sobhe-no.ir
883
دوشنبه، ۲۱ بهمن ۱۳۹۸
7
نکته

حرف‌هایی که در دل می‌ماند

«صبح‌نو» دلیل برگزاری نمایشگاه بین‌المللی درسئول را بررسی می‌کند

چرا نمایشگاه به شهر آفتاب نمی‌رود

گزارش زهرا اردشیری / اگر این روزها گذرتان به حوالی بزرگراه چمران، خورده باشد متوجه ترافیک سنگین این محدوده خواهید شد. 14‌سال پیش ترافیک کلافه‌کننده، ممتد و یکنواخت اطراف بزرگراه چمران، شورای شهر دوم را بر آن داشت تا با مصوبه‌ای بحث انتقال آن را به نمایشگاهی خارج از شهر تهران کلید زند. نمایشگاه شهر آفتاب با مساحت 138‌هکتار و هزینه‌ای بالغ بر هزار میلیارد تومان که در سال‌95 افتتاح شد، قرار بود جایگزین این نمایشگاه شود.

صبح نو

«صبح‌نو» دلیل برگزاری نمایشگاه بین‌المللی درسئول را بررسی می‌کند

چرا نمایشگاه به شهر آفتاب نمی‌رود

گزارش زهرا اردشیری / اگر این روزها گذرتان به حوالی بزرگراه چمران، خورده باشد متوجه ترافیک سنگین این محدوده خواهید شد. 14‌سال پیش ترافیک کلافه‌کننده، ممتد و یکنواخت اطراف بزرگراه چمران، شورای شهر دوم را بر آن داشت تا با مصوبه‌ای بحث انتقال آن را به نمایشگاهی خارج از شهر تهران کلید زند. نمایشگاه شهر آفتاب با مساحت 138‌هکتار و هزینه‌ای بالغ بر هزار میلیارد تومان که در سال‌95 افتتاح شد، قرار بود جایگزین این نمایشگاه شود.


نزدیک به سال نو که می‌شود خیابان‌های تهران هم شلوغ می‌شود، حالا اگر دلیل دیگری هم برای شلوغی داشته باشد باید منتظر یک ترافیک چند‌ساعته باشیم. مثلاً این روزها نمایشگاه بین‌المللی صنایع دستی دلیلی است برای شلوغ‌تر شدن خیابان‌های اطراف نمایشگاه بین‌المللی که در سئول برگزار می‌شود. البته تعداد این نمایشگاه‌ها کم نیست. نمایشگاه‌های پر مخاطب که افراد زیادی برای بازدید به آنجا می‌کشاند و ازدحام و ترافیک سنگینی به‌وجود می‌آورد. آقای اقبال شاکری، عضو سابق شورای اسلامی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» می‌گوید: «به‌دلیل اعتراضات شدید مردم به واسطه ترافیک سنگین که در حوالی نمایشگاه بین‌المللی که سئول برگزار می‌شد و اختلالی که در زندگی مردم به‌وجود می‌آمد قرار شد نمایشگاه به خارج از شهر منتقل شود. به‌دلیل اصراری که به برگزاری نمایشگاه وجود داشت ساخت نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب تصویب و اجرا شد. فاز اول با موفقیت انجام شد و قرار شد فاز دوم را با مشارکت بخش خصوصی انجام بدهند و همه نمایشگاه‌های پر مخاطب به‌طور کلی در شهر تهران محدود بشود و به نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب برود. »  

منتقل نکردن نمایشگاه؛ خیانت به مردم است
«نمایشگاه شهر آفتاب از هر نظر مناسب برگزاری نمایشگاه است.» این را اقبال شاکری می‌گوید. او ادامه می‌دهد: «ساخت نمایشگاه بین‌المللی 
شهر آفتاب از نظر زیر ساخت و امکاناتی که دارد دستاورد بزرگی محسوب می‌شود. خیانت به مردم شهر تهران است که به قیمت ترافیک سنگین و ضربه زدن به رفاه و زندگی آن‌ها در محدوده پر تردد شهر نمایشگاه‌ها مجدداً در سئول برگزار شوند و آن همه امکانات در شهر آفتاب بلا استفاده بماند.»

لج و لجبازی وزارت بازرگانی
اما داستان پشت پرده برگزار نشدن نمایشگاه در شهر آفتاب چیست. شاکری با بیان اینکه به نظر من موضوع اصلی دخالت نکردن وزارت بازرگانی است، می‌گوید: «دلیلش را دو چیز می‌دانم. اولی لج و لجبازی وزارت بازرگانی و بخش مسئول برگزاری نمایشگاه‌های آن است که از اول هم برای برگزاری نمایشگاه در سئول پافشاری می‌کردند و دومی هم به‌دلیل این است که دخل و تصرفی در نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب نمی‌تواند داشته باشد و ممانعتی هم برای برگزاری نمایشگاه ندارند.»

شهرداری و شورای شهر کجا هستند؟
شهرداری و شورای شهر دو ارگانی که می‌توانند در این موضوع تصرف داشته باشند اما جز اینکه مخالفت خود را به برگزاری نمایشگاه اعلام کنند کار دیگری انجام نمی‌دهند. عضو سابق شورای اسلامی شهر تهران در این‌باره می‌گوید: «تعجب من از شهرداری و شورای اسلامی شهر تهران است. چطور حاضرند این همه سختی و مشقت مردم تهران به واسطه ترافیکی که ایجاد می‌شود داشته باشند و منابع بزرگ نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب بدون استفاده باقی بماند. این دو نهاد متولی این موضوع هستند و نباید اجازه بدهند نمایشگاه در سئول برگزار شود. باید به‌شدت پیگیری شود و جلوی این کار گرفته شود. به نظر شما نمایشگاه بین‌المللی کتاب در محل نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب برگزار شود بهتر است یا مصلی امام خمینی؟ره؟ به علاوه دسترسی‌ها هم برای شهرآفتاب راحت‌تر است و ایستگاه مترو تا شهر آفتاب دسترسی دارد. خطوط ناوگان اتوبوسرانی آنجا برقرار است به علاوه آنجا که راه‌اندازی شود کسب‌و‌کارهای جانبی دیگر و قسمت دائمی نمایشگاه هم راه می‌افتد. انگار با مردم لجبازی دارند.»

شهرداری قدرت انتقال نمایشگاه را دارد
شهرداری با وجود مخالفت ناتوانی خود در انتقال نمایشگاه عنوان می‌کند. شاکری در این رابطه هم می‌گوید: «دو ارگانی که در این موضوع مسوولیت دارند شورای شهر و شهرداری است که انگار فقط وعده و وعید می‌دهند و هیچ اقدامی نمی‌کنند. شهرداری شوآف می‌کند وگرنه نباید نه خودش نمایشگاه پر مخاطبش را در شهر برگزار کند نه اینکه اجازه بدهد در سئول برگزار شود. من فکر می‌کنم شهرداری اگر بخواهد آنقدر قدرت دارد که اجازه ندهد نمایشگاه‌هایی در سئول برگزار شود و قدرت ممانعت دارد اما این کار را نمی‌کند و معلوم نیست چه داستانی در پشت پرده اتفاق می‌افتد؟»

هیچکس مخالف جابه‌جایی نمایشگاه نیست
برای پیگیری این ماجرا با آقای محسن هاشمی‌رفسنجانی، رییس شورای شهر تهران تماس گرفتیم اما متاسفانه وی باوجود قول برای انجام مصاحبه از گفت‌وگو منصرف شد. این در حالی است که محسن هاشمی چندی پیش در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین با اشاره به اینکه برگزاری نمایشگاه بین‌المللی در محل دائمی این نمایشگاه باعث ترافیک شده است، گفته بود: «نظر شورا همان نظر رییس‌جمهوری و وزیرکشور است که معتقدند نباید در منطقه سئول و چمران، نمایشگاهی برگزار شود. همه رؤسای جمهور به اتفاق دستور داده‌اند تا این جابه‌جایی انجام شود. البته برخی از اصطلاح کم‌مخاطب یا پر مخاطب برای برگزاری نمایشگاه‌ها استفاده می‌کنند. اما شرکت نمایشگاهی، دولتی است و با توجه به اینکه پرسنل، امکانات و قرارداد دارد، برهمین اساس سعی می‌کنند نمایشگاه‌ها را حتی الامکان در این نقطه از شهر برگزار کنند، چون حقوق می‌خواهند و تعدادشان هم کم نیست.» او درباره ساده نبودن انتقال شرکت‌های دولتی و کارکنان آن‌ها هم تاکید کرده بود که: «شرکت‌های دولتی سعی می‌کنند تا اجرای نمایشگاه‌ها را در نمایشگاه بین‌المللی حفظ کنند، اما این شرکت‌ها نباید در این منطقه باشند و باید خصوصی شوند، یا با شرکت‌های شهر آفتاب به‌صورت مشترک کار کرده یا باهم ادغام شوند، اما شرکت‌های دولتی نمی‌توانند سهام بالا بردارند و باید میزان سهام زیر 30‌درصد باشد. بحث انتقال نمایشگاه‌ها تازه نیست، این بحث همیشه بوده و هست، ما معتقدیم که نباید هیچ نمایشگاهی در این منطقه برگزارشود. ما موافق تعطیلی نمایشگاه‌ها نیستیم، اما نمی‌توان به معضل ترافیک و آلودگی هوا هم بی‌تفاوت بود، بنابراین انتقال نمایشگاه‌ها باید به‌صورت تدریجی انجام شود.» او تاکید کرده بود که هیچ‌کس مخالف جابه‌جایی نمایشگاه نیست و در ادامه گفته بود: «مسوولان نمایشگاهای بین‌المللی تهران هم مخالف انتقال نیستند. اما باید مدیران ارشد دورهم جمع شوند و در این‌باره تصمیم جدی بگیرند. به‌هرحال هنوز ایراداتی در این زمینه وجود دارد که باید رفع شود. نکته مهم بعدی سرمایه‌گذاری در نمایشگاه شهر آفتاب است که باید تکمیل شود و زیرساخت‌ها آماده بهره‌برداری باشد تا نگرانی در این زمینه وجود نداشته باشد.»

captcha
شماره‌های پیشین