sobhe-no.ir
882
یکشنبه، ۲۰ بهمن ۱۳۹۸
6
رییس‌جمهور آمریکا بعد از تبرئه به دنبال خانه‌تکانی در کاخ سفید است

انتقام‌جویی ترامپ از شاهدان

رییس‌جمهور آمریکا بعد از تبرئه از اتهاماتش در پرونده استیضاح بابت «اوکراین‌گیت» به دنبال ایجاد تغییراتی در تیم کارکنانش در کاخ سفید است.

نظر کاندیداهای دموکرات درباره ترور سردار سلیمانی

ترامپ آمریکا را در منطقه تنها و بدون پشتیبان کرد

چهار روز مانده به انتخابات مقدماتی دموکرات‌ها در نیوهمپشایر، جو بایدن، برنی سندرز، الیزابت وارن، پته بوتیجیج، اندرو یانگ، امی کلوباچر و تام استیر در هشتمین مناظره انتخاباتی در این ایالت به روی سن رفتند و این مطلب را در پاسخ به این سؤال مطرح کردند که ترامپ در نطق سالانه وضعیت عمومی کشور از ترور شهید سردار سلیمانی دفاع کرد، اگر آن‌ها رییس‌جمهوری بودند در این‌باره چه تصمیمی می‌گرفتند.

صبح نو

نظر کاندیداهای دموکرات درباره ترور سردار سلیمانی

ترامپ آمریکا را در منطقه تنها و بدون پشتیبان کرد

چهار روز مانده به انتخابات مقدماتی دموکرات‌ها در نیوهمپشایر، جو بایدن، برنی سندرز، الیزابت وارن، پته بوتیجیج، اندرو یانگ، امی کلوباچر و تام استیر در هشتمین مناظره انتخاباتی در این ایالت به روی سن رفتند و این مطلب را در پاسخ به این سؤال مطرح کردند که ترامپ در نطق سالانه وضعیت عمومی کشور از ترور شهید سردار سلیمانی دفاع کرد، اگر آن‌ها رییس‌جمهوری بودند در این‌باره چه تصمیمی می‌گرفتند.

پته بوتیجیج: حمله به سلیمانی کشور ما را امن‌تر نکرد
پته بوتیجیج گفت: در این شرایطی که ترامپ تصمیم گرفت تا به سلیمانی حمله کند، ما هیچ شواهدی ندیدیم که بتواند کشور ما را امن‌تر کند. این‌ها نشان می‌دهد هیچ درسی از جنگ عراق نگرفتیم. تنها حذف یک فرد نمی‌تواند ایده خوبی باشد. اگر این را ندانید، این کار را می‌کنید. وی افزود: این رییس‌جمهوری ما را بسیار به جنگ نزدیک کرد. این مسأله با حمله به سلیمانی آغاز نشد، از آنجا آغاز شد که ما را از توافق هسته‌ای خارج کرد؛ توافقی که خود مقامات دولت، تأیید کردند. اکنون زمان آن است که به رسمیت بشناسیم که همه این قدم‌ها ما را به سمت جنگی می‌برد که پیامدهای بسیار جدی دارد. این داوطلب دموکرات‌ها که در انتخابات مقدماتی ایالت آیوا با یک دهم درصد از برنی سندرز پیشی گرفت و نفر نخست شد، ادامه داد: با این حال ما شاهد بودیم که در حملات آن‌ها (ایران)، نیروهای ما صدمه دیدند. نیروهای نظامی کاری را انجام می‌دهند که نیاز آمریکا باشد، اما به‌عنوان رییس‌جمهوری (آتی)، گزارشات دستگاه‌های اطلاعاتی را می‌خوانم و به امنیت ملی توجه می‌کنم، با متحدان‌مان مشورت می‌کنم و سیاست آمریکا را در مسیری خواهم برد که صدمه‌ای به کشور وارد نشود. بوتیجیج تصریح کرد: این رییس‌جمهوری به جامعه اطلاعاتی اهانت کرد و آن‌ها را خارج از خط قرار داد. با جمع‌آوری اطلاعات می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا انجام چنین حملاتی ارزشمند است یا خیر.
بایدن: ما امروز در منطقه بدون هیچ دوستی تنها شدیم
جو بایدن، دیگر داوطلب دموکرات‌ها و معاون اول دولت باراک اوباما هم در این‌باره گفت: اگر من رییس‌جمهوری و فرمانده 
کل قوا بودم، دستور حمله هوایی به سلیمانی را نمی‌دادم چراکه هیچ تهدید فوری از ناحیه او وجود نداشت. وی افزود: سیاست «آمریکا بزرگ» ترامپ اکنون به «آمریکا تنها» تبدیل شده است. ما اکنون در آن جنگ منطقه‌ای بدون هیچ دوستی، بدون هیچ متحدی و بدون پشتیبانی، تنها شده‌ایم. معاون اول باراک اوباما ادامه داد: از سوی دیگر، ببینید در حملات موشکی ایران به پایگاه‌های نظامی ما در عراق چه اتفاقی افتاد؟ 64‌نیروی قهرمان ما آسیب دیدند. این چیزی است که رخ داد. آن‌ها صدمات ضربه مغزی دیده‌اند اما رییس‌جمهوری چه می‌گوید؟ «سر درد». این همه چیز است. این شخص(ترامپ) شایستگی فرماندهی کل قوا را برای بار دیگر ندارد. بایدن اضافه کرد: به‌عنوان رییس‌جمهوری من مسوولانه و به‌عنوان آخرین چاره، از نیروهای نظامی استفاده می‌کنم. ما به جنگ‌های ابدی در خاورمیانه نخواهیم رفت.

سندرز: باید از دستگاه دیپلماسی استفاده کنیم
 نه نیروی نظامی
برنی سندرز دیگر داوطلبی بود که در مناظره دیشب به این سؤال پاسخ داد و گفت: نگاه کنید در جهان رهبران بدی همچون «کیم جونگ اون» در کره شمالی و «محمد‌بن سلمان» در سعودی را دارید که دستور قتل جمال خاشقجی را صادر کرد، «پوتین» را در روسیه دارید که در ترور دشمنان خود دخالت دارد؛ «شی» را در چین می‌بینید که میلیون‌ها مسلمان را در کشورش محاصره کرده است.وی افزود: شما نمی‌توانید در جهان راه بیفتید و هر آدمی را ترور کنید. در این صورت هر مقامی در جهان می‌تواند هدف ترور قرار گیرد. سناتور دموکرات ادامه داد: ترامپ نمی‌داند که با تقویت دستگاه دیپلماسی و وزارت خارجه و نه فقط نیروی نظامی، می‌توانیم کشورهای جهان را گرد هم آوریم و قدرت و ثروت خود را تقویت کنیم. سندرز اضافه کرد: «باید بنشینیم و اجازه دهیم تفاوت‌ها و اختلافات‌مان را در مباحث و نشست‌های سازمان ملل متحد حل کنیم نه جنگ‌های بیشتری که تریلیون‌ها دلار هزینه دارد و مشخص نیست جان چندین نفر از دست خواهد رفت.» 
بعد از ترور شهید سردار سلیمانی، مقام نظامی ارشد ایران به‌دستور ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا این موضوع مورد مخالفت بسیاری از مقامات و سیاستمداران این کشور قرار گرفت به‌طوری‌که کنگره به‌دلیل نادیده گرفته شدن در این موضوع قانونی تصویب کرد که ترامپ بدون اجازه قانونی از مجلس نمی‌تواند به ایران حمله نظامی کند. برخی دیگر نیز اعتقاد داشتند تصمیمی که ترامپ گرفته، برای آمریکا تبعات دارد. از دید مخالفان این اقدام ترامپ مهم‌ترین پیامدش این است. که ایران می‌تواند هم مستقیم و هم غیرمستقیم در قالب گروهای نیابتی واکنش نشان دهد. اگر این اقدام انجام شود با توجه به تعداد نیروهای آمریکایی که در کشورهای مختلف منطقه حضور دارند، امنیت آن‌ها تهدید می‌شود و ضریب امنیتی آمریکا در خاورمیانه پایین می‌آید و درنتیجه جایگاهش در منطقه تضعیف می‌شود. همچنانکه بعد از این حوادث، مجلس نمایندگان عراق قطعنامه خروج نظامیان آمریکایی را تصویب کرد؛ اقدامی که قابل تسری به دیگر کشورها دانست.علاوه بر رویدادهای منطقه‌ای که بعد از ترور سردار سلیمانی به ضرر آمریکا در حال رخ دادن است، با این جنایت وجهه آمریکا عملاً در دنیا تغییر کردو آمریکا را به‌عنوان یک دولتی که رسماً اقدامی تروریستی را مرتکب شده، 
نشان می‌دهد.

ماهاتیر محمد خواستار استعفای ترامپ شد
«ماهاتیر محمد» نخست‌وزیر مالزی در سومین کنفرانس اتحادیه نمایندگان پارلمانی برای «القدس» در «کوالالامپور» در پاسخ به سؤالی درباره توصیه‌ای برای «دونالد ترامپ» رییس‌جمهور آمریکا خواستار استعفای وی شد.
بنا به گزارش پایگاه خبری «ان‌اس‌تی»، وی در جمع خبرنگاران در پایتخت مالزی در پاسخی بسیار کوتاه به سؤال «چه توصیه‌ای برای ترامپ دارید؟» گفت: «استعفا».
نخست‌وزیر مالزی در واکنش به تبرئه‌شدن ترامپ از دو اتهامی که در قطعنامه استیضاح مجلس نمایندگان آمریکا مطرح شده بود، گفت که ‌ای کاش سنا تصمیم بهتری در این خصوص اتخاذ می‌کرد.
پنجشنبه هفته گذشته، با رأی سنا آمریکا، دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا از هر دو بند اتهامی خود در قطعنامه استیضاح مجلس نمایندگان تبرئه شد.
ماهاتیر محمد در خصوص عملکرد ضعیف ترامپ گفت: «او فردی است که با استفاده از فشار به کشورهای خارجی برای پیروزی در انتخابات، سیاست کشورش را لکه‌دار کرده است و این برای آمریکا قابل قبول نیست».
این مقام عالیرتبه مالزی ادامه داد: «چنین چیزی در اینجا هم قابل قبول نیست. اگر هر فرد خارجی برای اعمال نفوذ در نتیجه انتخابات ما تلاش کند، اقداماتی را علیه آنها انجام خواهیم داد».

captcha
شماره‌های پیشین