sobhe-no.ir
893
دوشنبه، ۰۵ اسفند ۱۳۹۸
13
خبر

حجت‌الاسلام دکتر خسروپناه در نشست «روش تبدیل گزاره‌های فقهی به مدل‌های کاربردی و اجتماعی» تاکید کرد

لزوم هماهنگی فقه فردی و اجتماعی با فقه ولایی

نشست تخصصی «روش تبدیل گزاره‌های فقهی به مدل‌های کاربردی و اجتماعی» با حضور اساتید و فضلای حوزه، روز پنجشنبه، اول اسفند ۹۸ از ساعت ۱۵ تا ۱۸ در ساختمان انجمن‌های علمی حوزه علمیه قم برگزار شد. در این میزگرد علمی، حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه، معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی به ارائه نظر پرداختند.

صبح نو

خبر

«‌خودآگاهی هگلی و پساساختارگرایان فرانسوی» منتشر شد
«خودآگاهی هگلی و پساساختارگرایان فرانسوی» نوشته دیوید شرمن با ترجمه محمدمهدی اردبیلی و پیام ذوقی توسط نشر نی منتشر شد.
فصل «اربابی و بردگی» (یا خدایگانی و بندگی) از کتاب پدیدارشناسی روح، بی‌شک یکی از تأثیرگذارترین و پرمناقشه‌ترین فرازهای فلسفه هگل است که برای اندیشه پساهگلی، از نظریه‌ سیاسی‌-‌اجتماعی مارکس گرفته تا روانکاوی لکان، الهام‌بخش بوده است. دیوید شرمن در کتاب حاضر مشخصاً به مواجهه سه متفکر متأخر فرانسوی (ژرژ باتای، ژیل دلوز و ژاک لکان) با ایده خودآگاهی هگلی و به‌ویژه مبحث ارباب و برده می‌پردازد.
«‌خودآگاهی هگلی و پساساختارگرایان فرانسوی» نوشته دیوید شرمن با ترجمه محمدمهدی اردبیلی و پیام ذوقی به همت نشر نی به تازگی در ۱۱۷ صفحه و به بهای ۱۵,۰۰۰ تومان منتشر شده است.
 
سفرنامه رهبری به یزد، چاپ پنجمی شد
کتاب «قایق راندن به اقیانوس» نوشته مظفر سالاری که به شرح سفر پنج روزه مقام معظم رهبری به یزد در سال ۸۶ اختصاص دارد به چاپ پنجم رسید.
این کتاب شرح سفر پنج روزه مقام معظم رهبری به یزد در سال ۸۶ است. نویسنده با خلق شخصیتی به نام شیخ، با انتخاب زاویه دید سوم‌شخص مفرد ماجرای درگیر‌شدن شیخ با این سفر را شرح می‌دهد. کتاب به پنج بخش تقسیم شده که هر بخش شامل یک روز بازدید آقا از شهر یزد است. شیخ تمام دیده‌ها و شنیده‌های خود از اطرافیان آقا را نقل می‌کند و عین سخنان آقا را می‌آورد. شرح ماجرای شیخ از خانه‌اش که زیر پله است، شروع می‌شود. شیخ به دنبال کاروان استقبال‌‌کنندگان از رهبر از خانه خارج می‌شود و با دوستانی مثل استاد یا سید صالح و... همراه می‌شود. حین عبور از شهر شیخ خاطرات کودکی خود را در یزد به یاد می‌آورد و فلش‌بک‌های زیادی هم از زندگی شوخ و شنگ شیخ در طول کتاب اتفاق می‌افتد.
 
کتابی درباره «نظام عقلانیت سیاسی اسلام» منتشر شد
کتاب «نظام عقلانیت سیاسی اسلام و جایگاه آن در شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی» نوشته حجت‌الاسلام رضا غلامی به تبیین جامعه‌سازی و حتی دولت‌سازی در عالم اسلامی از سوی انتشارات آفتاب توسعه ( ناشر اختصاصی آثار مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا ) می‌پردازد.
به گزارش فارس، این کتاب در ۳۹۹ صفحه در قطع رقعی در چهار فصل معنا، مبنا و سیر تطور عقلانیت،‌ عقلانیت اسلامی، عقلانیت سیاسی اسلام و تمدن نوین اسلامی و جایگاه و کارکرد نظام عقلانیت سیاسی اسلام در شکل‌گیری آن به رشته تحریر در آمده است. در قسمت پیش‌گفتار درباره انگیزه نگارش این کتاب می‌خوانیم: بحث اصلی در این تحقیق حول این پرسش اساسی شکل گرفت که چگونه می‌توان با بسط و گسترش نظری و عملی عقلانیت اسلامی، به نیاز مبرم جامعه اسلامی به یک عقلانیت قوی و کارآمد پاسخ داد؟ در واقع، نقطه کانونی و دال مرکزی بحث بر سر این است که اولا می‌توان در بعد نظری قائل به امکان شکل‌گیری «عقلانیت فرافلسفی» بود؛ عقلانیتی که نه فقط شامل همه علوم اسلامی یعنی فلسفه، کلام، فقه، اخلاق و حتی عرفان است، بلکه شامل علوم انسانی اسلامی که یکی از بال‌های آن 
دانش تجربی است، نیز می‌شود. ثانیاً، در بعد عملی، می‌توان قائل به شکل‌گیری عقلانیتی بود که فراتر از حکمت علمی است و می‌تواند در عینیت‌بخشی به اهداف اسلامی، وارد شبکه‌سازی، نظام‌سازی، تولید روش، تولید ابزار و تولید انواع فناوری‌های نرم شود.
 
کانون بانوی فرهنگ، سه‌ساله شد
مراسم جشن سه‌سالگی کانون بانوی فرهنگ و آیین اختتامیه مسابقه کلمات روضه‌خوان از روز گذشته در فرهنگسرای انقلاب برگزار شد.
بر اساس این گزارش، سارا عرفانی، دبیر کانون بانوی فرهنگ گفت: کانون بانوی فرهنگ از ابتدا و سه سال پیش کار خود را شروع کرد. هدف از این آغاز به کار همگرایی و هم‌افزایی نویسندگان زن بود. ما تفکیک جنسیتی نداشتیم، صرفا به این دلیل که ممکن بود مادران سخت‌تر در این برنامه‌ها حضور داشته باشند، سعی در تسهیل برنامه داشتیم؛ حتی گاهی سعی‌مان این بود اتاق بازی کودک و مهدکودک هم کنار نشست‌ها هماهنگ شود. در این مراسم قاسم صرافان به شعرخوانی پرداخت. همچنین آمنه اسماعیلی از اعضای کانون بانوی فرهنگ، خاطره‌ای را برای حاضران بازگو کرد و در ادامه از کتاب «دخترخاله‌ها» نوشته نیلوفر مالک رونمایی شد. فائضه غفارحدادی از اعضای دیگر کانون در بخش تجربه‌نگاری به بیان مطالبی پرداخت و در ادامه نیلوفر مالک بیانیه هیأت داوران مسابقه کلمات روضه‌خوان را قرائت و اعلام کرد که پنج داستان برگزیده و تقدیری انتخاب شدند. در این مراسم راضیه سلیمی از مازندران، زینب گلستانی از آبادان و مهدیه مظفری تقدیر شدند، اما داوران این مسابقه هیچ ‌اثری را به‌عنوان برگزیده معرفی نکردند و در ادامه امیر شادپور از خوزستان و فائضه غفارحدادی مشترکاً به‌عنوان نفر دوم معرفی شدند.
 

captcha
شماره‌های پیشین