sobhe-no.ir
881
شنبه، ۱۹ بهمن ۱۳۹۸
2
نکته

میهن دوستی اسلامی

حسام رضاییخبرنگار گروه سیاست

روستاآزاد، عضو «هیات انتخاب» شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

جریان انقلابی بایداز گذشته عبرت بگیرد

شورای ائتلاف نیروهای انقلابی این روزها مشغول بررسی صلاحیت لیست 90‌نفره این جریان برای رسیدن به 30‌نفر پایانی لیست تهران و حومه است. این وظیفه به عهده یک هیات 10‌نفره گذاشته شده که قرار است تا روزهای آتی به نتیجه برسند. در این میان برخی جریان‌های منسوب به جبهه انقلاب با وجود تاکید لسانی بر امر وحدت، ساز ناکوک خود را ساز کرده‌اند و قصد دارند ضمن حفظ اشتراکات با لیست اصلی ائتلاف، سیاهه خاص خود را ارائه کنند.

صبح نو

روستاآزاد، عضو «هیات انتخاب» شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

جریان انقلابی بایداز گذشته عبرت بگیرد

شورای ائتلاف نیروهای انقلابی این روزها مشغول بررسی صلاحیت لیست 90‌نفره این جریان برای رسیدن به 30‌نفر پایانی لیست تهران و حومه است. این وظیفه به عهده یک هیات 10‌نفره گذاشته شده که قرار است تا روزهای آتی به نتیجه برسند. در این میان برخی جریان‌های منسوب به جبهه انقلاب با وجود تاکید لسانی بر امر وحدت، ساز ناکوک خود را ساز کرده‌اند و قصد دارند ضمن حفظ اشتراکات با لیست اصلی ائتلاف، سیاهه خاص خود را ارائه کنند.

اخیراً اخباری از شورای ائتلاف بیرون آمده مبنی بر اینکه برخی گروه‌های منتسب به جریان انقلابی از جمله جبهه پایداری قصد ارائه لیست مستقل با وجود برخی اشتراکات با لیست اصلی را دارند. این رفتار از سوی پایداری‌ها که البته مسبوق به سابقه نیز هست و در جریان انتخابات مجلس نهم در سال‌90 و انتخابات ریاست جمهوری‌92 نیز جبهه انقلابی را با برخی هزینه‌ها و موانع مواجه ساخت، اگر در انتخابات پیش روی مجلس نیز تکرار شود و وجه عینی و نهایی به خود بگیرد، بالقوه خواهد توانست نیروهای انقلابی را با چالش مواجه کند؛ هرچند اخبار موثق از شورای ائتلاف  حکایت از آن دارد که خروج احتمالی پایداری‌ها، چندان خللی در وحدت رویه کلی وارد نخواهد کرد. با این حال چندی پیش؛ مجید متقی‌فر، سخنگوی جبهه پایداری در گفت‌وگویی تاکید کرد: «هنوز هم ترجیح‌مان بر ارائه لیست واحد است و اگر هم نشد بهتر است اشتراکات لیست‌هایمان بسیار زیاد باشد.» او ضمناً با اشاره به موج‌سواری جریان اصلاح‌طلب روی به ظاهر اختلافات بروزکرده در شورای ائتلاف، گفت: آن‌ها همواره استفاده‌های خودشان را می‌کنند و سعی دارند همواره علیه رقیب جعل خبر کنند، اما یکی از ملاک‌های وحدت این است که در مصادیق به هم نزدیک باشند؛ بنابراین اختلاف سلیقه منافاتی با وحدت نداشته و طبیعی است که سلایق مختلف باشند، اما در مبانی نباید اختلاف وجود داشته باشد. در همین باره و برای بررسی بیشتر موضوعات مرتبط با شورای ائتلاف و به خصوص لزوم وحدت میان نیروهای انقلابی، به سراغ دکتر رضاروستا آزاد رفتیم. او تصریح می‌کند: «امیدوارم متدینین جامعه ما درس عبرت بگیرند و به جای چند‌لیست و چند صدا، صدای واحد داشته باشند.»

روستاآزاد: امیدوارم متدینین درس عبرت بگیرند
دکتر رضا روستاآزاد، عضو هیات انتخاب لیست 30‌نفره جریان انقلاب در انتخابات مجلس یازدهم در حوزه تهران، در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» با اشاره به لزوم وحدت نیروهای انقلابی گفت: وحدت، موضوعی مهم است که لازم به تاکید نیست. در طول ادوار گذشته تعداد متدینین و اصول‌گرایان که در فضای سیاسی کشور وارد شدند، از جناح مقابل بیشتر بوده است. با وجود اینکه جناح مقابل، یکپارچه وارد انتخابات شد و همه نیروهای منتسب به خود را با یک هدف و یک سخن، وارد صحنه کرد، اما در این طرف، تشتت آرای میان گروه‌های مختلف باعث شکستن آراء شد. وی در این‌باره تصریح کرد: همین مساله نیز باعث شکست جریان اصول‌گرایی و نهایتاً بروز مجلس و دولت ناتوان و ضعیف شد که مقدرات کشور را به فضاهای بسیار بدی کشاند. این نشان می‌دهد که اگر وحدت نیروهای متدین و اصول‌گرا وجود می‌داشت، ما به چنین مشکلاتی دچار نمی‌شدیم. این استاد دانشگاه اضافه کرد: امیدوارم متدینین جامعه ما درس عبرت بگیرند و به جای چند لیست و چند صدا، صدای واحد داشته باشند و قدری از توقعات و تمایلات خود تنزل کنند تا اصول‌گرایان با وحدت، به نتیجه خوبی دست یابند.

جامعه می‌داند که لیست اصلی کدام استو لیست‌های یک شبه درآمده، کدامروستاآزاد در بخش دیگری از اظهارات خود با بیان اینکه متاسفانه مثل همیشه پتانسیل لیست‌های موازی وجود دارد، اظهار داشت: می‌ترسم نه تنها دو لیست، بلکه سه،چهار لیست بیرون بیاید. البته جامعه ما می‌داند که لیست اصلی کدام است و لیست‌های بدون اصالت و یک شبه درآمده، کدام است اما به هر حال اگر این لیست‌ها نبود، بهتر از این بود که مردم بخواهند چند لیست را با هم مقایسه کنند و دست به انتخاب بزنند. وی در پاسخ به این سؤال که ادله کسانی که حاضر به ارائه لیست واحد ذیل چتر شورای ائتلاف نیروهای انقلابی نیستند، چیست، گفت: این ادله‌ها بیشتر نفسانی است؛ اینکه مثلاً ممکن است چند نفر را از 30 نفر نپذیرند و به بهانه‌های واهی بگویند که این افراد، مشخصات مورد نظر ما را ندارند و به جای آن‌ها، جایگزین خواهیم گذاشت. همین باعث بیرون آمدن لیست جدا و تشتت آراء می‌شود. عضو هیات انتخاب شورای ائتلاف نیروهای انقلاب درباره ترکیب هیات انتخاب و تأثیر آن بر ترکیب لیست نهایی، گفت: عزیزانی که من در هیات انتخاب می‌بینم، در مجموع، انسان‌های شایسته و خداترسی هستند که حلال و حرام سرشان می‌شود. تا جایی که من می‌دانم، امیدوارم که این هیات در منتهای انصاف و عدالت سعی کنند به نتیجه‌ای که خداوند موردنظر دارد،راه پیدا کنند.

چشم دیدن قالیباف را ندارند
روستاآزاد درباره علت عمده تخریب‌ها علیه محمدباقر قالیباف شهردار پیشین تهران از سوی جریان رقیب و حتی از سوی جریان انقلابی، تاکید کرد: یک اصلی هست که می‌گوید تا زمانی که قطار ساکن است، کسی کاری با آن ندارد اما به محض حرکت، شیشه‌اش را می‌شکنند. آقای قالیباف یک نیروی اجرایی قوی است و فکر می‌کنم خیلی از کسانی که چشم دیدن توانمندی‌های ایشان را ندارند، سعی می‌کنند تخریبش کنند. عضو هیات انتخاب شورای ائتلاف نیروهای انقلاب با بیان اینکه یک اخلاق بدی که ما داریم این است که چشم دیدن کسی که توانمند است را نداریم و دوست داریم همه، کوتوله باشند گفت: هر کسی به نوبه خود، قوت‌ها و ضعف‌هایی دارد اما قوت‌های آقای قالیباف به‌خصوص در حوزه اجرایی، خیلی زیاد است. مثلاً اگر در انتخابات دوره قبل، به جای رییس‌جمهوری فعلی، شخصی مانند آقای قالیباف پیروز می‌شد، قطعاً خیلی از مشکلاتی که الان داریم را نمی‌داشتیم و مردم فایده آن را می‌بردند.

captcha
شماره‌های پیشین