sobhe-no.ir
889
چهارشنبه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۸
6
رییس‌جمهوری جدید افغانستان بعد از چهارماه از برگزاری انتخابات اعلام شد

اعتراض عبدالله‌عبدالله به نتیجه انتخابات

سرانجام پس از چهارماه از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان عصر دیروز نتیجه نهایی اعلام شد و براساس اعلام کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، «اشرف غنی» با کسب بیش از 50درصد آرا پیروز چهارمین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان معرفی گردید و عبدالله‌عبدالله همچنان معترض به نتایج این دور از انتخابات است و در نظر دارد در این خصوص بیانیه‌ای صادر کند.

پیشنهاد عفو از محکومیت در ازای استعفا و اعتراف

محاکمه نتانیاهو از ۲۷ اسفند آغاز می‌شود

صبح نو

پیشنهاد عفو از محکومیت در ازای استعفا و اعتراف

محاکمه نتانیاهو از ۲۷ اسفند آغاز می‌شود

رسانه‌های رژیم صهیونیستی خبر دادند که محاکمه «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از ۱۷ مارس (۲۷ اسفند) آغاز خواهد شد. این برای اولین‌بار است که یک نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در زمان حضور در این سمت، در دادگاه به جرایم کیفری متهم می‌شود. قرار است محاکمه وی در بیت‌المقدس انجام شود.
«آویخای مندلبیت» دادستان کل رژیم صهیونیستی سه هفته پیش (۸ بهمن) کیفرخواست اتهامات بنیامین نتانیاهو را رسماً به دادگاه منطقه قدس اشغالی تحویل داد. مندلبیت پیش از تحویل کیفرخواست به دادگاه قدس اشغالی، در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که نتانیاهو رسما به تقلب، دریافت رشوه و سوء‌استفاده از اعتماد عمومی متهم است. بعد از این بیانیه بود که نتانیاهو با ادبیاتی شبیه به «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا اتهامات مطرح‌‌شده علیه خودش را رد کرد و گفت از نخست‌وزیری استعفا نمی‌دهد. پلیس رژیم صهیونیستی نیز سه پرونده در خصوص فساد دولتی و مالی علیه نخست‌وزیر خود تشکیل داده و طی یک‌سال اخیر از منابع مختلفی شامل دستیاران و وزیران پیشین کابینه، بازجویی کرده است.
پیش از این نتانیاهو از نمایندگان پارلمان رژیم صهیونیستی (کنست) خواسته بود به او در جریان پرونده‌های فساد دولتی، مصونیت از محکومیت اعطا کنند؛ درخواستی که با مخالفت «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ پیشین رژیم صهیونیستی و رهبر حزب «اسرائیل بیتُنا» مواجه شد. وی با بیان اینکه نتانیاهو این رژیم را «گروگان» مشکلات خودش کرده است، متعهد شد حزب اسرائیل بیتُنا در کنست به درخواست مصونیت نتانیاهو رأی منفی می‌دهد. لیبرمن در این‌باره توضیح داد: «او (نتانیاهو)‌ به چپ، راست، مذهبی یا سکولار اهمیتی نمی‌دهد. تنها چیزی که برای او اهمیت دارد، تشکیل ائتلاف برای مصونیت است... ما، اسرائیل بیتُنا، بخشی از ائتلاف مصونیت نخواهیم بود. ما همگی یکپارچه به اعطای مصونیت به نتانیاهو رای منفی می‌دهیم.» همین مخالفت‌ها موجب شد که نتانیاهو از درخواست خود عقب‌نشینی کرده و مصونیت قضایی از محاکمه در جریان پرونده‌های فساد را پس بگیرد. در همین زمینه خبرنگار «تایمز اسرائیل» نیز در صفحه توییتر خود نوشت اگر نتانیاهو درخواست خود را پس نمی‌گرفت، 6 روز کامل در کنست جلسات استماع برگزار و اتهامات فساد او به‌طور پیوسته در شبکه‌های خبری منعکس می‌شد. 
بنی گانتز، رییس حزب آبی‌وسفید و رقیب نتانیاهو نیز در واکنش به پس گرفتن درخواست مصونیت حقوقی در صفحه توییتر خود نوشت: «نتانیاهو به جلسه محاکمه می‌رود». گانتز سپس خطاب به صهیونیست‌ها و ساکنان فلسطین اشغالی گفت: «اسرائیلی‌ها یک انتخاب واضح دارند؛ نخست‌وزیری را انتخاب کنند که به آنها خدمت می‌کند یا نخست‌وزیری را انتخاب کنند که برای خودش کار می‌کند. هیچ‌کسی نمی‌تواند همزمان دولت و سه پرونده فساد به دلیل ارتشا، کلاهبرداری و خیانت در امانت را هدایت کند.»
بر همین اساس، «رووین ریولین» رییس این رژیم به نتانیاهو پیشنهاد داده در صورتی که برای همیشه از عرصه سیاسی 
کنار برود و به انجام دادن جرایمی که به آنها متهم شده، اعتراف کند، او را از محکوم‌شدن در دادگاه عفو کند؛ پیشنهادی که «آویخای مندلبیت» دادستان کل رژیم صهیونیستی هم با آن موافق است اما نتانیاهو تاکنون به این پیشنهاد که از سوی طرف‌های سوم متعددی به وی ابلاغ شده، پاسخی نداده است. وی پیشتر هم تاکید کرده بود که نه درخواست عفو و نه 
تجدیدنظر می‌کند.
تصمیم دادستانی برای صدور کیفرخواست علیه نتانیاهو در حالی اتخاذ شده که روند تشکیل کابینه در فلسطین اشغالی به بن‌بست رسیده و احتمال دارد که رژیم صهیونیستی وادار شود برای سومین‌بار در کمتر از یک‌سال، انتخابات عمومی برگزار کند. هرچند بر اساس قانون، نتانیاهو هنوز هم می‌تواند در این انتخابات شرکت کند، اما صدور اتهام علیه وی هم به اعتبار او خدشه وارد می‌کند و هم می‌تواند آینده حضور وی در سمت نخست‌وزیری را مبهم کند، چراکه نهایتا در صورت صدور حکم علیه نتانیاهو او باید از این سمت کنار رود.

captcha
شماره‌های پیشین