sobhe-no.ir
893
دوشنبه، ۰۵ اسفند ۱۳۹۸
14
خبر

تعطیلی برنامه‌ها و اماکن فرهنگی بر اثر شیوع کرونا ادامه دارد

احتمال تعویق نمایشگاه کتاب در سال 99

لغو برنامه‌های فرهنگی کشور بر اثر گسترش کرونا و لزوم حفظ مسائل بهداشتی به جایی رسیده است که احتمال می‌رود نمایشگاه کتاب سال 99 هم از آن متاثر شده و مسوولان ارشاد گفته‌اند که تعویق احتمالی آن را بررسی خواهند کرد. با روندی که در پیش داریم باید هفته‌ای بدون مسائل فرهنگی را تصور کنیم.

صبح نو

خبر

حضور ایران در نمایشگاه کتاب مسقط
بیست‌و‌پنجمین دوره نمایشگاه مسقط ۳ اسفند با حضور جمهوری اسلامی ایران رسماً فعالیت خود را آغاز کرد.
درمجموع ۹۴۶ شرکت‌کننده در این نمایشگاه حضور دارند. بر اساس آمار اعلام‌شده این دوره از نمایشگاه نسبت به دوره قبل ۶۴ شرکت‌کننده و ۱۸۴ غرفه افزایش داشته است. ۱۵ نشست، ۱۱ سخنرانی، هفت شب‌شعر، ۱۰ جلسه گفت‌وگو، ۳۱ کارگاه و ۱۰ برنامه اختصاصی از سوی مهمان ویژه در کنار بخش کودک برگزار می‌شود. مهمان ویژه این دوره استان «مسندم» از کشور عمان است. مؤسسه نمایشگاه در این دوره با مجموعه‌ای از کتاب‌های منتشره عربی در کشورمان به همراه کتاب‌های منتخب به فارسی حضور دارد. مجموعه آثار انتشارات صهبا در خصوص آثار و دیدگاه‌های مقام معظم رهبری به زبان عربی ازجمله «مشروع الفکر الاسلامی 
فی القرآن»، «انسان بعمره ۲۵۰ سنه»، «استضافه الفردوس»، «الاسره لقاء مطول مع سماحه الامام الخامنئی»، «النهضه الحسینیه»، «الفجر الصادق»، «فی المنفی»، «شرح و تفسیر آیه‌‌الکرسی» و «المسیح فی لیله القدر» و در حوزه ادبیات مقاومت کتاب‌هایی از قبیل «البصیره و الاستقامه»، «الهواجس الثقافیه فی مشروع الحضاری المعاصر»، به همراه مجموعه‌ای از کتاب‌های ترجمه‌شده دفاع مقدس، کودک و نوجوان انتشارات سوره مهر در غرفه ایران عرضه ‌شده است. همچنین ۱۵۰ عنوان کتاب کودک و نوجوان که قابلیت عرضه در بازارهای جهانی را دارد با همکاری انجمن فرهنگی ناشران کودک و نوجوان در غرفه ایران به نمایش درآمده است. معرفی طرح‌های حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه کتاب و معرفی ظرفیت‌های نشر ایران از دیگر برنامه‌های غرفه ایران است.
 
مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه زنده‌یاد محسن سلیمانی منتشر ‌شد
مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه زنده‌یاد محسن سلیمانی با عنوان «عید دیدنی و داستان‌های دیگر» منتشر ‌شد.
به گزارش مهر، مجموعه داستان «عید دیدنی و داستان‌های دیگر» آخرین کتاب مرحوم سلیمانی است و آنگونه که خود بیان کرده به نوعی جمع‌بندی یا حاصل عمر او در زمینه نگارش داستان کوتاه است.
مرحوم سلیمانی درباره این کتاب گفته است: از نظر نوشتن داستان کوتاه پرکار نبوده‌ام. چون در مجموع فقط در حدود 30 داستان کوتاه نوشته‌ام اما 14 داستان را قبل از اینکه خواننده‌ها از دستم کفری شوند، خودم دور ریخته‌ام و در اینجا حدود 16 داستان را آورده‌ام.
همانطور که در مقدمه کتاب نوشته‌ام از آن سال‌ها تا امروز مسلماً خیلی چیزها عوض‌شده است؛ مثل قیمت کالاها، کارتی‌شدن اتوبوس، آمدن مترو، شکل بعضی از ساختمان‌ها، ظهور پراید و… اما به نظرم مضامین زندگی ما خیلی فرق نکرده است؛ از جمله خشونت، عشق، بی‌رحمی، حسرت، عصبانیت نسبت به گذشته و به‌ویژه به قول همینگوی:‌‌ داشتن و نداشتن. به همین دلیل احساس می‌کنم بیشتر مضامین داستان‌های من در این کتاب هنوز هم نو است و شاید هنوز هم برخی بدشان نیاید آن‌ها را بخوانند. این اثر در ۲۰۲ صفحه با قیمت ۳۰ هزار تومان منتشر شده است.
 
مدیرعامل انجمن تعزیه ایرانیان معرفی شد
هیات مدیره انجمن تعزیه ایرانیان، ابراهیم گله‌دارزاده را به‌عنوان مدیرعامل این انجمن انتخاب کردند.
به گزارش ایلنا، هیات مدیره انجمن تعزیه ایرانیان متشکل از داود فتحعلی‌بیگی، علی سعیدی، سیدمحسن هاشمی، اسماعیل محمدی، محمد رضائی‌سفیدابی، احمد عزیزی و مجید خسروان طی جلسه‌ای ابراهیم گله‌دارزاده را به سمت مدیرعاملی انجمن تعزیه ایرانیان منصوب کرد. انجمن تعزیه ایرانیان یک تشکل مردم‌نهاد است که از سال 1387 فعالیت خود را آغاز کرده‌ و تا امروز گام‌هایی در راستای ساماندهی گروه‌های تعزیه سراسر کشور و مجالس شبیه‌خوانی برداشته و مشارکت بسیاری در جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی داشته است. این انجمن تا امروز کوشیده است با زیر پوشش گرفتن هنرمندان تعزیه به‌عنوان هنرمندان نمایش‌های آیینی سنتی یاری کند تا پیشکسوت‌های این رشته بتوانند درجه هنری بگیرند و همه اعضا امکان استفاده از تسهیلات بیمه هنرمندان را داشته باشند.
 

captcha
شماره‌های پیشین