sobhe-no.ir
886
یکشنبه، ۲۷ بهمن ۱۳۹۸
1
«صبح‌نو» از آخرین نظرسنجی دانشگاهی از شهروندان تهرانی نسبت به شهرداری و شورای شهر گزارش می‌دهد

45 درصد مردم تهران: عملکرد شهرداری بدتر شده است

روز گذشته رییس موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران از آخرین نظرسنجی این موسسه خبر داد. ارزیابی عملکرد شهرداری و شورای شهر تهران از دیدگاه شهروندان تهرانی، ارزیابی عملکرد دولت و سنجش محبوبیت رییس‌جمهوری از مهم‌ترین اهداف این نظرسنجی بوده است. بنا بر گفته نادری، رییس این موسسه؛‌ از دیدگاه شهروندان تهرانی حدود ۸۳‌درصد ضعف را در عملکرد شهرداری تهران، عدم شفافیت بودجه در قراردادها و مناقصات می‌دانند و بالای ۷۵‌درصد هم آلودگی هوا و محیط‌زیست را در شهرداری خیلی ضعیف می‌دانستند.

رهبر انقلاب:

تاب‌آوری ملت ایران برای ناظران جهانی حیرت‌انگیز است

«صبح‌نو» از خروج شرکت‌های معروف کره‌ای از بازار کشور گزارش می‌دهد

برندهای فراری از ایران

گزارش عارف چراغی / به‌دنبال قطع همکاری شرکت‌های ال‌جی و سامسونگ کشور کره‌جنوبی با شرکت‌های ایرانی متاثر از تحریم‌های آمریکایی، آخرین تابلوهای این دو شرکت در حال جمع‌آوری از سطح شهر، فروشگاه‌ها و مغازه‌هاست. اگرچه این اولین شرکت‌هایی نیستند که به‌دنبال فشارهای آمریکا ناچار به خروج از ایران می‌شوند اما از آنجایی که این دو شرکت بیش از نیمی از بازار لوازم خانگی کشور را در دست داشته‌اند به همین دلیل نبودشان به شدت مشهود است، با این حال ایران خیلی زود از جایگزین کردن دو برند دیگر به جای این دو شرکت کره‌ای رونمایی کرده است.

حزب کارگزاران سازندگی از انتشار لیست‌ انتخاباتی خود با تأیید حزب اعتدال و توسعه خبر داد

سیاهه انتخاباتی دولت

این روزها از هر گوشه جبهه اصلاح‌طلبی لیستی برای انتخابات بیرون می‌آید؛ اتفاقی که با ادعای قبلی اصلاح‌طلبان مبنی بر دست خالی این جبهه در داشتن نامزدهای تاییدصلاحیت شده از سوی شورای نگهبان منافات جدی دارد. از سوی دیگر دادن لیست‌های متعدد، هدف ضمنی دیگری را نشانه دارد؛ هدفی که ناظر بر افزایش شانس پیروزی ایشان در انتخابات است. اصلاح‌طلبان در سیاستی رندانه، کلید پیروزی در انتخابات را نه در لیست واحد بلکه در تعدد لیست‌های وابسته به خود می‌دانند.

سرمقاله

پدر دانا؛ پسر خام

«صبح‌نو» در گفت‌وگو با احسان خاندوزی و امیر سیاح وضعیت امروز اقتصاد کشور را بررسی کرد

مقصر اصلی، افزایش لجام‌گسیخته قیمت‌ها

باوجود آرامش نسبی طولانی در بازار ارز طی ماه‌های اخیر اما این روزها شاهد افزایش لجام‌گسیخته قیمت‌ها در بازارهای مختلف ارز، خودرو، مسکن و طلا هستیم؛ توری که به اعتقاد اکثر کارشناسان یک سر آن به افزایش نقدینگی و شکست سیاست‌های دولت در مهار آن برمی‌گردد. برخی دیگر از کارشناسان نیز عقیده دارند به‌دلیل آنکه دولت از انتشار نماگرهای اقتصادی بانک مرکزی ممانعت می‌کند، نمی‌توان ارزیابی درستی از ریشه‌ها و علل وضعیت اقتصادی امروز کشور داشت.

نشست خبری رییس‌جمهوری در فاصله پنج روز مانده به انتخابات، امروز برگزار می‌شود

صدای جریان خاص از تریبون پاستور

قرار است نشست خبری رییس‌جمهوری برگزار شود؛ نشستی که به نظر می‌رسد برای شارژ انتخاباتی یک جریان خاص باشد.

درباره آخرین مستند ساخته BBC فارسی که اصرار دارد «انقلاب فرزندانش را می‌بلعد»

فرزندخوانده‌ای که به زور به انقلاب خورانده شد

گزارش فاطمه ترکاشوند / «انقلاب، فرزندانش را می‌بلعد» جمله‌ای از ژک مله دو پن، روزنامه‌نگار فرانسوی است که هر قسمت از مستند «فرزند انقلاب»، آخرین محصول شبکه بی‌بی‌سی فارسی با آن آغاز می‌شود؛ مستندی به نویسندگی و کارگردانی فرشاد بیان که به تازگی بر اساس روایتی از زندگی و سرنوشت صادق قطب‌زاده و با تم «انحراف انقلاب از اراده انقلابیون» از این شبکه پخش و در اینترنت منتشر شده اما به شکلی ناخواسته مدام در خلاف جهت تم خود حرکت و در نتیجه نقض غرض می‌کند.

نشست خبری رییس‌جمهوری در فاصله پنج روز مانده به انتخابات، امروز برگزار می‌شود

صدای جریان خاص از تریبون پاستور

قرار است نشست خبری رییس‌جمهوری برگزار شود؛ نشستی که به نظر می‌رسد برای شارژ انتخاباتی یک جریان خاص باشد.

بایدها و نبایدهای نشست خبری روحانی در گفت‌وگوی «صبح‌نو» با ناصرایمانی

رییس‌جمهوری از سخنان اختلاف‌افکنانه پرهیز کند

گزارش نیره ساری / شرایط اقتصادی دشوار است. فعالان اقتصادی با مشکلات مختلفی دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند. قدرت خرید مردم به‌خصوص بعد از افزایش ناگهانی بنزین کمتر شده است و در مقابل هر روز بیشتر از موج گرانی‌ها نگران‌تر می‌شود. مدیریت اقتصادی دولت زیر سؤال و مواضع مسوولان غیر شفاف است. کمترین خواسته مردم این است که دولت با زبان ساده از چرایی آشفته‌بازار اقتصادی صحبت کند. تداوم سکوت تحمل این شرایط را برای مردمی که در بهترین حالت می‌توان گفت چشم‌انداز امیدوارکننده‌ای ندارند، سخت‌تر می‌کند. مردم انتظار دارند در این روزها دولت و رییس آن را در کنار خود احساس کنند. عدم ارائه گزارش دقیق به مردم و اکتفا به بارگذاری چند توییت، افکار عمومی را اقناع نمی‌کند. کمترین کار مسوولان در این روزها سخن گفتن با مردم، ارائه راهکار برای عبور از تنگناها و تاکید بر وعده‌ای قابل تحقق است.

50 منتقد و روزنامه‌نگار فرهنگی «شنای پروانه»، «روز صفر» و «لباس شخصی» را به عنوان آثار برتر جشنواره فیلم فجر انتخاب کردند

«لباس شخصی»‌های فرهنگی مشغول کارند

«مجمع نویسندگان و منتقدان سینمای انقلاب» طبق رسم چند سال اخیر خود با برگزاری یک نظرسنجی از میان منتقدان و روزنامه‌نگاران فرهنگی دست به انتخاب آثار برتر جشنواره سی‌وهشتم فیلم فجر زده است.

شماره‌های پیشین