sobhe-no.ir
892
یکشنبه، ۰۴ اسفند ۱۳۹۸
1
یک خاخام اسرائیلی با شاه سعودی دیدار کرد

شکل‌گیری ائتلاف رژیم اسرائیل با کشورهای عربی

چند ماه پیش بود که نتانیاهو بارها از برقراری روابط پشت پرده میان تل‌آویو و چند کشورعربی حاشیه خلیج فارس صحبت کرد، روابطی که علنی نمی‌شد چراکه ممکن بود با واکنش منفی افکارعمومی جهان عرب روبه‌رو شود. اما پس از مطرح شدن طرح موسوم به «معامله قرن» که اخیراً با حمایت دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا و اعلام قدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی صورت گرفت، کشورهای عربی مرتجع منطقه به‌خصوص عربستان و امارات، چراغ سبز عادی‌سازی روابط سیاسی، نظام و اجتماعی با رژیم صهیونیستی را در پیش گرفتند، کما اینکه روز گذشته ریاض به صورت آشکارا و در کاخ سعودی میزبان یک خاخام صهیونیست با تابعیت اسرائیلی بود که دیداری نیز با شاه عربستان انجام داد.

گزارش میدانی «صبح‌نو» از کار و کاسبی دستفروشان میدان هفت‌تیر

خوشه‌چین‌ها در انتظار فصل درو

از اواخر بهمن مراکز خرید شلوغ می‌شوند. هر سال اوضاع به همین منوال است. اصلا خرید شب عید رسم‌و‌رسوم فراموش نشدنی ایرانی‌هاست. حتی در این روزها که وضع اقتصادی اکثر خانواده‌ها خوب نیست هم در روزهای اسفند مردم با خرید‌های کوچک دلخوشی‌های کوچک برای خود رقم می‌زنند. این روزها وقتی به خرید می‌روید در میان مغازه‌های خوش رنگ و لعاب بد نیست از دستفروش‌هایی که در سرمای آخر‌سال بساط کوچکی پهن کرده‌اند هم خرید کنید. بیشتر این افراد به‌خاطر وضعیت بد معیشتی کارهایی انجام می‌دهند که دوست ندارند. موقع خرید کردن حواس‌تان به دست‌فروش‌ها باشد. به قول محمود دولت آبادی شلخته درو کنید تا چیزی هم گیر خوشه‌چین‌ها بیاید.

وحدت؛ رمز پیروزی

30 - هیچ

اعلام نتایج اولیه انتخابات حکایت از پیروزی قابل توجه نیروهای اصول‌گرایی در کل کشور به خصوص در تهران دارد. بی شک وحدت نیروهای اصول‌گرایی که خود را در قالب «لیست وحدت» بروز داد، تاثیری بی بدیل در این موفقیت داشت.

«صبح‌نو» از وضعیت بازار ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده پس از شیوع ویروس کرونا در کشور گزارش می‌دهد

بحران نقاب

گزارش عارف چراغی / ویروس کرونا در سه روز گذشته مردم ایران را نگران و دستگاه‌ها را برای جلوگیری از شیوع بیشتر آن به تکاپو انداخته است. در عین حال باز هم قصه تکراری گران‌فروشی و احتکار کالای اساسی و مورد نیاز مردم از سوی رسانه‌های مختلف مطرح شده است. ماسک و مایع ضدعفونی‌کننده دست که این روزها هر ایرانی آن را برای خود لازم می‌داند، در داروخانه‌ها کمیاب شده یا با چند برابر قیمت به فروش می‌رسد. این موضوع آنقدر در شهرهای مختلف تکرار شد تا سرانجام وزارت بهداشت و درمان تصمیم گرفت خود متولی توزیع ماسک شود، آن هم به صورت رایگان.

«صبح‌نو» در گزارشی تاثیر ورود ایران به «لیست اقدامات مقابله‌ای» را بررسی کرد

معضل اقتصاد ایران؛ FATF یا تحریم‌های آمریکا

براساس تصمیم غیر‌فنی و سیاسی FATF ایران در «لیست اقدامات مقابله‌ای» قرار گرفته است؛ لیستی که به طرف‌های معادله مالی و پولی با کشورهای موجود در لیست تنها درخواست افزایش نظارت را داده و بحث قطع روابط کارگزاری بانکی در این توصیه‌ها وجود ندارد؛ اما معضل اصلی اقتصاد ایران تحریم‌های آمریکاست که به‌طور قاطعانه دستور به قطع همکاری با ایران داده و تنبیهات جدی برای خاطیان در نظر گرفته است.

ماجرای از بین رفتن مهمانان خارجی تالاب میانکاله همچنان ادامه دارد

16‌هزار پرنده مهاجر تلف شدند

محیط‌زیست ایران در زمستان امسال شاهد یک تراژدی تمام عیار بود. تالاب میانکاله که یکی از محیط‌های مناسب برای زندگی پرندگان مهاجر است ناگهان با تلفات چندین هزار قطعه از انواع پرندگان مهاجر روبه‌رو شد. امری غیرطبیعی که نگرانی بسیاری از دوستداران محیط زیست و مسوولان را به‌دنبال داشت. البته بعد از تالاب میانکاله تالاب‌های استان گلستان نیز درگیر این مساله شدند.

طیف جدیدی از بازیگران متوسط، مجری تلویزیون شدند

اگر بازیگری، بیا مجری تلویزیون باش

گزارش مصطفی وثوق‌کیا / ماه رمضان سال گذشته بود که خبر رسید معاون سیما رسانه ملی از حضور بنیامین خواننده پاپ به‌عنوان مجری برنامه «ماه‌ماه» تولیدی شبکه سوم سیما ممانعت کرده است. این اتفاق باعث شد این شبکه برای اولین‌بار در یک دهه اخیر برنامه ویژه افطار نداشته باشد و از این حیث ضرر زیادی کرد. روزنامه جام‌جم به‌عنوان ارگان صداوسیما درآن ایام در توضیح و توجیه این مسأله نوشت: « شبکه سه با این فرض که مجوز این برنامه صادر شده و مانعی در این مسیر وجود نخواهد داشت، زمینه‌های تولید برنامه و مذاکرات با عوامل و حتی مهمان‌ها را انجام داده است اما غافل از اینکه معاون سیما با حضور و استفاده از سلبریتی‌ها و هنرمندان در غیر از حوزه تخصصی خودشان مخالف است». نکته اصلی در مخالفت معاون سیما حضور و استفاده از سلبریتی‌ها و هنرمندان در غیر از حوزه تخصصی خودشان بود، اتفاقی که از سوی اصحاب رسانه به فال نیک گرفته شد و سبب شد این امیدواری به‌وجود آید که حضور مجریان صداوسیما کمی ضابطه‌مند خواهند شد. با این حال به نظر می‌رسید دستورالعمل معاون سیما فقط برای همان برنامه خاص بود و نگاهی به سایر برنامه‌ها نشان می‌دهد همچنان شاهد حضور بازیگران و سلبریتی‌ها در غیر از حوزه تخصصی خودشان هستیم. در این گزارش برنامه‌هایی را مرور خواهیم کرد که از بازیگران سینما و تلویزیون به‌عنوان مجری بهره برده‌اند . ضمن اینکه در روزهای آتی شاهد برنامه‌هایی سرگرمی با حضور این مدل بازیگران در مقام مجری هستیم.

شیوع ویروس کرونا زودتر از آنچه فکر می‌کردیم بر محافل فرهنگی و هنری تاثیر خود را گذاشت

کرونا علیه فرهنگ

تحت تاثیر گسترش ویروس کرونا برخی محافل فرهنگی و هنری برنامه‌های خود را لغو کردند. انتظار می‌رود در روزهای آتی این ویروس تاثیر خود را بر سالن‌های سینما و تئاتر بگذارد.

سرمقاله

گام دوم؛ گام اول برداشته شد

یادداشت

پسا انتخابات‌98

دکتر علی دارابی

همزمان با اعلام نتایج انتخابات، جریان حامی دولت از دلایل ناکامی خود در آوردگاه دوم اسفند گفتند

سرگیجه شکست

شرح حال امروز اصلاح‌طلبان، یادآور دیروز اصول‌گرایان است. با این وجود و برخلاف اصول‌گرایان که باخت 30-هیچ در انتخابات مجلس دهم را پذیرفتند، اصلاح‌طلبان اما علت شکست جدیدشان را در دست غیب ابر و باد می‌بینند. با وجود طعنه رادیکال‌های اصلاح‌طلب که ناکامی در آوردگاه دوم اسفند را متصف به «پیروزی اقلیت اصول‌گرا» می‌کنند، برخی عقلای تجدیدنظرطلب، خودانتقادی پیشه کرده و با آینه‌گردانی، عیب را در خویش جست‌وجو می‌کنند.

بیانیه شورای ائتلاف نیروهای انقلاب:

مجلسی برای حل مشکلات معیشتی مردم و اصلاحات امید‌بخش تشکیل می‌شود

شماره‌های پیشین