای چهارشنبه جلسه هفتگی جامعه مداح را برگزار می‌کرد که براساس این اطلاعیه هر دو این برنامه‌ها در هفته جاری لغو شد. کرونا هیأت‌ها را تعطیل کرد. همچنین هیأت‌های مهم تهران در هفته جاری به‌منظور جلوگیری از شیوع بیماری کرونا تعطیل اعلام شد. برنامه هفتگی مهدیه امام حسن مجتبی ؟ع؟ با مداحی سعید حدادیان، هیأت احرارالعباس تهران، هیأت جوادالائمه ؟ع؟، هیأت قتیل‌العبرات، هیأت عشاق‌الحسین ؟ع؟ و تعدادی دیگر از مجالس و محافل اهل‌بیت در آستانه ماه رجب، ایام شهادت امام هادی ؟ع؟ و ولادت امام باقر ؟ع؟ تعطیل شدند.

لغو برنامه‌های فرهنگی شهرداری تهران
برنامه‌های سازمان فرهنگی‌-هنری شهرداری تهران پیرو اطلاعیه وزارت بهداشت و درمان تا پایان هفته متوقف شد. سعید صدرائیان، مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل سازمان فرهنگی‌-هنری شهرداری تهران پیرو ابلاغ بخشنامه اقدامات پیشگیرانه در خصوص شیوع ویروس کرونا از سوی رییس این سازمان گفت: تمامی نشست‌ها، همایش‌ها و برنامه‌های فرهنگی‌-هنری در مراکز سازمان فرهنگی‌-هنری تا پایان هفته تعلیق و برگزاری آنها به زمان دیگری موکول می‌شود. همچنین به‌منظور حفاظت و توجه به مشکلات گروه‌های خاص (به‌ویژه کودکان، سالمندان و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای) کلاس‌های آموزشی مراکز سازمان فرهنگی‌-هنری نیز هماهنگ با آموزش و پرورش در همان مقطع به همان تعداد روز تعطیل خواهد بود.
 

captcha
شماره‌های پیشین