sobhe-no.ir
880
چهارشنبه، ۱۶ بهمن ۱۳۹۸
12
پس از ۱۰ سال سینمای ضدملی و بدون تماشاگر «شنای پروانه» اولین فیلم اجتماعی ایران است

تولد یک پروانه

یادداشت سید حسام‌الدین حسینی

حمیدرضا قربانی، کارگردان فیلم «مغز استخوان» در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو» :

همیشه از حاشیه دوری کرده‌ام

گفت‌وگو زهرا‌سادات مصطفوی / فیلم «مغز استخوان» به کارگردانی حمیدرضا قربانی و تهیه‌کنندگی حسین پورمحمدی در سی‌و‌هشتمین جشنواره فیلم فجر به نمایش در می‌آید.

نگاهی کوتاه به فیلم «روز صف»

حیرت از حرارت درام!

یادداشت آرش فهیم

صبح نو

حمیدرضا قربانی، کارگردان فیلم «مغز استخوان» در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو» :

همیشه از حاشیه دوری کرده‌ام

گفت‌وگو زهرا‌سادات مصطفوی / فیلم «مغز استخوان» به کارگردانی حمیدرضا قربانی و تهیه‌کنندگی حسین پورمحمدی در سی‌و‌هشتمین جشنواره فیلم فجر به نمایش در می‌آید.

حمیدرضا قربانی که سابقه همکاری با اصغر فرهادی را دارد، بعد از ساخت فیلم سینمایی «خانه‌ای در خیابان چهل‌و‌یکم» به سراغ «مغز استخوان» رفته. این فیلم به رابطه چند زن در شهر می‌پردازد. قربانی با فیلم «خانه‌ای در خیابان چهل‌و‌یکم» در سی‌و‌چهارمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت که در آن دوره نامزد بهترین فیلم اول بخش 
«نگاه نو» شد. در خلاصه داستان فیلم آمده است:الان مسأله شما چیه؟! می‌خواین بگین قانونی نیست؟! یعنی اینجا همه‌چی همیشه قانونی اتفاق می‌افته؟! هممون درستیم؟! هیچکی هیچ غلطی نکرده تا حالا؟
بابک حمیدیان، جواد عزتی، بهروز شعیبی، پریناز ایزدیار و نوید پورفرج بازیگران اصلی فیلم هستند.تنوع بازیگران این فیلم برای مخاطبان سینما می‌تواند کنجکاوبرانگیز باشد. پریناز ایزدیار امسال یکی از پرکارترین بازیگران زن سینما بوده است، وی با داشتن دو فیلم در سال جدید می‌تواند اتفاقات مثبتی را در دیده شدن فیلم‌ها 
رقم بزند. 
قربانی فعالیت‌های هنری خود را از سال‌۱۳۷۹ با دستیاری تدوین در فیلم «از صمیم قلب» آغاز کرد و در «عینک دودی» بار دیگر فعالیت در این سمت را تجربه کرد تا خود به تدوینگری کار کشته مبدل شود. «هم نفس»، «دهلیز» و «دلبری» از جمله آثاری هستند که توسط قربانی تدوین شده‌اند! قربانی، کارگردانی را با دستیاری در کنار مهدی فخیم‌زاده و اصغر فرهادی آموخت و سال‌۱۳۹۴ با ارائه طرح اولیه فیلمنامه، نخستین تجربه کارگردانی خود را با فیلمی با عنوان «خانه‌ای در خیابان چهل‌و‌یکم» پشت‌سر گذاشت. به بهانه حضور «مغز استخوان» در جشنواره فیلم فجر گفت‌و‌گویی با حمیدرضا قربانی داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

از ویژگی‌های کلی فیلمنامه بفرمایید. آیا فیلمنامه این کار ابتدا توسط آقای زرنگار نوشته شده بود 
یا با همفکری، ایده‌ها و همکاری شما شکل گرفت؟
علی زرنگار، نویسنده فیلمنامه طرحی را برای من بازگو کرد، چند جلسه با یکدیگر داشتیم و یک ماه طول کشید که طرح به نتیجه نهایی برسد و تهیه‌کننده آن را تأیید کند و سپس زرنگار فیلمنامه را به نگارش آورد و البته در طول نگارش من در جریان جزئیات فیلمنامه قرار می‌گرفتم.
امکان دارد در یک خط موضوع فیلم را بگویید.
داستان فیلم درباره مادری است که گرفتار مشکلی در ارتباط با فرزندش شده و در ادامه مجبور می‌شود که راهی غیر‌متعارف را انتخاب کند.

حضور فیلم «مغز استخوان» را در جشنواره امسال چطور می‌بینید. به نظر شما فیلم‌تان در جشنواره مورد توجه منتقدان و اهالی رسانه قرار می‌گیرد؟
امیدوارم که این فیلم مورد توجه قرار گیرد. بعد از دیدن فیلم توسط چند نفر از دوستان منتقد و شنیدن نظر آن‌ها، به نظر می‌آید که احتمال اینکه مورد توجه منتقدان قرار گیرد هست اما باید منتظر باشیم.

آقای قربانی، بازیگران کار براساس چه معیارهایی انتخاب شدند؟
از روز اول پریناز ایزدیار را برای این نقش انتخاب کرده بودم. پس از اینکه 60‌درصد فیلمنامه نوشته شد ایشان را دعوت کردیم قصه را توضیح دادیم و ایشان با نقش ارتباط برقرار کردند. درمورد جواد عزتی که نقش فرعی فیلم را بازی می‌کند باید بگویم زمانی که فیلمنامه را خواندند با علاقه آمدند و بازی کردند، آقای حمیدیان نیز به همین صورت انتخاب شد و نتیجه این انتخاب برای من بسیار رضایت بخش بود. آقای شعیبی هم به واسطه دوستی که داشتیم و نزدیکی که به نقش داشت با مهارت تمام این نقش را بازی کرد. نوید پورفرج را با توجه به قابلیت او در اجرای نقش موردنظر انتخاب کردم.

چقدر به نامزد شدن در بخش‌های مختلف فیلم امیدوار هستید و اگر جایزه‌ای دریافت کنید در روند کاری شما چقدر تأثیر گذار خواهد بود؟
 هر هنرمندی جایزه گرفتن را دوست دارد و ممکن است مسیر جدیدی را در شرایط کاری‌ا‌ش ایجاد کند. به هر حال افرادی که داور هستند، سلایقی دارند و ممکن است بعضی از فیلم‌ها را دوست داشته باشند و بعضی را نه. در مرحله بعد و مهم‌تر، تماشاچیان و تأثیر روانی که فیلم روی آن‌ها می‌گذارد است. اینکه بیننده تا چه اندازه با فیلم ارتباط برقرار کرده است.

بسیاری از سینماگران ما از جشنواره امسال انصراف دادند شما چقدر این مسیر را همسو با هنر و جشنواره‌های هنری مثل فیلم فجر می‌دانید آیا با این مسأله موافق هستید یا خیر؟
در ابتدا باید بگویم که همیشه سعی کرده‌ام از حاشیه دوری کنم ولی توضیح کوتاهی در این مورد می‌دهم. مالک اصلی فیلم تهیه‌کننده است و من نمی‌توانم شخصاً در رابطه با این موضوع تصمیم بگیرم. عقیده من به‌عنوان یک فیلمساز اجتماعی مطرح کردن دغدغه‌ها و آسیب‌های اجتماعی در لایه‌های فیلم است و اگر حرف یا اعتراضی دارم ترجیح می‌دهم آن را از طریق فیلمم بیان کنم. به نظر من اندیشه و فرهنگ قابل تعطیلی نیست.

برای شما به‌عنوان کارگردان فیلم نظر منتقدان از اهمیت بالایی برخوردار است یا مردم؟
به نظر من این دو مکمل یکدیگر هستند و تأثیر بسزایی در دیده‌شدن فیلم دارند. بنابراین هردو در روند ادامه فیلمسازی تاثیرگذار خواهند بود.

captcha
شماره‌های پیشین