sobhe-no.ir
884
چهارشنبه، ۲۳ بهمن ۱۳۹۸
1
یک ایران از خزر تا خلیج‌فارس، چهل‌و‌یکمین یوم‌الله 22 بهمن را گرامی داشت

انقلاب ادامه دارد

چهل‌ویکمین سالگرد جشن انقلاب، روز سه‌شنبه، 22 بهمن، ساعتی به‌وقت خروش و همراهی در جغرافیایی از خزر تا خلیج‌فارس بود که مردمانش دنیا را مبهوت مقاومت و عشق به رهبر و سرزمین‌شان کردند. از شرق تا غرب، از شمال تا جنوب ملتی بزرگ در اربعین سردار دل‌ها فریاد زدند که «هستیم بر سر عهدی که بستیم».

«صبح‌نو» از حضور گسترده همه مردم در مراسم سالروز پیروزی انقلاب اسلامی گزارش می‌دهد

جشن بهاری در دل زمستان

گزارش عارف چراغی / اینجا ایران است، چهل‌و‌یکمین سالگرد جشن انقلاب، ساعت به‌وقت خروش و همراهی؛ اینجا ایران زمین است، جغرافیایی از خزر تا خلیج‌فارس که مردمانش دنیا را مبهوت مقاومت و عشق به رهبر و سرزمین‌شان کرده‌اند. از شرق تا غرب، از شمال تا جنوب ملتی بزرگ در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و اربعین سردار دل‌ها فریاد زدند که «هستیم بر سر عهدی که بستیم». با وجود اینکه سردترین روز زمستان از نظر جوی در ۲۲‌بهمن ثبت شد اما سرمای زمستان و بارش دانه‌های برف و باران هم نتوانست مانع از حضور پرشور مردم در جای‌جای ایران شود.

سرمقاله

چراغی را که ایزد برفروزد

علی بهادری جهرمی و اکبر طلابکی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» تشریح کردند

آخرین اقدامات حقوقی ایران علیه عاملان ترور سردار سلیمانی

پس از ترور سردار سلیمانی چندین کارگروه برای پیگیری این جنایت آمریکا در عرصه‌های حقوق بین‌الملل و حقوق بشر شکل گرفت تا با استفاده از ظرفیت‌های مختلف موجود در این حوزه همچون وزارت امور خارجه، معاونت حقوق بین‌المللی ریاست جمهوری و ستاد حقوق بشر مباحث در عرصه بین‌المللی پیگیری شود. در کنار نهادهای فوق مرکز، امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه‌قضاییه نیز با تشکیل تیم‌های حقوقی مختلف در راستای پیگیری حقوقی ترور سردار سلیمانی اقدامات لازم را انجام داده است.

اربعین سردار سلیمانی و یارانش، خط انتقام سخت را پررهروتر از سابق کرده است

میراث شهدای مقاومت

40 روز از آسمانی‌شدن مردی گذشت که امنیت ایران و منطقه مدیون اوست؛ مردی که با شهادتش، خون تازه‌ای در پیکر انقلاب اسلامی و گفتمان مقاومت دمیده شد.

یادداشت

گامی بزرگ برای رسیدن به ایران قوی

مهدی فضائلی

داوران سی و هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر با حذف مدعیان اصلی، جایزه بهترین بازیگر مرد را به پیمان معادی دادند

تحریم کرد، نیامد، سیمرغ گرفت

پرونده سی و هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر با معرفی برگزیدگان در بخش های مختلف به پایان رسید. مقداد همتی، رییس بانک مرکزی و شهردار تهران شخصیت مهمان و سیاسی این دوره در کنار سیدعباس صالحی، وزیر ارشاد در مراسم اختتامیه حضور داشتند. طبق مشاهدات خبرنگار حاضر در مراسم عوامل روز صفر به صورت کلی در مراسم اختتامیه حضور پیدا نکردند اما مجید مجیدی، محمد کارت و محمدحسین مهدویان که شانس اصلی بهترین کارگردانی بودند در سالن حضور داشتند. نکته جالب اهدای بهترین فیلم به «خورشید» بود که شهرداری تهران حامی مشترک این فیلم و جشنواره فیلم فجر بود. در حالی فیلم مهدویان از آثار قبلی اش ضعیف تر بود که سیمرغ بهترین کارگردانی را گرفت و در نهایت بازیگری که جشنواره را تحریم کرده بود، سیمرغ بهترین بازیگر مرد را گرفت.

بعد از واکنش‌هابه فهرست اولیه نیروهای انقلاب، امیدها به بهبود این وضعیت افزایش یافته است

آزمون بزرگ شورای ائتلاف

پس از مدت‌ها انتظار و چشم به راهی، سرانجام لیست نهایی انتخاباتی جبهه موسوم به اصول‌گرایی در تهران منتشر شد. سیاهه‌ای که نه تنها انتظارها را برآورده نکرد بلکه واکنش‌های منفی زیادی را در میان فعالان سیاسی و کاربران فضای مجازی برانگیخت. واکنش و نقدهایی که قطعاً در بهبود عملکرد نهایی شورای ائتلاف مثمرثمر واقع خواهد شد.

الزامات و پیش‌نیازهای رشد متغیرهای اقتصادی از زبان فرشاد مومنی و مجید شاکری

راه‌های نجات «اقتصاد در لبه پرتگاه» چیست؟

سیگنال‌های منفی اقتصاد به اعتقاد کارشناسان تصویر واقعی از اقتصاد امروز است که البته راهکار دارد اما نباید این واقعیات را انکار کرد. واقعیت این است که شاخص‌ها و متغیرهای کلان اقتصادی تصویر خوبی از اقتصاد ایران نشان نمی‌دهد، البته آنچه در کف جامعه نیز احساس می‌شود مبین همین موضوع است.

منتقدان در گفت‌وگو با «صبح‌نو» به جمع‌بندی سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر پرداختند

معضل تولید سینمای بی‌مخاطب

گزارش زهرا‌سادات مصطفوی /جشنواره سی‌وهشتم فیلم فجر با تمام مسائل، کاستی‌ها، تلخی و شیرینی‌های خود به پایان رسید. جشنواره‌ای که از چند روز قبل از آغاز با حواشی اهالی هنر همراه بود و دل آن نیز از مسائل گوناگون خالی نبود. حال جشنواره فیلم فجر به پایان رسیده و فیلم‌های جدید بر روی پرده نقره‌ای رفته و هنرمندان جدیدی به سینما و مخاطبان آن معرفی می‌شوند. عده‌ای از فیلم‌ها رضایت دارند و عده‌ای دیگر مخالف کامل تعدادی از این فیلم‌ها می‌شوند. با پایان یافتن مهم‌ترین رویداد فرهنگی کشور گفت‌و‌گویی با منتقدان و اهالی این دوره از جشنواره داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

نگاهی به موضوعات پرتکرار در فیلم‌های سی‌وهشتمین جشنواره فجر

شراب و سیگار، طلسم و جن

گزارش فاطمه ترکاشوند / هر سال فشردگی نمایش بیش از 20 فیلم در فرصتی 10روزه در جشنواره فجر، باعث می‌شود موضوعات تکرارشونده در فیلم‌ها بیشتر به چشم بیایند و میزان و جهت تاثیرات این موتیف‌ها با حساسیت بیشتری توسط برخی منتقدان و مخاطبان پیگیری شود. در فیلم‌های جشنواره فجر امسال هم به برخی موضوعات به شکلی محسوس و پرتکرار پرداخته می‌شد تاجایی که واکنش مخاطبان پیگیر جشنواره را برانگیخت.

یادداشت

چاره علم اقتصاد برای گلادیاتورهای انتخابات مجلس

دکتر سیدامیر سیاح

صبح نو

سرمقاله

چراغی را که ایزد برفروزد

حالا ۴۱ سال از روزهای پر تب و تاب بهمن ۵۷ گذشته. روزهای پر تب و‌ تابی که میلیون‌ها ایرانی در کوچه و‌خیابان خشم خود را از لگدمال شدن عزت و‌کرامت و‌در عین حال اعتراض به ناکارآمدی و‌ تبعیض و عدالت‌خواهی را فریاد می‌زدند. حالا ۴۱ سال از آن روزها گذشته. روزهایی که صدای استقلال و آزادی‌خواهی در هر کوی و‌ برزن فریادزده‌می‌شد. برحسب تئوری‌های جامعه‌شناختی و انقلاب‌شناسی، شعله تب و تاب ۴۱ سال قبل و فریادها علیه خدشه خوردن به عزت و استقلال باید سرد و در نهایت خاموش می‌شد. واقعیت اما چیز دیگری را نشان می‌دهد.جمهوری اسلامی حالا حتی بعد از ۴۱ سال از آن روزها و‌حتی در اوج شرایطی که به نظر می‌رسد نارضایتی از بعضی ساختارها به اوج رسیده، همچنان مشروعیت مردمی و‌ عرفی خود را در کف خیابان‌ها به نمایش می‌گذارد.در عین گله‌ها و‌نارضایتی‌های بحق مردمی اما شعله و‌تب و تاب ۴۱ سال قبل نه تنها سرد یا خاموش نشده که گرم‌تر هم شده است. میلیون‌ها ایرانی‌ای که  به خیابان‌ها آمده و دوباره عزت و استقلال خود را فریاد کشیدند. احساسات ضداستکباری و ضدآمریکایی در اوج است و‌ پرتره‌های مردان بی‌ادعای مکتب خمینی در دست پیر و‌جوان
و دهه‌چهلی و پنجاهی و شصتی و‌هفتادی و هشتادی و‌ نودی است. شعله‌ای را که خمینی کبیر ۴  دهه قبل برافروخت و حالا گرما و حرارتش بیش از هر زمان دیگری، لمس و‌حس می‌شود.

captcha
شماره‌های پیشین